adozona.hu
1/1985. (I. 17.) MÉM rendelet
1/1985. (I. 17.) MÉM rendelet
a mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvény, valamint a 7/1977. (III. 12.) MT rendelet végrehajtásáról szóló 12/1977. (III. 12.) MÉM rendelet módosításáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvény valamint a 7/1977. (III. 12.) MT rendelet 160. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem.
A mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvény, valamint a 7/1977. (III. 12.) MT rendelet végrehajtásáról kiadott 12/ 1977. (III...
A mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvény, valamint a 7/1977. (III. 12.) MT rendelet végrehajtásáról kiadott 12/ 1977. (III. 12.) MÉM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 40. § (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Ha a gyermeket a koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülési szabadság igénybe nem vett részét - a szülést követő egy év elteltéig - a gyermeknek az intézetből történő elbocsátása után is igénybe lehet venni."
2. §
A Vhr. 41. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Keresőképtelen továbbá:
a) az anya, vagy az egyedülálló apa, ha az egy évesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja, illetve az anya, ha a kórházi ápolás alatt álló egy évesnél fiatalabb gyermekét szoptatja;
b) az a szülő, aki egyévesnél idősebb, de tízévesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja;
c) aki tizennégy évesnél fiatalabb vörhenybeteg gyermeket otthon ápol."
3. §
A Vhr. a következő 41/A. §-sal egészül ki:
"41/A. § (1) A 41. § (3) bekezdés a)-b) pontja alapján betegségi segély a keresőképtelenség tartamára, legfeljebb azonban
a) az egyévesnél fiatalabb gyermek szoptatása, illetőleg ápolása címén a gyermek egyéves koráig;
b) az egyévesnél idősebb, de háromévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként nyolcvannégy napon át;
c) a háromévesnél idősebb, de hatévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként negyvenkettő, egyedülállónak nyolcvannégy napon át;
d) a hatévesnél idősebb, de tízévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként tizennégy, egyedülállónak huszonnyolc napon át.
(2) A 41. § (3) bekezdés c) pontja alapján legfeljebb huszonkét napra jár betegségi segély.
(3) A szülők közös háztartásában levő gyermek (gyermekek) után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult betegségi segélyre, táppénzre, gyermekgondozási díjra, vagy gyermekgondozási segélyre.
(4) A gyermek ápolása címén a 41/A. § b)-d) pontja alapján járó, de igénybe nem vett napok a következő évre átvihetők, feltéve, hogy a tag az adott évben folyamatosan dolgozott (R. 78. § (1) bekezdés) vagy a tagsági viszony első évében a 2180 órából a hat hónapra jutó átlagos munkamennyiséget teljesítette."
4. §
A Vhr. a következő 41/B. §-sal egészül ki.
"41/B. § Nem jár betegségi segély az egyévesnél fiatalabb gyermek szoptatása, illetőleg ápolása címén a gyermek egyéves koráig, ha a jogosult gyermekgondozási díjat vagy gyermekgondozási segélyt vesz igénybe."
5. §
(1) A Vhr. 42. § (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A betegségi segély egy munkanapra járó összege a keresőképtelenséget megelőző naptári évben elért és a (2) bekezdés szerint kiszámított egy napra jutó átlagrészesedés 65%-ánál kevesebb és 75%-ánál több nem lehet. Folyamatos keresőképtelenség esetén a keresőképtelenség 31. napjától a 90. napig a betegségi segély az átlag részesedés 5%-ával, míg a 91. naptól kezdődően annak további 5%-ával emelkedik.
(2) A Vhr. 42. § (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a jelenlegi (2)-(4) bekezdés számozása (3)-(5) bekezdésre változik:
"(2) A betegségi segély és a szülési segély alapjául szolgáló átlagrészesedés kiszámításánál a közösből származó teljes munka szerinti részesedés összegéből - a jogszabályban egyébként meghatározott csökkentő tényezőkön kívül - a tag által fizetett nyugdíjjárulék összegét is le kell vonni."
6. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Az 5. § rendelkezéseit az 1984. december 31-e után keresőképtelenné vált vagy kórházi ápolásban részesülő, illetőleg szülési segélyre jogosulttá válókra nézve kell alkalmazni, míg a Vhr. 40. § (4) bekezdése 1985. január 1-től hatályát veszti
(2) A 4. § rendelkezéseit 1985. március 1-től kell alkalmazni.
(3) Az 1-3. § rendelkezéseit 1985. szeptember 1-től kell alkalmazni, egyidejűleg a Vhr. 40. § (3) bekezdéséből a "A szülési szabadság 20 hetén belül" szövegrész, valamint a Vhr. 40. § (5) bekezdése és a Vhr. 41. § (4)-(5) bekezdése hatályát veszti.
(4) A gyermek ápolása címén a Vhr. 41/A. § (1) bekezdésének b)-d) pontja alapján a gyermek legközelebbi születésnapjáig járó napok számát a rendeletben foglaltakra figyelemmel újból meg kell állapítani, azonban az így megállapított napok száma nem lehet több a hatályba lépés napjátjói a gyermek következő születésnapjáig hátralevő időnél.