321/2022. (VIII. 18.) Korm. rendelet

a stratégiailag kiemelt jelentőségű csődeljárásokra és felszámolási eljárásokra vonatkozó részletes szabályokról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Kormány a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény 84/A. § (2) bekezdés a)-c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
A Kormány vagyonfelügyelőként, ideiglenes vagyonfelügyelőként, rendkívüli vagyonfelügyelőként, illetve felszámolóként a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot (a továbbiakban: állami felszámoló) jelöli ki azokra...

321/2022. (VIII. 18.) Korm. rendelet
a stratégiailag kiemelt jelentőségű csődeljárásokra és felszámolási eljárásokra vonatkozó részletes szabályokról
A Kormány a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény 84/A. § (2) bekezdés a)-c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A Kormány vagyonfelügyelőként, ideiglenes vagyonfelügyelőként, rendkívüli vagyonfelügyelőként, illetve felszámolóként a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot (a továbbiakban: állami felszámoló) jelöli ki azokra a csődeljárásokra és felszámolási eljárásokra vonatkozóan, amelyekben a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) IV. Fejezetének szabályait kell alkalmazni.
2. § (1) Az állami felszámoló Cstv. 27/C. § (4) bekezdésében felsorolt adatainak, továbbá a Cstv. 27/C. § (4) bekezdés b), d), f) és g) pontjában meghatározott személyek ott felsorolt adatainak nyilvántartásba vételére vonatkozóan az adatokat és azok változását az állami felszámoló vezetője jelenti be a felszámolók névjegyzékét vezető Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának (a továbbiakban: Hatóság).
(2) A bejelentéshez csatolni kell az (1) bekezdés szerinti adatokat igazoló azon okiratokat is, amelyeket a Hatóság a vonatkozó jogszabályok alapján más hatósági nyilvántartásból nem ismerhet meg.
(3) A Hatóság eljárásában az ügyintézési határidő 15 nap.
(4) Az adatok nyilvántartásba vételére és törlésére a felszámolók névjegyzékéről szóló 14/2021. (X. 29.) SZTFH rendeletet [a továbbiakban: 14/2021. (X. 29.) SZTFH rendelet] a Cstv.-ben és az e rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
3. § (1) A Hatóság hatósági ellenőrzés keretében vizsgálja, hogy az állami felszámoló megfelel-e a Cstv.-ben és a 14/2021. (X. 29.) SZTFH rendeletben meghatározott feltételeknek.
(2) A Hatóság a hatósági ellenőrzést a 14/2021. (X. 29.) SZTFH rendelet szabályai alapján folytatja le.
(3) A Cstv. 66. § (6) bekezdése alapján a 14/2021. (X. 29.) SZTFH rendelet 1. § b) és c) pontjában felsorolt felszámoló szervezet (a továbbiakban: felszámoló szervezet) minden év január 31-ig írásban beszámol a Hatóságnak a szakmai és gazdasági tevékenységéről, a 14/2021. (X. 29.) SZTFH rendelet 7. §-a által meghatározott formában, a 14/2021. (X. 29.) SZTFH rendelet 2. melléklete szerinti szempontrendszer figyelembevételével. A felszámoló szervezet továbbá bemutatja - a belső ellenőrzési szakmai módszertani ajánlások figyelembevételével készített - belső ellenőrzési szabályzatát, valamint az éves belső ellenőrzés eredményét tartalmazó jelentést is.
4. § (1) A Kormány Cstv. IV. Fejezetében foglaltak alkalmazásáról szóló rendelete kiadását célzó előterjesztést az adós gazdálkodó szervezet főtevékenysége szerinti ágazati miniszter (a továbbiakban: ágazati miniszter) a gazdaságfejlesztésért felelős miniszter, a költségvetés makrogazdasági megalapozásáért felelős miniszter, a belgazdaságért felelős miniszter, a területfejlesztés stratégiai tervezéséért felelős miniszter - állami részesedéssel működő gazdálkodó szervezet esetén a tulajdonosi joggyakorló és az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter - véleményét kikérve készíti el, és terjeszti a Kormány elé. Az előterjesztés részét képező kormányrendelet-tervezet előkészítésénél figyelembe kell venni a kormányrendelet kihirdetésére a Cstv. 65. § (2) bekezdésében meghatározott határidőt is.
(2) Az ágazati miniszter - a nyilvános adatbázisok figyelésével és a hivatalosan tudomására jutott információk alapján - haladéktalanul jelzi az (1) bekezdésben felsorolt minisztereknek, ha olyan gazdálkodó szervezet gazdasági-pénzügyi nehézségeiről szerez tudomást, amely esetében a Cstv. 65. § (3) bekezdése vagy a veszélyhelyzettel összefüggő átmeneti szabályokról szóló 2021. évi XCIX. törvény 74. § (6)-(9) bekezdése szerinti valamely feltétel fennáll, és javaslatot tesz a Cstv. IV. Fejezetének alkalmazására vagy arra, hogy indokoltnak tart-e - kiemelt közérdekből, gazdaságpolitikai vagy foglalkoztatáspolitikai érdekből - más kormányzati intézkedéseket a gazdálkodó szervezet piaci helyzetének javítására, kiemelt stratégiai jelentőségű feladatai ellátásának támogatására.
