50/1976. (XII. 28.) PM rendelet

a gépjárműadóról szóló 3/1966. (I. 12.) PM rendelet módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az 1/1966. (I. 12.) Korm. rendelet 1. §-ában kapott felhatalmazás alapján a 48/1972. (XII. 31.) PM rendelettel módosított és kiegészített 3/1966. (I. 12.) PM rendeletet (a továbbiakban: R.) - a belügyminiszterrel, valamint a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben - az alábbiak szerint módosítom:
Az R. 1. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(2) E rendelet alkalmazásában gépjármű az olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt, rendeltetésszerű használ...

50/1976. (XII. 28.) PM rendelet
a gépjárműadóról szóló 3/1966. (I. 12.) PM rendelet módosításáról
Az 1/1966. (I. 12.) Korm. rendelet 1. §-ában kapott felhatalmazás alapján a 48/1972. (XII. 31.) PM rendelettel módosított és kiegészített 3/1966. (I. 12.) PM rendeletet (a továbbiakban: R.) - a belügyminiszterrel, valamint a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben - az alábbiak szerint módosítom:
1. §
Az R. 1. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(2) E rendelet alkalmazásában gépjármű az olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt, rendeltetésszerű használata közben utat vesz igénybe, és amelyet rendszámtáblával vagy nyilvántartási számmal (a továbbiakban: hatósági jelzés), illetőleg forgalmi engedéllyel vagy igazolólappal (a továbbiakban: hatósági engedély) láttak el. Pótkocsi a felsorolt gépjárművekkel vontatott, gumiabronccsal ellátott utánfutó (teher-, konyha-, lakó-, műhely-, szerviz-kocsi stb.).
(3) Az adóztatás szempontjából nem kell gépjárműnek tekinteni azokat a járműveket, amelyeket a (2) bekezdésben említett hatósági jelzéssel és engedéllyel nem láttak el."
2. §
Az R. 2. §-a (1) bekezdésének e) pontja és a (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"e) a rokkant üzembentartó - helyváltoztatásához szükséges - gépjárműve;"
"(2) Az (1) bekezdés e) pontja szerinti adómentesség azt az üzembentartót illeti meg, akinek egészségi állapota miatt a gépjármű helyváltoztatását szolgálja. A mentességre okot adó egészségi állapotot a 12. § (3) bekezdésében említett orvosi bizonyítvány igazolja. Nem szükséges orvosi bizonyítvány, ha a rokkant személyek részére forgalomba hozott gépjármű megszerzésére az illetékes egészségügyi szakigazgatási szerv vezetője a kérelmezőnek engedélyt adott. Az adómentesség egy személyt egyidejűleg csak egy olyan személyszállító jármű után illeti meg, amelynek lökettérfogata 1500 cm3-nél nem több. Az adómentesség tekintetében a 19. § (1) bekezdésében meghatározott adóhatóság dönt. Döntése ellen jogorvoslatnak van helye."
3. §
Az R. 4. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(1) A gépjárműadót az adókötelezettség időtartamára (13., 14. §) - a (3) bekezdésben foglalt kivételekkel - az köteles megfizetni, akinek a nevére a hatósági engedély szól (üzembentartó).
(2) Ha a hatósági engedélyt új üzembentartó nevére átírják, a régi üzembentartó adófizetési kötelezettsége az átírás hónapjának végéig terjed; a régi üzembentartó a tárgyévi adóból az eltelt hónapokra időarányosan eső részt - figyelemmel a 14. §-ban foglaltakra - köteles megfizetni."
4. §
Az R. 12. §-ának jelenlegi szövege (1) bekezdésre változik, egyidejűleg e § az alábbi (2)-(3) bekezdéssel egészül ki:
"(2) A 19. § (1) bekezdésében említett adóhatóság kérelem alapján, meghatározott időtartamra - legfeljebb a 6. § (3) bekezdésének a) pontjában meghatározott mértékig - mérsékelheti a személyszállító gépjármű adótételét, ha
a) a gépjárműnek a 2. § (2) bekezdésében meghatározott mértéknél nagyobb lökettérfogata zárja ki az adómentességet;
b) az üzembentartóval együttélő házastársának, illetőleg vele együttélő eltartott gyermekének
egészségi állapota miatt helyváltoztatásukhoz tömegközlekedési eszközök használata kizárt.
