adozona.hu
6350/1945. ME rendelete
6350/1945. ME rendelete
a katonai szolgálatot teljesítő, hadifogságba került vagy más okból a szolgálattételben akadályozott közszolgálati alkalmazottak és családtagjaik illetményének megállapítása tárgyában
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A minisztérium az Ideiglenes Nemzetgyűlés által az 1944. évi december hó 22. napján adott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
A honvédelmi kötelezettséget teljesítő közszolgálati, köztestületi, közintézeti és közüzemi alkalmazottak (továbbiakban közszolgálati alkalmazott) illetményének és egyéb jogviszonyainak szabályozásáról szóló 5700/1940. ME rendelet (Budapesti Közlöny 1940. évi 175. száma) rendelkezéseit és az azt kiegészítő és módosító jogszabályokat a demokratikus honvédség ...
(1) A honvédelmi kötelezettséget teljesítő közszolgálati, köztestületi, közintézeti és közüzemi alkalmazottak (továbbiakban közszolgálati alkalmazott) illetményének és egyéb jogviszonyainak szabályozásáról szóló 5700/1940. ME rendelet (Budapesti Közlöny 1940. évi 175. száma) rendelkezéseit és az azt kiegészítő és módosító jogszabályokat a demokratikus honvédség kötelékében teljesített tényleges katonai szolgálat esetén is alkalmazni kell. Ebből a szempontból a katonai szolgálatot teljesítő közalkalmazottat, katonai szolgálata tartamára tekintet nélkül, olyannak kell tekinteni, mint aki a rendes tényleges szolgálati kötelezettségének már eleget tett.
(2) Arra az alkalmazottra, aki legkésőbb az 1945. évi december hó 31. napjáig a felettes polgári hatóságánál nem jelenti be, hogy polgári állására továbbra is igényt tart, az (1) bekezdésben foglaltak nem alkalmazhatók.
2. §
(1) Az a közszolgálati alkalmazott, aki az egyes országrészek felszabadulása alkalmival vagy azt követően azért nem teljesített vagy, teljesít állomáshelyén szolgálatot, mert ebben őt katonai szolgálata, kötelező munkaszolgá-lata, hadifogsága, hadicselekményekkel kapcsolatban közmunkára való kötelező igénybevétele, eltűnése vagy a fasiszták részéről történt elhurcolása gátolta, az állomáshelyén szolgálatteljesitésre történt jelentkezése időpontjától kezdődően, az alábbi eseteket kivéve, élelmezési illetményben részesül.
(2) Nem lehet élelmezési illetményben részesíteni azt a közszolgálati alkalmazottat:
a) akit hivatali elöljárója az 1080/1945. ME számú rendelőt 4. §-ának utolsó bekezdésében foglaltak alapján állásától felfüggesztett;
b) akit az igazoló eljárás során állásától nem jogerősen megfosztottak;
c) aki az 1944. évi október hó 15. napja után az ország területéről Németországba vagy a németek által megszállott valamely más ország területére távozott és javára a 3300/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 1945. évi 55. száma) 4. §-a szerint a kényszerhelyzet fennállását vélelmezni nem lehet.
(3) Az élelmezési illetmény összegét ugy kell megállapítani, hogy az érdekelt közszolgálati alkalmazottat megillető fizetés és a 2500/1945. ME rendelet 50. §-ában megállapított külön pótlék 50%-át, a teljes összegű lakáspénzt és a családi pótlék engedélyezése szempontjából figyelembe veendő családtagok után esedékes (és esetleg "külön" pótlékkal emelt) családi pótlék összegét össze kell adni és az igy nyert összeget kell kifizetni.
3. §
(1) Ha a közszolgálati alkalmazott azért nem tudott szolgálattételre jelentkezni, mert ebben őt a 2. § (1) bekezdésében meghatározott valamely ok gátolta, mindaddig, amig szolgálattételre jelentkezni nem tud, vagy amig halála igazolást nem nyert, a jelen § (3) bekezdése szerint jogosult hozzátartozóinak a 2. § (3) bekezdésében megállapított élelmezési illetmény jár.
(2) Nincsen élelmezési illetményre igénye a hozzátartozóknak, ha
a) a hivatali előljáró megállapítása szerint a közszolgálati alkalmazottat jelentkezése esetén a 2. § (2) bekezdésének a) pontja alapján állásától fel kellene függeszteni, vagy
b) a közszolgálati alkalmazottra nézve megállapítható, hogy az 1944. évi október hó 15. napja után az ország területéről Németország vagy a németek által megszállott valamely más ország területére távozott és a 3300/1945. ME rendelet 4. §-a szerint a kényszerhelyzet fennállása javára előreláthatóan nem lesz vélelmezhető.
(3) Az élelmezési illetményre a feleség jogosult, ha családi pótlékra igényjogosultsága van. Családi pótlékra igényjogosult feleség hiányában az élelmezési illetményt a családi pótlékra jogosult gyermek igényelheti.
(4) Ha a közszolgálati alkalmazottra nézve a jelentkezést gátló ok megszűnt, az ok megszűnte hónapjának végével a hozzátartozók-élelmezési illetményét meg kell szüntetni és a kővetkező hó 1. napjától kezdve a közalkalmazottra nézve kell a 2. § értelmében megfelelően intézkedni.
(5) A (3) bekezdésben említett hozzátartozó az élelmezési illetményre vonatkozó igényét a közszolgálati alkalmazott állása szerint illetékes felettes polgári hatóságánál kell. hogy bejelentse.
4. §
(1) Az 1. §-ban említett katonai szolgálatot teljesítő közszolgálati alkalmazott részére a polgári szolgálattételre történt jelentkezése napját követő hó 1. napjától az állása szerint megállapított illetményeket kell folyósítani.
(2) Annak a kösszolgálati alkalmazottnak a részére, akinek a szolgálattételre való jelentkezését a 2. § (1) bekezdésében meghatározott valamely ok gátolta, ha utóbb a vele szem ben lefolytatott igazoló eljárás az 1080/1943. ME rendelet 20. §-a (2) bekezdésének 1. vagy 2. pontjában említett határozattal nyert jogerős befejezést, az összes elmaradt illetményeit folyósítani kell. Amennyiben azonban a közszolgálati alkalmazott részére vagy hozzátartozója részére a 2., illetőleg a 3. § alapján megelőzőleg élelmezési illetményt folyósítottak, annak összegét az elmaradt illetménybe be kell számítani.
5. §
A 303/1945. ME rendeletnek a fentiekkel ellentétes rendelkezései hatályukat vészük.
6. §
Jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1945. évi augusztus hó 8-án.