adozona.hu
44/1968. (XII. 30.) PM rendelet
44/1968. (XII. 30.) PM rendelet
a borforgalmi adóról szóló 13/1965. (X. 1.) PM rendelet módosításáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A borforgalmi adóról szóló 17/1965. (X. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R) 4. és 6. §-ai-ban kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
A 13/1965. (X. 1.) PM rendelet (a továbbiakban: Vr.) 2. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Az állami gazdaságok, a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, a termelőszövetkezeti csoportok, az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetek [31/1959. (V. 26.) Korm. rendelet], a hegyközségek egymás közötti, továbbá ezeknek állami v...
(1) A 13/1965. (X. 1.) PM rendelet (a továbbiakban: Vr.) 2. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Az állami gazdaságok, a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, a termelőszövetkezeti csoportok, az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetek [31/1959. (V. 26.) Korm. rendelet], a hegyközségek egymás közötti, továbbá ezeknek állami vállalattal, szövetkezeti vállalattal, általános fogyasztási és értékesítő szövetkezettel folytatott közös vállalkozásait a termelőre irányadó szabályok szerint kell adóztatni."
(2) A Vr. 2. §-a eredeti (6) bekezdésének számozása (7)-re változik.
2. §
A Vr. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. § (1) Ha a borforgalmi adót adótétel alkalmazásával kell megfizetni, az adó alapja:
a) termelő esetében az elfogyasztott, felhasznált elidegenített, illetve a nyilvántartott mennyiségből hiányként jelentkező;
b) az italkészítő esetében az előállított;
c) továbbeladó [R. 1. § (2) bekezdés] esetében az értékesített
adóköteles italmennyiség, az adó esedékessége idején fennállott állapotára (must, seprős bor, fejtett bor) tekintet nélkül.
(2) Ha az adót adókulcs alkalmazásával kell megfizetni, az adó alapja az elért - a forgalmi adót is magában foglaló - árbevétel. Ha a hordós és a palackozott borok adókulcsa azonos, akkor a palackozott bornál az adóalapot egy literes és hét deciliteres palackoknál literenként két forinttal, ettől kisebb palackoknál literenként három forinttal csökkenteni kell.
(3) A szőlőcefre után a nyerhető must-; héjon, törkölyön erjesztés esetében a nyerhető bormennyiség alapulvételével kell a borforgalmi adót megfizetni.
(4) Ha az adóköteles ital mennyiségét más anyaggal szaporították, az egész mennyiség alapulvételével kell a borforgalmi adót megfizetni.
(5) Az adóalap becsléssel megállapításának van helye, ha
a) az adóköteles italkészletet részben vagy egészben nem jelentették be és az italt a helyszíni ellenőrzésig elfogyasztották, elszállították vagy elidegenítették;
b) az adóköteles ital megsemmisülésének ténye igazolt, azonban a megsemmisült mennyiség kétséget kizáró módon nem állapítható meg;
c) a nyilvántartásba vett adóköteles italt víz hozzáadásával vagy más módon szaporították, illetve az elfogyasztott készletet hamisítvánnyal pótolták;
d) az ó- és újbort (mustot) bejelentés nélkül összekeverték (23. §)."
3. §
A Vr. 4. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Az adókedvezmény az 5. § (1), illetőleg a 6. § (1) bekezdésében meghatározott kereten belül - részben vagy egészben - saját termésű gyümölcsből előállított gyümölcsborból is igénybe vehető. Ilyen esetben igazolni kell, hogy a termelő használatában gyümölcsös van."
4. §
(1) A Vr. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Mentes a borforgalmi adó alól
a) az ipari célra (borpárlat, ecet, ipari sav előállítására) felhasznált;
b) a Magyar Állami Pincegazdaság, a "VOSZK" Szövetkezeti Áru- és Anyagellátó Vállalat, az Állami Gazdaságok Kereskedelmi Irodája (a továbbiakban: felvásárló vállalat), valamint a MONIM-PEX Külkereskedelmi Vállalat részére eladott
c) a b) alatt felsorolt vállalatok, valamint a 21/ 1967. (XII. 8.) PM rendelet hatálya alá tartozó egyéb adózó által a saját termésű vagy a megszerzett anyagból előállított;
d) az állami (tanácsi) költségvetésből fenntartott szociális otthon által gondozottai ellátására felhasznált saját termésű
adóköteles ital."
