50/2006. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2006/6.)

A társas vállalkozás az osztalékelőleg után nem köteles 4 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizetni [Szja. tv. 66. §, Eho 3. § (3) bekezdés c) pont]

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 66. §-a az osztalékból származó bevételről a következők szerint rendelkezik.
A magánszemély osztalékból származó bevételének egésze jövedelem.
E törvény alkalmazásában osztaléknak minősül
a) a társas vállalkozás adózott eredményéből a társas vállalkozás magánszemély tagja (részvényese, alapítója), tulajdonosa részesedése, ideértve az adózott eredményből a kamatozó részvény utáni kamatot is,
b) a külföldi állam joga szerint osztalék...

50/2006. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2006/6.)
A társas vállalkozás az osztalékelőleg után nem köteles 4 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizetni [Szja. tv. 66. §, Eho 3. § (3) bekezdés c) pont]
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 66. §-a az osztalékból származó bevételről a következők szerint rendelkezik.
A magánszemély osztalékból származó bevételének egésze jövedelem.
E törvény alkalmazásában osztaléknak minősül
a) a társas vállalkozás adózott eredményéből a társas vállalkozás magánszemély tagja (részvényese, alapítója), tulajdonosa részesedése, ideértve az adózott eredményből a kamatozó részvény utáni kamatot is,
b) a külföldi állam joga szerint osztaléknak minősülő jövedelem.
Az előző bekezdés a) pontjában említett osztalék után az adót a következők szerint kell megállapítani:
a) az osztalékra jogosult magánszemély vagyoni betétje (részvény, üzletrész, vagyonjegy stb.) arányában ki kell számítani a társas vállalkozás saját tőkéjének az értékelési tartalékkal csökkentett részéből ezen magánszemélyre jutó értéket;
b) ki kell számítani az a) pontban meghatározott összeg 30 százalékát;
c) a magánszemélynek osztalék címén jóváhagyott összegből a b) pontban meghatározott összeget meg nem haladó rész után 25 százalék, a további rész után 35 százalék az adó mértéke.
A társas vállalkozás az adózott eredményéből a magánszemély tagja (részvényese, alapítója), tulajdonosa osztaléka után az adót a kifizetés időpontjában megállapítja, valamint az adózás rendjéről szóló törvény előírásai szerint megfizeti és bevallja.
A társas vállalkozás által tagja (részvényese, alapítója), tulajdonosa részére a várható, az említett osztalékra tekintettel juttatott összeg (az osztalékelőleg) utáni adó az osztalékelőleg 25 százaléka. A kifizető az adót a kifizetés időpontjában megállapítja, valamint az adózás rendjéről szóló törvény előírásai szerint megfizeti és bevallja. Az adózó az osztalékelőlegből levont adót adóelőlegként számolja el a kifizetés időpontját követő első beszámoló elfogadásával megállapított osztalékot terhelő adóval szemben.
Az ügyvédi iroda tagja esetében a vagyoni betét arányában meghatározott érték helyett - az osztalék megállapításának időpontjában fennálló taglétszám figyelembevételével az egy tagra jutó értéket kell figyelembe venni, vagy választható, hogy az osztalékból a tagnak az ügyvédi iroda által személyes közreműködés ellenértékeként az osztalék megállapításának évét megelőző adóévben kifizetett összeg 30 százalékát meg nem haladó rész után 25 százalék, az ezt meghaladó rész után 35 százalék az adó mértéke. A választásra az adott ügyvédi iroda valamennyi tagja együttesen jogosult azzal, hogy ilyen döntés esetén ennek az ügyvédi irodának tagjai a választás évében és az azt követő két adóévben kizárólag a választott módon állapíthatják meg az ügyvédi irodától származó osztalék utáni adót.
A belföldi illetőségű magánszemély által megszerzett, a külföldi állam joga szerint osztaléknak minősülő jövedelem utáni adó a jövedelem 25 százaléka. A kifizető az adót a kifizetés időpontjában megállapítja, valamint az adózás rendjéről szóló törvény előírásai szerint megfizeti és bevallja.
A belföldi illetőségű magánszemély által megszerzett, külföldön is adóztatható osztalékból származó jövedelem esetében a 25 százalékos mértékű adót csökkenti az osztalék külföldön megfizetett adója. Nemzetközi szerződés hiányában a külföldön megfizetett adó beszámítása következtében az osztalék után fizetendő adó nem lehet kevesebb a jövedelem 5 százalékánál, és nem vehető figyelembe külföldön megfizetett adóként az az összeg, amely nemzetközi szerződés rendelkezése, viszonosság vagy külföldi jog alapján a jövedelem után fizetett adó összegéből a magánszemély részére visszajár.
Az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény 3. §-a (3) bekezdése c) pontjában foglaltak szerint a magánszemély az adóévben megszerzett, az Szja. tv. szerint külön adózó, bevallási kötelezettség alá tartozó 25, illetőleg 35 százalékos adóterhet viselő osztalék, vállalkozói osztalékalap, után 4 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizet mindaddig, amíg a biztosítási jogviszonyában a Tbj. 19. § (1) bekezdése, valamint a Tbj. 39. § (2) bekezdése alapján megfizetett egészségbiztosítási járulék, a baleseti járulék (együtt: egészségbiztosítási járulék), valamint az ebben a bekezdésben meghatározott jövedelmek után megfizetett százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás együttes összege a tárgyévben el nem éri a négyszázezer forintot, azaz a hozzájárulás-fizetési felső határt.
A két - hivatkozott - törvény rendelkezései értelmében a társas vállalkozás az adózott eredményéből a magánszemély tagja (részvényese, alapítója), tulajdonosa osztaléka után az adót és a 4 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást a kifizetés időpontjában megállapítja, valamint az adózás rendjéről szóló törvény előírásai szerint megfizeti és bevallja.
Mivel az osztalékelőleg a kifizetés időpontjában még nem tekinthető osztaléknak, utána 4 százalékos mértékű egészségügy hozzájárulás-fizetési kötelezettség nem keletkezik.
A 4 százalékos mértékű egészségügy hozzájárulás-fizetési kötelezettséget az adózott eredmény alapján kifizetett osztalék összege után - az előleg összegét is számításba véve -kell teljesíteni.
A vállalkozói osztalékalap után a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást a 2005. évre vonatkozóan megállapított vállalkozói osztalékalapra, a társas vállalkozás által a 2005-ben kezdődő üzleti évről szóló beszámoló mérlegében vagy egyszerűsített mérlegében - az említett vagy bármely korábbi évre jóváhagyott osztalék, részesedés alapján - a kötelezettségek között kimutatott összegből a tagja (részvényese, alapítója), tulajdonosa részére 2006. december 31-éig kifizetett osztalék után - ideértve a külföldi állam joga szerint osztaléknak minősülő jövedelmet is - nem kell megfizetni.
(APEH Adójogi főosztály 8429820571/2006.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.