8010/2008. (AEÉ 13-14.) APEH tájékoztató

a 2009. évben folyamatosan teljesítendő adatszolgáltatással kapcsolatos kifizetői és munkáltatói feladatokról, valamint az állami adóhatóság részére teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettségről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az adózás rendjéről szóló, módosított 2003. évi XCII. törvény (továbbiakban: Art.)" valamint a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (továbbiakban: szja-tv.) rendelkezései szerint a kifizetőknek és a munkáltatóknak az adóhatósághoz adatot kell szolgáltatniuk az egyes adóköteles jövedelmek kifizetéséről. Adatszolgáltatást kell teljesíteni az állami adóhatóság részére is több címen, így bizonyos engedélyek kiadásáról, visszavonásáról, továbbá egyes tevékenységek szüneteltetésé...

8010/2008. (AEÉ 13-14.) APEH tájékoztató
a 2009. évben folyamatosan teljesítendő adatszolgáltatással kapcsolatos kifizetői és munkáltatói feladatokról, valamint az állami adóhatóság részére teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettségről
Az adózás rendjéről szóló, módosított 2003. évi XCII. törvény (továbbiakban: Art.)" valamint a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (továbbiakban: szja-tv.) rendelkezései szerint a kifizetőknek és a munkáltatóknak az adóhatósághoz adatot kell szolgáltatniuk az egyes adóköteles jövedelmek kifizetéséről. Adatszolgáltatást kell teljesíteni az állami adóhatóság részére is több címen, így bizonyos engedélyek kiadásáról, visszavonásáról, továbbá egyes tevékenységek szüneteltetéséről.
E tájékoztató azon adatszolgáltatásokat foglalja össze, amelyeket a 2009. adóév folyamán folyamatosan kell teljesítenie az arra kötelezettnek.
Az Art. 172. § (1) bekezdése szerint a magánszemély adózó 200 ezer forintig, más adózó 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható, ha az adatszolgáltatási kötelezettségét késedelmesen, hibásan, valótlan adattartalommal vagy hiányosan, illetőleg egyáltalán nem teljesíti.
Az adóhatóság az szja-törvény 77/C. § (16) bekezdése alapján, az elismert munkavállalói értékpapír-juttatási program szervezőjét és a letétkezelőt 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja, ha adatszolgáltatási, tájékoztatási (bejelentési) kötelezettségét (09K70) megszegi.
Az Art. 172. § (7) bekezdése előírja, hogy az adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása esetén a mulasztási bírság megállapításával egyidejűleg az adóhatóság az adózót -határidő tűzésével - teljesítésre hívja fel. A kiszabott bírság kétszeresét kell újabb határidő tűzésével megállapítani, ha a teljesítésre kötelező, előző határozatban előírt határidőt az adózó elmulasztotta. A kötelezettség teljesítése esetén az e bekezdés alapján kiszabott bírság korlátlanul mérsékelhető.
A tájékoztató tartalma:
I. Általános előírások
1. Az adatszolgáltatás teljesítése
2. Az adatszolgáltatás jellege
3. Az adatszolgáltatás teljesítésének módja
4. Az adatszolgáltatás kötelező adatai
II. Az egyes adatszolgáltatási kötelezettségek részletes ismertetése
Az 1-től 7-ig pont alatt
III. Mellékletek
Az 1. sorszámtól a 7. sorszámig a nyomtatványok képeinek tartalma:
09K55 A megszűnő MRP szervezet adatszolgáltatása a 2009. évben a magánszemélynél a jövedelem megállapításakor a bevétel csökkentéseként elszámolt értékpapírok együttes értékéről
09K56 Adatszolgáltatás a költségvetési támogatás igénybevételéhez felhasználható igazolás kiadásáról
09K57 A vámhatóság adatszolgáltatása a jövedéki engedély kiadásáról, visszavonásáról, módosításáról
09K58 Az önkormányzat jegyzőjének adatszolgáltatása a jövedéki termékkel folytatott kereskedelmi tevékenységre jogosító működési engedély kiadásáról, visszavonásáról, módosításáról
09K70 A letétkezelő (a program szervező) adatszolgáltatása és bejelentése az elismert munkavállalói értékpapír-juttatási program keretében a magánszemély javára egyedi letétként őrzött értékpapírokról, valamint a letétkezelő változásáról
09K82 Az építésfelügyeleti hatóság adatszolgáltatása a kivitelezőre vonatkozóan
09K95 A kifizető adatszolgáltatása a magánszemély kérelmére kiadott - kamatjövedelemmel kapcsolatos -igazolásról
I.
Általános előírások
1. Az adatszolgáltatás teljesítése
Az adatszolgáltatást elektronikus úton kell teljesíteni a területileg illetékes elsőfokú adóhatóságához.
Ha az adatszolgáltató 2009. január 1-jét követően - az adatszolgáltatási határidőt megelőzően - jogutód nélkül megszűnik, adatszolgáltatását soron kívül, az Art. előírásai szerinti határidőben benyújtott bevallásával egyidejűleg kell teljesítenie. Az évközi adatszolgáltatás a jelen tájékoztatóban megadott adattartalommal teljesíthető.
Jogutódlással történő megszűnés esetén a jogutód az általános határidőig teljesíti a jogelőd kötelezettségét. Ilyen esetben az adatszolgáltatásnak tartalmaznia kell a jogelőd adószámát is, ha az adatszolgáltató a jogelőd kötelezettségét is teljesíti.
2. Az adatszolgáltatás jellege
Az adatszolgáltatás jellegének közlésére szolgáló helyen minden esetben fel kell tüntetni a megfelelő betűjelet (Eredeti adatszolgáltatás: E, Adatszolgáltatás pótlása: P, Adatszolgáltatás helyesbítése: H). Az adott mező üresen nem maradhat.
Az adatszolgáltatás jellegének feltűntetésére szolgáló helyen minden esetben szerepeltetni kell a megfelelő betűjelet.
Abban az esetben, ha az adatszolgáltatás helyesbítésére, pótlására az eredeti adatszolgáltató személyében történt változást követően kerül sor, úgy az adatszolgáltatásban a jogutód adatszolgáltatónak fel kell tüntetnie a jogelőd adatszolgáltató adószámát is.
A.
Eredeti adatszolgáltatás
Eredetinek akkor minősül az adatszolgáltatás, ha az adatszolgáltató egy magánszemélyre nézve az adott évre, az adott adatszolgáltatásra előírt határidőn belül először szolgáltat adatot.
Eredeti adatszolgáltatás esetén az adott évre vonatkozó bizonylat-típusnak megfelelő adattartalommal kell adatot szolgáltatni és ebben az esetben az adatszolgáltatás jellegének feltüntetésére szolgáló négyzetbe az "E" betűjelet kell beírni.
A határidő előtt benyújtott adatszolgáltatások esetében az elsőként beadott, és az APEH által elfogadott adatszolgáltatás minősül eredetinek.
B.
Az adatszolgáltatás pótlása
Pótlásnak tekintendő - az adott évről (bármely ok folytán) elmaradt (határidőig nem teljesített) adatszolgáltatás közlése.
A pótlólagosan elkészített adatszolgáltatást az eredeti adatszolgáltatásnál leírtak szerint kell elkészíteni, és az Art. valamint a 273/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet illetékességi szabá-
lyai szerinti igazgatósághoz kell benyújtani, azaz ha időközben az adózó székhelyet (lakóhelyet) változtatott, és másik igazgatóság illetékességi területére került, az adatszolgáltatást az új székhely (lakóhely) szerinti igazgatósághoz kell benyújtani e fejezet C.) pontjában leírtak szerint. Az adatszolgáltatáshoz adatkísérő lapot is mellékelni kell.
Abban az esetben, ha egy magánszemélyre, az adatszolgáltatásra előírt határidőn túl szolgáltat adatot az adatszolgáltató, úgy azt csak pótlásként továbbíthatja az illetékes regionális adóhatóság felé. Ilyen esetben az adott magánszemélyre vonatkozó adatszolgáltatásnál az adatszolgáltatás jellege kódkockában a "P" betűjelet kell szerepeltetni.
Példa az adatszolgáltatás pótlására:
A vámhatóság módosította 2008. november 16-án a Kikerics Kft. részére korábban kiadott jövedéki engedélyét. A jövedéki engedély kiadását követő 15 napon belül nem szolgáltatott adatot az állami, adóhatóság részére, mely mulasztását csak 2009. februárjában vette észre.
Az adatszolgáltatás a következőképpen történik:
2008K57