(2) A Vr. 7. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Adómentes az igazoltan megsemmisült adóköteles ital, ha a borforgalmi adó a megsemmisülés előtt nem vált esedékessé és az adózó a megsemmisülést határidőben bejelentette [24. § (1) bekezdés]."
5. §
(1) A Vr. 8. §-a előtti "Adótételek" cím "Az adó mértéke" címre módosul.
(2) A Vr. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"8. § (1) A bor, a must, a szőlőcefre, a gyümölcsbor (ideértve az 1. § b) és c) pontjában említett italokat is) után - a (2) és (3) bekezdésben, továbbá a 8/A §-ban foglaltak kivételével - a borforgalmi adó literenként 5 forint (a továbbiakban: általános adótétel).
(2) A termelő a kedvezményes adótétel alá eső (4-6. §) bor, must, gyümölcsbor után literenként 1,50 forint (a továbbiakban: kedvezményes adótétel) adót köteles fizetni. Ha a termelő a kedvezményesen adózható italt értékesíti, az (1), illetőleg a (3) bekezdésben foglaltak szerint köteles az adót megfizetni.
(3) A 4. § (1) bekezdésének c) pontjában említett termelő az általa 25 liternél kisebb tételekben engedéllyel értékesített (a továbbiakban: kicsinybeni értékesítés) saját termésű bor és must után literenként 6 forint borforgalmi adót köteles fizetni. Literenként 8 forintos adótételt kell alkalmazni, ha
a) az ital fogyasztói ára literenként 18 forintot meghalad;
b) a fogyasztói ár nem állapítható meg;
c) az értékesítés jogosulatlanul történt (ez a rendelkezés azonban nem érinti az italmérési engedély megszerzésének kötelezettségét).
(4) A szőlő-, gyümölcs- és borgazdálkodásról szóló jogszabály rendelkezéseinek megfelelően készített törkölybor adótétele literenként 50 fillér. A szabályellenesen előállított törkölybor-mennyiség, továbbá a 7 Malligand foknál nagyobb szesztartalmú törkölybor után a borra vonatkozó adótételeket kell alkalmazni.
(5) Ha az alacsonyabb adótétel (adókulcs) alá eső italt nagyobb adótétel (adókulcs) alá tartozó adóköteles itallal keverik össze, az egész mennyiség után a nagyobb adótétel (adókulcs) alkalmazásával kell a borforgalmi adót megfizetni."
6. §
A Vr. 8. §-a után a következő 8/A §-t kell felvenni:
"8/A § (1) A mezőgazdasági termelőszövetkezet, az egyéb szövetkezet, továbbá ezek közös vállalkozása [Vr. 2. § (6) bek.]
a) az általa fenntartott vendéglátóipari üzletben kimért;
b) a kereskedelmi, továbbá a vendéglátóipari vállalatnak, általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetnek eladott, ezek útján bizományban értékesített, valamint
c) költségvetési szervek, intézetek, intézmények, társadalmi szervezetek részére eladott
must, bor és gyümölcsbor után a (2) bekezdésben felsorolt adókulcs alkalmazásával köteles a borforgalmi adót megfizetni.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott értékesítés esetében a következő adókulcsokat kell alkalmazni :
a) must és gyümölcsbor után 5%
b) bor után 25%
(3) A mezőgazdasági termelőszövetkezet és az egyéb szövetkezet termelői borkimérésében kimért must és bor után az adót a (2) bekezdésben megállapított adókulcs alkalmazásával kell leróni.
(4) Ha az (1) bekezdésben meghatározott termelő adókedvezményre jogosult, az e §-ban foglaltak szerint fizetendő borforgalmi adó literenként 1,50 forintnál kevesebb nem lehet.
