adozona.hu
23/1969. (VII. 15.) PM-KkM együttes rendelet
23/1969. (VII. 15.) PM-KkM együttes rendelet
a vámjog részletes szabályainak megállapításáról ós a vámeljárás szabályozásáról szóló 4/1967. (XII. 23.) PM-KkM együttes rendelet módosításáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A vám- és pénzügyőrségről, valamint a vámjog szabályozásáról szóló 1968. évi 2. törvényerejű rendelet végrehajtásáról szóló 9/1966. (II. 5.) Korm. rendelet 18. §-ában foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel egyetértésben az alábbiakat rendeljük:
A 4/1967. (XII. 23.) PM-KkM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 4. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A biztosíték készpénz vagy kezesség lehet. A vámhivatal csak készpénz biztosítékot, illetőleg a (4) beke...
A 4/1967. (XII. 23.) PM-KkM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 4. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A biztosíték készpénz vagy kezesség lehet. A vámhivatal csak készpénz biztosítékot, illetőleg a (4) bekezdés a) pontjában meghatározott szervek által kiállított kezességi nyilatkozatot fogadhat el. Más kezesség elfogadása tekintetében a vám- és pénzügyőrségnek a vámkezelést végző vámhivatal felügyeletét ellátó megyei (fővárosi) parancsnoksága (a továbbiakban: megyei parancsnokság) határoz."
2. §
A R. 27. § d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"d) ajánlott levélpostai küldeményekről a küldemények darabszámát tartalmazó rovatlap"
3. §
A R. 33. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Lényegesnek azt a megmunkálást kell tekinteni, amelynek eredményeként a nyersanyagból félkész- vagy készáru, a félkészáruból pedig készáru lesz és a félkész- vagy készáru értékében a megmunkálás 50%-nál nagyobb értéknövekedést eredményezett."
4. §
A R. 37. § (2) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"d) külkereskedelmi áruforgalomban behozott vámáruról a külkereskedelmi vállalat vagy megbízottja vagy a raktáron kívüli raktározás esetében a vámáru címzettje;"
5. §
A R. 38. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Árunyilatkozat meghatalmazott útján is adható. Az árunyilatkozat adására, illetőleg a vámkezelésnél való közreműködésre esetenként kell meghatalmazást adni. A fuvarlevél kiváltásáig a fuvarozó vállalatot, a fuvarlevél kiváltása után a vámáru átvevőjét (címzettjét) - külön meghatalmazás nélkül is - meghatalmazottnak kell tekinteni. Jogi személyeknek a vámkezelésnél közreműködő dolgozói részére a megyei parancsnokság vámkezelői igazolványt állíthat ki, amely az egyébként szükséges meghatalmazást pótolja. Vámkezelői igazolvány csak a munkáltató általános meghatalmazása alapján és csak az Országos Parancsnokság által előírt szakvizsgával rendelkező személyek részére adható. Szakvizsgával nem rendelkezők részére a megyei parancsnokság - legfeljebb 6 havi időtartamra -ideiglenes vámkezelői igazolványt adhat ki."
6. §
A R. 44. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Külkereskedelmi áruforgalomban behozott és a belföldi forgalom számára vámkezelt árunak a vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárásba történő utólagos bevonását az Országos Parancsnokság engedélyezheti, ha a belföldi forgalom számára való vámkezelés óta 6 hónapnál több idő nem telt el és az áru azonossága kétségtelenül megállapítható."
7. §
A R. 46. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"46. § (1) Vámárut - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - csak a Vámáruraktárban és a vámhivatal kéziraktárában (a továbbiakban: vámraktár), előjegyzési (konszignációs) raktárban, továbbá vámfelügyelet alatt tartott vállalati raktárban, vagy a fuvarozó vállalat, a szállítmányozó vállalat és a posta raktárában, illetőleg rakodó-helyén szabad raktározni.
(2) Előjegyzési (konszignációs) raktár, valamint vámfelügyelet alatt tartott vállalati raktár létesítéséhez, a megyei parancsnokság engedélye szükséges. A raktározás feltételeit - a jogszabálynak a raktározásra vonatkozó általános rendelkezései figyelembevételével - a megyei parancsnokság állapítja meg.
