adozona.hu
53/1976. (XII. 29.) PM-MÉM együttes rendelet
53/1976. (XII. 29.) PM-MÉM együttes rendelet
a mezőgazdasági üzemek támogatásáról szóló 42/1975. (XI. 15.) PM-MÉM együttes rendelet módosításáról és kiegészítéséről
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
Az 1030/1975. (XI. 15.) Mt. h. határozat (a továbbiakban: H.) VI. fejezetének 4. pontjában kapott felhatalmazás alapján - az Országos Tervhivatal elnökével, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, az Országos Vízügyi Hivatal elnökével, a Magyar Nemzeti Bank elnökével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:
A 42/1975. (XI. 15.) PM-MÉM számú együttes rendelet (a továbbiaban: R.) 2. § (1) bekezdé...
(1) A 42/1975. (XI. 15.) PM-MÉM számú együttes rendelet (a továbbiaban: R.) 2. § (1) bekezdése 1. pontjának l) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(1. 20%-os támogatás folyósítható)
"l) az 1976. augusztus 1. napja után telepített törzses gyümölcsfajok ültetvényeinél a kerítés létesítésére fix összegben"
(2) A R. 2. § (1) bekezdése 2. pontjának a), b), e), f), h), k), l), p), sz), zs) alpontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(2. 40%-os támogatás)
"a) a szarvasmarha- és sertéstartás létesítményeinek építésére és korszerűsítésére, kivéve a (8) bekezdés szerint épülő tehénférőhelyeket,
b) a meglevő épületek szarvasmarha- és sertéstartás céljára történő átalakítására,
e) a zöldségtermelés célját szolgáló fűtött és fűtetlen fóliatelepek (fóliasátrak) létesítményeire,
f) az öntözőtelepek (rizstelepek) létesítésére és korszerűsítésére,
h) szilárd burkolatú üzemi út - bele értve a sárrázó és a térburkolás - építésére,
k) a komlóültetvények telepítésére és fix összegben a cseresznye-, meggyültetvények telepítésére,
l) az alma-, körte-, szilva-, a csemege- és borszőlő ültetvények korszerűsítésére és fix összegben a telepítésére,
(pályázat alapján)
p) a sertéshizlaló-, hízó- és növendékmarha szakosított telepek létesítésére,
sz) a korszerű áruelőkészítő berendezésekkel felszerelt, legalább 1000 to kapacitású zöldség-, illetőleg legalább 2000 to kapacitású burgonyatároló és az ehhez kapcsolódó áruelőkészítő létesítésére,
zs) a szőlő- és szőlőalany törzsültetvény korszerűsítésére, áruszőlő törzsültetvénnyé történő átalakítására."
(3) A R. 2. §-ának (1) bekezdése kiegészül a következő címmel és 3. ponttal, a 3. pont sorszáma pedig 5. pontra módosul:
"3. 50%-os támogatás"
"a) az őszibarack-, kajszi-, köszméte, ribiszke, málnaültetvény, valamint a szőlőkataszterben kijelölt területeken a Tokajhegyaljai borvidék szőlőültetvény korszerűsítésére és fix összegben a telepítésére,
Pályázat alapján
b) a gyümölcs- és szőlő-törzsültetvények (szemzőhajtás, oltóvessző, bogyósgyümölcs, szőlő-, szőlőalany) telepítésére.
(4) A R. 2. §-ának (1) bekezdése kiegészül a következő 4. ponttal:
"4. 60%-os támogatás
a külön meghatározott szálas- és tömegtakarmány betakarító gépekre, silómarókra, takarmánykiosztó kocsikra, szalma-, kukoricaszár tápanyagfeltáró-, a fejő- és a tej kezelő berendezésekre."
(5) A R. 2. §-a (1) bekezdése 5. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép és 5. pontja kiegészül c)-e) alpontokkal:
(5. 70%-os támogatás)
"a) a zöldség- burgonya-, cukorrépa-, dohány-, komló-, gyümölcs-, zöldségvetőmag-termelés és a cellulóz-nyár kitermelés meghatározott célgépeinek beszerzésére,
pályázat alapján
c) a nagyüzemi zöldség-, burgonyatermelést szolgáló öntözőtelepek, valamint a szőlő- és gyümölcsös ültetvények csepegtető öntözőberendezéseinek létesítésére, a meglevő ilyen célú öntözőtelepek korszerűsítésére, beleértve az öntözőgépek, berendezések beszerzését is,
d) a gyümölcs-, szőlőszaporítóanyag készítés és tárolás létesítményeire és gépi berendezéseire,
e) a legalább 2000 tonnás zöldség-, illetőleg 3000 tonnás burgonyatároló és az ehhez kapcsolódó áruelőkészítő létesítésére."
2. §
(1) A R. 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A H. II. fejezetének 1. pontjában meghatározott és e § (1) bekezdésében felsorolt, támogatásban részesíthető, több létesítményt magában foglaló beruházási célok épületeit, építményeit az 1. számú melléklet tartalmazza."
(2) A R. 2. §-a kiegészül a következő (7) és (8) bekezdéssel, és a (7)-(10) bekezdések számozása (9-(12)-re változik.
"(7) a gyümölcsös- és szőlőtelepítés, valamint a kerítés támogatásának fix összegét a 4. számú melléklet 5. számú táblázata tartalmazza.
(8) A mezőgazdasági nagyüzemet a pályázat alapján épülő új tejtermelő tehénférőhely létesítéséhez - a bekerülési költségtől függetlenül - férőhelyenként a H. II. fejezetének 1. pontjában meghatározott 32 000 Ft fix összegű támogatás akkor illeti meg, ha az üzemeléshez szükséges egyéb létesítményeket is megépíti, vagy azok üzemeltethető állapotban rendelkezésre állnak. Egy tehénférőhely beépített bruttó alapterületének a pályázat elbírálásánál és a támogatás elszámolásánál legalább 6,5 m2-t lehet. figyelembe venni."
(3) A R. 2. §-ának (9) és (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(9) Az 1970. december 31. napja után támogatással megvalósított létesítmények, korszerűsítéséhez - kivéve a szakosított sertéshizlaló telepeket - támogatást nem lehet adni. Az 1970. december 31. napja után üzembe helyezett szakosított sertéshizlaló telepek korszerűsítéséhez támogatást pályázat alapján lehet engedélyezni.
(10) Azokra a létesítményekre, amelyekre a 4. számú melléklet beruházási költségnormatívákat határoz meg, a támogatás alapjául a tényleges korszerűsítési, átalakítási költségeket lehet figyelembe venni, amelyek azonban nem haladhatják meg a költségnormatívák 60%-át. Fix összegű támogatás esetén a korszerűsítés tényleges költségei alapján az (1) bekezdésben meghatározott mértékkel elszámolható támogatás összege nem haladhatja meg az új telepítéshez adható fix összegű támogatás 60%-át."
