900/1947. PM rendelet

a belföldi forgalomban fizetendő termelői forgalmi adó, továbbá általános és fényűzési forgalmi adóról szóló 100/1947. PM rendelet egyes intézkedéseinek kiegészítése, illetőleg módosítása tárgyában

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A belföldi forgalomban fizetendő termelői forgalmi adó, továbbá általános és fényűzési forgalmi adóról szóló 100/1947. PM rendelet (továbbiakban: R., megjelent a Magyar Közlöny 1947. évi január 6-t, 4. számában egyen rendelkezéseinek kiegészítése ée módosítása tárgyában az alábbiakat rendelem;
A R. 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:
A termelői forgalmi adó tárgya:
belföldi forgalomban áruknak önálló kereseti tevékenység körében forgalombahozatal céljából saját számlára...

900/1947. PM rendelet
a belföldi forgalomban fizetendő termelői forgalmi adó, továbbá általános és fényűzési forgalmi adóról szóló 100/1947. PM rendelet egyes intézkedéseinek kiegészítése, illetőleg módosítása tárgyában
A belföldi forgalomban fizetendő termelői forgalmi adó, továbbá általános és fényűzési forgalmi adóról szóló 100/1947. PM rendelet (továbbiakban: R., megjelent a Magyar Közlöny 1947. évi január 6-t, 4. számában egyen rendelkezéseinek kiegészítése ée módosítása tárgyában az alábbiakat rendelem;
1. §
A R. 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:
(1) A termelői forgalmi adó tárgya:
a) belföldi forgalomban áruknak önálló kereseti tevékenység körében forgalombahozatal céljából saját számlára való előállítása (termelése), kitermelése, kisforgalom számára való kiszerelése vagy bérmunkában való előállíttatása vagy kisforgalom számára való kiszerelése:
b) a saját kítermelésű (előállítású) vagy másoktól vásárolt árukból (anyagokból) a saját üzemben saját célra szolgáló új berendezési és felszerelési tárgyak, gyártási segéd- és üzemanyagok, valamint csomagolási anyagok előállítása vagy bérmunkában való előállittatása;
c) üzemi anyagokat termelő vállalatok által termelt üzemanyagoknak nem a termelő üzemben való felhasználása:
d) a saját előállítású vagy bérmunkában előállíttatott építési anyagoknak, az építési anyagokat termelő üzemen kívül bármely más. üzemépítkezési célra (üzemi épületek, irodák, munkáslakások stb.) felhasználása;
e)a bontási anyagok kitermelése és forgalombahozatala, ideértve a lebontásra megvett épületekből kikerült bontási anyagoknak a vevő saját céljaira való felhasználását is;
f)a saját előállítású villanyáram- és gázszolgáltató
2. §
A R. 1. §-a a következő bekezdéssel egészül ki:
(7) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából gyártási segédanyagoknak azokat a gyártás folyamán felhasznált saját előállítása vagy bérmunkában előállíttatott anyagokat kell tekinteni, amelyeket az adóalany szakmai tevékenységétől eltérő ipari tevékenység körében állit (állíttat) elő és amelyeket egyébként az adóalany csak termelői forgalmi adóval terhelten szerezhetne meg. Gyártási segédanyagnak kell tekinteni például a gumiabroncs gyártásnál felhasznált fonalat és vásznat; a gépgyártásnál felhasznált faárukat; a textilgyártásnál felhasznált festékanyagokat stb. üzemanyagoknak pedig azokat az anyagokat kell minősíteni, amelyek az üzem gépi berendezéseinek vagy készülékeinek fenntartásához, működéséhez és karbantartásához szükségesek. Ilyenek például a szén, villanyáram, gáz, benzin, olaj - ideértve a kenőolajat és kenőzsírt is - továbbá a tisztítóanyagok, takarítóanyagok stb.
3. §
A R. 4. § (7) bekezdése a kővetkező mondattal egészül ki:
A saját előállítású vagy bérmunkában előállíttatott csomagolási anyagok értékét akkor is hozzá kell számítani a forgalmi adó alapjához, ha az adóalany a csomagolási anyagok előállításával vagy bérmunkában előállíttatásával kapcsolatban a termelői forgalmi adót az 1. § (1) bekezdése értelmében már lerótta.
4. §
A R. 8. § (2) bekezdéséinek f) pontja helyébe a következő szöveg lép;
