15/1986. (XII. 17.) EüM rendelet

a keresőképesség orvosi elbírálásáról szóló 2/1979. (V. 16.) EüM rendelet módosításáról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A keresőképesség orvosi elbírálásáról szóló 2/1979. (V. 16.) EüM rendelet módosításáról - a belügyminiszterrel, a honvédelmi miniszterrel, az igazságügyminiszterrel, a közlekedési miniszterrel, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság vezetőjével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, az Egészségü...

15/1986. (XII. 17.) EüM rendelet
a keresőképesség orvosi elbírálásáról szóló 2/1979. (V. 16.) EüM rendelet módosításáról
A keresőképesség orvosi elbírálásáról szóló 2/1979. (V. 16.) EüM rendelet módosításáról - a belügyminiszterrel, a honvédelmi miniszterrel, az igazságügyminiszterrel, a közlekedési miniszterrel, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság vezetőjével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, az Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetével, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
A keresőképesség orvosi elbírálásáról szóló 2/1979. (V. 16.) EüM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A biztosított keresőképességének, illetőleg keresőképtelenségének (a továbbiakban: keresőképesség) elbírálása orvosszakértői tevékenység. Az orvos e tevékenysége során államigazgatási feladatot lát el."
2. §
Az R. 3. § helyébe a következő 3. § lép:
"3. § (1) A keresőképtelen állományba vételt és keresőképtelen állományban tartást, a keresőképesség folyamatos elbírálását és igazolását - a felülvéleményező orvos és a Főorvosi Bizottság véleményét és döntését is figyelembe véve - a kijelölt kezelőorvos végzi.
(2) A kezelőorvos
a) - körzeti orvos,
- üzemi-körzeti orvos,
- üzemi orvos,
- körzeti gyermekorvos, továbbá
b) á szakrendelés orvosa (a továbbiakban együtt: kezelőorvos).
(3) A körzeti orvos és az üzemi körzeti orvos feladata a működési területén lakó biztosított keresőképességének elbírálása és keresőképtelen állományban tartása, ha a biztosított munkahelyén a keresőképesség elbírálását végző főfoglalkozású üzemi orvos nincs, vagy ha a biztosított fekvőbeteg.
(4) A főfoglalkozású üzemi orvos feladata - a szakmailag indokolt kivételekkel - az üzemi dolgozó keresőképességének elbírálása és keresőképp telén állományban tartása, ha a biztosított járó-, képes. Ez esetben a keresőképesség elbírálását és keresőképtelen állományban tartását 1987. július hó l-jétől a körzeti orvos nem végezheti.
(5) A körzeti gyermekorvos - illetőleg ha a területen körzeti gyermekorvosi szolgálat nem működik, akkor a körzeti orvos - bírálja el a keresőképességet a működési területén lakó valamennyi biztosított személy gyermekének betegsége esetében, a betegség jellegétől függetlenül.
(6) A szakrendelés (gondozó, tanácsadó, üzemi szakrendelés) kijelölt orvosa csak akkor veheti és tarthatja a járóképes biztosítottat keresőképtelen állományban, ha a beteg ellátására területileg, illetve munkahelyi ellátás szerint illetékes, és a beteg gyógykezelésex kizárólag így biztosítható."
3. §
Az R. a következő 3/A. §-al egészül ki:
"3/A. § (1) A kezelőorvos által keresőképtelen állományban tartott biztosítottak keresőképességét meghatározott időközökben felül kell véleményezni, illetőleg felül kell vizsgálni.
(2) A keresőképesség felülvéleményezésére jogosultak
a) a 3. § (2) bekezdés a) pontja vonatkozásában a szakmai felettes, általában a csoportvezető főorvos,
b) a 3. § (2) bekezdés b) pontja vonatkozásában a szakrendelést felügyelő szakmai felettes, vagy a kórház-rendelőintézet járóbeteg-ellátást irányító igazgató helyettese, illetőleg az önálló rendelőintézet igazgatója vagy a rendelőintézet vezetője által kijelölt orvos,
(a továbbiakban együtt: felül véleményező orvos);
(3) A keresőképességet felülvéleményező orvos véleményének felülvizsgálatát az e célra szervezett Főorvosi Bizottság végzi.
(4) Az egészségügyi miniszter - az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság vezetőjével, illetőleg a Szakszervezetek Országos Tanácsa (a továbbiakban: SZOT) Titkárával egyetértésben - a rendeletben foglaltaktól eltérően is kijelölhet orvosokat a keresőképesség elbírálására, a felülvéleményezésre és a felülvizsgálatra.
(5) A felülvéleményezésben és a Főorvosi Bizottság munkájában részt vehet a budapesti, a megyei társadalombiztosítási igazgatóság kijelölt orvosa, illetőleg az iparági, ágazati szakszervezetek ellenőrző főorvosa."
4. §
Az R. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. § Ha a biztosított a kezelőorvos döntésével nem ért egyet, keresőképességének elbírálását (a továbbiakban: felülvéleményezés) a felülvéleményező orvostól, ha a felülvéleményező orvos döntésével nem ért egyet, a döntés felülvizsgálatát a Főorvosi Bizottságtól a döntést követő munkanapon kérheti. Erről a beteget tájékoztatni kell."