3. §
(1) A R. 3. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A nem kedvezőtlen adottságú, de alacsony vagy korszerűtlen eszközellátottságú mezőgazdasági nagyüzem építési és telepítési beruházásaihoz - egyedi elbírálás alapján - a 2. § (1) bekezdésében meghatározott támogatási mértéken felül külön beruházási támogatás adható, ha
a) termelőszövetkezetnél az igénylés benyújtása előtti év mérlegbeszámolójában az 1 ha termőterületre jutó nettó állóeszközérték a kedvezőtlen adottságúnak kijelölt termelőszövetkezetek adatai nélkül számított termelőszövetkezeti megyei átlagot 10%-kal nagyobb mértékben nem haladja meg és az igénylés évében nem fizet jövedelemnövekményadót,
b) állami gazdaságnál az 1 ha termőterületre jutó nettó állóeszközérték az állami gazdaságok országos átlagát 10%-kal nagyobb mértékben nem haladja meg és az igénylés évében bérszínvonal túllépés miatt nem keletkezik bérfejlesztési befizetési kötelezettsége.
(2) A külön beruházási támogatás mértéke a 2. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott támogatással együtt legfeljebb 50%-ig, a 2-5. pontjában meghatározott támogatással együtt legfeljebb 70%-ig terjedhet. A fix összegű támogatásban részesülő beruházásoknál a külön beruházási támogatás összege nem haladhatja meg a fix összegű támogatás 40%-át."
(2) A R. 3. §-a a következő (5) és (6) bekezdéssel kiegészül:
"(5) A külön beruházási támogatást a területi igazgatóság, illetőleg a megyei hivatal értesítése alapján a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: Bank) a mezőgazdasági nagyüzem külön zárolt számlájára átvezeti. A zárolt számlára átvezetett összeget csak az engedélyezett célra lehet felhasználni.
(6) A külön beruházási támogatást az engedélyezett célra történő felhasználás után, az automatikus rendszerben kapott beruházási támogatással együtt kell elszámolni."
4. §
(1) A R. 5. §-ának címe és (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Szarvasmarha- és sertésférőhelyek létesítése átalakítással
5. § (1) A szarvasmarha- és sertéstartás céljára csak az 1968. január 1. napja előtt üzembehelyezett épületet lehet átalakítani."
(2) A R. 5. §-a a következő (4) és (5) bekezdéssel kiegészül:
"(4) A háztáji üszőborjú felvásárlási és felnevelési akcióban résztvevő mezőgazdasági nagyüzem részére férőhely egyszeri átalakítására és korszerűsítésére a tényleges költség mértékéig, de legfeljebb
borjúférőhelyenként 4000 Ft,
növendékférőhelyenként 2000 Ft
támogatás folyósítható, ha a mezőgazdasági nagyüzem a megyei állattenyésztési felügyelőséggel (a továbbiakban: Felügyelőség) legalább öt évre felnevelési szeződést köt.
(5) Amennyiben a szerződésben vállalt kötelezettséget a mezőgazdasági nagyüzem saját hibájából nem teljesíti, a felhasznált támogatás időarányos részét vissza kell fizetnie."
5. §
A R. 6. §-a és címe helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"A fűtött és fűtetlen fóliatelepek (fóliasátrak) létesítése
6. § (1) A mezőgazdasági nagyüzem részére fűtött és fűtetlen fóliatelep (fóliasátor) létesítéséhez támogatást akkor lehet adni, ha azt
a) január-június hónapokban csak zöldségtermelés céljára hasznosítja,
b) a termelt friss zöldséget mezőgazdasági termékértékesítési szerződés alapján közület részére vagy saját elárusítóhelyen értékesíti,
c) zöldségpalántát nevel, azt felhasználja vagy termelők, illetőleg a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezet (a továbbiakban: ÁFÉSZ) részére értékesíti.
(2) A támogatás az (1) bekezdésben foglalt feltételek teljesítése esetén az ÁFÉSZ-t, valamint a mezőgazdasági nagyüzem, az ÁFÉSZ, a zöldségfelvásárlást és feldolgozást végző vállalatok társulását is megilleti, ha legalább a 2. számú mellékletben meghatározott méretű fóliatelepet létesít."
6. §
A R. 7. §-ának (1) bekezdésében a megjelölt 20%-os támogatási mérték 40%-osra változik.
7. §
(1) A R.8. §-a (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Szőlő- és gyümölcsös telepítésre, korszerűsítésre támogatást lehet adni, ha az ültetvény az e rendelet 5. számú mellékletében meghatározott szakmai feltételeknek megfelel."
(2) A R. 8. §-a (2) bekezdésének második sorában levő "szőlőültetvény" szó helyébe "szőlőtörzsültetvény" szó lép.
(3) A R. 8. §-a kiegészül a következő (3) bekezdéssel:
"(3) A mezőgazdasági nagyüzemnek adható beruházási támogatással azonos feltételű és mértékű beruházási támogatást lehet nyújtani a mezőgazdasági termelőszövetkezetek és a mezőgazdasági szakszövetkezetek nagyüzemi szőlő- illetőleg gyümölcs ültetvény területéhez csatlakozó háztáji és kisegítő gazdaság szőlő-, illetőleg gyümölcsös ültetvényének a nagyüzemi követelményeknek megfelelő telepítésére abban az esetben, ha az ültetvény területe három év alatt eléri az 5. számú melléklet I. rész l/a. pontjában a mezőgazdasági szakszövetkezetekre meghatározott területet. A támogatást a termelőszövetkezet, illetőleg szakszövetkezet igényli és számolja el."
8. §
(1) A R. 9. §-ának (1) bekezdése kiegészül a következő d) ponttal:
(A gépi beruházásokra támogatás illeti meg)
"d) a boripari vállalatot a saját mezőgazdasági tevékenységéhez vásárolt 39-2-39-6 ITJ termékcsoportba tartozó gépek esetében."
(2) A R. 9. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A támogatás összegét a gépek után az értékesítő szerv az (1) bekezdésben meghatározott szerv részére az értékesítéskor, a kivitelező és szerelő vállalatok a mezőgazdasági nagyüzem részére történő számlázáskor a Pénzügyminisztérium Bevételi Főigazgatósága területileg illetékes adóelszámolási irodájától (a továbbiakban: adóelszámolási iroda) veheti igénybe. Az igénybevett támogatást a számlát kiállító szervnek közölnie kell a vásárló szervvel."
9. §
(1) A R. 11. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A támogatás kiszámításának alapja - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a beruházás (létesítmény) tervezési, kivitelezési (technológiai-gépi szerelés is) és lebonyolítási költségének tényleges összege, amelyből le kell vonni:
a) az állóeszközök kisajátításáért - kivéve a földingatlanért - kapott kártalanítás összeget,
b) a külön jogszabály alapján nem mezőgazdasági ágazatba tartozó vállalattól vagy más szervtől visszafizetési kötelezettség nélkül beruházási célra kapott hozzájárulás összegét, kivéve ha az műszaki fejlesztési alapból vagy környezetvédelmi fejlesztést szolgáló alapokból származik,
c) a technológiai gépi berendezés és felszerelés értékét, kivéve a szabályozott légterű hűtőtároló, üzemanyag-tároló, sertés-, juhvágó és feldolgozó, halfeldolgozó, zöldség- és burgonyatároló, tejüzem, továbbá a hígtrágyakezelési és hasznosítási létesítmények gépeinek beszerzési, valamint technológiai-gépi szerelési költségeit."
