adozona.hu
22/2011. Adózói kérdésre adott válasz (AVÉ 2011/5.)
22/2011. Adózói kérdésre adott válasz (AVÉ 2011/5.)
Bejelentett részesedés értékesítése, apportálása
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao. tv.) 7. § (1) bekezdés dz) pontja 2011. január 1-jei hatállyal módosult. Az említett időponttól nemcsak a bejelentett részesedés - az állami adóhatóság felé a szerzéstől számított 30 napon belül bejelentett, legalább 30 százalékos, illetve minden további megszerzett részesedés - értékesítésének adóévi árfolyamnyereségével, hanem a bejelentett részesedés nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként (apportként) történő kivez...
Az adóalap-csökkentés feltétele, hogy a bejelentett részesedés egészét az adózó (ideértve jogelődjét is) az értékesítést, az apportként történő kivezetést megelőzően legalább egy éven át folyamatosan az eszközei között tartsa nyilván.
Ha például egy adózó 2010. évben szabályszerűen bejelentette az adóhatóságnak, hogy 50 százalékos részesedést szerzett egy belföldi gazdasági társaságban, majd egy éven belül a bejelentett részesedésből 1 százalékot értékesít (vagy apportál), a fennmaradó 49 százalék akkor sem minősül bejelentett részesedésnek, ha azt az adózó legalább egy éven át megszakítás nélkül nyilvántartja eszközei között. Az adózó ugyanis nem 49, hanem 50 százalékos részesedésszerzést jelentett be az adóhatósághoz, így csökkentő tétel alkalmazására nincs lehetősége.
Amennyiben azonban az adózó az 50 százalékos bejelentett részesedésből 1 százalékot egy év elteltével ad el (vagy apportál), úgy a fennmaradó 49 százalék mértékű részesedés továbbra is bejelentett marad és annak kivezetésekor adóalap-csökkentésre nyílik lehetőség az értékesítés adóévi árfolyamnyereségével, illetve az apportálás következtében elszámolt bevételnek az elszámolt ráfordítást meghaladó részével.
[NAV Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály
5227318121/2010]