adozona.hu
24/1953. (V. 21.) MT rendelet
24/1953. (V. 21.) MT rendelet
a vállalati státus-rendszerről
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A vállalatoknál igazgatási vagy irányító munkakörben dolgozók létszámát és alapbérét a vállalati státus határozza meg.
A vállalati státusban a dolgozók létszámát munkakörcsoportonként kell megállapítani. Azt, hogy az egyes munkakörcsoportokba milyen munkakörök tartoznak, az Országos Létszámbizottság állapítja meg.
A vállalati státusba tartozók alapbérét - ha külön jogszabály máskép nem rendelkezik - a mindenkor érvényes munkabértételek átlaga alapján kell meghatározni.
A vállalat egy-egy m...
(1) A vállalatoknál igazgatási vagy irányító munkakörben dolgozók létszámát és alapbérét a vállalati státus határozza meg.
(2) A vállalati státusban a dolgozók létszámát munkakörcsoportonként kell megállapítani. Azt, hogy az egyes munkakörcsoportokba milyen munkakörök tartoznak, az Országos Létszámbizottság állapítja meg.
(3) A vállalati státusba tartozók alapbérét - ha külön jogszabály máskép nem rendelkezik - a mindenkor érvényes munkabértételek átlaga alapján kell meghatározni.
2. §
(1) A vállalat egy-egy munkakörcsoportban nem foglalkoztathat, több dolgozót, mint amennyit a státus meghatároz. Ha a státus keretébe tartozó összes dolgozók létszáma a húszat nem haladja meg, a státusban megállapított egész létszám egy munkakörcsoportnak számít.
(2) A vállalatnál a státus keretébe tartozó összes dolgozók alapbérének átlaga nem haladhatja meg a státusban meghatározott átlagalapbért.
(3) A vállalat egy-egy munkakörcsoporton belül saját hatáskörében hajthat végre olyan átcsoportosítást, amely az illető munkakörcsoport létszámát és a vállalati státusban meghatározott alapbért nem érinti.
3. §
(1) A vállalati státust az illetékes miniszter előterjesztésére az Országos Létszámbizottság állapítja meg. A státus mindennemű módosításához az Országos Létszámbizottság hozzájárulása szükséges.
(2) Azonos tevékenységet folytató, vagy hasonló jellegű (hálózatszerűen működő) vállalatok létszámára vonatkozóan az Országos Létszámbizottság az illetékes miniszter javaslatára létszámnormát, vagy típusstátust állapíthat meg.
4. §
(1) A vállalati státus emelésére vonatkozó javaslatokat évenként egyszer lehet az Országos Létszámbizottság elé terjeszteni. A javaslatok előterjesztésének módját és időpontját az Országos Létszámbizottság határozza meg.
(2) A vállalati státus emelésére vonatkozó javaslatot az Országos Létszámbizottság évközben csak akkor köteles elbírálni, ha ezt a vállalat átszervezése indokolja, vagy a Minisztertanács külön határozata a státus módosítását kifejezetten elrendeli.
5. §
(1) Annak érdekében, hogy a vállalati státus megtartását az illetékes létszámfelügyelőség ellenőrizhesse, a státusban megállapított létszámot és alapbért az illetékes létszámfelügyelőségnél be kell jegyeztetni. Be kell jegyeztetni a létszám, vagy az alapbér mindennemű módosítását is.
(2) A bejegyzés megtörténtét az illetékes létszámfelügyelőség bejegyzési lapon igazolja.
A vállalati státusban megállapított létszám és alapbér megtartását a vállalatok felügyeleti szervei, az illetékes létszámfelügyelőség és a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzi.
7. §
(1) Az illetékes létszámfelügyelőség a nála bejegyzett szervek státuslétszámát és alapbérének alakulását félévenként legalább egyszer a helyszínen is köteles ellenőrizni.
(2) A helyszíni ellenőrzés módját, valamint az illetékes létszámfelügyelőségnek ezzel kapcsolatos jogait és kötelezettségeit az állami létszámfelügyeletről szóló 25/1953. (V. 21.) MT rendelet határozza meg.
8. §
(1) A Magyar Nemzeti Bank a vállalati státus megtartását a bérfizetéshez szükséges összeg folyósítása alkalmával ellenőrzi.
(2) A vállalatok a státuslétszámba tartozó dolgozók munkabérének kifizetésére szolgáló összeg felvételekor külön elszámolást kötelesek benyújtani a Magyar Nemzeti Bankhoz a státusban meghatározott létszámról és alapbérről. Az elszámoláshoz csatolni kell a státusbejegyzési lapot és fel kell tüntetni a be nem töltött állások számát, s a rájuk eső alapbér összegét is.
