6/1976. (IV. 1.) PM-KkM együttes rendelet

a vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló 4/1967. (XII. 23.) PM-KkM együttes rendelet módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A vám- és pénzügyőrségről, valamint a vámjog szabályozásáról szóló 1966. évi 2. törvényerejű rendelet végrehajtásáról szóló 9/1966. (II. 5.) Korm. rendeletben foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel egyetértésben az alábbiakat rendeljük:
A módosított 4/1967. (XII. 23.) PM-KkM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 13. § (3) bekezdésében meghatározott 300 Ft értékhatár 500 Ft-ra változik.
A R. 63. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Szóbeli árunyi...

6/1976. (IV. 1.) PM-KkM együttes rendelet
a vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló 4/1967. (XII. 23.) PM-KkM együttes rendelet módosításáról
A vám- és pénzügyőrségről, valamint a vámjog szabályozásáról szóló 1966. évi 2. törvényerejű rendelet végrehajtásáról szóló 9/1966. (II. 5.) Korm. rendeletben foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel egyetértésben az alábbiakat rendeljük:
1. §
A módosított 4/1967. (XII. 23.) PM-KkM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 13. § (3) bekezdésében meghatározott 300 Ft értékhatár 500 Ft-ra változik.
2. §
A R. 63. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Szóbeli árunyilatkozat alapján vámkezelhetők a belföldi forgalom számára a vámjogszabály rendelkezései szerint vámmentes vámáruk - ideértve a határsávforgalomban vámfizetés nélkül behozható vámárukat is - abban az esetben, ha azok vámkezeléséhez államigazgatási szerv engedélye, vagy a vámmentesség feltétele meglétének igazolásához külön bizonylat (igazolás) nem szükséges, kivéve a külkereskedelmi vállalat részére érkezett ilyen küldeményeket."
3. §
A R. 77. §-a (2) bekezdésének l) pontja a következő rendelkezéssel egészül ki:
"továbbá a díjmentes előhívás céljából kiszállításra kerülő exponált filmek abban az esetben, ha a feladó írásban kijelenti, hogy a kiszállításra kerülő exponált filmen levő felvételek a Magyar Népköztársaság érdekeit nem sértik;"
4. §
A R. 92. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Vámmentesek a külföldi állami szervek ajándékai. A vámkezeléshez a Külügyminisztériumnak vagy az arra illetékes más minisztériumnak (országos hatáskörű szervnek) az ajándék jellegére vonatkozó igazolása szükséges."
5. §
A R. 97. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a (3) és (4) bekezdés (2) és (3) bekezdésre változik:
"(1) Vámmentesek az egy évet meghaladó folyamatos külföldi szolgálat, ösztöndíjon alapuló tanulmányút, valamint az illetékes belföldi szerv kiküldése vagy közvetítése alapján történt külföldi munkavégzés után végleg visszatérő magyar állampolgárok által a személyi, illetőleg a családi szükségletet meg nem haladó mennyiségben behozott vámáruk - a személygépkocsi kivételével - ha azok összértéke a szolgálati illetményből, ösztöndíjból, illetőleg a külföldi keresetből megtakarítható összeg mértékét nem haladja meg."
6. §
A R. 108. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A használt személygépkocsiknál és a főalkatrészeknél, valamint a 97. § (2) bekezdése szerinti vámkezelés esetén a vám alapja a személygépkocsi és a főalkatrészek új állapot szerinti belföldi forgalmi értéke."
7. §
A R. 1. és 2. számú melléklete helyébe e rendelet 1. és 2. számú melléklete lép.
8. §
Ez a rendelet 1976. április 1-én lép hatályba, egyidejűleg a R. 13. §-ának (5) és (6) bekezdése, valamint 97. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.
Faluvégi Lajos s. k.,
pénzügyminiszter
Dr. Szalai Béla s. k.,
külkereskedelmi minisztériumi államtitkár
1. számú melléklet a 6/1976. (IV. 1.) PM-KkM együttes rendelethez Utasforgalmi Vámtarifa
1 Az egyedi érték az egyes áruk szokásos mértékegysége (m, db, kg, pár, tucat, liter stb.) szerinti belföldi fogyasztói árát jelenti.