(2) A R. 11. §-ának (2) bekezdése a következő mondattal kiegészül:
"Az ültetvénytelepítéseknél a fix összegű támogatást a kártalanítás és a tényleges kivitelezési költség arányának megfelelő összeggel kell csökkenteni."
10. §
(1) A E. 13. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Saját forrás a tárgyévet megelőző év (évek) nyereségéből képzett, fejlesztési alapba helyezett, jogszabály alapján év közben fejlesztési alapba átvett, a tárgyévben (az előző években) képződött amortizáció összege és a IV. fejezetben meghatározott fejlesztési hozzájárulás A vízitársulásnál a tárgyévi érdekeltségi hozzájárulásból előirányzott összeget lehet saját forrásnak tekinteni."
(2) A R. 13. §-a (3) bekezdésének utolsó sorában az "elszámolni" szó "igénybe venni" szóra változik.
11. §
A R. 14. §-a kiegészül a következő (7) és (8) bekezdéssel:
"(7) Amennyiben a saját vállalkozásban végzett beruházásoknál az (1)-(5) bekezdésekben meghatározott elszámolási időpontig a ténylegesen felmerült költségeket nem lehet megállapítani, a támogatás elszámolását az 1976. január 1. napja után kezdődő beruházásoknál a következő év február 28. napjáig csak abban az esetben kell módosítani, ha a tényleges költségek alapján elszámolható és az év közben elszámolt támogatás öszszege 3%-nál nagyobb mértékben tér el. Nem kell az elszámolást helyesbíteni, ha az eltérés összege 100 ezer Ft-nál alacsonyabb és nem éri el az elszámolható támogatás 3%-át.
(8) A (7) bekezdés szerint megállapított eltérés összegét az elszámolás helyesbítésének benyújtásával egyidejűleg vissza kell fizetni, illetőleg igényelni lehet."
12. §
(1) A R. 16. §-ának címe, valamint (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"A támogatással megvalósított, beszerzett állóeszközök hasznosításának ellenőrzése
(3) A (2) bekezdés a) és b) pontjának előírásait az 1968. január 1. napja után, c) pontjának előírásait az 1964. január 1. napja után támogatással megvalósított állóeszközök esetében kell alkalmazni.
(4) Az igénybe vett támogatás után havi 1%-os járulékot kell fizetni, ha a szarvasmarha- és sertéstartási épületek támogatással létesített férőhely-kapacitását a műszaki átadás-átvételtől számított egy év eltelte után legalább 80%-ban rendeltetésszerűen nem használják ki."
(2) A R. 16. §-a kiegészül a következő (5) és (6) bekezdéssel, az (5) bekezdés számozása pedig (7)-re változik:
"(5) Ha a fix összegű támogatással létesített tehénférőhelyek kapacitását a műszaki átadás-átvételtől számított egy év eltelte után legalább 80%-ban rendeltetésszerűen nem használják ki, az igénybe vett támogatás után az egy év elteltét követő évben havi 1%-os, a további években havi 2%-os járulékot kell fizetni.
(6) Ha a mezőgazdasági nagyüzem a fix öszszegű támogatással létesített tehénférőhelyeket nem a pályázati feltételeknek megfelelően üzemelteti, az igénybe vett fix összegű támogatást haladéktalanul köteles visszafizetni."
13. §
Az R. 17. §-ának (4) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"A támogatást engedélyező szervek 1968. január 1. napja előtt üzembe helyezett létesítmények rekonstrukciójára indokolt esetben akkor is engedélyezhetnek támogatást, ha az üzembe helyezést követően 15 év még nem telt el."
14. §
A R. 25. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"25. § (1) A tej értékesítési prémium elszámolásánál a 23. §-ban meghatározott tejértékesítést lehet figyelembe venni. Az értékesített tejmennyiség növekedése mértékének kiszámításakor a 0,5 százalék alatti növekedést lefelé, a 0,5 százalékos és ezt meghaladó növekedést pedig felfelé, egész százalékra kell kerekíteni.
(2) A tej értékesítési prémium kiszámításánál a tejértékesítés növekedését annak a korábbi évnek - első ízben 1976-nak - a tej értékesítéséhez viszonyítva kell megállapítani, amelyben az értékesített mennyiség a legmagasabb volt. A tejértékesítési prémium nem haladhatja meg literenként a 3 Ft-ot."
15. §
A R. 26. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"26. § (1) A forgóalap-kiegészítés összege
a) az ellenőrzésben tartott, nem húshasznú tehénállomány növekedése esetén a nem húshasznú tehénállomány átlagában egy tehénre jutó évi
1. 2000 literes tejhozamig 15 000 Ft,
2. 2001-3000 literes tejhozam között 20 000 Ft,
3. 3001 liter tejhozam felett 25 000 Ft,
b) az ellenőrzésben tartott húshasznú tehénállomány növekedése után tehenenként 15 000 Ft.
(2) A mezőgazdasági nagyüzem forgóalap-kiegészítést a tehénállomány növekedését követő harmadik évben - legkorábban az 1980. évben - igényelhet, ha:
a) a növekedést követő két évben az állomány nem csökken és
b) a növekedés évében és azt követő két évben tejértékesítési prémiumot vett igénybe, vagy a növekedést megelőző évhez viszonyítva három év alatt összesen legalább 30%-kal növelte az értékesített tej mennyiségét, illetőleg a húshasznú tehénállomány éves átlagában a 100 tehénre jutó borjúszaporulat elérte a 85 darabot.
Ha a növekedés évét követő első vagy második évben a tehénállomány csökken, de az állomány a bázisnál nagyobb, a forgóalap-kiegészítés igénylésnél a legalacsonyabb átlagállományt kel] figyelembe venni.
(3) Ha a tehénállomány hatóság által igazolt elemi kár. vagy rendkívüli állategészségügyi intézkedés miatt csökken és a mezőgazdasági nagyüzem ennek két éven belüli pótlására kötelezettséget vállal, akkor - a (2) bekezdés a) pontjának alkalmazása szempontjából - a csökkenést figyelmen kívül kell hagyni. A pótlás befejezésének évében az átlagállománynak legalább a csökkenés éve előtti átlagállományt kell elérnie.
(4) A mezőgazdasági nagyüzem tulajdonában levő tehénállomány növekedését az átlagos állományi darabszám alapján kell kiszámítani. A növekedés meghatározásához bázisként azt az átlagos állományi darabszámot kell figyelembe venni, amelyet a forgóalap-kiegészítés igénybevételekor utolsó alkalommal számításba vettek. Ezt az állományi darabszámot azonban csökkenteni kell azzal az állománnyal, amely után a mezőgazdasági nagyüzem a (9) bekezdés szerint időközben támogatást fizetett vissza.
(5) A forgóalap-kiegészítésnél alapul vehető tehénállomány bázisa sem az 1972. március 31-i, sem az 1975. március 31-i állományi darabszámnál nem lehet kevesebb.
