adozona.hu
12/1972. (III. 23.) PM rendelet
12/1972. (III. 23.) PM rendelet
a szövetkezetek, szövetségeik és társulásaik nyilvántartásáról és képviseleti könyvéről
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A szövetkezetekről szóló 1971. évi III. törvény végrehajtására vonatkozó 30/1971. (X. 2.) Korm. rendelet 3. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az igazságügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
A szövetkezeteket, a szövetkezetek területi (szakmai) szövetségeit, valamint a szövetkezeti gazdasági társulásokat szövetkezeti törzskönyvben (a továbbiakban: törzskönyv) kell nyilvántartani.
A törzskönyvben kell nyilvántartani:
a mezőgazdasági (halászati) termelőszövetkezeteket, ...
(1) A szövetkezeteket, a szövetkezetek területi (szakmai) szövetségeit, valamint a szövetkezeti gazdasági társulásokat szövetkezeti törzskönyvben (a továbbiakban: törzskönyv) kell nyilvántartani.
(2) A törzskönyvben kell nyilvántartani:
a) a mezőgazdasági (halászati) termelőszövetkezeteket, a mezőgazdasági szakszövetkezeteket,
b) a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezeteket,
c) az ipari szövetkezeteket,
d) a lakásépítő és lakásfenntartó szövetkezeteket,
e) a takarékszövetkezeteket,
f) a szövetkezetek területi és szakmai szövetségeit,
g) az 1967. évi III. törvény 55-56. §-ai szerint alapított közös vállalkozásokat és szövetkezeti közös vállalatokat.
2. §
A szövetkezetek, a szövetkezetek területi (szakmai) szövetségei, valamint a szövetkezeti gazdasági társulások nyilvántartására szolgáló törzskönyvet a Pénzügyminisztérium Bevételi Főigazgatóságának a szövetkezet székhelye szerint illetékes fővárosi, megyei hivatala (a továbbiakban: Hivatal) vezeti.
(1) Az újonnan alakult szövetkezetet az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv jelenti be a Hivatalnak.
(2) A bejelentést az alapszabály jóváhagyását követő nyolc napon belül kell megtenni.
4. §
(1) Az új szövetkezetre vonatkozó bejelentésnek tartalmaznia kell a szövetkezet elnevezését, székhelyét és telephelyeit (helység, kerület, utca, házszám), tevékenységét (feladatát), alakuló közgyűlésének idejét, induló vagyonának mértékét, a mezőgazdasági szövetkezetek közös használatában levő mezőgazdasági ingatlanoknak a művelési ágak szerint csoportosított mennyiségét (hektár, kat. hold), az alapszabályát jóváhagyó állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv határozatának keltét és számát.
(2) A szövetkezet tevékenységi körét alaptevékenység és más egyéb tevékenységek és feladatok szerinti bontásban kell bejelenteni.
5. §
A bejelentéshez hiteles másolatban csatolni kell:
a) az alakuló közgyűlés jegyzőkönyvét,
b) a szövetkezetnek az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv által jóváhagyott alapszabályát.
6. §
Ha a szövetkezet nyilvántartásba vételére az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv a 2-5. §-okban foglaltak szerint nem intézkedik, a Hivatal ennek pótlására írásban felhívja és az illetékes területi szövetséget értesíti.
(1) A szövetkezeti törzskönyv törzslapokból áll.
(2) Minden szövetkezetről külön törzslapot kell kiállítani.
(1) A Hivatal a bejelentett adatokat a szövetkezeti törzslap megfelelő rovatába bejegyzi.
(2) A bejelentett adatokon felül a törzslap megfelelő rovatába be kell jegyezni
a) a törzslap sorszámát,
b) a nyilvántartó hatóság nevét,
c) a törzslap kiállításának időpontját,
d) a képviseleti könyv hitelesítésének időpontját,
e) a szövetkezet számjelét.
(3) Ha a bejelentés valamely jogszabály rendelkezésének nem felel meg, a szövetkezeti törzskönyv vezetője erről a bejelentőt értesíti. A bejegyzést csak a hiba kijavítása, illetve a hiányosság pótlása után szabad teljesíteni.
9. §
(1) A szövetkezeti törzslapot nyolc azonos példányban kell kiállítani. A törzslapokat - a megfelelő rovatban - a bejegyzett adatok helyességéért felelős személynek alá kell írnia és a kiállító hatóság hivatalos pecsétjével kell ellátni.
(2) A törzslap első példánya a kiállító Hivatalnál marad, a további példányokat a bejelentés átvételétől számított nyolc napon belül - a c) pont esetén az ágazati besorolást követően - meg kell küldeni:
a) a szövetkezetnek,
b) a szövetkezet állami törvényességi felügyeletét ellátó szervnek,
c) a szövetkezet alaptevékenysége szerinti ágazati miniszternek,
d) a Központi Statisztikai Hivatalnak,
e) a Pénzügyminisztérium Bevételi Főigazgatóságának,
f) a szövetkezet számlájának vezetésére illetékes pénzintézetnek,
g) a szövetkezet székhelye szerint illetékes helyi tanács végrehajtó bizottságának, ha ez nem azonos az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szervvel, valamint
h) minden olyan szervnek, amelynek a megküldést jogszabály elrendeli.
