61/1984. (XII. 28.) PM rendelet
a közúti kereskedelmi járművek ideiglenes behozatalára vonatkozó 1958. évi genfi vámegyezmény módosított szövegének kihirdetéséről szóló 1984. évi 9. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról
Az 1984. évi 9. számú törvényerejű rendelet 4. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - az alábbiakat rendelem:
1. §
A közúti kereskedelmi járművek ideiglenes behozatalára vonatkozó az 1984. évi 9. számú törvényerejű rendelettel kihirdetett 1956. évi genfi vámegyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) hatálya a következő országokra terjed ki: Afganisztán, Algéria, Anglia, Ausztria, Belgium, Bulgária, Dánia, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Jugoszlávia, Kambodzsa, Kuba, Lengyelország, Luxemburg, Német Szövetségi Köztársaság, Norvégia, Olaszország, Portugália, Románia, Sierra Leone, Spanyolország, Svédország, Svájc, Szingapúr.
2. §
[Az Egyezmény 1. cikke b) pontjához]
Az Egyezmény alkalmazása szempontjából jármű megnevezés alatt mindenféle benzin vagy diesel üzemű tehergépjárművet, nyergesvontatót, pótkocsit, félpótkocsit is érteni kell.
3. §
[Az Egyezmény 1. cikke d) pontjához]
Garaciát tanúsító vámokmány: a Caroset, a Triptyque és a Diptyque.
4. §
[Az Egyezmény 2. cikkéhez]
Behozatali előjegyzésben kell vámkezelni a menetdíj vagy egyéb díjazás ellenében személyszállításra szolgáló autóbuszokat, a közúti áruszállításra szolgáló tehergépjárműveket.
5. §
Vám, illeték és engedélymentes behozatali előjegyzési eljárásban azokat a gépjárműveket kell vámkezelni, amelyeket olyan fuvarozó vállalatok hoznak, be, amelyek külföldön iparszerűen fejtik ki tevékenységüket. A behozatali előjegyzés igénybevételére csak a külföldi vállalat jogosult. A fuvarozással megbízott alkalmazott a behozatali előjegyzés igénybevételére nem jogosult. Az előjegyzési vámokmányokat annak a külföldi üzembentartónak a nevére kell kiállítani, aki a gépjárművet saját üzletkörében használja fel.
6. §
[Az Egyezmény 3. cikkének (1) bekezdéséhez]
A gépjárművezetőkre és a járműszemélyzet többi tagjaira a közhasználatú fuvarozó vállalatok alkalmazottaira vonatkozó vámelőírások alkalmazandók.
7. §
[Az Egyezmény 5. cikkéhez]
Az ideiglenesen behozott külföldi közúti kereskedelmi gépjárművek javításához behozott alkatrészek vámkezelésénél a vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló, módosított 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM számú együttes rendelet 88. §-ának (2) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.
8. §
[Az Egyezmény 7. cikkének (1) bekezdéséhez]
A közúti kereskedelmi gépjárművek ideiglenes behozatalánál a vám és a vámmal fizetendő adó, vámpótlék és vámkezelési díj együttes összegének megfizetéséért a Magyar Autóklub szavatol, és jogosult a gépjárművekre vonatkozó garanciaokmányok kiadására is.
9. §
[Az Egyezmény 7. cikkének (2) bekezdéséhez]
A gépjármű részére kiadott Carnet egy vagy több országra míg a Triptyque és Diptyque csak egy országra érvényes.
10. §
[Az Egyezmény 9. cikkéhez]
(1)
Az ideiglenesen behozott gépjárművet olyan harmadik személy is használhatja, aki erre vonatkozóan a tulajdonostól írásbeli meghatalmazást kapott, és akinek állandó lakóhelye külföldön van,
(2)
Tilos a gépjármű használatának átengedés© olyan harmadik személy részére, akinek állandó lakóhelye Magyarországon van.