(6) A tehénállomány 1972. és 1975. évi, valamint a további évek viszonyítási alapjánál be kell számítani a tbc- és brucella mentesítés miatt hiányzó, továbbá bármilyen ok miatt pótlási kötelezettség alá eső állományt.
(7) A nem húshasznú tehénállomány növekedése után a forgóalap-kiegészítés egy tehénre jutó összegét az igénybevételt megelőző évben, a nem húshasznú tehénállomány átlagos tejhozama alapján kell megállapítani.
(8) A forgóalap-kiegészítés összegét a fejlesztési alapba kell helyezni.
(9) Az állomány csökkenése esetén az igénybe vett forgóalap-kiegészítést vissza kell fizetni. Ahol a támogatás mértéke eltérő, hasznosítási irányonként először mindig a jogcím szerint igénybe vett magasabb támogatást kell visszafizetni. A visszafizetés határideje a tárgyévet követő év február 20. napja."
16. §
A R. 28. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A háztáji és kisegítő gazdaság által az 1977. január 1. napját követően benyújtott igénylésre az első tehén után 2500 Ft, a második és minden további tehén után darabonként 5000 Ft támogatást kell folyósítani.
(3) Annak a háztáji és kisegítő gazdaságnak, amely 1976. évben tehén négyéves tartására vállalkozott és részére a támogatást már folyósították, utólag kiegészítésként az első tehén után 4000 Ft. a második és minden további tehén után darabonként 8000 Ft támogatást kell folyósítani.
(4) Ha az éves tehéntartás meghiúsul, de azt két hónapon belül pótolják, a támogatásra való jogosultság folyamatossága nem szűnik meg."
17. §
(1) A R. 29. §-a (1) és (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezések lépnek, valamint a (3) és (4) bekezdés számozása (4) és (5)-re változik:
"(1) A mezőgazdasági nagyüzem az 1968. január 1. napja előtt épült sertéshizlaló férőhelyeken termelt és a felvásárló vállalat részére értékesített vagy saját üzemben feldolgozott tőke-, bacon- és sonkasertéseik (a továbbiakban együtt: vágósertések) után értékesítési prémiumra jogosult.
(2) Ha a mezőgazdasági nagyüzem az (1) bekezdésben meghatározott férőhelyeken kívül 1968. január 1. napja után épült sertéshizlaló férőhelyeken is termel hízósertéseket, abban az esetben a szakosított telepeken élősúlyban 190 kg, hasított súlyban 157 kg, az egyéb férőhelyeken pedig élősúlyban 160 kg, hasított súlyban 133 kg átvételi súllyal kell megállapítani férőhelyenként a termelt sertések mennyiségét. Az így megállapított mennyiséggel csökkentett értékesítés után illeti meg a nagyüzemet prémium. A férőhelyek számánál azokat a férőhelyeket kell figyelembe venni, amelyekre támogatást elszámoltak.
(3) Ha a mezőgazdasági nagyüzem az 1968. január 1. napja előtt épült férőhelyeket 1968. január 1. napját követően állami támogatással korszerűsíti, prémiumot az értékesített mennyiség 80%-ára lehet elszámolni. Ha a mezőgazdasági nagyüzem a korszerűsítést építési beruházási támogatás nélkül valósítja meg, a korszerűsítés után a prémium az értékesített teljes mennyiségre adható."
(2) A R. 29. §-ának (5) bekezdésében "- a járlatlevél tanúsága szerint -"kifejezés"- az üzemi nyilvántartások szerint -"kifejezésre változik.
(3) A R. 29. §-a kiegészül a következő (6) bekezdéssel:
"(6) A mezőgazdasági nagyüzemet megilleti a prémium - a (2) bekezdésben foglalt előírások betartása mellett - a tulajdonában levő és a háztáji gazdaságba hizlalásra kihelyezett sertéseknek vágósertésként történő értékesítése után is."
18. §
A R. 30. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"30. § (1) A mezőgazdasági nagyüzemet, ha tenyésztésben tartott anyajuh állományát a MÉM által tenyésztésre engedélyezett fajtájú, a Felügyelőség által tenyésztésre alkalmasnak minősített és tenyésztési ellenőrzésben tartott leellett jerkével pótolja, vagy a tárgyév január 1-én meglevő állományhoz viszonyítva növeli, tenyésztési támogatás illeti meg.
(2) A mezőgazdasági nagyüzemet a tenyésztési támogatás
a) állománypótlás címén a tárgyévben tenyésztésből kivont anyajuhok pótlását szolgáló jerkék darabszáma után, legfeljebb azonban a tárgyév január 1-én meglevő állomány 30%-ának mértékéig,
b) jerkével történő állománybővítés címén a tárgyévi anyajuhállomány növekedés mértékéig illeti meg. A pótlás és a növekedés mértékét a 23. számú melléklet szerint kell kiszámítani.
(3) Ha az évi átlagos anyajuhállomány az előző év december 31. napján meglevő, támogatással elért állomány alá csökken, az igénybe vett támogatásnak az állománycsökkenéssel arányos részét az elszámolással egyidejűleg vissza kell fizetni. A visszafizetési kötelezettség nem haladhatja meg a tárgyévben és a megelőző két évben felvett -és még vissza nem fizetett - tenyésztési támogatás összegét."
19. §
(1) A R. 31. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, a (2) és (3) bekezdés számozása pedig (3) és (4)-re változik:
"(1) A mezőgazdasági nagyüzem részére szamócatelepítéshez hektáronként 44 800 Ft támogatás adható.
(2) A szamóca-, rét- és legelőtelepítéshez, rétés legelőfelújításhoz a 14. számú mellékletben rögzített feltételek teljesítése esetén, az erre meghatározott kereten belül adható a támogatás."
(2) A R. 31. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A folyósított támogatás összegével a telepítés és felújítás költségeit kell csökkenteni."
20. §
A R. 32. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A beruházási értékhatáron aluli gépek után a támogatást az értékesítő szerv a fogyasztó, illetőleg a kiskereskedelem részére történő értékesítéskor igényelheti az adóelszámolási irodától."
21. §
A R. kiegészül a következő címmel és a 34/A., 34/B. §-sal:
"A mezőgazdasági nagyüzemek zöldségtermelésének támogatása
34/A. § (1) A zöldségtermelést számottevő mértékben növelő mezőgazdasági nagyüzem a szocialista kereskedelemnek és az élelmiszeriparnak értékesített zöldségből, zöldség-vetőmagból származó árbevétele után pályázat alapján 10%-os fejlesztési támogatásban részesülhet.
(2) A pályázat feltételeit, az igénylés és elszámolás módját a 19. számú melléklet tartalmazza.
34/B. § (1) A MÉM által kijelölt zöldségtermelő modellgazdaság és zöldségvetőmag-termelő gazdaság beruházásaihoz és forgóalap növelésére fejlesztési alap juttatás adható.
(2) A fejlesztési alap juttatás feltételeit, igénylésének módját a 20. számú melléklet tartalmazza."
22. §
A R. 38. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"38. § (1) A kedvezőtlen termőhelyű szövetkezet térítést vehet igénybe az olyan jégverés, víz-, erózió-, vihar-, aszálykár és homokverés miatti terméskiesésekre, amelyek a szövetkezet növénybiztosítási szerződése alapján nem térülnek meg.