(3) A (2) bekezdés alkalmazásával kapcsolatban az egészségi állapotot az állandó lakóhely szerint illetékes körzeti orvos által kiállított bizonyítvánnyal kell igazolni."
5. §
Az R. 13. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(1) Az adókötelezettség a hatósági engedély kiadását, illetőleg a gépjármű vagy az üzembentartó adómentességének megszűnését követő hó első napján kezdődik. Csonka év esetében az évi adótételnek az adókötelezettség kezdetétől az év végéig, illetőleg az adókötelezettség megszűnéséig számított hónapokra eső időarányos részét kell megfizetni.
(2) Ha a forgalomból kivont gépjárművet újra forgalomba helyezik, az adót az újabb forgalomba helyezést követő hó 1. napjától kezdve kell megfizetni, amennyiben a 14. § (4) bekezdésében foglaltakból más nem következik."
6. §
Az R. 14. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) Az adókötelezettség annak a hónapnak utolsó napjával szűnik meg, amelyben
a) a gépjárművet használaton kívül helyezik, és ezt az illetékes rendőrhatóságnál a hatósági engedély és a hatósági jelzés visszaszolgáltatása mellett bejelentik, vagy a használaton kívül helyezést a rendőrhatóság az előbbiek visszaszolgáltatása nélkül bejegyzi a hatósági engedélybe;
b) a hatósági engedélyt és a hatósági jelzést bármilyen okból bevonták;
c) a gépjármű vagy az üzembentartó adómentessége bekövetkezett."
7. §
Az R. 17-18. és 20-23. §-a helyébe az alábbi rendelkezések lépnek, egyidejűleg az R. jelenlegi 19. §-a 21. §-ra változik:
"A gépjárműadó megfizetése
17. § Az adóköteles tevékenységet rendszeresen folytató jogi személyek belföldi hatósági jelzéssel ellátott gépjárművének adóját a Pénzügyminisztérium Bevételi Főigazgatósága - az általuk fizetett egyéb adók tekintetében - illetékes területi szerve a gazdasági és pénzügyi ellenőrzés rendjére vonatkozó szabályok szerint kezeli és ellenőrzi.
18. § (1) A magánszemélyek és a 17. §-ban nem említett szervezetek a belföldi hatósági jelzéssel ellátott gépjárművek után a gépjárműadót a 19. § (1) bekezdésében megjelölt adóhatósághoz átutalási postautalvánnyal kötelesek befizetni, erre vonatkozó külön határozat vagy felhívás nélkül. A postautalványon fel kell tüntetni a befizetés célját (gépjárműadó) és a gépjármű forgalmi rendszámát (nyilvántartási számát).
(2) Az (1) bekezdésben említett üzembentartóknál a gépjárműadó naptári félévenként - félévi egyenlő részletekben - január 1-én, illetőleg július 1-én esedékes, és a félév utolsó napjáig fizetendő. Előre fizetés a naptári éven belül bármikor, az évi gépjárműadó erejéig teljesíthető. Az adókötelezettség megszűnése esetében az évi adónak a megszűnésig számított hónapokra [14. § (1) bek.] eső időarányos részét egyidejűleg be kell fizetni.
(3) Ha a hatósági engedélyt új üzembentartó nevére átírják, az új üzembentartó az állandó lakóhelye (székhelye) szerint illetékes adóhatósághoz [19. § (1) bek] fizeti be a gépjárműadóját.
(4) Az üzembentartó a hatósági engedélybe a rendőrhatóság - kereskedelmi vállalatnál (szövetkezetnél) vásárolt és hatósági engedéllyel kiadott gépjármű esetében a vállalat - által tett bármely bejegyzés alkalmával köteles olyan nyilatkozatot kitölteni, amely a gépjárműadó helyes megállapításához szükséges valamennyi adatot tartalmazza. Az adókötelezettség szünetelésének kezdetét és megszűnését [14. § (5) bek.] 30 napon belül az adóhatósághoz [19. § (1) bek.] kell bejelenteni.
19. § (1) A 18. §-ban említett üzembentartók tekintetében első fokú adóhatóság az adózó állandó lakóhelye (székhelye) szerint illetékes községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve, illetőleg városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, megyei városban a kerületi hivatal (a továbbiakban: adóhatóság).