Sor­szám

Adat­szolgáltatás jellege

A

vállalkozó neve

A vállalkozó adószáma

Jövedéki engedély száma

Az engedély kiadásának, visszavonásának, módosításának időpontja

Kód

1.

P

Kikerics Kft.

12345678-9-10

563895587911

2005-11-16

3

C.
Az adatszolgáltatás helyesbítése
Az APEH által elfogadott adatközlés után, az adott adóévre ugyanazon magánszemély vonatkozásában csak helyesbítésként történhet az adatszolgáltatás. Helyesbítésről van szó, ha az adatszolgáltató utóbb észlelte, hogy az adatszolgáltatás során bármely lényeges adat tekintetében tévedett. A helyesbítést az adatszolgáltatás jellegének feltüntetésére szolgáló kódkockában "H" betűjellel kell jelölni.
A kifizető által történő adatszolgáltatás során, amennyiben egy magánszemély vonatkozásában elsőként történik az adott adóévre adatszolgáltatás, az csak eredeti adatszolgáltatásként ("E") - amennyiben az adatszolgáltatásra határidőn belül kerül sor illetve pótlásként ("P") történhet, ha az első adatközlésre határidőn túl kerül sor.
A helyesbítés lényege a magánszemély adataira vonatkozó teljes adatcsere.
A helyesbítés során "összesített" adatot kell közölni. Ez azt jelenti, ha korábban a törvény előírásától eltérően az adatszolgáltató több tételben küldte meg az általa kifizetett összegekről ugyanarra az évre, ugyanarra a magánszemélyre az érintett bizonylat típuson az adatokat, most a helyesbítés során nem az "egyik" téves adatszolgáltatást kell korrigálnia, hanem az ösz-szesített adatokra nézve kell a helyesbítést elvégeznie.
Amennyiben az adatszolgáltatási határidő után észleli, hogy hibásan szolgáltatott adatot, az adatszolgáltatását helyesbítenie ("H") kell.
Azonosításhoz szükséges adat, vagy adatok valamelyik* ének helyesbítése.
Meg kell különböztetni azt a helyesbítési típust, amikor azonosításhoz szükséges adatot kíván helyesbíteni az adatszolgáltató.
Ebben az esetben ugyanis az adatszolgáltatónak két tételben kell elvégeznie a helyesbítést. Az első helyesbítő tételben kötelezően meg kell adnia az eredeti tétel azonosításához szükséges adatokat, és a nem azonosító adatok közül az összeg adatokat nullával kell közölnie. A második tételben pótlásként kell szerepeltetnie az új azonosítóval a teljes tételt.
Amennyiben az adatszolgáltató a magánszemély adóazonosító jelét helyesen tüntette fel, csupán a magánszemély neve nem szerepel helyesen, úgy azt helyesbítenie nem kell.
Példa az adatszolgáltatás helyesbítésére:
Kovács Gergelynek lakáscélú megtakarítás címén 2008. március 6-án, 3 000 000 Ft-ot fizetett ki a pénzintézet. A pénzintézet 2008. március 6-án adatszolgáltatási kötelezettségének eleget tett a 08K46-os nyomtatványnak megfelelő adattartalommal, de 300 000 Ft-ról. Az adatszolgáltatás jellegét eredeti adatszolgáltatásként jelölte a megfelelő kódkockában "E" kóddal.
Az adatszolgáltatási határidő után észleli, hogy hibásan szolgáltatott adatot, ugyanis a kifizetés Kovács Gergely részére nem 300 000 Ft volt, hanem 3 000 000 Ft.
Ebből következően az adatszolgáltatását helyesbítenie kell ("H") a helyes összeg (3 000 000 Ft) beírásával. Kovács Gergely adózóra nézve ekkor a helyesbítés a következőképpen történik:
08K46

Sor­szám

Adat­szolgáltatás jellege

A

megtakarító magán­személy neve

Adóazonosító száma

A kedvezmé­nyezett magánszemély neve

Adóazonosító száma

A kifizetett összeg (Ft)

1.