10. §
A szövetkezet szakágazati besorolását, illetve egységes statisztikai számjelét a Központi Statisztikai Hivatal állapítja meg és erről a törzslap beérkezésétől számított nyolc napon belül értesíti:
a) a szövetkezetet,
b) a szövetkezet állami törvényességi felügyeletét ellátó szervet,
c) a szövetkezet alaptevékenysége szerinti ágazati minisztert,
d) a Pénzügyminisztérium Bevételi Főigazgatóságát,
e) az illetékes Hivatalt,
f) a szövetkezet számláját vezető pénzintézetet.
11. §
A Magyar Nemzeti Bank és az Országos Takarékpénztár (a továbbiakban együtt: pénzintézet) a szövetkezet törzslapjának a pénzintézethez való beérkezése és a szövetkezet számjelének a Központi Statisztikai Hivatal által történő megállapítása előtt a szövetkezet részére számlát nem nyithat.
12. §
A szövetkezeti törzskönyvbe bejegyzett szövetkezetet - a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően előterjesztett kérelmére - be kell jegyezni a cégjegyzékbe is.
(1) Az alapbejelentéshez képest bekövetkezett változásokat - a mezőgazdasági ingatlanok művelési ágaiban bekövetkezett változások kivételével - be kell jelenteni. A bejelentést az alapszabály módosítása esetén annak jóváhagyásától, egyébként a szövetkezet vonatkozó határozatának meghozatalától számított nyolc nap alatt kell megtenni.
(2) A törzskönyvbe bejegyzett adatok megváltozását, ideértve az alapszabály módosítást is - a (3)-(4) bekezdésekben foglalt kivétellel - az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv jelenti be. Az alapszabály módosítása esetén a bejelentéshez csatolni kell a jóváhagyott alapszabálymódosítás hiteles másolatát.
(3) A szövetkezet telephelyének megváltozását - a szövetkezet vonatkozó határozatával együtt -a szövetkezet jelenti be.
(4) A szövetkezet számjelváltozását a Központi Statisztikai Hivatal jelenti be.
14. §
A Hivatal a nyilvántartásban szereplő adatok változását a törzskönyvbe bevezeti és erről a 9. § (2) bekezdésben meghatározott szerveket nyolc napon belül értesíti.
A Hivatal a törzskönyv adatairól az állami szervnek, a bíróságnak, ügyészségnek, a Szakszervezetek Országos Tanácsának, a Társadalombiztosítási Igazgatóságnak, az Országos Szövetkezeti Tanácsnak, országos érdekképviseleti szervnek, a szövetkezetek területi (szakmai) szövetségének, az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szervnek és a Pénzintézeti Központnak kívánságára, egyébként pedig annak ad tájékoztatást, aki jogos érdekét igazolja.
(1) A szövetkezet megszűnését az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv köteles haladéktalanul a Hivatalnak bejelenteni.
(2) A bejelentéshez csatolni kell a közgyűlés, illetve az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv vonatkozó határozatát is.
17. §
Az egyesülés, beolvadás, szétválás folytán megszűnő szövetkezet tekintetében az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szervnek szövetkezetenként külön bejelentést kell tennie.
A bejelentésnek tartalmaznia kell:
a) egyesülés, beolvadás, szétválás folytán megszűnő szövetkezet nevét és székhelyét,
b) a megszűnő szövetkezet egységes számjelét.
c) a változás időpontját,
d) a megszűnő szövetkezet jogutódját és törzslapjának számát.
18. §
Ha a szövetkezet egyesülése, szétválása, valamim a tagság meghatározott részének kiválása folytán új szövetkezet alakul, ennek bejelentésére a 3-6. §-ban foglaltak az irányadók. Meg kell nevezni továbbá azt a szövetkezetet (szövetkezeti részlegeket) és törzslapjának számát is, amelyből a szövetkezet alakult.
19. §
Szövetkezet átalakulása esetén a tevékenységi kör változását a 4. § (2) bekezdésben foglaltaknak megfelelően kell a Hivatalnak bejelenteni, s egyúttal a bejelentéshez csatolni kell a jóváhagyott alapszabályt.
Az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv a szövetkezet szanálásának elrendelésére, illetőleg a szanálási eljárás befejezésére vonatkozó határozatát - annak meghozatalától számított nyolc napon belül - a Hivatalnak is megküldi a törzskönyvbe való bejegyzés végett.
21. §
(1) A szövetkezet felszámolásának megkezdését és befejezését a felszámoló bizottság köteles a Hivatalnak haladéktalanul bejelenteni.
