31/1970. (XI. 15.) PM rendelet

a városi és községi hozzájárulásról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormánytól kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
Az állami vállalatok és trösztök, a vállalati gazdálkodási rendszerint működő egyéb állami gazdálkodó szervek, a társadalmi szervek vállalatai, a kisipari és háziipari termelőszövetkezetek, az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek, a szövetkezeti vállalatok (a továbbiakban: vállalatok), valamint a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, a mezőgazdasági szakszövetkezetek és...

31/1970. (XI. 15.) PM rendelet
a városi és községi hozzájárulásról
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormánytól kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
1. §
(1) Az állami vállalatok és trösztök, a vállalati gazdálkodási rendszerint működő egyéb állami gazdálkodó szervek, a társadalmi szervek vállalatai, a kisipari és háziipari termelőszövetkezetek, az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek, a szövetkezeti vállalatok (a továbbiakban: vállalatok), valamint a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, a mezőgazdasági szakszövetkezetek és ezek önálló jogi személyként működő társulásai (a továbbiakban: mezőgazdasági termelőszövetkezetek) városi és községi hozzájárulást kötelesek fizetni.
(2) A rendelet hatálya nem terjed ki:
a) a MÁV, GYSEV, Posta, MALÉV, MAHART vállalatokra, a külkereskedelmi ágazatba sorolt vállalatokra és szövetkezetekre, valamint a pénzintézetekre;
b) a csökkent munkaképességű dolgozókat foglalkoztató célvállalatokra [134/1968. (P K 25.) PM számú utasítás melléklete], továbbá azokra a vállalatokra és mezőgazdasági termelőszövetkezetekre, amelyek a tárgyévet megelőző évben a vállalati, illetve szövetkezeti összes létszámhoz viszonyítva legalább 20%-ban csökkent munkaképességűeknek minősülő dolgozókat foglalkoztattak;
c) a pénzügyminiszter külön intézkedésével mentesített vállalatokra.
2. §
(1) A városi és községi hozzájárulás mértéke:
a) vállalatoknál évi 6%,
b) mezőgazdasági termelőszövetkezeteknél évi 1%.
(2) A városi és községi hozzájárulás forrása és alapja:
a) vállalatoknál a mérleg szerinti nyereség,
b) mezőgazdasági termelőszövetkezeteknél a zárszámadásban kimutatott bruttó jövedelem.
3. §
(1) Az illetékes tanács végrehajtó bizottsága a városi és községi hozzájárulásnak a megyei szabályozási terv szerint őt megillető részét - elsősorban a lakossági javító-szolgáltató, valamint háziipari tevékenységet végző vállalatoknál és mezőgazdasági termelőszövetkezeteknél - meghatározott vagy meghatározatlan időre mérsékelheti, illetve teljes egészében elengedheti. Erről értesíteni kell az illetékes első fokú adóhatóságot is.
(2) Abban az esetben, ha a vállalat, illetve mezőgazdasági termelőszövetkezet által fizetendő városi és községi hozzájárulás a telephely szerinti megbontás miatt több tanács között oszlik meg, de nem mindegyik engedélyez mérséklést, illetve mentesítést, a kedvezmény összegét az adóhatóság számítja ki és közli az érdekeltekkel.
(3) A vállalat a városi és községi hozzájárulás mérséklésének, illetve mentességének megfelelő összeggel - nyereségadó kötelezettség nélkül - növelheti fejlesztési alapját.
4. §
(1) A városi és községi hozzájárulást önadóztatás formájában kell az adóhatóságokhoz bevallani és befizetni.
(2) A városi és községi hozzájárulás bevallása, átutalása, elszámolása tekintetében, valamint a mulasztások során hozandó intézkedésekben a gazdasági és pénzügyi ellenőrzés rendjéről, továbbá a vállalatok és szövetkezetek adóigazgatására, költségvetési kapcsolatainak lebonyolítására és pénzügyi revíziójára vonatkozó eljárás szabályairól szóló jogszabályok, illetőleg az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
(3) A városi és községi hozzájárulást az adóhatóságok a szabályozási tervben meghatározott arányok szerint az illetékes tanácsok pénzalapjai javára utalják át.
5. §
(1) Ez a rendelet 1971. január 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit első ízben az 1971. évi gazdálkodásból származó eredmény vonatkozásában kell alkalmazni.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 28/1967. (XII. 15.) PM számú rendelet hatályát veszti, rendelkezései azonban az 1970. évi kommunális adó befizetésére még irányadók.
Vályi Péter s. k.,
pénzügyminiszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.