(3) A vámáru - vámhivatali ellenőrzés mellett - az (1) bekezdésben meghatározott helyeken kívül is raktározható abban az esetben, ha Vámraktár nincs helyben, továbbá, ha a vámárut nem szabad vámraktárba felvenni (raktáron Kívüli raktározás). A raktározást ilyen esetben a vámárut nyilvántartó vámhivatal engedélyezi.
(4) A raktáron kívüli raktározás helyét a vámárut nyilvántartó vámhivatal - a vámérdekek biztosításának szem előtt tartásával - az árunyilatkozatot adó kérésének figyelembevételével állapítja meg. A vámáru megőrzésére szolgáló helyiségnek vámzár alá helyezését el lehet rendelni. Ha ez nem lehetséges, a vámáru birtokosának a vámáru feletti rendelkezési jogát, a raktározási igazolásban meg kell tiltani és őt a vámáru gondos megőrzésére kell utasítani."
8. §
A R. 48. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"48. § (1) Vámárut raktározni legfeljebb 12 hónapig szabad. A raktározási határidőt indokolt esetben további 12 hónapra a megyei parancsnokság meghosszabbíthatja.
(2) A lefoglalt vámáru raktározási idejébe a lefoglalástól a feloldásig vagy elkobzásig eltelt idő nem számít bele.
(3) Kiviteli engedély hiánya miatt az utasok által letétbe helyezett áru a vámhivatal kéziraktárában 3 hónapig raktározható. A letétbehelyező részére raktározási elismervényt kell kiállítani. Az, akinek a raktározási elismervény birtokában van, az esedékes raktárdíj kifizetése után az árut átveheti."
9. §
A R. 51. §-a helyébe a következő rendelkezések lepnek:
"51. § (1) A vámáru raktározását - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - két példányban kiállított raktározási árunyilatkozat benyújtásával kell kérni.
(2) Nem kell árunyilatkozatot követelni abban az esetben, ha az árunak vámraktárba történő felvétele a 48. § (3) bekezdésében, illetőleg a 49. § (1) bekezdésében foglaltak szerint történt, vagy ha a fuvarozó vállalat vagy a posta a kezelésében levő vámárut saját raktáraiban vagy rakodóhelyein raktározza. Ez utóbbi esetben a vámáru azonos állapotban történő megőrzéséről a fuvarozó vállalat vagy a posta köteles gondoskodni."
10. §
A R. 55. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"55. § (1) A visszaviteli kötelezettséggel behozott vámárukat behozatali előjegyzésben lehet vámkezelni.
(2) Saját hatáskörében vámkezelheti behozatali előjegyzésben a vámhivatal:
a) a kereskedelmi utazók árumintáit, a nemzetközi versenyre, kiállításra, vásárra, pályázatra, továbbá nyilvános bemutatóra, valamint a javításra behozott vámárukat;
b) a külkereskedelmi áruforgalomban ellenszolgáltatás nélkül ideiglenes használat, kipróbálás, kísérletezés, valamint műszaki vizsgálat céljára behozott vámárukat és megtöltésre szánt burkolatokat;
c) a devizakülföldi személyek által magyarországi tartózkodási idejükre ideiglenes használat céljára magukkal hozott, nem kereskedelmi jellegű vámárukat, ideértve a hat hónapot meg nem haladó időtartamra saját használatukra magukkal hozott gépjárműveket is;
d) a külföldi szolgálat, ösztöndíjon alapuló tanulmányút, továbbá az illetékes belföldi szerv kiküldetése vagy kiközvetítése alapján külföldön tartózkodó magyar állampolgárok által igazolt szabadságidejükre ideiglenes használat céljára magukkal hozott gépjárműveket és más nem kereskedelmi jellegű vámárukat;
e) a külkereskedelmi áruforgalomban ellenszolgáltatás nélkül behozott és a vevő kívánságának megfelelően a részére gyártott exporttermék előállításához felhasználásra (kikészítésre) kerülő vámárukat;
f) a külkereskedelmi áruforgalomban bérmunkában történő feldolgozás (kikészítés) céljára ellenszolgáltatás nélkül behozott vámárukat;
g) a Kereskedelmi Vámtarifa XV-XVIII. áruosztályába tartozó, exporttermékbe való beépítés vagy szerelés céljára külkereskedelmi áruforgalomban ellenszolgáltatás mellett behozott és egyedileg azonosítható vámárukat.