(2) Ha a kedvezőtlen termőhelyű szövetkezetnek növénybiztosítási szerződése nincs, az (1) bekezdésben meghatározott térítésben nem részesülhet.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott elemi kárt a keletkezést követő 48 órán belül az Állami Biztosító illetékes fiókjának kell bejelenteni. Az elemi kár bekövetkezését és mértékét táblánként az Állami Biztosító állapítja meg.
(4) Elemi kár miatt legfeljebb a 18. számú mellékletben meghatározott hozamszintnek megfelelő összegű térítést lehet az adóelszámolási irodától igényelni.
(5) Ha elemi kár miatt a kedvezőtlen termőhelyű szövetkezet térítést vesz igénybe, a tárgyévben a személyes jövedelemszínvonalat nem emelheti a jövedelemnövekmény-adó mentes mérték fölé.
(6) Ha a kedvezőtlen termőhelyű szövetkezet a térítés igénybevételének évében a személyes jövedelemszínvonalát jövedelemnövekmény-adó fizetési kötelezettség mellett növeli, akkor az igénybe vett térítésből az adóköteles növekménnyel megegyező összeget vissza kell fizetnie."
23. §
A R. 40. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) Ha a kedvezőtlen termőhelyű szövetkezetben az egy átlagos állományi létszámra jutó bruttó jövedelem a 37 000,- Ft-ot meghaladja, a fejlesztési hozzájárulás összegét
37 000-45 000 Ft bruttó jövedelem között legalább 50%-os,
45 000 Ft bruttó jövedelem felett csak teljes mértékű visszafizetési kötelezettséggel lehet engedélyezni."
24. §
(1) Az R. 51. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A tejtermelés és a borjúszaporulat után az árkiegészítést, valamint a vágósertés értékesítése után a prémiumot negyedévenként, a tej értékesítési prémiumot és a juhtenyésztési támogatást a tárgyévet követő év február 20. napjáig, a forgóalap-kiegészítést az esedékesség évének február 20. napjáig kell igényelni. A juhtenyésztési támogatás 80%-ára előleg folyósítható, ha a mezőgazdasági nagyüzem igényét a tárgyév december 1. napja után az illetékes adóelszámolási irodához benyújtja. Az előleget az illetékes adóelszámolási iroda az igény beérkezésétől számított nyolc napon belül folyósítja."
(2) A R. 51. § (5) bekezdésében a "32-34. §" megjelölés "33-34. §"-ra változik.
(3) A R. 51. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(6) A PM a MÉM-mel egyetértésben felmentést adhat a 12. § (1), a 14. § (6) és a 21. § (3) bekezdésében foglaltak alól.
(7) Az illetékes adóhatóság a külön jogszabályokban megállapított jogköre alapján legfeljebb két évre halasztást adhat a 14. § (6) bekezdésében, a 16. § (2)-(4) bekezdésében, a 21. § (3) bekezdésében, valamint a 25. § (3) bekezdésében és a 26. § (9) bekezdésében előírt fizetési kötelezettség teljesítésére."
(4) A R. 51. §-a kiegészül a következő (8) bekezdéssel:
"(8) A támogatás igénybevételére jogosult a kedvezményesen beszerzett, állóeszköznek nem minősülő mezőgazdasági gép, továbbá pótalkatrész, műtrágya, növényvédőszer és gyomirtószer támogatásának teljes összegét köteles visszafizetni az adóelszámolási iroda által megjelölt számlára, ha azt a támogatás igénybevételére nem jogosultak részére értékesíti."
25. §
A R. 1. számú melléklete "A) Mezőgazdiaság" című fejezetének "a) szarvasmarhatartás létesítmények" pontja helyébe e rendelet 1. sz. melléklete lép.
26. §
(1) A R. 2. számú mellékletében
a) új beruházással elérendő minimális kapacitás, illetőleg ültetvény területnagyság
fűtött fóliatelepnél 0,3 ha-ra,
bogyósgyümölcsű
ültetvénynél 5.0 ha-ra
módosul,
és kiegészül
fűtetlen fólia telepnél 0,5 ha
cseresznye- és meggyültetvénynél 20,0 ha területnagyságra,
b) bővítés esetén a minimális kapacitás bortárolónál 1000 hl-re,
zöldségtermelés célját szolgáló növényháznál 0,3 ha-ra módosul.
(2) A R. 2. számú melléklete kiegészül a következő mondattal:
"Az ÁFÉSZ és a mezőgazdasági szakcsoport részére legalább 375 m2 alapterületű fűtött vagy fűtetlen fóliatelep, legalább 1000 m2 alapterületű növényház létesítéséhez adható támogatás."
27. §
(1) A R. 3. számú melléklete I. részének a) pontja helyébe e rendelet 2. számú melléklete lép.
(2) A R. 3. számú melléklete I. részének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"f) Zöldség- és burgonyatároló
Zöldség- és burgonyatároló létesítéséhez
- 40%-os támogatás akkor adható, ha az üzem önállóan vagy társulás keretében évenként legalább 100 ha-n zöldséget, illetőleg burgonyát termel és a tárolt terméket étkezési vagy vetési célra értékesíti,
- 70%-os támogatás akkor adható, ha az üzem önállóan vagy társulás keretében évenként legalább 200 ha-on zöldséget, illetve burgonyát termel, azt legalább 5 éven keresztül szinten tartja, a tárolt terméket étkezési vagy vetési célra - annak legalább 30%-át fogyasztói kiszerelésben - értékesíti."
(3) A R. 3. számú mellékletének I. része kiegészül a következő l) ponttal és az l) pont m) pontra változik:
"l) Nagyüzemi zöldség-, burgonya-, szőlő- és gyümölcstermelést szolgáló öntözőtelepek.
A nagyüzemi zöldség-, burgonya-, szőlő- és gyümölcstermelést szolgáló öntözőtelepek létesítésére és korszerűsítésére támogatás akkor adható, ha mezőgazdasági nagyüzem:
- rendszeresen évenként legalább 100 ha-on zöldséget vagy burgonyát, illetőleg legalább 30 ha-on zöldségvetőmagot termel, vagy
- az 5. számú mellékletben meghatározott ültetvényterülettel rendelkezik,
- a termést felvásárló szervek részére vagy -zöldség, burgonya, szőlő, gyümölcs esetében - saját elárusító helyen értékesíti.
Az öntözőtelep létesítéséhez támogatást legfeljebb az ültetvényterületre, illetőleg a zöldség és burgonya termelő terület kétszeres mértékéig lehet adni."
(4) A R. 3. számú melléklete II. része 2. pontjának első bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"- új szakosított tejtermelő telepre,
- meglevő szakosított, vagy nem szakosított tejtermelő telep, legalább 300 termelő tehénférőhellyel történő bővítésére"
(5) A R. 3. számú melléklete II. részének 2. pontjában a "- burgonyatároló" - "zöldség és bur-gonyatároló'"-ra módosul és kiegészül a "- nagyüzemi zöldség-, burgonya, szőlő- és gyümölcstermelést szolgáló öntözőtelep"-pel.
