adozona.hu
11400/1945. NM rendelet
11400/1945. NM rendelet
a baleseti biztosításban a járadék összegének felemelése, illetőleg a járadék alapjául szolgáló beszámítható javadalmazás megállapítása tárgyában

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A társadalombiztosításra vonatkozó egyes rendelkezések módosítása és kiegészítése tárgyában kiadott 6820/1945. ME rendelet 1. §-ában kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem:
Az 1945. évi július hó 1. napját megelőző időben történt balesettel kapcsolatos járadékot az 1945. évi augusztus hó 1. napjától vagy amennyiben a baleseti járadékra az igény később nyilik meg, az igény megnyílása napjától az 1945. évi június hó 30. napján érvényben volt rendelkezések szerint megállapitott öss...
(1) Az 1945. évi július hó 1. napját megelőző időben történt balesettel kapcsolatos járadékot az 1945. évi augusztus hó 1. napjától vagy amennyiben a baleseti járadékra az igény később nyilik meg, az igény megnyílása napjától az 1945. évi június hó 30. napján érvényben volt rendelkezések szerint megállapitott összeg ötszörösében kell fizetni. A járadékot felfelé kikeritve teljes pengő összegben kell fizetni.
(2) A már megállapitott járadéknak az (1) bekezdésben megjelölt összegben folyósítását, a jelen rendelet hatálybalépésétől számított három hónapon belül kell teljesíteni.
2. §
(1) Az 1945. évi június hó 30. napját követő időben történt balesettel kapcsolatos járadék megállapítása az alábbi (2) és (3) bekezdésben foglaltak alapján történik.
(2) A baleseti járadék alapja a biztosított évi javadalmazása. Évi javadalmazásként ama munkanapok egy napra eső javadalmazásának háromszázszorosát kell venni, amelyeken a biztosított a balesetet megelőző négy héten át a baleseti biztosítási kötelezettség alá eső üzemben valóban munkában állott. Ha a biztosításra kötelezett a balesetet közvetlenül megelőző négy hét alatt legalább tizennégy napon át biztosításra kötelezett üzemben, mint biztosított munkavállaló nem dolgozott, a valóban munkában töltött munkanapok egy napra eső átlagos javadalmazásából adódó évi összeg az ugyanabban az üzemben vagy szomszédos hasonló üzemben és ugyanabban az időben hasonló munkát végzett biztosítottak szokásos négy heti javadalmazásának átlagából adódó évi összegtől lényegesen nem térhet el. A havi fizetésben részesülő alkalmazottak évi javadalmazása a baleset napját magában foglaló naptári hónapra megállapitott javadalmazás tizenkétszerese.
(3) A (2) bekezdés alapján figyelembeveendő évi javadalmazás 3.600 pengőnél kevesebb és 36.000 pengőnél több, ha pedig a beszámítható javadalmazások értékhatárát a népjóléti miniszter rendelettel megváltoztatja, az erre vonatkozó rendeletben megjelölt összegnél kevesebb, illetőleg több nem lehet.
3. §
Annak a baleseti sérültnek a járadéka, aki a baleset idejében huszonegyedik életévét még nem töltötte be, huszonegyedik életévének betöltése után - ha ez reá kedvezőbb - ahhoz a javadalmazáshoz igazodik, amelyet a hasonló munkát végző, de huszonegyedik életévét betöltött biztosított, a sérült huszonegyedik életévének befejezése napját megelőző négy hétben, a havi fizetésben részesülő sérültnél pedig a huszonegyedik életévének befejezése napját magábanfoglaló naptári hónapban ugyanabban, vagy szomszédos hasonló üzemben megkeresett.
4. §
A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba azzal, hogy a 3. §-ban foglalt rendelkezéseket a huszonegyedik életévüket az 1945. évi június hó 30. napja után betöltött járadékosokra már alkalmazni kell.
Budapest. 1945. évi augusztus hó 21-én.