H

Kovács Gergely

8393254696

Kovács Gergely

S393254696

3 000 000

Azonosításhoz szükséges adat vagy adatok valamelyikének helyesbítése.
Meg kell különböztetni azt a helyesbítési típust, amikor azonosításhoz szükséges adatot kíván helyesbíteni az adatszolgáltató.
Ebben az esetben ugyanis az adatszolgáltatónak két tételben kell elvégeznie a helyesbítést. Az első helyesbítő tételben kötelezően meg kell adnia az eredeti tétel azonosításához szükséges adatokat, és a nem azonosító adatok közül az összeg adatokat nullával kell közölnie. A második tételben pótlásként kell szerepeltetnie az új azonosítóval a teljes tételt.
Példa:
A megszűnő MRP szervezet Nagy Ferenc magánszemélyről 2009. május 15-én adatot szolgáltat a jövedelem megállapításakor a bevétel csökkentéseként elszámolt értékpapírok együttes könyv szerinti értékéről a 09K55-ös számú nyomtatványnak megfelelő adattartalommal. Az adatszolgáltató az adatszolgáltatását követően 2009. júniusában észleli, hogy a magánszemély adóazonosító jelét elírta, így szeretné azt helyesbíteni. A helyesbítés ebben az esetben a következőképpen történik:
09K55

Sor­szám

Adat­szolgáltatás jellege

A

magánszemély neve

A magánszemély adóazonosító jele

Az elszámolt értékpapírok értéke (Ft)

1.

H

Nagy Ferenc

8393254696

0

2.