(6) A R. 3. számú melléklete II. részének 3. pontja kiegészül a következő bekezdéssel:
"- meglevő szakosított, vagy nem szakosított tejtermelő telep, 300-nál kevesebb termelő tehénférőhellyel történő bővítésére,"
(7) A R. 3. számú melléklet II. részének 7. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"7. A 2. pontban felsorolt beruházások alapokmányának 5 példányát a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv a megyei pénzügyi szakigazgatási szervvel egyetértésben, a területi szövetség véleményével együtt, illetőleg az ÁGOK a 6. pontban említett vállalatokkal egyeztetett véleményével együtt 30 napon belül megküldi a MÉM részére. Törzsültetvények esetében a megyei szakigazgatási szervek, illetőleg az ÁGOK az alapokmány 5 példányát a Szaporítóanyag Felügyelőséghez továbbítja, amely azokat véleményével ellátva megküldi a MÉM részére."
28. §
(1) A R. 4. számú mellékletének A) pontja kiegészül a következőkkel:
[A) Egyedi épületek, építmények normatívái]
"A melléklet 4. számú táblázata tartalmazza az egyes épületek, építmények, építési, technológiai - szerelési, tervezési és lebonyolítási költségeinek beruházási normatíváit. A melléklet 5. számú táblázata a fix összegű támogatást tartalmazza."
(2) A R. 4. számú mellékletének 5. számú táblázata helyébe e rendelet 3. számú melléklete lép.
29. §
(1) A R. 5. számú melléklete I. rész 1. pontja a) alpontjának negyedik és ötödik bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(1. Az új szőlő- és gyümölcsös-telepítés támogatásának feltételei az üzemek számára:)
"- bogyósgyümölcs-termesztéssel foglalkozó gazdaságoknak legalább 5 ha bogyósgyümölcsös területtel kell rendelkezniük, illetve ilyen nagyságú bogyósgyümölcsöst kell legfeljebb 3 év alatt telepíteniük,
- szőlő- és gyümölcsös telepítésre a rendeletben foglaltak alapján a mezőgazdasági szakszövetkezet és a mezőgazdasági szakcsoport részére abban az esetben lehet támogatást adni, ha a közösen művelt terület vagy a tagjai által közösen és egy tagban telepített, korszerűsített ültetvényterület az egymást követő három év alatt - Tokajhegyaljai borvidéken a szőlőterület öt év alatt - eléri
almánál a 10 ha-t,
bogyósgyümölcsű ültetvénynél a 3 ha-t,
a többi gyümölcsfajnál és a
szőlőültetvénynél az 5 ha-t."
(2) A R. 5. számú melléklete I. része 1. pontjának d) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"d) a támogatásban részesíthető ültetvények telepítésénél a 4. számú melléklet 5. számú táblájában megjelölt sor- és tőtávolságot kell alkalmazni. A megadott távolságoktól 15% + eltérés megengedett."
(3) A R. 5. számú melléklete I. része 3. pontjának utolsó bekezdése a következők szerint módosul:
"- a talajvizsgálati és a tápanyagfeltöltési szakvéleményt."
(4) A R. 5. számú melléklete II. részének A és B fejezete "1. Ültetvénytelepítés" című pontjának "a telepítés előkészítése után" része a következő fordulattal egészül ki:
"- a tápanyagfeltöltés végrehajtása."
(5) A R. 5. számú melléklete II. részének B fejezete 1. ültetvénytelepítés című pontjának "az első évben, szeptember hónapban - beállottság" részében a bogyósgyümölcsűeknél 90%-ra, "a második évben, szeptember hónapban - beállottság" részében a köszméte oltványnál 95%-ra módosul.
(6) A R. 5. számú melléklete 1. számú táblázatának helyébe e rendelet 4. számú melléklete lép.
30. §
A R. 7. számú melléklete "A/A támogatás igénylése" fejezetének 1-3. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(A támogatás igényléséhez mellékelni kell:)
"1. A beruházások rendjéről szóló jogszabályban előírt beruházási alapokmány, illetőleg beruházási döntést megalapozó javaslat egy jóváhagyott példányát, valamint a véleményező szerv ehhez adott észrevételének egy példányát,
2. a műszaki tervdokumentáció alapján készült költségvetést, az épület alaprajzát és - több épület esetén - azok elrendezési rajzát, ültetvénytelepítés vagy korszerűsítés esetében az ültetvény telepítési rajzát,
3. a Bank igazolását arról, hogy a támogatáson felül szükséges fejlesztési források - beleértve a kötelező tartalék összegét is - az éves ütemben rendelkezésre állnak és a tárgyévi részt elkülönítették."
31. §
A R. 8. számú melléklete II. részében "A helyi jelentőségű közcélú vízrendezési beruházásokhoz támogatás kérése" című minta 6. pontjának utolsó fordulata a következőképpen módosul:
"az illetékes vízügyi igazgatóság igazolását arról, hogy a támogatáson felül szükséges saját fejlesztési források éves ütemezésben rendelkezésre állnak."
32. §
A R. 13. számú melléklete helyébe e rendelet 5. számú melléklete lép.
33. §
(1) A R. 14. számú mellékletének II. része a következők szerint módosul:
"II. A szamócatelepítés támogatásának rendszere
1. Telepítés rendszere 0,8X0,2
Tervezés, terület-előkészítések,
telepítés költségeire 35 500 Ft/ha
Első évi ápolásra 9 300 Ft/ha állami támogatás számolható el.
2. A telepítés eljárási szabályait e rendelet 5. számú melléklete tartalmazza."
(2) A R. 14. számú mellékletének III. része a következő 4-10 ponttal egészül ki:
"4. A rét-, legelőtelepítés és felújítás támogatása szempontjából (a továbbiakban: támogatás) 1976. január 1-től telepítésnek minősül a tevékenység, ha az üzem szántóterületen művelési ág változással rétet és legelőt létesít, továbbá, ha a természetes (ős) gyepterületen gyeptöréses újratelepítést végez. Kivételes esetekben támogatásban részesíthető olyan gyeptelepítés, amelyet művelési ág változtatás nélkül, szántóterületen hajt végre a mezőgazdasági nagyüzem;
- felújításnak minősül a tevékenység, ha a rét, legelő művelési ágba tartozó területen vagy annak egy részén a fűállomány teljes vagy részleges cseréjét hajtja végre a mezőgazdasági nagyüzem.
5. A támogatás iránti kérelemhez gyepgazdálkodási, fejlesztési technológiai tervet 2 példányban kell csatolni a Felügyelőség szakmai véleményével együtt.
Az elfogadott terv égy példányát a támogatásról szóló határozattal együtt a támogatásban részesülő mezőgazdasági nagyüzemnek vissza kell küldeni.
6. A telepítés, felújítás technológiai leírása szerint szükséges, de állóeszköznek minősülő létesítmények költségelőirányzatait a támogatás összegének megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni, mivel a beruházások támogatását a rendelet külön szabályozza.
Támogatásban nem részesíthetők az olyan munkaműveletek, amelyeket a folyamatos és a rendszeres gazdálkodás keretében kell elvégezni, kivéve ha ezen munkák elvégzésének szükségessége a telepítéssel és felújítással komplexen jelentkezik.