(3) Az ideiglenes használat céljára 6 hónapot meghaladó időtartamra behozott gépjárművek behozatali előjegyzésben történő vámkezelését a Fővárosi Parancsnokság engedélyezi.
(4) Nem külkereskedelmi vállalat részére ideiglenes használat céljára érkező vámáruk behozatali előjegyzésben történő vámkezeléséhez - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) engedélye szükséges.
(5) A MNB engedélye nélkül vámkezelhetők behozatali előjegyzésben:
a) a (2) bekezdés d) pontjában meghatározott vámáruk;
b) a nem külkereskedelmi vállalatok, az intézmények és az egyéb jogi személyek részére ideiglenes használatra érkező - devizafizetési kötelezettséggel nem járó - olyan vámáruk, amelyek a
- 10 000 Ft belföldi forgalmi értéket nem haladják meg, függetlenül a behozatali előjegyzés időtartamától,
- 10 000 Ft belföldi forgalmi értéket meghaladják, de 6 hónapon belül visszaszállításra kerülnek;
c) a devizakülföldi 6zemélyek által magyarországi tartózkodási idejükre személyes használat céljára behozott, nem kereskedelmi jellegű vámáruk.
(6) A (2) bekezdés e) pontjában meghatározott Vámáruk behozatali előjegyzésben történő vámkezeléséhez a kiviteli engedélyt (export-kötést) be kell mutatni.
(7) A (2) bekezdés f) és g) pontjában meghatározott vámáruk csak a Külkereskedelmi Minisztérium kikészítésre adott engedélye alapján vámkezelhetők behozatali előjegyzésben.
(8) A behozatali előjegyzésben kezelt vámárut belföldön elidegeníteni vagy használatra átadni csak a belföldi forgalom számára való vámkezelés után szabad."
11. §
A R. 58. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A visszaviteli határidő - amennyiben jogszabály más határidőt nem állapít meg - célszerűségi szempontok figyelembevételével az előjegyzésbe vétel napjától számított, legfeljebb 12 hónapban állapítható meg. Indokolt esetben az érdekelt a határidő meghosszabbítását, annak lejárta előtt kérheti. A határidőt további 12 hónappal az előjegyzésbe vételt engedélyező vám-és pénzügyőrségi szerv felettes szerve hosszabbíthatja meg."
12. §
A R. 59. § (2) bekezdése hatályát veszti.
13. §
A R. 60. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Az 55. § (2) bekezdés e) és f) pontja alapján behozatali előjegyzésben vámkezelt vámáruk visszaviteli vámkezelése a belföldi eredetű áruk kiviteli ellenőrzésére vonatkozó rendelkezések szerint kérhető."
14. §
A R. 61. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"61. § (1) Az 55. § (2) bekezdés e) és f) pontja alapján behozatali előjegyzésben vámkezelt vámáruk jóváírását a behozatali előjegyzést Végző vámhivatalnál kell kérni. A jóváírási kérelemhez mellékelni kell az előjegyzési jegyet, továbbá az előjegyzett vámáruk felhasználásával előállított készáruk kivitelét igazoló okmányokat, valamint az anyagfelhasználási kimutatást. Bérmunkában történő feldolgozásra behozott, előjegyzett vámáruk esetében még a bérmunkaszerződést, továbbá a Külkereskedelmi Minisztérium bérmunkára adott behozatali és kiviteli engedélyét is be kell nyújtani.
(2) Az anyagfelhasználási kimutatásnak tartalmaznia kell azt, hogy a kiszállításra kerülő készáru előállításához milyen mennyiségű előjegyzett vámárut használtak fel, illetőleg, hogy a gyártás során mennyi veszteség, hulladék és melléktermék keletkezett."
15. §
A R. 62. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Külkereskedelmi áruforgalomban behozott és a belföldi forgalom számára vámkezelt áru a vámkezeléstől számított 6 hónapon belül külkereskedelmi vállalat részére utólag is előjegyzésbe vehető, ha az áru azonossága kétséget kizáró módon megállapítható."