P

Nagy Ferenc

8393254669

320 000

Amennyiben az adatszolgáltató a magánszemély adóazonosító jelét helyesen tüntette fel, csupán a magánszemély neve nem szerepel helyesen, úgy azt helyesbítenie nem kell.
D.
Az egyes adatszolgáltatási nyomtatvány-típusokhoz kapcsolódó speciális szabályok
a) Azon adatszolgáltatási-típusok, amelyeknél a kifizető (munkáltató) egy nyomtatvány-típuson belül egy magánszemélyre (társaságra) nézve közölhet adatot:
K56, K70, K82
Ezen adatszolgáltatások esetében a nyomtatványon egy kódkocka szerepel, melyben az adatszolgáltatás jellegétől függően az "E", "P", illetve "H" betűjelek valamelyikét kell szerepeltetni. A kódkocka üresen nem maradhat.
Példával szemléltetve: Költségvetési támogatás igénybevételéhez kapott igazolást Kovács Gergely. Az adatszolgáltatás során téves adatként közölte az arra kötelezett a magánszemély lakcímét.
Ebben az esetben a kifizetőnek az adatszolgáltatás jellege kódkockában a "H" betűjelet kell feltüntetnie, és az eredetileg közölt adatok mindegyikét újra közölnie kell, hogy a teljes adatcsere megtörténjen.
Ebben az esetben a kifizetőnek a 09K56 nyomtatványon az adatszolgáltatás jellege kódkockában a "H" betűjelet kell feltüntetnie, és az eredetileg közölt adatok mindegyikét újra közölnie kell, hogy a teljes adatcsere megtörténjen.
b) Azon adatszolgáltatások, amelyeknél a kifizető ugyanazon a nyomtatvány-típuson több magánszemélyről is szolgáltathat adatot:
K55, K57, K58, K88, K95
Az előbb felsorolt bizonylat-típusok esetében az adott magánszemélyre közölt adatoknál kell az adatszolgáltatás jellegét feltüntetni, azaz az "E", "P", illetve "H" betűjelek valamelyikét a kódkockában a magánszemélyre nézve kell szerepeltetni.
3. Az adatszolgáltatás teljesítésének módja
Az adatszolgáltatások csak elektronikus úton benyújtott, az APEH honlapján (www.apeh.hu) elérhető Internetes program felhasználásával teljesíthetők.
Elektronikus úton benyújtott adatszolgáltatás az APEH központi fogadószerverére megküldött, Internetes program segítségével teljesíthető.
Ha a 2004-2007. évekre vonatkozó adatszolgáltatást kívánja az arra kötelezett helyesbíteni (pótolni), úgy azt a fentiekben leírtak alapján teheti meg.
Elektronikus úton teljesítendő adatszolgáltatás során, a feladásra kerülő csomag részét képezi az un. adat-kísérő fájl, amely a következő adatokat tartalmazza: adatszolgáltató neve, adószáma, címe, ügyintézőjének neve, elérhetősége, könyvelőcég adatai, adatszolgáltatás típusa (új adatszolgáltatás vagy egy hibái miatt elutasított adatszolgáltatás cseréje), és a csomag tartalomjegyzéke, azaz a csomagban lévő bizonylatok fajtái, fájlonkénti tételszámai és ellenőrzésük eredménye. Az adatszolgáltatás beérkezését az adóhatóság nyugtafájl küldésével igazolja.
4. Az adatszolgáltatás kötelező adatai
Az arra szolgáló helyen az adatközlő nevét, címét, adóazonosító számát kell kitölteni.
Amennyiben a jogutód az adatszolgáltatást a jogelőd kötelezettségeként teljesíti, úgy a jogelőd adóazonosító számát is közölnie kell. Azon magánszemélyek esetében, akikre nézve teljesíti az adatszolgáltatást az arra kötelezett, a magánszemélyek nevén túl az adóazonosító számot (adóazonosító jelet, adószámot) kell szerepeltetni.
Abban az esetben, ha adóazonosító szám kitöltésére van lehetőség, minden esetben balra zártan kell az arra szolgáló helyen kitölteni.
Az adatszolgáltatás jellegének feltüntetésére szolgáló helyen minden esetben fel kell tüntetni a megfelelő betűjelet (E-H-P).
Az adatszolgáltatásban kötelezően kitöltendő adatok a következők;
09K55 név, adóazonosító
09K56 név, adóazonosító, kiadott igazolás száma
09K57 név, adószám, jövedéki engedély száma, kód
09K58 név, adószám, működési engedély száma, kód
09K70 programszervező adószáma (7. sor), program nyilvántartási száma (8. sor), név, adóazonosító, értékpapír kód ("a"), tranzakció dátuma (5. sor)
09K82 irányítószám, helység, helyrajzi szám (2. sor), építkezés helyszínének címe (1. sor), kivitelező neve (3. sor), kivitelező adóazonosító száma és kódja (6. sor)
09K95 név, adóazonosító, igazolás sorszáma
II.
Az egyes adatszolgáltatási kötelezettségek részletes ismertetése
1. A megszűnő MRP szervezet adatszolgáltatása a 2009. évben a magánszemélynél a jövedelem megállapításakor a bevétel csökkentéseként elszámolt értékpapírok együttes értékéről (09K55 számú nyomtatvány, 2. számú melléklet)
Az szja-törvény 1. számú melléklete 8.31 pontja alapján az adóévben megszűnő MRP szervezetet adatszolgáltatási kötelezettség terheli. Az adatszolgáltatásnak a megszűnéssel összefüggésben résztvevőnként tartalmaznia kell, a magánszemély jövedelme megállapításakor a bevétel csökkentéseként elszámolt értékpapírok együttes könyv szerinti értékét. Ez az érték a 224/2000. (XII. 19.) sz. Korm. rendelet szerint az MRP szervezet analitikájában elkülönítetten szereplő, a megszerzett részvények, üzletrészek között kimutatott értékpapírok együttes könyv szerinti értéke. A bevételt és az értékpapírok könyv szerinti értékét a szervezet utolsó üzleti évéről elkészített, beszámolót alátámasztó nyilvántartások szerint kell megállapítani. Megszűnés esetén a résztvevő magánszemély által, a szervezet vagyonából megszerzett bevételnek az a része minősül jövedelemnek, amely meghaladja a részére még járó, de tulajdonába még nem került, a szervezet analitikájában elkülönítetten, a megszerzett részvények, üzletrészek között kimutatott értékpapírok együttes könyv szerinti értékét. A visszavásárolt vagyonrésznek minősülő értékpapírok könyv szerinti értékét nem lehet figyelembe venni a bevétel csökkentéseként.
A 2009. január 1-je után megszűnő MRP szervezetnek a 09K55. számú nyomtatvány szerinti adattartalommal kell adatot szolgáltatnia.
Az adatszolgáltatást a megszűnő MRP szervezetnek az Art. előírása alapján, a záró adóbevallás benyújtására előírt határidőig kell teljesítenie a szervezet területileg illetékes APEH igazgatóságához.
Az adatszolgáltatás jellegének feltüntetésére szolgáló helyen minden esetben fel kell tüntetni a megfelelő betűjelet.
A nyomtatvány "a" oszlopában a résztvevő magánszemély nevét, a "b" oszlopban az adóazonosító jelét kell szerepeltetni.
A "c" oszlopban a jövedelem megállapításakor a bevétel csökkentéseként elszámolt értékpapírok együttes könyv szerinti értékét kell feltüntetni.
2. Adatszolgáltatás a költségvetési támogatás igénybevételéhez felhasználható igazolás kiadásáról (09K56 nyomtatvány, 3. számú melléklet)
Ha valamely hatóság vagy szervezet olyan igazolást állított ki az adóévben, amelyet költségvetési támogatás igényléséhez kért az adózó, illetőleg ha a kiadott igazolás ilyen célra felhasználható, akkor arról az Art. 3. számú melléklete L) pontja alapján, adatot kell szolgáltatnia.
Az adatszolgáltatást az igazolás kiállításának hónapját követő hó 15. napjáig, azaz 2009. január 1-jétől a 09K56 számú nyomtatványon kell megküldeni az igazolás kiállítását kérő személy székhelye (telephelye, lakóhelye) szerint illetékes adóhatósághoz.
Az adatszolgáltatás jellegének feltüntetésére szolgáló helyen minden esetben fel kell tüntetni a megfelelő betűjelet.
Az adatszolgáltató lapon fel kell tüntetni az igazolás kiállítását kérő személy nevét, (elnevezését), adóazonosító számát, és az állandó lakóhelyét, illetőleg a székhelyét vagy a telephelyét. Az adatszolgáltató lapon meg kell jelölni annak a támogatásnak a jogcímét is, amelynek az igényléséhez az igazolást kiállították, továbbá fel kell tüntetni minden olyan egyéb adatot, tényt vagy körülményt, amely a kiadott igazoláson is szerepelt.
A biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény 41. § (1) bekezdése alapján az állam, a mindenkori éves költségvetési törvényben az EüM fejezetében meghatározott előirányzat erejéig a működőképesség fenntartásához támogatást nyújt. Ez a támogatás az Art. szerinti költségvetési támogatásnak minősül. Az ezzel kapcsolatos adatszolgáltatást is az e melléklet szerint kell teljesíteni.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, illetve annak területi szervei a 39/2006. (V. 19.) FVM-PM együttes rendelet 3. számú melléklete szerint teljesítik az adatszolgáltatást.
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, az általa kifizetett támogatásokról a 08K83-as nyomtatvány adattartalmának megfelelően, a kifizetői adatszolgáltatásoknál leírtak szerint szolgáltat adatot.
3. A vámhatóság adatszolgáltatása a jövedéki engedély kiadásáról, visszavonásáról, módosításáról (09K57 nyomtatvány, 4. számú melléklet)
A vámhatóságnak az Art. 3. számú melléklete E) pontja alapján az általa kiadott (visszavont, módosított) jövedéki engedélyről a kiadást (visszavonást, módosítást) követő 15 napon belül, azaz 2009. január 1-jétől a 09K57. számú nyomtatványon kell adatot szolgáltatnia a vállalkozó székhelye, telephelye szerint illetékes APEH igazgatóságához.
Az adatszolgáltatás jellegének feltüntetésére szolgáló helyen minden esetben fel kell tüntetni a megfelelő betűjelet.
A nyomtatvány "a" oszlopában a vállalkozó nevét, elnevezését, a "b" oszlopban az adószámát kell szerepeltetni.
A "c" oszlopban a jövedéki engedély számát, a "d" oszlopban az engedély kiadásának, visszavonásának, vagy módosításának időpontját kell feltüntetni, attól függően, hogy az adatszolgáltatást a működési engedély kiadása, visszavonása vagy módosítása indokolja.
Az "e" oszlopba az alábbi számok egyikét kell beírni attól függően, hogy az adatszolgáltatásra a jövedéki engedély kiadása, visszavonása vagy módosítása miatt kerül sor.