5. §
Az R. 5. §-a (2) bekezdésének a helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A kezelőorvos a keresőképessé válás időpontját is megállapíthatja a keresőképtelenség megállapításakor, ha a biztosított előreláthatóan 3 napon belül keresőképessé válik."
Az R. 5. §-a (3) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Minden más esetben kizárólag egészségi okból, egyedi elbírálás alapján - visszamenőleg legfeljebb 3 hónapra - a Főorvosi Bizottság állapíthatja meg a keresőképtelenség kezdő időpontját. Három hónapon túl a budapesti, illetőleg a megyei társadalombiztosítási igazgatóság kijelölt orvosa igazolhatja visszamenőlegesen a keresőképtelenséget."
6. §
Az R. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"6. § (1) A kezelőorvos, a felülvéleményező orvos, illetőleg a Főorvosi Bizottság a biztosított kérésére az eltávozásra, illetőleg más helységben hosszabb ideig tartózkodásra engedélyt adhat. Tartózkodási engedély adható:
a) szervezett gyógyüdülés céljára, az erre a célra kijelölt gyógyüdülőben,
b) ha a biztosított ápolása, gondozása, valamint orvosi ellátása csak azon a helyen biztosítható, ahová a tartózkodási engedélyét kéri,
c) a gyógyulását elősegítő, rehabilitációs célból,
(2) Tartózkodási engedély esetén a biztosított a tartózkodási helye szerint illetékes kezelőorvosnál 24 órán belül - ha az a nap nem munkanap, akkor a legközelebbi munkanapon - köteles jelentkezni orvosi ellátásra és keresőképessége további elbírálása céljából."
7. §
Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"7. § A biztosított a keresőképessége elbírálása és helyreállítása érdekében
- az orvos rendelkezésére bocsátja - egészségi állapotával kapcsolatos, - munkavégzése körülményeinek ismeretéhez szükséges adatokat,
- részt vesz az előírt időben az orvosi vizsgálaton,
- megtartja az életmódjára, a vizsgálatára, a gyógykezelésére vonatkozó és a gyógyulását elősegítő egészségügyi előírásokat."
8. §
Az R. 8. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A munkáltató az üzemegészségügyi szolgálattal és az üzemi kifizetőhellyel - ahol pedig a dolgozók társadalombiztosítási ellátását a tanácsi központi elszámoló hivatalok folyósítják, ott a munkahelyi felelősökkel is közreműködve - elemzi a megbetegedési és keresőképtelenségi viszonyokat. Ennek során intézkedik az egészségkárosító hatások csökkentéséről, illetőleg a feltárt egyéb hiányosságok megszüntetéséről."
9. §
(1) Az R. 9. §-a (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A helyi tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve - község és nagyközség esetében a területileg illetékes kórház-rendelőintézet (önálló rendelőintézet) véleményét kikérve - a keresőképtelen állomány alakulását a működési területén rendszeresen figyelemmel kíséri. Indokolt esetben a keresőképtelen állomány kedvezőbb alakulása érdekében intézkedik."
(2) Az R 9. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A megyei és fővárosi tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi és munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervei, a budapesti és a megyei társadalombiztosítási igazgatóságok, az iparági, ágazati szakszervezetek budapesti és megyei szervei, valamint a szakszervezetek megyei tanácsai, a szövetkezetek területi érdekképviseleti szerve, valamint a mezőgazdasági szövetkezetek területi szövetségei, a keresőképtelen állomány alakulását a megye, illetőleg a főváros területén rendszeresen figyelemmel kísérik. Indokolt esetben a keresőképtelen állomány, kedvezőbb alakulása érdekében intézkedik."
10. §
Az R. 10. §-a (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A rendkívüli felülvizsgálatot a területileg illetékes rendelőintézet vezetőjénél a következők kezdeményezhetik:
a) az Egészségügyi Minisztérium,
b) a fővárosi, a megyei, a megyei városi, a fővárosi kerületi és a városi tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve,
c) az Országos Orvosszakértői Intézet, és az Országos Munka- és Üzemegészségügyi Intézet,
d) a megyei, táppénzes felügyelő szakfőorvos,
e) az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság budapesti és megyei igazgatóságai,
f) a SZOT és a szakszervezetek megyei (budapesti) tanácsai,
g) az iparági, ágazati szakszervezetek,
h) a szövetkezetek érdekképviseleti szervei, az ipari szövetkezetek szövetkezeti bizottságai,
i) az üzemegészségügyi ellátást és a járóbetegellátást irányító (fő)igazgatóhelyettes,
j) a kezelő-, és a felülvéleményező orvosok,
k) a munkáltató, illetőleg a munkahely szakszervezeti bizottsága,
l) az üzemi dolgozók vonatkozásában az üzemegészségügyi szolgálat orvosa."
11. §
Az R. 12. §-a (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A SZOT, az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság és ügyviteli szervei főorvosainak a keresőképesség elbírálásával kapcsolatos jogosultságait a SZOT és az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság szabályozza."
12. §
Ez a rendelet 1987. január hó 1. napján lép hatályba.
Dr. Medve László s. k.,
egészségügyi miniszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.