7. A rét-, legelőtelepítésre, felújításra támogatás akkor is engedélyezhető, ha a mezőgazdasági nagyüzem szarvasmarha-állománya a 200 db-ot, illetőleg juhállománya az 500 db-ot meghaladja, azonban a mezőgazdasági nagyüzem nem legeltet, hanem rét-, legelőhozamát egyéb módon (széna, szilázs, szenázs stb. formájában) hasznosítja.
8. A támogatás összege a megyei végrehajtó bizottság által határozatba foglalt mértéket, illetve a telepítés, felújítás - beruházások nélkül számított - bekerülési költségét nem haladhatja meg.
9. A támogatásban részesített rét-, legelőtelepítést, felújítást egy éven belül be kell fejezni. Nagy területeken elvégzendő telepítéseket és felújításokat évekre szakaszolni lehet. Amennyiben a munkálatokra nyár végén kerül sor - az áthúzódás miatt - a támogatás összegét is ütemezni kell.
A támogatást a telepítési, felújítási munkák befejezését követő 30 napon belül, de legkésőbb a tárgyév december 15. napjáig lehet igényelni az adóelszámolási irodától. Nyár végi munkavégzés esetében a tárgyévben elvégzett teljesítményre ütemezett támogatás összegét lehet elszámolni.
Ha a mezőgazdasági nagyüzem a tárgyévre ütemezett munkát nem végezte el és a támogatás összegét nem vette igénybe, a támogatás engedélyezését a következő évben újból kérheti. A mezőgazdasági nagyüzemnek a telepítés, illetve felújítás befejezéséről jegyzőkönyvet kell felvenni a Felügyelőség szakembereinek bevonásával.
10. Az 1976. január 1. napját megelőzően kiadott, de 1976. évre vagy a későbbi évekre is szóló támogatási okiratok 1976. január 1. napjával hatályukat vesztették. Ilyen esetekben az okiratban meghatározott, de még el nem végzett munkákra új engedélyező határozatot kell hozni."
34. §
A R. 15. számú melléklete d) pontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
(Árkiegészítésben részesülő saját termelésű termékeknek az alábbiak minősülnek:)
"d) a termelőszövetkezet tagjának háztáji vagy a szakszövetkezet tagjának saját gazdaságából továbbtartásra vagy feldolgozásra vásárolt és a közös gazdaságon keresztül értékesített borjú, növendék- és hízómarha, növendék- és hízósertés, tej, valamint zöldség."
35. §
A R. 16. számú melléklete B fejezetének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[B) le kell vonni:]
"b) a vásárolt takarmányok - kivéve a szálas, lédús és tartósított takarmányokat, valamint a keveréktakarmányok előállításához vásárolt premixet - 310 Ft/q egységáron számított értékének és a szántóföldi növénytermesztés termékeire meghatározott árkiegeszítési kulcsok szorzatát;"
36. §
A R. 17. számú melléklete c) pontjának második és harmadik bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"A fejlesztési hozzájárulást az adóelszámolási iroda a számlavezető bankszerven keresztül folyósítja.
A visszafizetési kötelezettséggel adott fejlesztési hozzájárulás esedékes összegét az adóelszámolási iroda számlájára kell befizetni."
37. §
A R. 18. számú melléklete I. rész 2. pontjának bevezető mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A Szabolcs-Szatmár, Hajdú-Bihar, Somogy és Baranya megye homoki tájkörzeteihez tartozó területek."
38. §
A R. kiegészül e rendelet 6. számú mellékletét képező 19. számú melléklettel.
39. §
A R. kiegészül e rendelet 7. számú mellékletét képező 20. számú melléklettel.
40. §
(1) E rendelet 1977. január 1. napján lép hatályba, egyidejűleg a R. 2. § (1) bekezdése 1. pontjának c) és m) alpontja, a 9. §-a (1) bekezdésének b) pontja, a 21. §-a (1) bekezdésének utolsó mondata, a 37. §-a (3) bekezdésének második számú táblázata hatályát veszti. Ahol a R. "mezőgazdasági kistermelő"-t említ, ott "háztáji és kisegítő gazdaság"-ot kell érteni.
(2) A szőlő- és gyümölcsös telepítésekre a fix összegű támogatást az 1976. év őszi telepítésekre is alkalmazni kell. Az 1976. évi őszi telepítésűnek kell tekinteni azokat az ültetvénytelepítéseket, amelyekre a beruházási támogatási okiratban 1976. augusztus 1. napja utáni kezdési időpontot jelöltek meg.
1. Tejtermelés fejlesztését szolgáló létesítmények: tejtermelő tehénistálló, itatásos borjúnevelő, borjúnevelő 180 napos korig, műtőszárny, elő- és utóvárakozó istálló, ellető istálló (műtőszárny és elő-utóvárakozó istálló együtt), szárazonálló és vemhesüsző istálló, elkülönítő, fejőház, tejház, hullakamra, dögkút, karám telepen belül, tömegtakarmány tároló falközi siló, abraktakarmány tároló siló 20 m3-ig, inszemináló, trágyalé csatorna épületen kívül, trágya akna, hígtrágyagyűjtő.
2. Egyéb szarvasmarhatartási létesítmények: húshasznú tehénistálló, növendékmarha-istálló, hízómarhaistálló, nyári szállás húsmarhatartáshoz, elkülönítő, hullakamra, dögkút, karám telepen belül, tömegtakarmány tároló falközi siló, abraktakarmány tároló siló 20 m3-ig, inszemináló, trágyalé csatorna épületen kívül, trágya akna, hígtrágyagyűjtő."
2. sz. melléklet az 53/1976. (XII. 29.) PM-MÉM együttes rendelethez A R. 3. számú melléklet I. részének a) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
- legalább 300 tehénférőhelyes, új kötetlen tartású szakosított tejtermelő telepre;
- meglevő szakosított vagy nem szakosított tejtermelő telep új termelő tehénférőhellyel történő bővítésére.
2. A szakosított tejtermelő telep létesítményjegyzékét, valamint a megvalósítható maximális kapacitásokat e rendelet 4. számú mellékletének 1. számú táblázata tartalmazza.
3. Meglevő szakosított vagy nem szakosított tejtermelő telep bővítéséhez támogatást akkor lehet adni, ha
- a legalább 300 termelő tehénférőhellyel bővülő telepen a 4. számú melléklet 1. számú táblázatában meghatározott kapacitások a telepen megvalósulnak vagy megvannak;
- a 300-nál kevesebb termelő tehénférőhellyel bővülő telep esetében a 4. számú melléklet 1. számú táblázatában meghatározott kapacitások a telepen vagy a mezőgazdasági nagyüzemben megvalósulnak vagy megvannak.
4. Új, illetőleg legalább 300 férőhellyel bővülő szakosított tejtermelő telepként csak a MÉM által meghatározott tartástechnológiai rendszerű telep pályázatát lehet benyújtani és elfogadni. Import tehénállománnyal való feltöltéssel tervezett új szakosított tejtermelő telep pályázatát nem lehet benyújtani.