5. § (1) Ha a 4. § szerinti egyeztetés eredményeképpen az ágazati miniszter és a 4. § (1) bekezdésében felsorolt miniszterek megállapítják, hogy a gazdálkodó szervezet fizetésképtelenségének megelőzése nem lehetséges, vagy ebből a célból nem indokolt kormányzati intézkedéseket hozni, a Cstv. IV. Fejezete szerinti eljárásba vonás tárgyában készítendő kormány-előterjesztésnek (a továbbiakban: kormány-előterjesztés) tartalmaznia kell a Kormány döntéséhez szükséges azon információkat, amelyek a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben lévő vagy fizetésképtelenné vált gazdálkodó szervezettel szemben indított eljárások esetében indokolják a Cstv. IV. Fejezetében foglaltak alkalmazását.
(2) Ha az előterjesztő hitelt érdemlő információval rendelkezik, a kormány-előterjesztésben tájékoztatást kell adnia arról, hogy a gazdálkodó szervezet ellen kezdeményeztek-e csődeljárást vagy felszámolási eljárást, és ezek elrendelésére sor került-e, és milyen dátummal.
(3) A kormány-előterjesztésben
a) be kell mutatni a gazdálkodó szervezet tulajdonosi szerkezetét és azt, hogy a társaság tagja-e elismert vagy tényleges vállalatcsoportnak; továbbá
b) ki kell térni arra, hogy a gazdálkodó szervezet milyen okból képtelen - akár saját forrásaiból, akár a tulajdonosok által biztosított forrásokból - a veszteséges gazdálkodás okainak, illetve vagyonhiányának megszüntetésére, részesült-e a Cstv. 65. § (3) bekezdés d) pontja szerinti támogatásban.
(4) A kormány-előterjesztésben tájékoztatást kell adni arról, hogy
a) a gazdálkodó szervezet lát-e el jogszabályban meghatározott közfeladatot, közszolgáltatást, tevékenysége országos vagy több országra kiterjedő-e, végez-e hatósági engedélyhez kötött vagy koncesszióköteles tevékenységet, és a csődeljárás vagy a felszámolási eljárás elrendelése ennek folytatását hogyan befolyásolja; továbbá
b) ha a gazdálkodó szervezet a lakosság széles körét érintő közszolgáltatást lát el, ezt a szolgáltatást az érintett területen más szolgáltató is ellátja-e.
(5) A kormány-előterjesztésben
a) be kell mutatni a gazdálkodó szervezet főbb gazdasági és pénzügyi adatait;
b) legalább hozzávetőlegesen ismertetni kell az adósságállomány legfontosabb összetevőit (így különösen köztartozás-állomány, tulajdonosok felé fennálló tartozások, banki és szállítói hitelállomány, közműtartozások, foglalkoztatottakkal szemben fennálló tartozások);
c) tájékoztatást kell adni arról, hogy a gazdálkodó szervezet részesült-e nemzetközi vagy hazai pénzügyi támogatásban; továbbá
d) be kell mutatni a lejárt tartozásállománynak a gazdálkodó szervezet saját tőkéjéhez viszonyított arányát, amennyiben már rendelkezésre állnak az ezzel összefüggő, legalább hozzávetőleges adatok.
(6) A kormány-előterjesztésben ismertetni kell
a) legalább hozzávetőlegesen a gazdálkodó szervezet foglalkoztatotti létszámát, továbbá azt is, hogy foglalkoztat-e megváltozott munkaképességű személyeket; továbbá
b) azt, hogy az ország mely megyéiben, mely településein lévő telephelyeken történik foglalkoztatás, továbbá a foglalkoztatás megszűnése hogyan befolyásolja az adott települések vagy megyék munkaerőpiaci helyzetét.
(7) A kormány-előterjesztésben meg kell jelölni, hogy a gazdálkodó szervezet ellen indult csődeljárásra vagy felszámolási eljárásra a Cstv. 65. § (3) bekezdése szerinti mely okból alkalmazandók a Cstv. IV. Fejezete szerinti, a stratégiailag kiemelt jelentőségű csődeljárásra és felszámolási eljárásra vonatkozó rendelkezések.
(8) A kormány-előterjesztésben javaslatot kell tenni arra, hogy a gazdálkodó szervezet ellen indult csődeljárásra vagy felszámolási eljárásra a Cstv. 65-67. §-a, vagy ezen túlmenően a Cstv. 68-70. §-a szerinti eljárásrend is alkalmazandó legyen. Amennyiben az előterjesztő a Cstv. 68-70. §-a szerinti eljárási szabályok alkalmazását is indokoltnak tartja, ismertetnie kell a Cstv. 68. § (2) bekezdése szerinti körülményeket is, továbbá meg kell jelölnie az ott meghatározott közérdeket, és ennek megfelelően kell előkészítenie a kormány-előterjesztés részét képező kormányrendelet tervezetét.
6. § Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
7. §
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.