Az Utasforgalmi Vámtarifa végrehajtási utasítása
1. Egy-egy utas részére az Utasforgalmi Vámtarifa 3. hasábjában meghatározott vámtétellel csak a 4. hasábban meghatározott árumennyiség vámkezelhető.
2. Személygépkocsi vámkezelésére csak akkor van lehetőség, ha az utas vagy vele együttélő házastársa, továbbá kiskorú gyermekeik részére a vámkezelést megelőző öt éven belül személygépkocsit nem vámkezeltek.
3. Az Utasforgalmi Vámtarifa 4. hasábjában meghatározott mennyiséget meghaladó mennyiségű vámáru kereskedelmi jellegűnek minősül, az utas részére sem a belföldi forgalom számára, sem behozatali előjegyzésben nem vámkezelhető. Ugyancsak nem vámkezelhető a belföldi vagy átviteli rendeltetéssel behozott szesz vagy szeszes ital sem.
4. A külföldi utas a részére nem vámkezelhető vámárut külföldre visszaviheti. A visszavitelhez az MNB kiviteli engedélye nem szükséges. A nem vámkezelhető vámárut mind a külföldi, mind a belföldi utasnak jogában áll állami vállalat útján történő értékesítés céljából a vámhivatalnak felajánlani. Mind a külföldi, mind a belföldi utasnak jogában áll a részére egyébként vámkezelhető vámárut is értékesítésre felajánlani.
5. A 4. pont szerint értékesítésre felajánlott vámáruk eladási árának 80%-át vám címén kell elszámolni, a fennmaradó összeget pedig az utas részére kell kifizetni.
6. Az Utasforgalmi Vámtarifa alapján történő vámkezelés során egyes áruknak az államhatáron át lebonyolódó forgalmát tiltó vagy korlátozó jogszabályok rendelkezéseit érvényesíteni kell.
7. Jogi személy részére az Utasforgalmi Vámtarifa alapján történő vámkezelés esetében a beérkező vámáru - személygépkocsi kivételével - mennyiségére tekintet nélkül az Utasforgalmi Vámtarifa 3. hasábjában meghatározott vámtétellel vámkezelhető.
8. Az utas a behozott vámáruk vámkezelését, illetőleg a kivinni szándékozott áruk kiviteli ellenőrzését árunyilatkozattal köteles kérni.
9. Az utas szóbeli árunyilatkozattal kezdeményezheti a vámmentesen behozható utiholminak, továbbá azoknak a vámáruknak a vámkezelését, amelyeknek mennyisége és együttes belföldi forgalmi értéke a 12. a) pontban megállapított mértéket nem haladja meg abban az esetben, ha azok vámkezeléséhez államigazgatási szerv engedélye (igazolása) nem szükséges. Szóbeli árunyilatkozat adható kivitel esetében minden áruról. Ha az utas a kivinni szándékozott értékesebb árukról - a vámmentes visszahozatal biztosítása érdekében - írásbeli árunyilatkozatot ad, a kiviteli ellenőrzés megtörténtét igazolni kell.
10. Az utas valamennyi behozott vámáruról részletes árufelsorolással kiállított írásbeli árunyilatkozattal köteles a vámkezelést kezdeményezni, ha a vámáruk mennyisége vagy együttes belföldi forgalmi értéke a 12. a) pontban megállapított mértéket meghaladja, továbbá ha azok vámkezeléséhez államigazgatási szerv engedélye (igazolása) szükséges, illetőleg, ha az utasnak feladott poggyásza is van.
11. A légi és hajózási forgalomban közlekedő utas a "zöld folyosó" igénybevételével kezdeményezheti a vámmentesen behozható utiholminak, továbbá azoknak a vámáruknak a vámkezelését, amelyeknek mennyisége és együttes belföldi forgalmi értéke a 12. a) pontban megállapított mértéket nem haladja meg, abban az esetben, ha azok vámkezeléséhez államigazgatási szerv engedélye (igazolása) nem szükséges, illetőleg, ha az utasnak feladott poggyásza nincsen.
