adozona.hu
15/1968. (V. 10.) PM rendelet
15/1968. (V. 10.) PM rendelet
az állami vállalatok és szövetkezetek mérlegkészítési kötelezettségéről
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A rendelet hatálya kiterjed az önállóan gazdálkodó állami vállalatokra, a trösztökre, az állami vállalatok által létrehozott önállóan gazdálkodó szervekre (egyesülésekre stb.), valamint a társadalmi szervezetek vállalataira; továbbá a kisipari szövetkezetekre, a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetekre, valamint az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetekre, az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetekre és az önálló jogi személyként működő hegyközségekre, a vízgazdálkodási tár...
A rendelet hatálya kiterjed az önállóan gazdálkodó állami vállalatokra, a trösztökre, az állami vállalatok által létrehozott önállóan gazdálkodó szervekre (egyesülésekre stb.), valamint a társadalmi szervezetek vállalataira; továbbá a kisipari szövetkezetekre, a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetekre, valamint az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetekre, az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetekre és az önálló jogi személyként működő hegyközségekre, a vízgazdálkodási társulatokra, a szövetkezetek társulásából létrehozott önállóan gazdálkodó szervekre, az önállóan gazdálkodó szövetkezeti szövetségekre és központokra, valamint a szövetkezeti vállalatokra (a továbbiakban: vállalatok)
(1) A vállalatok az év utolsó napjával és évközben (a továbbiakban: mérlegkészítés időpontja) könyvviteli mérleget és eredménykimutatást (a továbbiakban: mérleg) kötelesek készíteni.
(2) A mérleg a vállalat eszközeinek és forrásainak a mérlegkészítés időpontjában meglevő állománya értékét, az eredménykimutatás - a mérleggel egyezően, a tárgyidőszakra vonatkozóan -a gazdasági tevékenység pénzügyi (gazdasági) eredményét tartalmazza.
(3) Az évzáró mérleget a szabályszerűen végrehajtott leltározás alapján helyesbített, bizonylatokkal alátámasztott és ellenőrzött könyvviteli nyilvántartások és az évre vonatkozó zárókimutatás alapján kell elkészíteni.
(4) Az évközi mérleget az egyeztetett könyvviteli nyilvántartások és az időszakra vonatkozó zárokimutatás alapján kell elkészíteni.
A vállalatok a kezelésükbe, vagy tartós és ingyenes használatukba adott, illetőleg tulajdonukat képező eszközöket (aktívákat), valamint azok forrásait (passzívákat), továbbá a birtokukban levő idegen eszközöket e rendelet mellékletében meghatározott időpontban (időszakban) és módon leltározni és annak alapján leltárt készíteni kötelesek. A mellékletet a Pénzügyi Közlönyben kell közzé tenni.
(1) Az eszközöket és azok forrásait (az aktív és passzív vagyonrészeket, valamint az alapokat) az évzáró mérlegben a rendelet mellékletében foglalt előírások szerint, az évközi mérlegben pedig könyvszerinti értékben kell értékelni.
(2) A készleteket csak akkor szabad a rendelet mellékletében meghatározott áron (szűkített önköltségen) értékelni, ha azok a vonatkozó előírásoknak (szabvány, szállítási feltételek, szakmai előírások stb.) és eredeti rendeltetésüknek megfelelnek. Attól az időponttól kezdődően, amikor a vállalat megállapítja, hogy valamely készlet értékéből vagy használhatóságából vesztett, az ilyen készletet a teljesértékű készletek előírásszerű árának (szűkített önköltségének) megfelelő hányadában (csökkentett áron, csökkentett szűkített önköltségen) kell értékelni.
(3) Ha a vállalat az állóeszközök vagy készletek egy részét kiselejtezte, de a kiselejtezett eszközök bármely okból a mérlegkészítés időpontjában még a vállalat kezelésében, illetőleg tulajdonában vannak, azokat a mérlegben hulladék-, illetve haszonanyagáron kell szerepeltetni. Ugyanez vonatkozik az állóeszközök selejtezésénél visszamaradó bontási anyagokra is.