(5) E §-ban foglaltakat kell alkalmazni akkor is, ha az (1) bekezdésben meghatározott adózó az alkalmazottjától, tagjától átvett adóköteles italt értékesíti. Ha az átvett adóköteles ital után már fizettek borforgalmi adót, azzal az e § szerint fizetendő adót csökkenteni kell.
(6) A bortermelő állami gazdaság, intézet, intézmény (a továbbiakban: állami gazdaság), továbbá ezeknek állami vállalattal, általános fogyasztási és értékesítő szövetkezettel, mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezettel, egyéb szövetkezettel folytatott közös vállalkozása által fizetendő borforgalmi adó mértékét külön utasítás szabályozza "
7. §
A Vr. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"9. § (1) Az a természetes személy, aki
a) megszerzett, vagy
b) nem saját termésű anyagból általa előállított
adóköteles italt - akár kicsinyben, akár nagyban (25 literes és annál nagyobb tételekben) - forgalomba hoz, a (2)-(4) bekezdésben meghatározott külön borforgalmi adót köteles fizetni.
(2) A külön borforgalmi adó literenkénti tétele akkor, ha a továbbeladónak [R. 1. § (2) bekezdés]:
a) italmérési engedélye van, - a felvásárló vállalattól megszerzett ital kivételével - 2 forint;
b) az adóköteles ital forgalomba hozatalára jogosítványa nincs, 5 forint.
(3) Ha a mezőgazdasági termelőszövetkezet, illetőleg az egyéb szövetkezet tagja a szövetkezettől kapott, kedvezményes adótétellel adózott adóköteles italt értékesít, a kedvezményes adótétel és a 8. § (1), illetőleg (3) bekezdésében meghatározott adótétel közötti különbségnek megfelelő összegű külön borforgalmi adót köteles fizetni.
(4) Ha az állami gazdaság dolgozója a 7. § (2) bekezdésében foglaltak szerint adómentesen kapott adóköteles italt értékesíti, a (2) bekezdésben meghatározott külön borforgalmi adót köteles fizetni.
(5) A (3) és (4) bekezdésben meghatározott külön borforgalmi adót nem kell megfizetni, ha az értékesítés annak a mezőgazdasági termelőszövetkezetnek, egyéb szövetkezetnek, illetőleg állami gazdaságnak útján történt, amelynek az adózó a tagja, illetőleg dolgozója."
8. §
A Vr. 10. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Ha az állami gazdaság, mezőgazdasági termelőszövetkezet, egyéb szövetkezet, ezek közös vállalkozása más termelőtől - ideértve az állami gazdaság alkalmazottját, a mezőgazdasági termelőszövetkezet, egyéb szövetkezet tagját is - tárolás, kezelés, értékesítés céljából adóköteles italt vesz át, az adó az átvevőnél bekövetkezett készletcsökkenéskor válik esedékessé. Ez esetben az átvevő és az átadó a borforgalmi adóért a R. 2. §-ának a) pontjában foglaltak szerint egyetemlegesen felelős. Az esedékesség az (1) bekezdésben foglaltak szerint áll be, ha az átvevő állami gazdaság, a mezőgazdasági termelőszövetkezet, egyéb szövetkezet nem bortermelő és az adóköteles italt az átadótól megvásárolja."
9. §
A Vr. 15. §-ának (5) bekezdését (6) bekezdésre kell átszámozni és a következő új (5) bekezdést kell felvenni:
"(5) A tényleges készlet megállapításakor a tárolóedények érvényes hordójelzési adatait kell alapul venni. Ha a tároló edények érvényes jelzéssel nincsenek ellátva, vagy az érvényes hordójelzés valamely okból nem megbízható, az adóköteles ital mennyiségét méréssel kell megállapítani."
10. §
A Vr. 19. §-ának (2)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A Pénzügyminisztérium Bevételi Főigazgatósága területi igazgatóságainak hatáskörébe tartozó adózó a bevallási és adófizetési kötelezettségének külön jogszabály szerint köteles eleget tenni.
