adozona.hu
25/1977. (X. 31.) PM rendelet
25/1977. (X. 31.) PM rendelet
a nyereségadózásról, a vállalati érdekeltségi alapok képzéséről és felhasználásáról szóló 37/1975. (XI. 15.) PM rendelet módosításáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A 28/1975. (XI. 15.) MT rendelet 14. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az Országos Tervhivatal elnökével, az Országos Anyag- és Ár-hivatal elnökével, a munkaügyi miniszterrel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben, az érdekelt ágazati miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) véleményének meghallgatásával - a következőket rendelem:
A 37/1975. (XI. 15.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) 16. §-a a következőképpen módosul:
"16. § (1) A vállalat a fejlesztési al...
A 37/1975. (XI. 15.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) 16. §-a a következőképpen módosul:
"16. § (1) A vállalat a fejlesztési alapot az alábbi sorrendben, a következő célokra használhatja fel:
a) az állammal, bankkal szembeni kötelezettségek teljesítésére;
b) más vállalatokkal vagy szervekkel szemben fennálló (fejlesztési alapból fizetendő) tartozások, kötelezettségek rendezésére;
c) forgóalap feltöltésre;
d) a már folyamatban levő beruházásokkal kapcsolatosan felmerülő kötelezettségek rendezésére.
(2) A vállalat a fejlesztési alapjában szabadon maradó pénzösszegek felhasználásáról - a külön jogszabályokban meghatározott feltételek betartása mellett - önállóan dönt. A fejlesztési alapnak ezt a részét a vállalat saját elhatározásától függően felhasználhatja: új beruházási célra önállóan, illetve gazdasági társulás keretében (beleértve a beruházásokhoz szükséges letétek biztosítását is); a vállalati dolgozók lakásépítésének támogatására; más vállalat, intézmény vagy tanács számára véglegesen vagy ideiglenesen történő átadásra, kereskedelmi hitel vagy előleg nyújtására; egyéb célra, amennyiben erről külön jogszabály intézkedik."
2. §
(1) A R. 2. és 4. számú mellékletei e rendelet melléklete szerint módosulnak.
(2) Ez a rendelet 1978. január 1. napjával lép hatályba, egyidejűleg a R. 2. számú mellékletének II. c) pontja hatályát veszti.
"C) Az 5122. Zöldség és Gyümölcs Felvásárló Nagykereskedelem szakágazatba tartozó vállalatoknál az általános nyereségadó 45%-a.
D) Az élelmiszeripar ágazatba sorolt vállalatoknál - a sütő- és tésztaipar, a szesz-, dohányipar és söripar kivételével - az általános nyereségadó 40%-a.
F) A közúti közlekedés alágazatba tartozó vállalatoknál az általános nyereségadó 45%-a."
2. A R. 2. számú mellékletének I. része a következő I) ponttal egészül ki:
"I) Az élelmiszeripar ágazatból a sütő- és tésztaipar szakágazat vállalatainál az általános nyereségadó 20%-a."
3. A R. 4. számú mellékletének (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) Az amortizáció 100%-os visszatartására jogosultak:
Építőanyagipari ágazat; szénbányászati szakágazatba sorolt szénbányászati vállalatok; vízgazdálkodási ágazat; húsipar szakágazat; baromfi- és tojásfeldolgozóipar szakágazat; tejipar szakágazat; tartósítóipar szakágazat; malomipar szakágazat, cukoripar szakágazat; növényolajipar szakágazat; boripar szakágazat; ásvány-, szikvíz és üdítőitalipar szakágazat; szállítás- hírközlés népgazdaság ág (kivéve: csővezetékes szállítás); bolti kiskereskedelem alágazat; gyógyszerkereskedelem alágazat; vendéglátás alágazat; az ipari, valamint a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetek, a szövetkezeti vállalatok, a fogyasztási szolgáltató tevékenységet végző vállalatok e tevékenység arányában; a szocialista importból származó számítógépek és perifériák; a városi gázgyártás szakágazatban a Fővárosi Gázművek;
a személyi szolgáltatás alágazat; az utazási irodák szakágazatba tartozó vállalatok a vendéglátóipari (szállodai) üzleteik után; a közös vállalatok, a szövetkezeti vagyoni hozzájárulás arányában; valamennyi vállalat az öt éven belül amortizálódó anyagmozgató gépek, berendezések után.
A fogyasztási szolgáltató tevékenységet végző vállalatokat megillető értékcsökkenési leírási kedvezmény kizárólag a fogyasztási szolgáltató tevékenység fejlesztésére használható fel.
(3) Az amortizáció 80%-os visszatartására jogosultak:
Az édesipar szakágazat; a szesz- és keményítőipar szakágazat; a söripar szakágazat; a dohányipar szakágazat."