11. §
[Az Egyezmény 11. cikkéhez]
(1)
Az ideiglenes behozatali okmányon a kiállító egyesület által rávezetett minden olyan módosítást, amelyet a belépés előtt az okmányon keresztülvezettek, a szavatoló egyesületnek az erre vonatkozó megjegyzés feltüntetésével, dátummal, aláírással és bélyegzőlenyomattal igazolnia kell.
(2)
A módosításhoz a Vám- és Pénzügyőrség Fővárosi Parancsnokságának (a továbbiakban: fővárosi parancsnokság) hozzájárulása kell
12. §
[Az Egyezmény 14. cikkének (1) bekezdéséhez]
(1)
Az Egyezmény rendelkezései azokra a külföldi, ideiglenesen behozott közúti kereskedelmi járművekre vonatkoznak, amelyek a magyar vámterületen valamely baleset folytán olyan mértékben megrongálódtak, hogy azok helyreállítása gazdasági vagy műszaki okokból nem valósítható meg. Ebben az esetben a külföldre való visszaszállítástól el kell tekinteni, és a behozatali előjegyzésbe vételt kérő kívánsága szerint kell eljárni.
[Az a) ponthoz]
(2)
Az ideiglenesen behozott és súlyosan megrongálódott gépjármű után kiszabandó vám megállapításánál a gépjárműnek a vámkezelés időpontjában meglevő állapotát kell figyelembe venni.
[A b) ponthoz]
(3)
A gépjárműnek az ideiglenes behozatali országnak ellenérték nélkül való átengedésével megszűnik az előjegyzésbe vételt kérő személynek, illetőleg a szavatoló egyesületnek az Egyezményből származó felelőssége. A felajánlott gépjármű elfogadásáról a Magyar Autóklubot értesíteni kell.
13. §
[Az Egyezmény 22-29. cikkeihez]
Az Egyezmény 22-29. cikkel végrehajtására szükséges intézkedések megtételére első fokon a fővárosi parancsnokság rendelkezik hatáskörrel.
14. §
[Az Egyezmény 27. cikkéhez]
Ha a szavatoló egyesület egy éven belül nem tudja a gépjármű külföldre való visszaszállítását igazolni, köteles a gépjárművet terhelő esedékes vámot, a vámmal együtt fizetendő adót, vámpótlékot és vámkezelési díjat megfizetni. A szükséges bizonyítékoknak a vám megfizetését követő egy éven belüli előterjesztése esetén a vámot a szavatoló egyesület részére vissza kell téríteni.
15. §
[Az Egyezmény 28. cikkéhez]
Az Egyezménnyel kapcsolatos bármiféle visszaélés esetén a szabálysértési vagy büntető eljárást az általános rendelkezéseiknek megfelelően kell lefolytatni.
16. §
[Az aláírási jegyzőkönyv 1. pontjához]
Az ideiglenes behozatali okmánnyal behozott gépjárművekre az Egyezmény rendelkezései mellett alkalmazni kell a gépjárművek forgalmának korlátozására, illetőleg a gépjárműadóra vonatkozó hatályos rendelkezéseket is.
17. §
[Az aláírási jegyzőkönyv 2. pontjához]
Az Egyezményben meghatározott kedvezményeken kívül alkalmazhatók mindazok a hatályos vámjogi rendelkezések, illetőleg két- vagy többoldalú megállapodások, amelyek szélesebb körű kedvezményeket tartalmaznak, vagy olyan kérdéseket szabályoznak, amelyeket az Egyezmény nem érint.
18. §
[Az aláírási jegyzőkönyv 3. pontjához]
Az Egyezmény rendelkezéseivel összhangban alkalmazhatók a közúti fuvarozás szabályozására vonatkozó hatályos nemzetközi szerződések, illetőleg a Szerződő Felek belső jogi rendelkezések.
19. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1983. május 26. napjától kell alkalmazni.
Dr. Hetényi István s. k.,
pénzügyminiszter