12. a) Nem kell a vámot megfizetni az utas által magával hozott vagy általa külföldön feladott vámáruk után, ha azok mennyisége az Utasforgalmi Vámtarifa 4. hasábjában meghatározott mennyiséget, együttes belföldi forgalmi értéke pedig személyenként az 5000 Ft-ot nem haladja meg. Társasutazásban résztvevő belföldi utas esetében ez az értékhatár 2000 Ft, ha pedig az utas Albániába, Bulgáriába, Csehszlovákiába, a Német Demokratikus Köztársaságba, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságba, Mongóliába, a Kínai Népköztársaságba, Lengyelországba, Romániába, a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetségébe és a Vietnami Demokratikus Köztársaságba szervezett társasutazásból tér vissza, az értékhatár 5000 Ft.
b) Gépjárművek vámkezelésekor az a) pontban meghatározott vámkedvezmény nem alkalmazható.
c) Az a) pontban említett vámkedvezmény a külföldi diplomata- és szolgálati útlevéllel utazókat minden beutazáskor, míg az egyéb külföldi útlevéllel rendelkezőket - ha nemzetközi egyezmény és megállapodás másként nem rendelkezik - naptári évenként egy ízben, az első beutazásuk alkalmával illeti meg.
d) A személyenként megállapított vámkedvezményt és értékkeretet ugyanazzal az áruval kapcsolatban összevontan alkalmazni még együtt utazó családtagok esetében sem szabad.
13. A társasutazásban résztvevő belföldi utasok megjelölésen - útlevél fajtára tekintet nélkül - a magyar utazási irodák, a Szakszervezetek Országos Tanácsa (SZOT), valamint egyéb állami és társadalmi szervek által szervezett társasutazásban résztvevő és részvételi jeggyel ellátott belföldi személyeket kell érteni.
14. Az egy évet meg nem haladó, de legalább két hónapig tartó hivatalos kiküldetésből vagy tanulmányútról végleg hazatérők a 12. a) pontban meghatározott mennyiségű és 5000 Ft együttes belföldi forgalmi értékű árukon kívül további 6000 Ft összértékű nem kereskedelmi jellegű árut is - a gépjármű kivételével - vámmentesen hozhatnak be. Ez a kedvezmény a harmadik hónaptól kezdve minden külföldön eltöltött további hónap után 2000 Ft-tal növekszik. A külföldön eltöltött idő tartamát és a végleges hazatérést a 97. § (3) bekezdésében foglaltak szerint kell igazolni.
15. A 12. és 14. pontban foglalt rendelkezés szerint a vám megfizetése nélkül kiadott árukat csak az értékesítés céljából kért vámkezelés időpontjában érvényes jogszabályok szerint kiszabott vám megfizetése után szabad értékesíteni.
16. A 12. a) pontban meghatározott kedvezmény a 16. életévet be nem töltött és az útlevélben együtt utazó családtagnak feltüntetett személy, továbbá jogi személy részére történő vámkezelés esetében nem alkalmazható.
2. számú melléklet a 6/1976. (IV. 1.) PM-KkM együttes rendelethez Ajándék Vámtarifa
Ajándék Vámtarifa végrehajtási utasítása
1. Az Ajándék Vámtarifa vámtételei szerint kell vámkezelni azt a nem kereskedelmi jellegű vámárut, amelyet külföldről ajándék címén küldtek be, vagy amelyet utasforgalomban az utas - megbízás alapján - harmadik személy részére magával hoz és ezt a körülményt a vámkezeléskor írásban bejelenti.
2. Az Ajándék Vámtarifa alapján történő vámkezelés során egyes áruknak az államhatáron át lebonyolódó forgalmát tiltó vagy korlátozó jogszabályok rendelkezéseit érvényesíteni kell.
3. Egy-egy címzett részére - az 5. pontban foglaltak kivételével - az Ajándék Vámtarifa 3. hasábjában meghatározott vámtétellel csak a 4. hasábban meghatározott árumennyiség vámkezelhető. Ezt a mennyiséget meghaladó mennyiségű áru kereskedelmi jellegűnek minősül és a címzett részére nem vámkezelhető. Személygépkocsi csak akkor vámkezelhető, ha a megajándékozott vagy vele együttélő házastársa, továbbá kiskorú gyermekeik részére a vámkezelést megelőző öt éven belül személygépkocsit nem vámkezeltek.