(1) Az évzáró mérleg bizonylatai a leltározás során helyesbített analitikus nyilvántartásokkal számszerűen egyező főkönyvi számlák, illetve az azok alapján készített zárókimutatás.
(2) Az évzáró mérleg bizonylati alátámasztásaként, az előző bekezdésben foglaltakon kívül, legalább a következőket kell megőrizni:
a) leltározási szabályzat és leltározási ütemterv,
b) a leltározás szabályszerű végrehajtását igazoló bizonylatok (leltárfelvételi jegyek, ívek és összesítők),
c) a leltározás ellenőrzése során készített feljegyzések,
d) a befejezetlen termelésről, úton levő árukról stb. felvett leltárak,
e) az adósok és hitelezők, valamint munkavállalói tartozások egyeztetett és tisztázott, az év végi fordulónappal készített leltára (a tartozásokat és követeléseket vállalatonként, illetve név szerint tartalmazó kivonata),
f) az értékelésnél használt árdokumentációk,
g) az átmenő aktívák és passzívák értékének meghatározását tartalmazó bizonylatok (számítások),
h) az állóeszközök alapja és a használatba vett állóeszközök nettó értéke közötti különbözet részletezését tartalmazó kimutatás.
(1) Az állami és szövetkezeti vállalatok mérlegét az igazgató, a szövetkezetek és az önálló hegyközségek mérlegét a köz- (küldött) gyűlés, a vízgazdálkodási társulatok mérlegét a taggyűlés állapítja meg.
(2) Az évzáró mérleg szabályszerűségét és az éves pénzügyi (gazdasági) eredmény forintösszegének helyességét az igazgató (elnök, a szövetkezeti szerv vezetője) és a vállalat számviteli rendjéért felelős vezető (gazdasági igazgató, igazgató-főkönyvelő, főkönyvelő) aláírásukkal igazolják.
(3) A mérleget a felülvizsgálatban résztvett szakértőnek is alá kell írnia. A mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek mérlegét a szövetkezet ellenőrző bizottsága köteles záradékolni.
(4) A vállalati gazdálkodás éves pénzügyi (gazdasági) eredményéből csak a szabályszerűen elkészített és a vállalat igazgatója (szövetkezeteknél a közgyűlés, küldött gyűlés, vízgazdálkodási társulatoknál a taggyűlés) által megállapított mérleg alapján szabad alapokat képezni,
(1) A megállapított évzáró mérleget, a hozzá kapcsolódó eredménykimutatást, leltárakat (leltári bizonylatokat) és egyéb kimutatásokat a pénzügyi revízióra illetékes szerv - a mérlegmegállapítás időpontjától függetlenül - a mérlegvalódiság szempontjából megvizsgálja.
(2) Ha a pénzügyi revízióra illetékes szerv a vizsgálat eredményeképpen az évzáró mérleget vagy az eredménykimutatást nem tartja szabályszerűnek, a vállalatot államigazgatási eljárás keretében határozattal felhívja, hogy a szükséges helyesbítéseket végezze el.
(1) A vállalat magasabb vezető állású dolgozói felelősek a rendeletben és mellékletében foglaltak szabályszerű - a szakmai és a vállalati sajátosságoknak megfelelő - végrehajtásáért. A végrehajtás során biztosítani kell a társadalmi tulajdon védelmét és a mérlegvalódiság elvének érvényesítését.
(2) Ha a pénzügyi revízióra illetékes szerv vizsgálata során a vállalat számviteli rendjét illető hiányosságokat, a mérleg és a könyvelés, valamint az analitikus nyilvántartás adatai között eltérést állapít meg, a cselekmény súlyától függően, fegyelmi vagy büntetőjogi felelősségre vonást kezdeményez.
(3) Aki a mérlegben és az azt kiegészítő kimutatásokban szándékosan a valóságnak meg nem felelő adatokat tüntet fel, a Btk. 227. §-ának (1) bekezdése szerint bűntettet követ el.
(1) A mérleget és az eredménykimutatást, továbbá ezek mellékleteit, valamint a rendelet 5. §-ában felsorolt bizonylatokat a vállalatoknak 10 évig meg kell őrizniük.
