17/1952. (III. 19.) PM rendelet

a földművesszövetkezetek forgalmi adófizetési kötelezettségéről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A földművesszövetkezetekre, valamint a szövetkezeti vállalatokra a belföldi forgalomban fizetendő forgalmi adókról szóló 1/1952. (I. 5.) PM számú rendelet rendelkezéseit az alábbi eltérésekkel kell alkalmazni:
A földművesszövetkezet és a szövetkezeti vállalat (a továbbiakban: szövetkezet) az 1/1952. (I. 5.) PM számú rendeletben megállapított adókulcsok helyett a következő adókulcsokkal köteles a termelői forgalmi adót fizetni:
a vendéglátóipari tevékenységből, valamint a mozgófénykép üzemek...

17/1952. (III. 19.) PM rendelet
a földművesszövetkezetek forgalmi adófizetési kötelezettségéről
A földművesszövetkezetekre, valamint a szövetkezeti vállalatokra a belföldi forgalomban fizetendő forgalmi adókról szóló 1/1952. (I. 5.) PM számú rendelet rendelkezéseit az alábbi eltérésekkel kell alkalmazni:
1. §
A földművesszövetkezet és a szövetkezeti vállalat (a továbbiakban: szövetkezet) az 1/1952. (I. 5.) PM számú rendeletben megállapított adókulcsok helyett a következő adókulcsokkal köteles a termelői forgalmi adót fizetni:
a) a vendéglátóipari tevékenységből, valamint a mozgófénykép üzemekből elért bevételek után 5%,
b) a saját előállítású áruk értékesítéséből, valamint a munkateljesítésekből és az a) pontban nem említett szolgáltatásokból származó bevételek után 2%.
2. §
(1) A szövetkezet a vágóállatértékesítő vállalattól megvásárolt állat levágása, illetőleg húsának értékesítése alkalmával nem köteles termelői forgalmi adót fizetni.
(2) Ha a szövetkezet nem a vágóállatértékesítő vállalattól beszerzett állatot vág le vagy nem tudja igazolni, hogy a levágott állatot a vágóállatértékesítő vállalattól szerezte be, a vágás alkalmával köteles a levágott állat közönséges forgalmi értékének figyelembevételével 15% termelői forgalmi adót megfizetni. A közönséges forgalmi érték megállapítása céljából a levágott állat vágáskori élősúlyát kell az élő állat felvásárlásával foglalkozó vállalat által alkalmazott átadási árral megszorozni. A levágásra kerülő állat élősúlyának igazolására el lehet fogadni a 8 napnál nem régebbi keletű hatósági mázsálási jegyet (bárcát) is, ha a levágásra kerülő állat azonosságának megállapítására alkalmas adatokat tartalmaz. Súlyigazolás hiányában a levágott állapotban mórt súlyt kell a tapasztalati adatok alapján mutatkozó vágási súlyveszteség figyelembevételével élősúlyra átszámítani. Az állatnak így kiszámított élősúlyát kell a vágás idején érvényben levő kilogrammonkénti élőállat árral szorozni.
(3) Ha a szövetkezet hentesárut állít elő, a hentesáruk után a vágóállat beszerzése, illetőleg levágása alkalmával lerótt termelői forgalmi adón felül 10% termelői forgalmi adót kell fizetni. Hentesárunak kell tekinteni a zsír és tepertő kivételével minden olyan készítményt, amely a levágott állat húsának és fehérárujának feldolgozása útján keletkezik. Így a kolbász, szalámi és felvágottféléken kívül a sózott, füstölt, pácolt, vagy abáltszalonnát, továbbá a főtt, sült, pácolt és füstölt húst is.
3. §
A szövetkezetnek az őstermelőktől felvásárolt, továbbá a saját őstermelői tevékenységéből származó termékek [1/1952. (I. 5.) PM számú rendelet 4. § (1) bekezdés] forgalombahozatalából, valamint a közvetítői tevékenységből származó bevételei után termelői forgalmi adót nem kell fizetni.