Jövedéki engedély kiadása

1

Jövedéki engedély visszavonása

2

Jövedéki engedély módosítása

3

4. Az önkormányzat jegyzőjének adatszolgáltatása a jövedéki termékkel folytatott kereskedelmi tevékenységre jogosító működési engedély kiadásáról, visszavonásáról, módosításáról (09K58 nyomtatvány, 5. számú melléklet)
Az önkormányzat jegyzőjének az általa kiadott (visszavont, módosított) jövedéki termékkel folytatott kereskedelmi tevékenységre jogosító működési engedélyről az Art. 3. számú melléklete E) pontja alapján, a kiadást (visszavonást, módosítást) követő 15 napon belül, száz 2009. január 1-jétől a 09K58 számú nyomtatványon kell adatot szolgáltatnia a vállalkozó telephelye szerint illetékes APEH igazgatóságához.
Az adatszolgáltatás jellegének feltüntetésére szolgáló helyen minden esetben fel kell tüntetni a megfelelő betűjelet.
A nyomtatvány "a" oszlopában a vállalkozó nevét, elnevezését, a "b" oszlopban az adószámát kell szerepeltetni.
A "c" oszlopban a működési engedély számát, a "d" oszlopban az engedély kiadásának, visszavonásának, vagy módosításának időpontját kell feltüntetni, attól függően, hogy az adatszolgáltatást a működési engedély kiadása, visszavonása vagy módosítása indokolja.
Az "e" oszlopba az alábbi számok egyikét kell beírni attól függően, hogy az adatszolgáltatásra a működési engedély kiadása, visszavonása vagy módosítása miatt kerül sor.