16. §
A R. 65. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A vámáru alaktalanítására (denaturálására) az engedélyt 1000 Ft belföldi forgalmi értéket meg nem haladó értékű vámáru esetében a vámkezelést végző vámhivatal, ezt meghaladó értékű vámáru esetében a megyei parancsnokság adja meg. Az alaktalanított (denaturált) vámárut megváltozott jellegének megfelelően kell a belföldi forgalom számára vámkezelni."
17. §
A R. 66. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az 1000 Ft belföldi forgalmi értéket meg nem haladó értékű vámáru megsemmisítését a vámkezelést végző vámhivatal, az ezt meghaladó értékű vámáru megsemmisítését a megyei parancsnokság engedélyezi."
18. §
A R. 77. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(3) Kiviteli engedély nélkül, de árukiviteli bizonylattal vonhatók kiviteli ellenőrzés alá, illetőleg kezelhetők kiviteli előjegyzésben:
a) visszahozatali kötelezettséggel külföldre szállított áruk;
b) belföldi eredetű külső burkolatok vámárukkal való megtöltés végett.
(4) A (3) bekezdésben foglalt rendelkezések nem vonatkoznak a bérlet jogcímén kivitt árukra."
19. §
A R. 80. §-a a következő új (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Az (1) bekezdésben szabályozott egyetemlegesség nem áll fenn az állami vállalat, egyéb állami gazdálkodó szerv, állami költségvetési szerv, szövetkezet, társadalmi szervezet, egyesület vagy más szervezet és annak alkalmazottja között, amennyiben a vámfizetési kötelezettség a Tvr. 6. § b) és c) pontján alapszik."
20. §
A R. 101. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"101. § A 96. § (1) bekezdése, továbbá a 97. § (2) bekezdése, valamint a 99. § (1) bekezdése alapján vámmentesen kezelt gépjárművet és üzemfelszerelést a vámkezeléstől számított 5 éven belül elidegeníteni csak az elidegenítés időpontjában érvényes rendelkezések szerint kiszabott vám megfizetése után szabad."
21. §
A R. 105. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Kiviteli előjegyzésből visszahozott áru külföldi hozzátétje után fizetendő vámot a készáru vámtételével kell kiszabni."
22. §
A R. 106, §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Ha a devizafizetési kötelezettség nélkül behozott vámáruk esetében a vámértéket vámszámlával nem igazolják, a vámhivatal a vámértéket becslés útján állapítja meg."
23. §
A R. 111. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az esedékes vám megfizetésére a megyei parancsnokság - lecserélés céljára behozott vámáruk után esedékes vám megfizetésére a vámhivatal - legfeljebb 6 hónapi időtartamra fizetési halasztást engedélyezhet."
24. §
A R. 113. § (2), (6) és (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) Nem kell az (1) bekezdésben meghatározott kamatot felszámítani, ha az előjegyzett vámáru vámját készpénzzel biztosították.
(6) A lefoglalás lehetősége nélkül jogellenesen belföldi forgalomba hozott vámáru vámja után az esedékesség napjától a vám kiszabásának napjáig évi 3%-os kamatot kell fizetni. A kamatszámítás szempontjából minden megkezdett naptári évet egész évnek kell számítani,
(8) Külkereskedelmi áruforgalomban behozott, raktáron kívül raktározott vámáruk után a beraktározást követő hetedik naptól a belföldi forgalom számára való vámkezelés napjáig a kiszabott vám alapulvételével számított napi 1‰, de legalább napi 100 Ft kamatot kell fizetni."
25. §
A R. 113. §-a a következő (9)-(10) bekezdéssel egészül ki:
"(9) Ha az értéknyilatkozat alapján kisebb öszszegben kiszabott és a vámszámla szerint kiszabásra kerülő vám összege között az eltérés az 500 Ft-ot meghaladja, a vámkezelés napjától a vámszámla bemutatása napjáig a vámkülönbözet után havi 1% kamatot kell fizetni. Kamatfizetés szempontjából minden megkezdett naptári hónapot egész hónapnak kell tekinteni.