4. Az Ajándék Vámtarifa 3. a)-g) tarifaszámainál meghatározott vámtétellel vámkezelt árukat csak az értékesítés céljából kért vámkezelés időpontjában fennálló használtság mértéke figyelembevételével, a belföldi forgalmi érték 20%-ának megfelelő vám megfizetése után szabad értékesíteni.
5. Jogi személy részére ajándékba küldött árut a személygépkocsi kivételével - mennyiségére tekintet nélkül az Ajándék Vámtarifa 3. hasábjában meghatározott vámtétellel kell vámkezelni.
6. Kisiparos és kiskereskedő részére ajándékba küldött gépet, készüléket, szerszámot és műszert a belföldi forgalmi érték alapulvételével számított 60%-os, a foglalkozás űzéséhez szükséges más vámárut pedig 70%-os vámtétel szerint kell vámkezelni. A vámkezeléshez a KIOSZ, illetőleg a KISOSZ igazolása is szükséges.
7. Abban az esetben, ha az ajándékba küldött vámáruk mennyisége az Ajándék Vámtarifa 4. hasábjában meghatározott mennyiséget meghaladja, vagy ha a címzett a vámkezeléshez szükséges engedélyt bemutatni nem tudja, illetőleg ha a részére érkezett küldemény nem vámkezelhető, kérheti az egész küldeménynek - megosztás nélkül - a feladó címére történő visszaküldését, vagy a nem vámkezelhető vámárut állami vállalat útján történő értékesítés céljából a vámhivatalnak felajánlhatja. Jogában áll a megajándékozottnak állami vállalat útján történő értékesítés céljából a részére egyébként vámkezelhető vámárukat is felajánlani.
8. A 7. pont szerint értékesítésre felajánlott vámáruk eladási árának 80%-át vám címén kell elszámolni, a fennmaradó összeget pedig a címzett részére kell kifizetni.
9. A nem vámkezelhető ajándékküldeménynek a feladó részére történő visszaküldéséhez, ha azt a fuvarozóvállalat vagy a posta nem eredeti szállítási okmánnyal szállítja vissza, az MNB kiviteli engedélye is szükséges.
10. Az Ajándék Vámtarifa vámtétele szerint csak a hatósági orvosi bizonyítványban előírt mennyiségű és csak bontatlan, eredeti kiszerelésű gyógyszert szabad vámkezelni. A címzett jogosult a részére érkezett és az Ajándék Vámtarifa vámtétele szerint vámkezelhető gyógyszert hozzátartozói, illetőleg eltartottja vagy eltartója részére ellenérték nélkül átengedni. Az engedményes részére azonban a gyógyszer csak akkor vámkezelhető, ha hatósági orvosi bizonyítvánnyal igazolja, hogy a részére átengedett gyógyszerre szüksége van.
11. Az Ajándék Vámtarifa rendelkezései szerint a belföldi forgalom számára vámkezelt, de a 10. pontban meghatározott személyek által fel nem használt gyógyszer belföldön csak a Gyógyáruértékesítő Vállalat (Budapest V., Garibaldi u. 2. sz.) útján hozható forgalomba, azt más részére sem ellenszolgáltatás mellett, sem anélkül elidegeníteni nem szabad.
12. Az ajándékba küldött gyógyászati segédeszközök és fogászati anyagok vámkezeléséhez az Egészségügyi Minisztérium Orvosi Műszerügyi Intézete (Budapest XII., Alkotás u. 48.) előzetes engedélye szükséges. A címzett jogosult a gyógyászati segédeszközöket és fogászati anyagokat a 11. pontban foglalt feltételek mellett átengedni (cedálni).
13. A belföldi forgalom számára vámkezelt és a 10. pontban meghatározott személyek által fel nem használt gyógyászati segédeszköz és fogászati anyag csak az Orvosi Műszerkereskedelmi Vállalat (Budapest V., Bajcsy-Zsilinszky út 24.) útján hozható forgalomba, azt más személy részére sem ellenszolgáltatás mellett, sem anélkül elidegeníteni nem szabad.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.