Működési engedély kiadása

1

Működési engedély visszavonása

2

Működési engedély módosítása

3

5. A letétkezelő (a program szervező) adatszolgáltatása és bejelentése az elismert munkavállalói értékpapírjuttatási program keretében a magánszemély javára egyedi letétként őrzött értékpapírról, valamint a letétkezelő változásáról (09K70 nyomtatvány, 6. számú melléklet)
Az elismert munkavállalói értékpapír-juttatási program . szervezőjének, illetve a letétkezelőnek az szja-törvény 77/C.§ (5) és (7) bekezdései alapján, adatszolgáltatási, bejelentési kötelezettsége van. Az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése nem mentesíti az arra kötelezettet az adóhatóság felé teljesítendő bejelentési kötelezettsége alól.
Az adatszolgáltatást az értékpapír magánszemély javára egyedi letétként történő őrzésének megszűnését, illetve az új letétkezelő által a letéti őrzés kezdetét követő 15 napon belül kell teljesíteni, a program szervezője illetékes adóhatóságához.
Adatszolgáltatásra kötelezettek: az elismert munkavállalói értékpapír-juttatási program szervezője, ha az értékpapírt birtokba adás helyett a magánszemély javára egyedi letétbe helyezi a tőkepiacról szóló törvény szerinti befektetési szolgáltatónál, vagy külföldi befektetési szolgáltatónál.
Ez utóbbinál akkor helyezhető letétbe az értékpapír, ha az értékpapírt kibocsátó külföldi székhelyű jogi személy, egyéb szervezet. Ilyen esetben az elismert munkavállalói értékpapírjuttatási program szervezője kötelezett az adatszolgáltatásra. Egyebekben a befektetési szolgáltatót, mint letétkezelőt terheli az adatszolgáltatási kötelezettség.
Befektetési szolgáltató: a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény szerinti befektetési szolgáltató.
Külföldi befektetési szolgáltató: ha az értékpapír kibocsátója külföldi székhelyű jogi személy, egyéb szervezet, bármely EGT-államban, illetve a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországában működő, a külföldi jog szerinti befektetési szolgáltató.
Az elismert munkavállalói értékpapír-juttatási program szervezője: az szja-törvény 77/C. § (24) bekezdés e) pontja alapján a program szervezője a programnyilvántartásba vétele iránti kérelmet benyújtó gazdasági társaság.
A bejelentésre kötelezettek köre azonos az adatszolgáltatásra kötelezettekkel.
A bejelentés határideje megegyezik az adatszolgáltatás határidejével.
Adatot szolgáltat és bejelentést tesz a letétkezelő, valamint, ha a letétkezelő külföldi befektetési szolgáltató, a program szervezője, amikor a magánszemély javára egyéni letétként történő értékpapír őrzését megszünteti, illetve az új letétkezelő, amely a kedvezményezett magánszemély javára egyedi letétbe történő elhelyezés miatt kapja meg az értékpapírt.
Az adatszolgáltatásnak tartalmaznia kell:
1 az adatszolgáltató cégnevét,
2. az adatszolgáltató adószámát,
3. a jogelőd adószámát,
4. az adatszolgáltatás jellegét,
5. az adatszolgáltatási kötelezettség indokát,
6. a letéti őrzés megszűnésének (az őrzés átvételének) időpontját,
7. a program szervezőjének cégnevét,
8. a program szervezőjének adószámát,
9. az elismert program nyilvántartási számát,
10. a kedvezményezett magánszemély nevét és adóazonosító számát,
11. az átadott (átvett) összes értékpapír azonosító adatait. A bejelentésnek tartalmaznia kell:
1. az új (régi) letétkezelő cégnevét,
2. az új (régi) letétkezelő adószámát, illetve ennek hiányában, ha az új letétkezelő külföldi befektetési szolgáltató, székhelyét.
Kitöltési útmutató
a 09K70-es nyomtatványhoz
Az Internetről letöltött nyomtatványról elektronikus úton kell adatot szolgálatai.
I. blokk
1-5. sorok: Az adatlapon az adatszolgáltató azonosító adatait annak a befektetési szolgáltatónak kell kitöltenie, amelynek a letéti őrzéséből az értékpapírok kikerültek, illetve annak a befektetési szolgáltatónak, amelynek a letéti őrzésébe az értékpapírok átkerültek. Abban az esetben, ha a jogelőd kötelezettségét teljesíti, úgy annak adószámát is közölni kell.
Itt kell a megfelelő helyen "X"-el jelölni, hogy mely ok miatt teljesíti az adatszolgáltatást az arra kötelezett.
Az adatszolgáltatásra azért került sor, mert:
- a letétkezelőnél megszűnt a magánszemély javára egyedi letétként történő őrzés;
- egyedi letéti őrzésbe vett át értékpapírt a korábbi letétkezelőtől (befektetési szolgáltatótól, program szervezőjétől);
- az egyedi letéti őrzés megszűnt, de a letétkezelő külföldi befektetési szolgáltató.
Egy adatszolgáltatási lapon csak azonos - a 4. sornak megfelelően jelölt - adatszolgáltatási kötelezettség szerepelhet.
Fel kell tüntetni a letéti őrzés megszüntetésének, illetve az őrzés átvételének időpontját is az erre szolgáló helyen.
Az adatszolgáltatás jellegének feltüntetésére szolgáló helyen minden esetben fel kell. tüntetni a megfelelő betűjelet.
II. blokk
6-8. sorok: Az adatlapnak tartalmaznia kell az elismert munkavállalói értékpapír-juttatási program szervezőjének azonosító adatait, valamint az elismert program nyilvántartási számát.
Ha a letétkezelő külföldi befektetési szolgáltató, az I. és II. blokk adatai értelemszerűen megegyeznek.
III. blokk
9-11. sorok: A bejelentésnek tartalmaznia kell a régi, illetve új letétkezelő azonosító adatait abban az esetben, ha a kedvezményezett magánszemély javára egyedi letétbe történő elhelyezés céljából vette (adta) át az értékpapírt. A bejelentés az értékpapír átvevője esetében a korábbi letétkezelőre, az értékpapír átadója esetében az új letétkezelőre vonatkozik.
Amikor az új, letétkezelő külföldi befektetési szolgáltató, adószám hiányában a külföldi befektetési szolgáltató székhelyét kell a program szervezőjének bejelentenie.
IV. blokk
A kedvezményezett magánszemély azonosítására szolgál az adatlapnak ez a pontja.
Az adatlap további részében az átadott (átvett) összes értékpapír azonosító adatait kell feltüntetni, így az értékpapír kódját (a), az értékpapír fajtáját (b), valamint az értékpapír letétbehelyezésének időpontjára megállapított szokásos piaci értékét (c).
Az elismert munkavállalói értékpapír-juttatási program keretében szerzett jövedelmekre vonatkozó rendelkezések alkalmazásában értékpapírnak, bármely EGT államnak, illetve a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamában az elismert program szervezője vagy többségi irányítást gyakorló tagja által forgalomba hozott (kibocsátott), tagsági jogokat megtestesítő, névre szóló értékpapírt kell tekinteni.
A szja-törvény 3. § 34. pontja szerint értékpapír minden olyan okirat, adat, amelyet a Ptk., vagy a kibocsátás helyének joga értékpapírnak tekint, továbbá a közkereseti társaság részére rendelkezésre bocsátott vagyoni hozzájárulás, a betéti társaság részére rendelkezésre bocsátott vagyoni betét, a kft. üzletrész, a szövetkezetekről szóló törvény szerinti részjegy, célrészjegy és más vagyoni hozzájárulás a szövetkezeti tagsági kölcsön kivételével, valamint más, tagsági jogot megtestesítő vagyoni részesedés.
A fentieknek megfelelően az értékpapír fajtája (b) oszlop első karakterének jelöléseként az alábbi számokat kell alkalmazni:
részvény 1
egyéb 5
A "b" oszlopban az értékpapír fajtáját további kettő karakteres számmal kell balra zártan kiegészíteni: részvény 10
ideiglenes részvény 11
törzsrészvény 12
osztalékelsőbbséget biztosító részvény 13
dolgozói részvény 14
kamatozó részvény 15
Abban az esetben, ha értékpapírra vonatkozó jogra nem történik utalás, úgy a megfelelő azonosító számot "0"-ával kell kiegészíteni (ez lesz a negyedik karakter), például részvény esetén 110-0 szerepela (b) oszlopban.
Abban az esetben, ha értékpapírra vonatkozó jogra történik utalás, úgy a megfelelő azonosító számot ki kell egészíteni négy karakteresre az alábbiak szerint:
vételi jog 1
jegyzési jog 2
egyéb, más hasonló jog 4
Így például a jegyzési jogot biztosító törzsrészvény esetében 112-2 lesz az azonosító jel az adatszolgáltatásban.
A (c) oszlopban az értékpapír letétbe helyezésének időpontjára megállapított szokásos piaci értéket kell közölni.
Az értékpapír szokásos piaci értékét az szja-törvény 3. § 9. pontja alapján kell megállapítani.
Abban az esetben, ha a biztosított hely nem elegendő, úgy további lapokat lehet igénybe venni, megjelölve a lapok számát.
A lapszámot minden esetben közölni kell.
6. Az építésfelügyeleti hatóság adatszolgáltatása a kivitelezőre vonatkozóan (09K82 nyomtatvány, 7. számú melléklet)
Az Art. 3. számú melléklete G) pontjának 6. alpontja alapján, az elsőfokú építésfelügyeleti hatóságnak az építőipari kivitelezési tevékenység megkezdésével kapcsolatban az építtető által bejelentett adatok vonatkozásában elektronikus úton adatot kell szolgáltatnia a 09K82 számú nyomtatvány adattartalma szerint.
Az adatszolgáltatást az adatszolgáltató illetékes APEH regionális igazgatóságához kell teljesíteni az építtetőnek, az építésfelügyeleti hatósághoz történő bejelentését, illetve - amennyiben erre felszólították - hiánypótlását követő 15 napon belül. Ugyanígy kell eljárni, ha az építtető a korábban bejelentett adatok változását jelenti be.
Az adatszolgáltatás teljesítésére az általános előírások című I. fejezetben foglaltakat kell alkalmazni.
Amennyiben egy építkezés tekintetében az építési tevékenységet több kivitelező látja el, valamennyi kivitelezőről adatot kell szolgáltatni.
Az adatszolgáltató adószámát kötelezően ki kell tölteni.
Az adatszolgáltatáshoz csatolt 09K82-A számú lap (7/A. számú melléklet) darabszámát arab számmal kell jelölni a kódkockában.
Az adatszolgáltatás jellegének feltüntetésére szolgáló helyen minden esetben szerepeltetni kell a megfelelő betűjelet.
Kitöltési útmutató
a 09K82-es nyomtatványhoz
Az 1. sorban az építési helyszín címét, a 2. sorban az építési helyszín helyrajzi számát kell feltüntetni. (Több helyrajzi számot érintő építési kivitelezési tevékenység esetén lásd a 09K82-A laphoz fűzött magyarázatot!)
A 3. sorban a kivitelező nevét vagy elnevezését, a 4. sorban a kivitelező címét vagy székhelyét kell szerepeltetni. Az ország mezőt Magyarország esetén nem kell kitölteni.
Az 5. sorban a kivitelező kivitelezési jogosultságát kell igazolni az alábbiak szerint:
1. A vállalkozói engedély számát kell beírni akkor, ha a kivitelező egyéni vállalkozó, és az építőipari kivitelezés a tevékenységi körében szerepel. Ebben az esetben a kódjelölő kockában 1-es kódot kell szerepeltetni.
2. A cégbírósági bejegyzés számát kell beírni akkor, ha a kivitelező tevékenységének folytatása cégbírósági bejegyzéshez kötött, és az építőipari kivitelezés a tevékenységi körében szerepel. Ebben az esetben a kódjelölő kockában 2-es kódot kell szerepeltetni.
3. Amennyiben a külföldi kivitelező nem rendelkezik Magyarországon kiadott vállalkozói engedéllyel, illetve Magyarországon nem bejegyzett cég, és az építési munkát nem saját célra végzi, akkor a saját országának szabályai szerint kell a kivitelezési jogosultságát igazolni. Ebben az esetben a kódjelölő kockában 3-as kódot kell szerepeltetni.
4. Ha az építőipari kivitelezés a kivitelező tevékenységi körében nem szerepel, illetőleg a kivitelező magánszemély, csak saját célra végezhet építési munkát. Ebben az esetben a kivitelezési jogosultság igazolására szolgáló mezőket üresen kell hagyni, és a kódkockában 4-es kódot kell szerepeltetni.
A 6. sorban a kivitelező adóazonosító számát kell feltüntetni az alábbiak szerint:
1. Ha a kivitelező magánszemély és nem rendelkezik adószámmal, akkor az adóazonosító jelét kell beírni. Ebben az esetben a kódjelölő kockában 1-es kódot kell szerepeltetni.
2. Amennyiben a kivitelező rendelkezik adószámmal, akkor, a kódjelölő kockában 2-es kóddal az adószámát kell szerepeltetni.
3. Amennyiben a külföldi kivitelező nem rendelkezik magyar adóazonosító számmal, akkor a saját országában kapott adóazonosító számát kell a kódjelölő kockában 3-as kóddal feltüntetni.
Az 5. és 6. sorban balra zártan kell a megfelelő adatot szerepeltetni.
A 08K82-A lap kitöltése
Több helyrajzi számot érintő építési kivitelezési tevékenység esetén egy helyrajzi számot lehet a 09K82-es lap 2. sorában feltüntetni. A többi helyrajzi számot a 09K82-A lapon kell felsorolni. Csak a főlapon megjelölt építési helyszínhez tartozó helyrajzi számok kerülhetnek ezen a lapon feltüntetésre. Amennyiben másik építési helyszínről van szó, újabb 09K82 számú nyomtatvány kitöltése szükséges. Figyelem! A helyrajzi szám rovatok kitöltését mindig számmal kell kezdeni! (08K81 lap I. blokk 2. sor; 08K82-A lap 01. sortól)
Az azonosításhoz szükséges adat(ok) valamelyikének helyesbítése esetén az adatszolgáltatónak két tételben kell elvégeznie a helyesbítést. Az első helyesbítő tételben kötelezően meg kell adnia az eredeti tétel azonosításához szükséges adatokat: az építési helyszín címéből a helységnevet, az építési helyszín irányítószámát, az építési helyszín helyrajzi számát, a kivitelező adóazonosító számát és kódját. A nem azonosító adatokat nem kell közölnie. A második tételben pótlásként kell szerepeltetnie az új azonosítóval a teljes tételt.
A helyrajzi számon kívüli azonosító adat (kivitelező azonosító száma és kódja, építési helyszín címe, irányítószáma) helyesbítésekor, amennyiben az eredeti adatszolgáltatásban volt 09K82-A lap, akkor az ezen a lapon feltüntetett adatokat is közölni kell "H" jellel és "P" jellel is.
Abban az esetben, ha az eredeti adatszolgáltatásban a 09K82-A lapon szereplő helyrajzi szám helyesbítése történik (a 09K82-es lapon "H" jellel jelölve), akkor a helyesbítendő helyrajzi számmal és a többi főlapon szereplő azonosító adattal kell a helyesbítést közölni (Q9K82-A lap nélkül), majd a helyes helyrajzi számmal kell egy "P" jelű teljes adatsorú 09K82 szá*-mú nyomtatványt közölni (09K82-A lap nélkül). Amennyiben a 09K82-A lapon felsorolt helyrajzi szám helyesbítése történik; az eljárást helyrajzi számonként kell elvégezni.
1. Példa: Az építésfelügyeleti hatóság adatot szolgáltatott Kis János (12345678-1-11) kivitelezőről a 62568 helyrajzi számú építkezés vonatkozásában. Utóbb észleli, hogy a helyrajziszámot elírta. A helyesbítés a következőképpen történik:
09K82