(2) A Hivatal a felszámolási eljárás alatt levő szövetkezet törzslapján a szövetkezet nevét - a felszámolás befejezésének bejegyzéséig - "felszámolás alatt" jelzéssel tartja nyilván, és erről a 9. § (2) bekezdésben felsorolt szerveken kívül a Pénzintézeti Központot is értesíti.
(3) A felszámolási eljárás befejezéséről szóló jelentésben meg kell nevezni azt a szervet, amely a felszámolt szövetkezet iratait őrzi. E jelentéshez csatolni kell:
a) a szövetkezet felszámolásáról készített és jóváhagyott zárómérleget,
b) a felszámoló bizottságnak a Pénzintézeti Központ által láttamozott zárójelentését.
(4) A felszámolás befejezésével a szövetkezetet a nyilvántartásból törölni kell.
(1) A szövetkezet állandó képviseletére jogosultakat a szövetkezetnél vezetett képviseleti könyvben kell nyilvántartani.
(2) A képviseleti könyvet használatbavétel előtt a Hivatal hitelesíti. E hitelesítés illetékmentes.
23. §
(1) A képviseleti könyvet folyamatosan kell vezetni, abba csak a jogosultság megadására vonatkozó okirat alapján szabad adatokat bejegyezni.
(2) Az aláírási jog korlátozásával kapcsolatban a képviseleti könyv megfelelő rovatában meg kell jelölni, hogy az aláírási jog mire nem terjed ki.
(3) A szövetkezet a képviseleti könyv adatairól annak, aki érdekeltségét igazolja, felvilágosítást ad.
24. §
(1) A bejegyzett adatok, továbbá az aláírás valódiságát az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv igazolja, illetve hitelesíti.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott személyek aláírásukat a nyilvántartott formában kötelesek használni.
25. §
A pénzintézetek maguk állapítják meg azokat a szabályokat, amelyek a szövetkezet számlája felett rendelkezési joggal felruházott személyek adatainak igazolására és aláírásuk bejelentésére vonatkoznak. A képviseleti könyvbe e személyek nevét is be kell jegyezni.
(1) E rendelet hatálybalépésekor már működő, de nyilvántartásba nem vett szövetkezet nyilvántartásbavételére a 3-6. §-okban foglaltak szerint - e rendelet hatálybalépésétől számított 60 napon belül - kell intézkedni.
(2) A Hivatal által vezetett törzskönyvbe már bejegyzett szövetkezetek tekintetében csak a bekövetkezett változásokat kell a Hivatalhoz bejelenteni.
(3) Az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szervek és a pénzintézetek a nyilvántartásukban szereplő szövetkezetek jegyzékét a rendelet hatálybalépésétől számított 90 nap alatt kötelesek - egyeztetés céljából - megküldeni a nyilvántartásra illetékes Hivatalnak.
(1) A szövetkezetek területi (szakmai) szövetségének, továbbá a nyilvántartott adatok változásának és a szövetség megszűnésének bejelentése az illetékes állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv feladata.
(2) A bejelentésnek tartalmaznia kell a szerv elnevezését, székhelyét és székhelyén kívül létesített helyi szerveit (helység, kerület, utca, házszám), feladatát, az alapszabályát jóváhagyó állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv határozatának keltét és számát.
(3) A bejelentéshez hiteles másolatban csatolni kell az alakuló küldöttközgyűlés jegyzőkönyvét, valamint az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv által jóváhagyott alapszabályt (alapszabálymódosítást).
(4) E rendelet 6-11., 13-15., valamint 22-26. §-ait a szövetkezetek területi (szakmai) szövetségeire megfelelően alkalmazni kell.
(1) A közös vállalkozás és a szövetkezeti közös vállalat bejelentéséről az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv gondoskodik.
(2) A bejelentésnek tartalmaznia kell a szövetkezeti gazdasági társulás elnevezését, székhelyét és székhelyén kívül létesített telephelyeit (helység, kerület, utca, házszám, hrsz.), tevékenységét (feladatát), az alapító okirat, illetőleg a működési szabályzat keltét, az alapításban résztvevők nevét és székhelyét, az anyagi hozzájárulások megnevezését és annak forint értékét, továbbá - ha a szövetkezeti gazdasági társulás tevékenysége több megyére terjed ki - annak a szakértői szervnek, illetve annak a területi szövetségi revizori irodának a megjelölését, mellyel a társulás a külön jogszabályban előírt általános vizsgálatot végezteti.
(3) A bejelentéshez hiteles másolatban csatolni kell az alapító okiratot és közös vállalkozás esetében a működési szabályzatot.
(4) E rendelet 3. § (2) bekezdését, a 4. § (2) bekezdését, 6-16. és 20-26. §-ait az (1) bekezdésben meghatározott társulásokra megfelelően alkalmazni kell.
29. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A 9/1962. (VI. 15.) PM rendelet továbbá a 3/1970. (I. 25.) ÉVM-PM együttes rendelettel módosított 2/1959. (V. 28.) ÉM-PM együttes rendelet 2. §-ának (4) bekezdése egyidejűleg hatályát veszti.