(2) Ha az üzembentartó az esedékes adót vagy annak egy részét a 18. § (2) bekezdésében említett határidőn túl fizeti be, mulasztásáért az adóhatóság egy havi adójának megfelelő, adópótlékot helyettesítő bírság megfizetésére kötelezi. Amennyiben az üzembentartó csak az adóhatóság felhívására - az abban megadott határidőn belül -fizeti meg az adótartozását, két havi adójának megfelelő bírság megfizetésére kell kötelezni.
(3) A felhívásra meg nem fizetett adótartozás esetében az adóhátralék kétszeres összegét kell az üzembentartó terhére előírni.
(4) Ismétlődő mulasztás esetén az adóhatóság a gépjármű hatósági engedélyének bevonását kezdeményezheti az illetékes rendőrhatóságnál.
(5) A gépjárműadó után kamattérítést és adóbehajtási költséget számítani nem lehet.
20. § (1) Az adókötelezettség tekintetében felmerült vita esetében a tényállás helyes megállapítása céljából az illetékes rendőrhatóságot kell megkeresni. Amíg az adatközlés céljából megkeresett rendőrhatóság válasza megérkezik, az adót a hatósági engedély adatai alapján kell megállapítani. Az adatok változása esetében a rendőrhatóság értesítését követően az adót megfelelően helyesbíteni kell.
(2) A rendőrhatóság a hatósági engedélybe történő bejegyzések céljára kitöltött nyilatkozatokból megfelelő másolati példányt küld az adóhatóságnak, amely a gépjárműadó megállapításához további adatkérés nélkül elégséges. A rendőrhatóság a hatósági engedélybe történő - nyilatkozattal nem járó - bejegyzések esetében is adatlapot juttat el az adóhatóság részére.
(3) Az adóhatóságnak a hatósági engedély bevonására [19. § (4) bek.] vonatkozó indítványa alapján a rendőrhatóság az érintett gépjármű hatósági engedélyét bevonja. Az ilyen jármű hatósági engedélyt újólag csak akkor kaphat, ha igazolják az adótartozás kiegyenlítését."
"Jogorvoslat
22. § (1) A gépjárműadóval kapcsolatos határozatok ellen az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény alapján lehet jogorvoslattal élni.
(2) A fellebbezést elbíráló szerv az üzembentartót adatszolgáltatásra (okmányok bemutatására stb.) kötelezheti, az illetékes rendőrhatóságtól adatokat kérhet.
Jogkövetkezmények
23. § A gépjárműadóra vonatkozó rendelkezések megsértése miatt - kivéve a 19. §-ban foglaltakat - az adócsalásra, a pénzügyi szabálysértésre, illetőleg a gazdasági és pénzügyi ellenőrzés rendjére vonatkozó szabályok szerint kell eljárni."
8. §
(1) E rendelet 1977. január hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg az R. 3. §-ának (5) bekezdése és a 13. §-ának (5) bekezdése hatályát veszti. A hatálybalépést megelőzően esedékessé vált gépjárműadó tekintetében a korábbi jogszabályokat kell alkalmazni.
(2) Az R. 18. §-a, 19. §-a és 20. §-ának (2)-(3) bekezdése nem alkalmazható azoknál a gépjárműveknél, amelyek üzembentartója az R. 17. §-ában meghatározott jogi személy.
(3) Az R. 2. §-ának korábbi (2) bekezdése alapján engedélyezett adómentességek - amíg az engedélyezéskori feltételek fennállnak - érvényben maradnak.
(4) Ahol a 48/1972. (XII. 31.) PM rendelettel módosított 3/1966. (I. 12.) PM rendeletnek e rendelettel nem érintett részei "rendszámtáblát" említenek, "hatósági jelzést", ahol pedig "forgalmi engedélyt" említenek, "hatósági engedélyt" kell érteni.
(5) A lakosságra vonatkozó adóigazgatási, valamint az illetékekkel kapcsolatos eljárás általános szabályairól szóló 39/1969. (XI. 25.) Korm. rendelet végrehajtására kiadott 38/1969. (XII. 29.) PM rendeletet a gépjárműadó tekintetében az e rendeletből folyó eltérésekkel kell alkalmazni. Az utóbbi rendelet 10. §-ának (2) bekezdése kiegészül azzal, hogy a gépjárműadót sem kell egy számlalapon kezelni.
Madarasi Attila s. k.,
pénzügyminisztériumi államtitkár
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.