(2) Az átszervezéssel megszűnt vállalatok okmányait a jogutód vállalat köteles megőrizni.
(3) Az újonnan alakuló vállalatok megalakulásuk alkalmával - az alakulástól számított hatvan napon belül - nyitóleltárt és nyitómérleget kötelesek készíteni.
(4) Az átszervezéssel (összevonás, beolvasztás, egyesülés, megosztás, szétválás) megszűnő vállalatok a megszűnés napjával leltárt, zárómérleget, eredménykimutatást és zárójelentést tartoznak készíteni és azt - a mezőgazdasági és halászati szövetkezetek kivételével - az alapító szervhez (kisipari, valamint általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetnél az illetékes Szövetséghez) felterjeszteni. A beolvadó vállalat mérlegének felülvizsgált adatait a beolvasztó vállalat köteles az eszközei és forrásai (aktív és passzív vagyonrészei, valamint alapjai) közé felvenni, a beolvadó vállalat eredményét mérlegében külön tételben feltüntetni.
(5) Az újonnan alakuló, továbbá az átszervezéssel megszűnő vállalatok mérlegkészítési kötelezettségére a rendeletben foglaltakon túlmenően a vonatkozó utasítások rendelkezései az irányadók.
(6) A részvénytársasági és korlátolt felelősségű társasági formában működő vállalatok (közös vállalatok stb.) a rendeletet értelemszerűen alkalmazzák, azzal az eltéréssel, hogy az alapokat a megfelelő tőke (tartalék-) részekre bontják fel.
(7) A vállalat az általa alkalmazott értékelési módot - leltározási szabályzatában - a rendelet megjelenését követő 90 napon belül meghatározni köteles.
(8) A vállalatok a rendelet mellékletében foglaltak alapján meghatározott leltározási időpontoktól és módoktól, valamint értékelési előírásoktól csak a Pénzügyminisztérium engedélyével térhetnek el. Az engedélyek kiadása előtt a Pénzügyminisztérium - a szükséghez képest - az ágazati minisztérium (országos hatáskörű felügyeleti szerv) véleményét kikéri.
(1) A vállalatok évközi és évzáró mérlegbeszámolót kötelesek készíteni. Mind az évközi, mind az évzáró mérlegbeszámoló
- mérlegből és azt kiegészítő mellékletekből,
- eredménykimutatásból és mellékleteiből,
- a költségek alakulását tartalmazó kimutatásokból,
- a Pénzügyminisztérium által elrendelt külön adatszolgáltatást tartalmazó kimutatásokból
áll.
(2) A mérlegbeszámolót a vállalat könyvelése és a zárókimutatás, illetőleg az azok alapjául szolgáló bizonylatok (feljegyzések) adatai alapján kell elkészíteni.
(3) A mérlegbeszámolót a Pénzügyminisztérium által a Központi Statisztikai Hivatal egyetértésével kiadott nyomtatványok felhasználásával kell elkészíteni. A mérlegbeszámoló kötelező mellékleteinek - beleértve a szakmai mellékleteket is - kitöltési módját - a Központi Statisztikai Hivatallal egyetértésben - a Pénzügyminisztérium szabályozza.
(4) A vállalat a mérlegbeszámolót a megállapított határidőn belül köteles szabályszerűen elkészíteni és az illetékes szerveknek megküldeni. A mérlegbeszámolók elkészítésének (beküldésének) határidejét a Pénzügyminisztérium állapítja meg.
(5) A mérlegbeszámolót a vállalat számviteli rendjéért felelős vezető készíti el és az igazgatóval (a szövetkezet elnökével, a szövetkezeti szerv vezetőjével) együtt írja alá. A mérlegbeszámolóban foglalt adatok valódiságáért mindketten felelősek.
(1) Ez a rendelet 1968. január 1. napjával lép hatályba. A rendeletben foglalt előírásokat első ízben az 1968. évi évközi és évzáró mérlegek készítésénél kell alkalmazni.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályukat vesztő utasítások felsorolását a melléklet tartalmazza.
(3) A pénzintézetekre a rendelet irányelveinek figyelembevételével kiadott külön jogszabály intézkedik.