adozona.hu
15/2008. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2008/2.)
15/2008. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2008/2.)
Megvásárolt saját üzletrész térítés nélküli átadása [Tao. tv. 8. § (1) bekezdés nd) pont, Szja. tv. 28. § (1) bekezdés g) pont]
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (a továbbiakban: Gt.) 135. § (5) bekezdése alapján a korlátolt felelősségű társaság a megvásárolt saját üzletrészét - amennyiben a társasági szerződés másként nem rendelkezik - a vásárlástól számított egy éven belül köteles elidegeníteni, vagy azt a tagoknak törzsbetétjeik arányában térítés nélkül átadni, illetve a tőkeleszállítás szabályai szerint bevonni.
A Gt. fenti rendelkezése megengedő szabályt tartalmaz, mivel a társasági szerződés...
A Gt. fenti rendelkezése megengedő szabályt tartalmaz, mivel a társasági szerződés a megvásárolt saját üzletrész "sorsára" vonatkozóan a törvényi egy éves határidőtől eltérő - azaz egy évnél korábbi, vagy akár későbbi - időpontot is megjelölhet.
A szabályozás továbbá nem határoz meg sorrendiséget a megvásárolt saját üzletrésztől való megválás vonatkozásában, azaz a társaság taggyűlése szabadon dönthet arról, hogy az üzletrészt elidegeníti, vagy a tagok számára ingyenesen átadja, avagy bevonja.
Ha a társasági szerződés a megvásárolt saját üzletrésztől való megválás módjaként a tag részére történő ingyenes átadást határozza meg, arra alkalmazhatók a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény 8. § (1) bekezdés nd) pontjában leírtak, miszerint nem kell az adózás előtti eredményt megnövelni az adóévben térítés nélkül átadott eszköz könyv szerinti értékével, ha a végleges eszközátadás jogszabály - jelen esetben a Gt. - előírása alapján történt.
A térítés nélküli átadás révén kapott üzletrész a társaság magánszemély tagjainál a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 77/A. § (1) bekezdésében szabályozott értékpapír formájában megszerzett vagyoni értéknek minősül, melynek adókötelezettségére a 28. § (1) bekezdés g) pontja irányadó. Ez utóbbi rendelkezés alapján a magánszemély tag által a fentiek szerint megszerzett jövedelem összevonás alá eső egyéb jövedelemnek minősül.