(10) Különleges méltánylást érdemlő esetben a kamatot a megyei parancsnokság elengedheti vagy mérsékelheti."
26. §
A R. 115. § (2) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A visszafizetést mellőzni kell, ha külkereskedelmi áruforgalommal kapcsolatban a tévesen vagy jogszabálytól eltérően nagyobb összegben és a helyesen kiszabott vám összege közötti különbözet az 500 Ft-ot, más áruforgalommal kapcsolatban pedig a 20 Ft-ot nem haladja meg.
(4) A vámot nem kell helyesbíteni, ha a tévesen vagy jogszabálytól eltérően kisebb összegben és a helyesen kiszabott vám közötti különbözet külkereskedelmi áruforgalommal kapcsolatban az 500 Ft-ot, más áruforgalommal kapcsolatban pedig a 100 Ft-ot nem haladja meg."
27. §
A R. 116. § (1) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:
"e) a lecserélés céljára behozott vámáruval azonos vámtarifa alszám alá tartozó áru külföldre történt kiszállítását a vámfizetésre kötelezett a belföldi forgalom számára való vámkezeléstől számított 6 hónapon belül igazolja."
28. §
A R. 117. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Ha a jogellenesen belföldi forgalomba hozott vámáru után a bíróság a vámfizetésre kötelezettet jogerősen elkobzás alá eső érték megfizetésére kötelezte, a vámáru után esedékes vámot - legfeljebb a be nem fizetett vám mértékéig - a megyei parancsnokság olyan arányban törli, amilyen arányban a vámadós az elkobzás alá eső érték megfizetését igazolta."
29. §
A R. 118. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A vámkezelés díja:
a) a vámhivatal hivatalos helyén kívül végzett eljárás esetében - kivéve a külkereskedelmi áruforgalommal kapcsolatos, valamint a d), f) és g) pontokban felsorolt eseteket - a vámhivatali eljárást kérők szerint külön-külön 50 Ft; több napra terjedő kiszállás (szemle folytatás) esetében minden megkezdett napra külön-külön 50 Ft;
b) külkereskedelmi áruforgalomban ellenszolgáltatás mellett behozott és vámszámla benyújtása nélkül belföldi forgalom számára vámkezelni kért vámáru esetében árunyilatkozatonként 50 Ft;
c) posta forgalomban beérkező küldemények vámkezelése esetében - a vámmentesen kiszolgáltatott levélpostai küldemények, valamint a külkereskedelmi áruforgalomban beérkező vámáruk kivételével - tekintet nélkül arra, hogy a vámkezelés a vámhivatal hivatalos helyén vagy azon kívül történik - a teljsúly minden megkezdett kilogrammja után 2 Ft;
d) ajándékküldeményeknek a vámhivatal hivatalos helyén történő vámkezelése esetében - kivéve a postaforgalomban beérkező ajándékküldeményeket - a küldemény telj súlyának minden megkezdett kilogrammja után 2 Ft, de a díj az 50 Ft-ot nem haladhatja meg;
e) az Utasforgalmi Vámtarifa és az Ajándék Vámtarifa vámtételei szerint vámkezelésre kerülő olyan küldemények esetében, amelyek vámkezeléséhez a devizahatóság vagy a megyei parancsnokság, illetőleg az Országos Parancsnokság engedélye szükséges, tekintet nélkül arra, hogy a vámkezelés a vámhivatal hivatalos helyén vagy azon kívül történik
20 000 Ft belföldi forgalmi értékig: 50 Ft;
20 001-50 000 Ft értékhatár között: 100 Ft;
50 001 Ft és azt meghaladó érték esetében 200 Ft;
f) a kivándorló útlevéllel kiutazók ingóságainak bárhol végzett kiviteli ellenőrzése esetében a kiszállításra kerülő áruk teljsúlyának minden megkezdett kilogrammja után 2 Ft, de a díj az 500 Ft-ot nem haladhatja meg.
(3) Mentesek a vámkezelési díj fizetése alól azok a személyek, akik részére a vámáru belföldi forgalom számára való vámkezelése a Tvr. 7. § (1) bekezdés a)-c) és g) pontjában, valamint a (2) és (3) bekezdésében, továbbá e rendelet 85. és 87-95. §-ában foglalt rendelkezés szerint történt."