5. Ha a mezőgazdasági nagyüzem a szakosított telepen olyan létesítményt valósít meg, amely a létesítményjegyzéken nincs feltüntetve, a szakosított telep üzemelését nem zavarja és az elbírálásra jogosult szerv a megvalósításhoz hozzájárul, arra a létesítményre az egyedileg meghatározott támogatást lehet nyújtani. Más állatfaj tartását szolgáló épületet a szakosított telepen nem szabad megvalósítani, illetőleg fenntartani.
6. Új szakosított telep építéséhez, meglevő szakosított vagy nem szakosított telep legalább 300 termelő tehénférőhellyel történő bővítéséhez csak akkor lehet hozzájárulni, ha a mezőgazdasági nagyüzem a telep üzemeléséhez szükséges takarmányt és szakembereket az üzembe helyezés időpontjára, a szükséges állatállományt az üzembe helyezés után legkésőbb 12 hónap múlva biztosítani tudja és ezt nyilatkozatban vállalja.
- legalább 400 férőhelyes növendék- vagy hízómarhatelepre;
- legalább 2000 férőhelyes komplett (tenyésztő- és hizlaló részt is magában foglaló) sertéshizlaló telepre.
2. Támogatást lehet adni a meglevő telep szakosított teleppé történő bővítésére is, ha a telep termelő férőhelyeinek legalább 30%-át újonnan építik - ideértve a más rendeltetésű épületek átalakítását is - feltéve, hogy a fejlesztés után a telep az 1. pontban foglaltaknak megfelel.
3. A szakosított telepek létesítményjegyzékét, valamint a fontosabb épületek, építmények beruházási támogatás elszámolása szempontjából figyelembe vehető maximális kapacitását e rendelet 4. számú mellékletének 2. és 3. számú táblázata tartalmazza.
4. Szakosított állattartó telepként csak a MÉM által meghatározott tartástechnológiai rendszerű telep pályázatát lehet benyújtani és elfogadni.
5. Ha a mezőgzadasági nagyüzem a szakosított telepen olyan létesítményt valósít meg, amely a létesítményjegyzékben nincs feltüntetve, a szakosított telep üzemelését nem zavarja és az elbírálásra jogosult szerv a megvalósításhoz hozzájárul, arra a létesítményre az egyedileg meghatározott támogatást lehet nyújtani. Más állatfaj tartását szolgáló épületet a telepen nem szabad megvalósítani, illetőleg fenntartani.
6. Szakosított telepnek támogatással történő megvalósításához csak akkor lehet hozzájárulni, ha a mezőgzadasági nagyüzem a szakosított telep üzemeléséhez szükséges takarmányt és a szakembereket az üzembe helyezés időpontjára, az állatállományt az üzembe helyezés után legkésőbb 12 hónap múlva biztosítani tudja és ezt nyilatkozatban vállalja."
3. számú melléklet az 53/1976. (XII. 29.) PM-MÉM együttes rendelethez
2. A pályázat elbírálása az alábbi szempontok szerint történik:
a) Előnyben kell részesíteni azt a mezőgazdasági nagyüzemet, amely a fejlesztést elsősorban a vöröshagyma, paradicsom, zöldpaprika, nem ipari zöldborsó, zöldbab, uborka, fűszerpaprika, sárgarépa, petrezselyem és káposztafélék termelésének növelésével valósítja meg. A terület- és termelésnövelésbe nem számítható be az ipari zöldborsó, a csemegekukorica, a dinnyefélék és a gombatermelés.
b) Támogatásban részesíthető az a mezőgazdasági nagyüzem, amely fővetésű zöldségtermelő területét 1976-hoz képest 4 év alatt legalább 50 ha-ral, első évben minimálisan 30 ha-ral növeli.
c) A pályázat elbírálásánál előnyben kell részesíteni azt a mezőgazdasági nagyüzemet is, amely öntözéses zöldségtermelő területét legalább 100 ha-ral növeli.
3. A támogatás alapja a szocialista kereskedelemnek és a feldolgozó iparnak értékesített zöldségből, illetőleg zöldség vetőmagból származó árbevétel. Az értékesítésbe beleszámít a háztáji, illetőleg kistermelő gazdaságok által termelt, de a mezőgazdasági nagyüzemen keresztül az említett szerveknek értékesített zöldség árbevétele és a mezőgazdasági nagyüzem saját, állandó elárusítóhelyein értékesített zöldség is.
4. A mezőgazdasági nagyüzem az elfogadott pályázat alapján a 3. pontban meghatározott árbevételének 10%-át fejlesztési támogatásként igényelheti az illetékes adóelszámolási irodától. A támogatás összegét az éves árbevétel alapján kell megállapítani és a fejlesztési alapba helyezni.
5. A mezőgazdasági nagyüzem az első évre elszámolható támogatást az elfogadott pályázat alapján előlegként igényelheti az illetékes adóelszámolási irodától. Az előlegként kapott támogatást csak zöldségtermelés fejlesztését szolgáló célokra használhatja fel. Az előleget az évvégi elszámoláskor le kell vonni.
6. Ha a mezőgazdasági nagyüzem az előlegként igénybe vett támogatást nem zöldségtermelés fejlesztésére használja fel, vagy a vállalt területnövelést nem valósítja meg, a támogatást vissza kell fizetni.
7. A pályázatot február 15-ig kell benyújtani állami gazdaságnak az ÁGOK-hoz, a temelőszövetkezetnek a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szervhez. A pályázatokat állami gazdaság esetében az ÁGOK, termelőszövetkezet esetében a megyei mezőgazdasági és pénzügyi szakigazgatási szervek a részükre meghatározott területfejlesztési kereten belül bírálják el.
Az elbírálásról határozattal kell értesíteni a pályázót és állami gazdaság esetében a területi igazgatóságot, termelőszövetkezet esetében a megyei hivatalt."
7. számú melléklet az 53/1976. (XII. 29.) PM-MÉM együttes rendelethez
a) a zöldségtermelés fejlesztését szolgáló beruházás a termelés gazdaságosságát, a termelési technológiai komplettírozását szolgálja, vagy
b) új termelési technológia bevezetéséhez, illetőleg előfeldolgozáshoz szükséges fejlesztéseket valósít meg,
c) a fejlesztési költség meghaladja a gazdaság nyereségből származó szabad fejlesztési alapjának összegét.
2. A fejlesztési alap juttatás iránti kérelmet a tárgyévet megelőző év november 30-ig kell benyújtani az állami gazdaságnak az ÁGOK-hoz, a termelőszövetkezetnek a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szervhez. Az ÁGOK, illetőleg a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv a felülvizsgált kérelmeket december 31-ig megküldi a MÉM-nek.
3. A beérkezett kérelmeket a MÉM bírálja el és döntéséről határozattal értesíti a gazdaságot és a PM-et.
4. A fejlesztési alap juttatás engedélyezett összegét az adóelszámolási iroda folyósítja.
5. Az engedélyezett fejlesztési alap juttatást csak a határozatban megjelölt célra szabad felhasználni. Ellenkező esetben a fejlesztési alap juttatást vissza kell fizetni."