I. Az építkezésre vonatkozó adatok                                                    Adatszolgálta tás jellege: H

1.sor: Az építési helyszín címe: 1111 Budapest

2.sor: Az építési helyszín helyrajzi száma: 62568

II. A kivitelező (vállalkozó) azonosítására szolgáló adatok

3.sor: A kivitelező neve (elnevezése):

4.sor: A kivitelező címe (székhelye):

5.sör: A kivitelező kivitelezési jogosultságának igazolása:

6.sor: A kivitelező adóazonosító száma: 12345678111

Kód:

Kód: 2

I. Az építkezésre vonatkozó adatok                                                     Adatszolgáltatás jellege: P

1.sor: Az építési helyszín címe: 1111 Budapest Viola utca 11

2.sor: Az építési helyszín helyrajzi száma: 62586

II. A kivitelező (vállalkozó) azonosítására szolgáló adatok

3.sor: A kivitelező neve (elnevezése): Kis János

4.sor: A kivitelező címe (székhelye): 2030 Érd Pitypang utca 22 II/2

5.sor: A kivitelező kivitelezési jogosultságának igazolása: 123456

6.sor: A kivitelező adóazonosító száma: 12345678111

Kód: 1

Kód: 2

Amennyiben az építkezés tekintetében az építési tevékenységet több kivitelező látja el, és a helyrajzi szám mindegyik kivitelezőre vonatkozó adatszolgáltatásban elírásra került, akkor valamennyi kivitelezőre vonatkozó hibás adatszolgáltatást a fentiek szerint helyesbíteni kell.
Nem azonosító adat(ok) helyesbítése
Nem azonosító adat (pl. az építkezés címében a házszám) helyesbítése esetén a teljes adatsort közölni kell. Amennyiben az eredeti adatszolgáltatásban 09K82-A lap is volt, az ezen a lapon feltüntetett adatokat is újra közölni kell. (Valamennyi helyrajzi számra vonatkozik a helyesbítés.)
2. Példa: Az építésfelügyeleti hatóság adatot szolgáltatott Kis János (12345678-1-11) kivitelezőről a 62568 helyrajzi számú építkezés vonatkozásában. Utóbb észleli, hogy az építkezési helyszín címében a házszámot elírta. A helyesbítés a következőképpen történik:
09K82

I.Az építkezésre vonatkozó adatok                                                  Adatszolgáltatás jellege: H

1. sor: Az építési helyszín címe: 1111 Budapest Viola utca 18

2.sor: Az építési helyszín helyrajzi száma: 62568

II. A kivitelező (vállalkozó) azonosítására szolgáló adatok

3.sor: A kivitelező neve (elnevezése): Kis János

4.sor: A kivitelező címe (székhelye): 2030 Érd Pitypang utca 2211/2

5.sor: A kivitelező kivitelezési jogosultságának igazolása: 123456

6.sor: A kivitelező adóazonosító száma: 12345678111

Kód: 1 Kód: 2

7. A kifizető adatszolgáltatása a magánszemély kérelmére kiadott - kamatjövedelemmel kapcsolatos - igazolásról (09K95 számú nyomtatvány, 8. számú melléklet)
A szja-törvény 2009. január 1-jétől hatályos 65. §-ának (2) bekezdése alapján, a kamatjövedelem összegét, ha az kifizetőtől származik (ideértve a kifizető helyett a kamat jövedelmet kifizető/juttató hitelintézetet, befektetési szolgáltatót is) a megszerzés időpontjára a kifizető állapítja meg, vonja le, fizeti meg és vallja be. Abban az esetben, ha a magánszemély az adóhatósági közreműködés nélkül elkészített bevallásában vagy önellenőrzéssel kívánja érvényesíteni az értékpapír megszerzésére fordított értéknek és az értékpapírhoz kapcsolódó járulékos költségnek azt a részét, amelyet a kifizető a jövedelem megállapításánál nem vett figyelembe, a kifizető által kiadott igazolás alapján teheti meg. Az igazolásban a kifizető feltünteti a kifizetés bruttó összegét, az adólevonásánál figyelembe vett adóalap összegét és a levont 20% mértékű adó összegét, továbbá feltünteti, hogy az igazolást a magánszemély kérelmére, az említett célból adta ki. A kifizetőnek az adóhatóság részére, az említett igazolás tartalmáról adatot kell szolgáltatnia az igazolás kiállítását követő hónap 12-éig.
Az adatszolgáltatás tartalmazza a magánszemély nevét ("a" oszlop"), adóazonosító jelét ("b" oszlop), valamint az igazolással érintett bruttó kifizetés összegét ("d" oszlop), az adó levonásánál figyelembe vett adóalap összegét ("e" oszlop) és a levont adó összegét ("f" oszlop). Közölni kell az igazolás sorszámát is ("c" oszlop), akkor is, ha csak egy kifizetéssel összefüggésben állította ki az igazolást (pl. 01).
dr. Szikora János s. k.
az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal elnöke
1. sz. melléklet
2. sz. melléklet
3. sz. melléklet
4. sz. melléklet
5. sz. melléklet
6. sz. melléklet
6/A. sz. melléklet
7. sz. melléklet
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.