(3) Az állami gazdaság állami vállalattal vagy általános fogyasztási és értékesítő szövetkezettel, mezőgazdasági termelőszövetkezettel, egyéb szövetkezettel folytatott közös vállalkozásának működése során esedékessé vált adót a (2) bekezdésben meghatározottak szerint kell bevallani és befizetni.
(4) A vám- és pénzügyőri szakaszhoz adóbevallást köteles benyújtani:
a) a mezőgazdasági termelőszövetkezet, az egyéb szövetkezet és ezek közös vállalkozása (ideértve az állami vállalattal és az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezettel folytatott közös vállalkozást is);
b) a (2) bekezdés hatálya alá nem tartozó bortermelő állami intézet, intézmény;
c) a továbbeladó [R. 1. § (2) bekezdés];
d) az a), b) pontban nem említett, kicsinyben értékesítő termelő
a tárgyhónapban esedékessé vált borforgalmi adóról.
(5) Az adóbevallásban minden esetben fel kell tüntetni az elfogyasztott, forgalomba hozott adóköteles ital mennyiségét, valamint az esedékessé vált adó összegét. Ezenkívül be kell jegyezni minden olyan adatot, amely az adó kiszámításához szükséges. A bevallást a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig be kell nyújtani és e napig az esedékessé vált adóösszeget be kell fizetni.
(6) A (4) bekezdés a) és b) pontjában említett termelő - az italmérési üzletben elárusított mennyiséget kivéve - az elidegenített adóköteles italról a megszerző részére számlát (bizonylatot) köteles kiadni."
11. §
A Vr. 20. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A 19. § (2)-(4) bekezdésében nem említett termelő a nagybani tételekben elidegenített, továbbá a bér, termésrész címén kiadott adóköteles italmennyiség után járó borforgalmi adót az esedékességkor azonnal köteles befizetni és a befizetési lap igazoló szelvényét a megszerzőnek átadni. E termelő a saját fogyasztásra került vagy a hiányként jelentkező adóköteles ital után az esedékességet követő hónap 5. napjáig köteles a borforgalmi adót befizetni.
(2) A termelő az 50 filléres adótétellel adózandó törkölybor, továbbá az italkészítő az adóköteles italkészlete után járó borforgalmi adót a termésbejelentés benyújtási határidejének lejártáig köteles befizetni.
(3) Az elszámolás [27. § (1) bekezdés] során megállapított, továbbá a külön határozattal kivetett borforgalmi adót az elszámolás napjától, illetőleg a határozat kézhezvételének napjától számított 15 napon belül kell megfizetni."
12. §
A Vr. 23. §-a (2) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Indokolt esetben a kevert ital ó- és újbortar-talma becsléssel állapítható meg."
13. §
(1) A Vr. 30. §-ának címe "Könyvvezetés, adatszolgáltatás" címre módosul.
(2) A Vr. 30. §-a a következő (4) és (5) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A 7. § (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott vállalat a termelőtől átvett adóköteles italmennyiségre vonatkozó átvételi igazolás egy példányát a termelőre illetékes vám- és pénzügyőri szakaszhoz az átvételtől számított 8 napon belül köteles megküldeni.
(5) Ha a mezőgazdasági termelőszövetkezet, az egyéb szövetkezet, illetőleg állami gazdaság más termelőtől - ideértve az állami gazdaság alkalmazottját, a mezőgazdasági termelőszövetkezet, egyéb szövetkezet tagját is - tárolás, kezelés, értékesítés céljából adóköteles italt vesz át, azt az átvételkor köteles a vám- és pénzügyőri szakaszhoz bejelenteni."
14. §
A Vr. 32. §-a (2) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A megyei (fővárosi) vám- és pénzügyőri parancsnokság jár el első fokon.]
"c) behajthatatlanság és méltányosság címén való adótörléssel" (kapcsolatos ügyekben).
15. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a Vr. 33. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.
(2) Az adóbevallás alapján adózóknál e rendeletben foglaltakat 1969. január 1. napjától kell alkalmazni.