17/1956. (XII. 30.) PM rendelet

az állami vállalatok pénzgazdálkodásának átmeneti (1957. I. negyedévi) szabályozásáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány 1956. október-november havi események után a termelés megindítása érdekében átmenetileg lehetővé tette, hogy az állami vállalatok munkabért fizethessenek anélkül, hogy ezzel szemben megfelelő teljesítmény jelentkezett volna. Lehetővé tette azt is, hogy a vállalatok beszerzéseiket végrehajthassák függetlenül attól, hogy megfelelő pénzeszközökkel rendelkeznek-e.
Az állami iparvállalatokat irányító munkástanácsoknak és valamennyi állami vállalat igazga...

17/1956. (XII. 30.) PM rendelet
az állami vállalatok pénzgazdálkodásának átmeneti (1957. I. negyedévi) szabályozásáról
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány 1956. október-november havi események után a termelés megindítása érdekében átmenetileg lehetővé tette, hogy az állami vállalatok munkabért fizethessenek anélkül, hogy ezzel szemben megfelelő teljesítmény jelentkezett volna. Lehetővé tette azt is, hogy a vállalatok beszerzéseiket végrehajthassák függetlenül attól, hogy megfelelő pénzeszközökkel rendelkeznek-e.
Az állami iparvállalatokat irányító munkástanácsoknak és valamennyi állami vállalat igazgatójának azonban elsőrendű feladata, hogy munkabérrel és anyagbeszerzéssel kapcsolatos, valamint az állammal szemben fennálló fizetési kötelezettségeknek a vállalat gazdaságos működése alapján jelentkező folyamatos bevételeiből pontosan eleget tegyenek. A jelenlegi energia- és szénellátási nehézségek mellett a vállalatok egy részénél még nem biztosíthatók azok a feltételek, amelyek lehetővé teszik, hogy a vállalatok fenti követelményeknek maradéktalanul megfelelhessenek. E nehézségek áthidalása átmenetileg rendkívüli állami támogatást tesz szükségessé.
A gazdasági élet rendjének biztosítása, a pénzügyi és szállítási fegyelem helyreállítása és a munkástanácsok gazdaságos termelésre irányuló erőfeszítéseinek alátámasztása érdekében a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány szükségesnek tart olyan pénzügyi és gazdasági rendszabályokat, amelyek egyrészt a vállalati önállóságot és a vállalat vezetőinek kötelezettségeit, másrészt a vállalatok részére nyújtható állami támogatás mértékét meghatározzák.
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány felhatalmazása alapján a szükséges átmeneti intézkedéseket az alábbiakban szabályozom:
1. §
A vállalatok anyagbeszerzést, áruvásárlást csak meglévő bankszámla követelésük erejéig eszközölhetnek. Az árut szállító vállalatok az érvényes készpénznélküli fizetési módozatok bármelyikének alkalmazásával biztosíthatják maguk számára a vevő pontos fizetését. Késedelmesen fizető vállalatnak megfelelő biztosíték nélkül nem szabad anyagot, árut szállítani. A fizetési kötelezettségeinek eleget nem tevő vállalatnál a rendelkezésre álló összegeket elsősorban az állammal és más vállalattal szemben esedékes tartozások kiegyenlítésére kell felhasználni. Az esedékes bérek csak ezeknek a kötelezettségeknek a rendezése esetén fizethetők ki.
2. §
(1) A vállalatok a minisztériumok által részükre meghatározott energia-menetrend és szállítási szerződéseik alapján készítsenek havi pénzügyi előirányzatot. Ebben az államtól az alábbi támogatást irányozhatják elő:
a) Tartósan szabadságolt dolgozók bére és járuléka. (Ezt a vállalatok előlegként kapják, később szabályozandó visszafizetési kötelezettség mellett.)
b) A létszámcsökkentés során elbocsátott dolgozók felmondási illetményei és járulékai.
c) Az 1956. évi I-III. negyedévében térített vállalati veszteség és az 1957. I. negyedévi termelés arányában megállapított ideiglenes állami támogatás, valamint az érvényben volt dotációk a kiszállítás (esetleg beszerzés) arányában.
d) A kapacitáskihasználás jelentős csökkenése esetén az ebből adódó viszonylagos többletköltségekre a tényleges termelés után (beleértve a Kormány által engedélyezett béremelésből adódó többletköltségeket) ideiglenes állami támogatás.
e) Előleg a feltétlenül szükséges, (minimális) költségvetési jóléti juttatásokra.
Fentieken túlmenő állami támogatás költségvetésből általában nem téríthető.
(2) Az állami támogatást az eddigi bürokratikus út mellőzésével a szakminisztériumok által kiadandó irányelvek mellett, közvetlenül a bank folyósítja.
3. §
(1) Az állami vállalatok egyéb - nem veszteséges gazdálkodásból eredő - ideiglenes pénzszükségletükre bankhitel folyósítását igényelhetik megfelelő anyagi fedezet mellett. Figyelemmel a vállalatok forgóalapjára, anyagbeszerzésre csak kivételesen nyújtható hitel.
(2) Minthogy a 2. §-ban biztosított állami támogatás, a vállalatok meglévő forgóalapja és a hitellel való megfelelő gazdálkodás lehetővé teszik valamennyi kötelezettség teljesítését, munkabér fizetésre még átmenetileg sem szabad hitelt folyósítani.
(3) Nem szabad hitelt folyósítani olyan vállalatoknak, melyek a fennálló pénzforgalmi rendelkezéseket nem tartják be, vagy más vállalattól Intelt vesznek igénybe, illetve ilyen hitelt nyújtanak.
4. §
Az 1956. november-december havi rendkívüli veszteségeket és az 1956. október 23-a után bekövetkezett károkat a vállalatok álló, illetve forgóalapja terhére kell elszámoltatni.
5. §
A fenti rendelkezések elsősorban az iparvállalatokra vonatkoznak, ezeket a többi népgazdasági ágra nézve értelemszerűen kell alkalmazni.
Kossa István s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány pénzügyek vezetésével megbízott tagja
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.