(3) A Magvar Nemzeti Bank a bérfizetéshez szükséges összeget csak a státusban megállapított létszám és alapbér keretén belül folyósíthatja. A be nem töltött állásokra eső összeget a folyósításkor le kell vonni.
9. §
Ha a vállalat a státust túllépi, a többlet kifizetését csak az illetékes miniszter engedélyezheti. Az engedélyezéssel egyidejűleg a létszámot a státusban meghatározott mértékre kell csökkenteni, illetőleg az alapbértúllépés okát meg kell szüntetni.
(1) Jelen rendelet hatálya az állami vállalatokra és az állami költségvetés keretén kívül gazdálkodó egyéb állami szervekre (tröszt, központ, egyesülés, Iroda stb.) terjed ki, a rendeletnek a vállalatokra vonatkozó rendelkezéseit az állami költségvetés keretén kívül gazdálkodó összes állami szervekre alkalmazni kell.
(2) Az Országos Létszámbizottság az érdekelt miniszterekkel egyetértésben a jelen rendelet rendelkezéseit az egyéb tervkötelezett vállalatokra, valamint azok irányító szerveire, is kiterjesztheti s egyidejűleg meghatározhatja, hogy a jelen rendeletet ezekre milyen eltérésekkel kell alkalmazni.
11. §
(1) Ennek a rendeletnek a minisztériumokra vonatkozó rendelkezéseit a vállalatok irányításával megbízott egyéb központi szervekre is alkalmazni kell.
(2) A helyi tanácsok irányítása alá tartozó vállalatok és egyéb, az állami költségvetés keretén kívül gazdálkodó szervek tekintetében a miniszter jogkörét a megyei (budapesti városi) tanács végrehajtóbizottságának elnöke gyakorolja.
(3) Ha a vállalat számláját nem a Magyar Nemzeti Bank, hanem más pénzintézet vezeti, a jelen rendeletnek a Magyar Nemzeti Bankra vonatkozó rendelkezéseit a számlavezető pénzintézetre kell alkalmazni.
12. §
(1) A státus túllépése, vagy státusba tartozó munkakörben státusba nem tartozó dolgozók foglalkoztatása - amennyiben a cselekmény súlyosabb beszámítás alá nem esik - fegyelmi vétség. A túllépésről a Magyar Nemzeti Bank az illetékes miniszternek, a pénzügyminiszternek és az Országos Létszámbizottságnak havonként jelentést tesz. A fegyelmi eljárást a Magyar Nemzeti Bank jelentésének a miniszterhez érkezésétől számított 30 napon belül kell lefolytatni és a hozott határozatról a Központi Létszámfelügyelőséget (tanács alá tartozó vállalat esetében a területi létszámfelügyelőséget) értesíteni kell.
(2) A státus túllépésével okozott kárt vagy annak egy részét - a vállalati béralapgazdálkodásra vonatkozó szabályok szerint - meg kell téríttetni.
13. §
(1) Bűntettet követ el és két évig terjedhető börtönnel büntetendő
a) az, aki a vállalati státusba tartozó munkakörben ismételten, vagy nagy számban foglalkoztat státusba nem tartozó dolgozókat,
b) akinek intézkedése vagy mulasztása folytán a vállalat a státust ismételten vagy nagy mértékben túllépte.
(2) A bűnvádi eljárást csak az illetékes miniszter, a pénzügyminiszter vagy az Állami Ellenőrző Központ elnökének feljelentésére lehet megindítani. Ha a feljelentést nem az illetékes miniszter tette, őt a feljelentésről értesíteni kell.
14. §
A tervgazdálkodás büntetőjogi védelméről szóló 1950. évi 4. törvényerejű rendelet 7. §-a értelmében bűntett miatt két évig terjedhető börtönnel kell büntetni azt, aki a státusellenőrzés során elrendelt adatszolgáltatás körében tudva valótlan adatokat szolgáltat.
A jelen rendeletben szabályozott státusrendszer bevezetése az Országos Létszámbizottság, a státus bankszerű ellenőrzésének bevezetése pedig a pénzügyminiszter feladata.
16. §
(1) A státusrendszer bevezetése érdekében a vállalatok státusát az Országos Létszámbizottság által megállapított irányelvek szerint rögzíteni kell és ilyen módon ideiglenes státust kell megállapítani. Az ideiglenes státusban az alapbért a jelenlegi tényleges helyzet figyelembevételével kell meghatározni. Az ideiglenes státus módosítását az illetékes miniszter javaslatára az Országos Létszámbizottság engedélyezheti.
(2) Az Országos Létszámbizottság az ideiglenes státusokat az 1954. év végéig felülvizsgálja és megállapítja a vállalatok végleges státusát.