30. §
A R. 119. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Ha a vámhivatal hivatalos helyén kívüli helyre kért vámhivatali eljárás a kérelmező, vagy a megbízott hibájából elmarad, vagy egy órát meghaladó várakozás után kezdhető meg, illetőleg folytatható, költségmegtérítést kell fizetni. A költségmegtérítés összege a várakozás minden teljes órája (60 perce) után 300 Ft. Meghiúsult vámhivatali eljárás esetében a felmerült kiküldetési költséget és a költségmegtérítést akkor is meg kell fizetni, ha a várakozás ideje az egy órát nem haladja meg"
31. §
A R. 1. sz. mellékletét képező Utasforgalmi Vámtarifa V. árucsoportja 3. vámtarifaszámának szövege helyébe a következő rendelkezés lép:
"Használt személygépkocsi, amelynek műszaki állapota legalább 50 százalékos"
32. §
A R. 1. sz. mellékletét képező Utasforgalmi Vámtarifa végrehajtási utasítás 8., 10. és 11. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"8. Jogi személy részére az Utasforgalmi Vámtarifa alapján történő vámkezelés esetében a beérkező vámáru - személygépkocsi kivételével - mennyiségre való tekintet nélkül az Utasforgalmi Vámtarifa 3. hasábjában meghatározott vámtétellel vámkezelhető. Az 1000 Ft belföldi forgalmi értéket meghaladó értékű vámáruk vámkezeléséhez az Országos Parancsnokság, az 5000 Ft belföldi forgalmi értéket meghaladó értékű vámáruk vámkezeléséhez a MNB engedélye is szükséges.
10. Gépkocsinak az Utasforgalmi Vámtarifa vámtétele szerint történő vámkezeléséhez a gépkocsi műszaki állapotát tanúsító, az Országos Parancsnokság által szervezett szakértő bizottság által kiállított szakértői bizonylat szükséges. A bizonylat kiállításának díja az érdekeltet terheli.
11. Az érdekelt kérelmére az Utasforgalmi Vámtarifa vámtételével az 50%-os műszaki állapotot el nem érő használt személygépkocsi is vámkezelhető. Ebben az esetben a vámkezelés 50%-os műszaki állapot alapulvételével történik."
33. §
A R. 2. sz. mellékletét képező Ajándék Vámtarifa V. árucsoportja 2. vámtarifaszámának szövege helyébe a következő rendelkezés lép:
"Használt személygépkocsi, amelynek műszaki állapota legalább 50%-os"
34. §
A R. 2. sz. mellékletét képező Ajándék Vámtarifa végrehajtási utasítása 6., 7., 12. és 13. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"6. Jogi személy részére ajándékba küldött, 1000 Ft belföldi forgalmi értéket meghaladó értékű vámáru vámkezeléséhez az Országos Parancsnokság, az 5000 Ft belföldi forgalmi értéket meghaladó értékű vámáru vámkezeléséhez a MNB engedélye is szükséges.
7. Kisiparosok és kiskereskedők részére ajándékba küldött gépeket, készülékeket, szerszámokat és műszereket, a belföldi forgalmi érték alapulvételével számított 60%-os, más árukat pedig 70%-os vámtétel szerint kell vámkezelni. A vámkezeléshez a KIOSZ, illetve a KISOSZ igazolása, 1000 Ft belföldi forgalmi értéket meghaladó értékű küldemény esetében pedig még a MNB engedélye is szükséges.
12. Gépkocsinak az Ajándék Vámtarifa vámtételei szerint történő vámkezeléséhez a gépkocsi műszaki állapotát tanúsító, az Országos Parancsnokság által szervezett szakértő bizottság által kiállított szakértői bizonylat szükséges. A bizonylat kiállításának díja az érdekeltet terheli.
13. Az érdekelt kérelmére az Ajándék Vámtarifa vámtételével az 50%-os műszaki állapotot el nem érő használt személygépkocsi is vámkezelhető. Ebben az esetben a vámkezelés 50%-os műszaki állapot alapulvételével történik."
35. §
Ez a rendelet 1969. szeptember 1-én lép hatályba.