30/1979. (IX. 27.) MT rendelet

a kutatási-fejlesztési-termelési egyesülésről és a kutatási-fejlesztési-termelési társaságról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Minisztertanács a kutatóhelyek és a gazdálkodó szervezetek együttműködésének fejlesztése, továbbá a kutatás-fejlesztés, valamint annak eredményeit hasznosító termelés és értékesítés együttes hatékonyságának fokozása érdekében - az 1978. évi 4. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: GT) 50. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a következőket rendeli:
A kutatásban-fejlesztésben, illetőleg a kutatási eredmények hasznosításában és értékesítésében érdekelt gazdálkodó sz...

30/1979. (IX. 27.) MT rendelet
a kutatási-fejlesztési-termelési egyesülésről és a kutatási-fejlesztési-termelési társaságról
A Minisztertanács a kutatóhelyek és a gazdálkodó szervezetek együttműködésének fejlesztése, továbbá a kutatás-fejlesztés, valamint annak eredményeit hasznosító termelés és értékesítés együttes hatékonyságának fokozása érdekében - az 1978. évi 4. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: GT) 50. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a következőket rendeli:
Általános rendelkezések
1. §
(1) A kutatásban-fejlesztésben, illetőleg a kutatási eredmények hasznosításában és értékesítésében érdekelt gazdálkodó szervezetek - ideértve a költségvetési rendszerben működő kutatóintézeteket, felsőoktatási intézményeket és más kutatófejlesztő szervezeteket is - társulási szerződésben
- jogi személyként működő kutatási-fejlesztési-termelési egyesülést, illetve
- nem jogi személyként működő kutatási-fejlesztési-termelési társaságot hozhatnak létre.
(2) A társulás célja kutatási-fejlesztési eredmények elérése, termelésben való alkalmazása és/vagy értékesítése, a kockázat közös viselése és az elért gazdasági eredményben történő részesedés alapján.
2. §
A rendeletben nem szabályozott kérdésekben
a) a kutatási-fejlesztési-termelési egyesülés működésének a kutatási-fejlesztési szakaszára a GT-nek és a végrehajtására vonatkozó minisztertanácsi rendeletnek az egyesülésre, a termelési, értékesítési (hasznosítási) szakaszára pedig a közös vállalatra vonatkozó rendelkezéseit,
b) a kutatási-fejlesztési-termelési társaságra a GT-nek és a végrehajtására vonatkozó minisztertanácsi rendeletnek a kutatási-fejlesztési társaságra vonatkozó rendelkezéseit
kell alkalmazni.
A kutatási-fejlesztési-termelési egyesülés
3. §
A kutatási-fejlesztési-termelési egyesülés (a továbbiakban: egyesülés) létesítésére vonatkozó társulási szerződésben - a GT 5. és 39. §-aiban foglaltakon felül - meg kell határozni:
a) az egyesülés gazdasági célját;
b) a kutatási-fejlesztési feladatokat, azok elvégzésének ütemét és időtartamát;
c) a kutatási-fejlesztési eredmény hasznosításának módját, kereteit és időtartamát;
d) a szellemi, szervezési közreműködés és egyéb nem vagyoni hozzájárulás számításának módját és ennek a nyereség, illetőleg a veszteség megosztási aránya megállapításánál történő értékelését.
4. §
A társulási szerződésben a kutatás-fejlesztés és az ezt követő hasznosítás közös feladatait, valamint ezek megvalósításának feltételeit - több kutatási-fejlesztési feladat esetén megfelelő elkülönítéssel - részletesen meg kell határozni. Ha a megvalósítás feltételei az egyesülés alakításakor még nem állapíthatók meg, a megállapítás határidejét kell a szerződésbe foglalni.
5. §
(1) A tagok a nyereség felosztását - a jogszabályok keretei között - a társulási szerződésben a vagyoni hozzájárulás és az egyéb közreműködés együttes alapulvételével állapítják meg.
(2) A tagok az egyesülés tartozásaiért - a vagyoni hozzájárulás és az egyéb közreműködés együttes figyelembevételével a társulási szerződésben megállapított arány szerint - kezesként felelnek. A veszteség viselésének aránya a nyereség megosztásának arányától eltérően is megállapítható.
6. §
Az egyesülésben igazgatótanácsot és felügyelő bizottságot kell létrehozni.
7. §
A társulási szerződés meghatározhatja, hogy az igazgatótanács és a felügyelő bizottság az egyes alapítók melyik szervezeti egységénél és milyen tevékenységre nézve
- végeztethet a társulási célokat szolgáló ellenőrzést, és
- kezdeményezhet fokozott összehangolást célzó intézkedést.
8. §
A tagok a társulási szerződésben vagy külön írásbeli megállapodásban kiköthetik, hogy a szerződéssel kapcsolatban felmerült viták eldöntése -ideértve az igazgatótanács határozatának megtámadását is - választott bíróság hatáskörébe tartozik.
9. §
(1) A kutatási-fejlesztési-termelési egyesülés létrehozására vonatkozó társulási szerződést az egyesülés célja szerint illetékes ágazati miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) a pénzügyminiszterrel egyetértésben hagyja jóvá.
(2) A jóváhagyás előtt ki kell kérni a tagként érdekelt, állami szervezet felügyeleti szervének, illetőleg a szövetkezet országos érdekképviseleti szervének, továbbá az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnökének a véleményét.
(3) A társulási szerződés jóváhagyása iránti kérelemhez csatolni kell a társulás egész tevékenységét átfogó gazdaságossági számításokat.
10. §
A társulási szerződés a 3-6. §-ban foglalt rendelkezésektől nem térhet el.
A kutatási-fejlesztési-termelési társaság
11. §
(1) A kutatási-fejlesztési-termelési társaságra megfelelően alkalmazni kell a 3-8. §-okban foglalt rendelkezéseket.
(2) A társasági szerződés 3-6. §-okban foglalt rendelkezésektől nem térhet el.
12. §
A társasági szerződés a társaság ügyeinek vitelére és tagjainak képviseletére vonatkozó jogokat a kutatási-fejlesztési és a hasznosítási tevékenység tekintetében megoszthatja.
Vegyes rendelkezések
13. §
(1) Ez a rendelet 1980. január 1. napján lép hatályba.
(2) A rendelet végrehajtásáról a pénzügyminiszter, valamint a munkaügyi miniszter az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnökével és a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárával egyetértésben gondoskodik.
Lázár György s. k.,
a Minisztertanács elnöke
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.