4. §
(1) A szövetkezet az 1/1952. (I. 5.) PM számú rendelet III. fejezetében megállapított árkiegyenlítési forgalmi adót nem köteles megfizetni.
(2) A szövetkezet által fizetendő árkiegyenlítési forgalmi adót az árszabályozó hatóság, vagy annak javaslata alapján a pénzügyminiszter esetenként külön rendelettel (utasítással) állapítja meg.
5. §
A szövetkezet által fizetendő termelői forgalmi adó alapja:
a) a saját előállítású áruk után az az ár, amennyiért a szövetkezet ipari üzemága az értékesítő üzemágnak az árut átadja,
b) minden egyéb adóköteles kereseti tevékenység esetén az elért bruttó árbevétel.
6. §
A szövetkezet a Szövetkezetek Országos Szövetsége (SZÖVOSZ) által előírt kereskedelmi könyveket (nyilvántartásokat) úgy köteles vezetni, hogy azok az adóalap megállapítására és ellenőrzésére alkalmasak legyenek.
7. §
(1) A szövetkezet a fizetendő forgalmi adó alapját - adókulcsok szerint elkülönítve - minden év január, április, július és október hó 10. napjáig a forgalmi adó kezelésével megbízott illetékes járási (budapesti kerületi) tanács végrehajtóbizottsága pénzügyi osztályához - összesített bevallásban - köteles bevallani. Az adóbevallás nyomtatványokat a Szövetkezetek Országos Szövetsége (SZÖVOSZ) bocsátja a szövetkezetek rendelkezésére.
(2) A szövetkezet pénzforgalmi számláját vezető szerv minden év február, március, május, június, augusztus, szeptember, november és december hó 15. napjáig a szövetkezet negyedévi pénzügyi tervében forgalmi adóra előirányzott összeg egyharmadát köteles - forgalmi adóelőleg címén - a forgalmi adó kezelésével megbízott illetékes járási (budapesti kerületi) tanács végrehajtóbizottsága pénzügyi osztályának forgalmi adószámlája javára befizetni.
(3) A forgalmi adó. kezelésével megbízott illetékes járási (budapesti kerületi) tanács végrehajtóbizottságának pénzügyi osztálya köteles a bevallást annak érkezése után 3 napon belül felülvizsgálni és a befizetett előleg figyelembevételével megállapított adótartozás összegéről a szövetkezetet és a szövetkezet pénzforgalmi számláját vezető szervet értesíteni. A pénzforgalmi számlát vezető szerv a negyedévenként esedékes forgalmi adót az értesítés vétele után 3 napon belül, de. legkésőbb a negyedévet követő hó 20. napjáig a forgalmi adó kezelésével megbízott illetékes járási (budapesti kerületi) tanács végrehajtóbizottsága pénzügyi osztályának forgalmi adószámlája javára köteles befizetni.
(4) Az 1952. évi február és március hónapokra esedékes forgalmi adóelőlegeket a szövetkezet a (2) bekezdésben foglaltaktól eltérőleg, egy összegben 1952. évi március hó 25-ig köteles befizetni. Ezt az adóelőleget az 1952. évi január-február havi adóköteles forgalom után a jelen rendeletben megállapított adókulcsok alapulvétele mellett kell kiszámítani.
8. §
(1) Ha a szövetkezet adóbevallását az előírt határidőben nem nyújtja be, mulasztása pénzügyi szabálytalanságnak minősül, amely miatt a pénzbírságot a szövetkezet ügyvezetőjének (igazgatójának) és vezető könyvelőjének (főkönyvelőjének) terhére egyetemleges fizetési kötelezettséggel kell kiszabni.
(2) Egyéb pénzügyi szabálytalanság esetében a pénzbírságot a szövetkezet terhére kell kiszabni.
9. §
A jelen rendelet rendelkezéseit 1952. évi január hó 1. napjától kell alkalmazni.
Olt Károly s. k.,
pénzügyminiszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.