adozona.hu
42/1968. (XII. 28.) PM rendelet
42/1968. (XII. 28.) PM rendelet
az építési-szerelési adóról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A 46/1968. (XII. 14.) Korm. rendelet 4. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem.
A rendelet hatálya kiterjed az építőipari szervezetek (állami és szövetkezeti építőipari vállalatok és az építőipari szövetkezetek) és építőipari részlegek (az állami szervek, a társadalmi szervezetek és a szövetkezetek szervezetében működő építőipari részlegek, illetőleg több szövetkezet közös vállalkozása) mint kivitelezők által végzett, továbbá az állami vállalatok és trös...
(1) A rendelet hatálya kiterjed az építőipari szervezetek (állami és szövetkezeti építőipari vállalatok és az építőipari szövetkezetek) és építőipari részlegek (az állami szervek, a társadalmi szervezetek és a szövetkezetek szervezetében működő építőipari részlegek, illetőleg több szövetkezet közös vállalkozása) mint kivitelezők által végzett, továbbá az állami vállalatok és trösztök, az egyéb állami gazdálkodó szervek, a társadalmi szervezetek vállalatai, a szövetkezetek, a szövetkezeti vállalatok, több szövetkezet közös vállalkozása, valamint a vízgazdálkodási társulatok, mint megrendelők részére az építőipari kisiparosok által végzett építési-szerelési munkákra.
(2) A rendelet alkalmazása szempontjából építési-szerelési munkának kell tekinteni
a) a 44/1967. (ÁT. 1968. 1.) ÉVM-ÁH. utasítás hatálya alá tartozó építési-szerelési munkákat,
b) a 3/1968. (ÁT. 1968. 4.) NIM-ÁH. utasítás hatálya alá tartozó villamoshálózati-szerelési és térvilágítás építési munkákat,
c) az a)-b) pontokban megjelölt munkák saját vállalkozásban történő elvégzését, valamint
d) a 8/1967. (XII. 31.) ÉVM-ÁH rendelet hatálya alá tartozó, a kisiparosok által végzett építőipari munkákat.
2. §
(1) Az 1. § (1) bekezdésben meghatározott kivitelezők által a szabad árformában végzett építésiszerelési munka építési-szerelési adó fizetési kötelezettség alá esik. A szabad árforma jellegét nem a szerződésben rögzített megállapodás, hanem a vonatkozó árszabályozó rendelkezések határozzák meg.
(2) Nem esnek az építési-szerelési adó fizetési kötelezettség alá:
a) a költségvetési szervek és a társadalmi szervezetek, a mezőgazdasági termelőszövetkezetek, a halászati termelőszövetkezetek, az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetek, a termelőszövetkezeti társulások és a vízgazdálkodási társulatok saját részükre végzett állóeszközfenntartási (karbantartási, felújítási) munkái;
b) a 108/1968. (P K 4.) PM számú utasítás alapján szervezett költségvetési üzemek által és
c) a lakosság részére végzett építési-szerelési munkák, valamint
d) a mezőgazdasági üzemek részére végzett azon építési-szerelési munkák, amelyek a 2/1967. (XII. 22.) PM-MÉM és ezt módosító rendelet értelmében ártámogatásban részesülnek,
3. §
(1) Az építési-szerelési adó alapja az építési-szerelési munkáról készített számla (részszámla) alapján elszámolt árbevétel - alvállalkozói járandóságokkal csökkentett - összege.
(2) A saját vállalkozásban végzett beruházásoknál az adó alapja a 12/1968. (III. 25.) PM rendelet szerint megállapított teljesítményérték. A teljesítményérték meghatározásánál az építési-szerelési adó összegét is figyelembe kell venni.
(3) A saját vállalkozásban végzett építési-szerelési jellegű állóeszközfenntartási munkáknál az adó alapja e tevékenység tényleges önköltsége.
4. §
(1) Az építési-szerelési adó kulcsa 6%.
(2) Az építési-szerelési adó alanya kivitelező szervezet esetében a kivitelező, építőipari kisiparos kivitelezése esetén pedig a munka megrendelője.
(3) Az építési-szerelési adót a kivitelező szervezetek
a) a megrendelés alapján végzett munkák és a saját vállalkozásban végzett beruházás esetén a különféle ráfordítások,
b) a saját vállalkozásban végzett állóeszközfenntartási munkák esetén az elkülönített költségek között kötelesek elszámolni.
(4) Az építési-szerelési adót építőipari kisiparos kivitelezése esetén a munka megrendelőinek a végzett munka ellenértéke címén kell elszámolniok.
5. §
(1) Az építési-szerelési adót a kivitelező szervezetek - az építő kisiparosok által végzett munkáknál a megrendelők - önadóztatás formájában kötelesek bevallani és befizetni.
(2) Az építési-szerelési adó bevallásánál és befizetésénél a mellékletben foglaltak szerint kell eljárni.
(3) Az építési-szerelési adóval kapcsolatos eljárásnál, kezelésnél, ellenőrzésnél és a szabálytalanságoknál a gazdasági és pénzügyi ellenőrzés rendjéről, továbbá az adóigazgatásra, a költségvetési kapcsolatok lebonyolítására és a pénzügyi revízióra vonatkozó általános jogszabályok érvényesek.
6. §
Ez a rendelet 1969. január 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit - a szerződéskötés időpontjától függetlenül - a hatálybalépést követő időszakban végzett - árbevételként elszámolt - építési-szerelési teljesítményeknél, illetve az építésiszerelési jellegű állóeszközfenntartási munkáknál kell alkalmazni.
a) a miniszter és az országos hatáskörű szerv vezetőjének felügyelete alá tartozó vállalatok és szervek, valamint a társadalmi szervezetek vállalatai a Pénzügyminisztérium Bevételi Főigazgatósága területi igazgatóságainak;
b) a tanácsok végrehajtó bizottságainak felügyelete alatt működő vállalatok, a társadalmi szervezetek, a kisipari és háziipari termelőszövetkezetek, az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek, az egyéb nem mezőgazdasági szövetkezetek és a szövetkezeti vállalatok, a fővárosi, a megyei vállalati és szövetkezeti adóhivatalok, illetve a megyei jogú városi illetékkiszabási, vállalati és forgalmiadó hivatalok vállalati csoportjainak;
c) a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, ezek közös vállalkozásai, valamint az a) és b) pontban nem érintett szervezetek a járási tanácsok végrehajtó bizottsága pénzügyi osztályainak, a megyei jogú városokban a városi illetékkiszabási, vállalati és forgalmiadó hivatal vállalati csoportjainak, a fővárosban a vállalati és szövetkezeti adóhivatalnak
kötelesek teljesíteni.
2. E rendelet hatálya alá tartozó adóalanyok az építési-szerelési adót
a) a 3. § (1) és (2) bekezdésekben meghatározott adó alapok után havonta maguk számítják ki és negyedévenként egyszer, a negyedévet követő hónap 20. napjáig kötelesek bevallani, az adó havonkénti összegét pedig havonta, a tárgyhónapot követő hónap 20. napjáig kötelesek befizetni;
b) a 3. § (3) bekezdésben meghatározott adóalapok után negyedévenként egyszer, a tárgynegyedévet követő hónap 20. napjáig kötelesek bevallani és befizetni.