f) a tilolt, gerebenezett lent és kendert, ezek kócait, továbbá a műszálat (műrostot) előállítók 5%, a fonalelőállítók (fonodák) a 0-6. számjelzésű szárazon font kender- és len fonal után 6%, minden más fonal után 15%, a 104005/1947. és 104008/1947. IpM rendeletekben (Magyar Közlöny 35. számi felsorolt árukat előállító szövők és kötszövők 15%, az egyéb árukat előállító szövők, kötszövők és kötők (gépi hurkolók), fonatolók, kalapkup- (tomp-) készítők és nemezelőállítók, továbbá az egyéb textiltechnikai művelettel árut előállítók 20%, a konfekcionálók 5%, a 0-6. számjelzésű szárazon font kender- és lenfonal felhasználásával zsákot és szalmazsákot előállítók 3% termelői forgalmi adót tartoznak fizetni.
5. §
A R. 8. §-át a következő bekezdés egészíti ki:
(9) Kétség esetén a jelen szakasz (2) bekezdésében felsorolt adókulcsok alá eső áruk minősítésénél a vámtarifa irányadó.
6. §
A R. 9. §-ának (2), bekezdésében a gépi berendezések hajtóerejének 100 Wattban megjelölt felsőhatára 2 lóerőre (HP-re) módosul.
7. §
A R. 9. §-ának (4) bekezdése a következő rendelkezésekkel bővül:
Nem tartoznak ennek a szakasznak a rendelkezései alá azok, az iparosok sem, akik több fokozatú termelési tevékenységet folytatnak, vagy kiszerelést is végeznek, továbbá a szikvízgyártók, valamint azok, akik a gyártás helyén fényűzési forgalmi adó alá eső árukat állítanak elő. A jelen szakasz hatálya alá tartozó azok az iparosok, akik bérmunka és javítási munkálatok mellett olyan kismértékben foglalkoznak termelői forgalmi adó alá eső áruelőállításokkal, hogy rájuk az 5%-os egységes termelői forgalmi adó méltánytalanul terhes, kérhetik a forgalmi adóhivataltól annak engedélyezését, hogy a bérmunkából és a javítási munkálatokból származó bevételeik után általános forgalmi adót, a saját előállítású áruk forgalombahozatalából származó bevételek után pedig a 8. §-ban meghatározott adókulcsok szerint járó termelői forgalmi adót fizethessék.
8. §
A R. 10. §-ának 8. pontjához a következő mondat járul:
A 7., valamint a jelen pontban meghatározott mentességek csak az utolsó termelési fokozattal kapcsolatos termelői forgalmi adóra vonatkoznak, a megelőző termelési fokozatok után megállapított termelői forgalmi adót tehát minden esetben meg kell fizetni.
9. §
A R. 14. § (4) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:
(4) A részvénytársaságok és szövetkezetek igazgatói és igazgatósági tagjai, a korlátolt felelősségű társaságok ügyvezetői, a közkereseti társaságok tagjai, a betéti társaságok beltagjai, az egyéb vállalatok cégtulajdonosai, az egyesületek és más intézetek vezetősége a vállalattal egyetemlegesen felelősek a működésük alatt és az ezt megelőző időben keletkezett forgalmi adókért, valamint - működésük tartama alatt - az ezekkel kapcsolatban megszabott egyéb kötelezettségek teljesítéséért.
10. §
A R. 15. § (4) bekezdésének utolsó mondatában foglalt rendelkezés hatályát veszti. A jelen rendelet hatálybalépésétől a Szövetkezeti Központok is a rendes szabályok szerint tartoznak az általános adót leróni.
11. §
A R. 17. § 14. pontjának utolsóelőtti sorában a "béreladásai" szó "boreladásai"-ra, a 20. § (2) bekezdésének utolsó sorában "erdőgazdálkodást" szó "erdőgazdálkodót"-ra, a 29. § (2) bekezdésének második sorában a "feldolgozatlan" szó "feldolgozott"-ra, a 41. § (1) bekezdésének 3. pontjában a zárójel közötti "433., 435." számok "433-435" számokra, az 58. § (1) bekezdésének negyedik sorában a "befizetést" szó "bevallást"-ra helyesbítendő.
12. §
A R. 41. § (1) bekezdésének 5. pontja helyébe a következő szöveg lép :
5. Bármilyen mennyiségű állati selymei tartalmazó textilipari termékek - a 6. pontban foglaltak, valamint a fonalak és a sebvarró-fonalak kivételével - a gyártás helyén. Az adó kulcsa 30%.
13. §
A R. 41. § (1) bekezdésének 7. pontja helyébe a következő szöveg lép:
7. A különleges gépekkel előállított hímzések és léghímzések az előállítás (gyártás) helyén. Az adó kulcsa : 30%.
14. §
A R. 41. § (1) bekezdésének, 14. c) pontja helyébe a következő szöveg lép :
c) Bármilyen táblaüvegáru, ha egészben vagy részben edzett, maratott, vésett (gravírozott), valamint u. n. fazettával ellátott (csiszolt) állapotban vagy tükör céljaira foncsorozva kerülnek forgalomba, - kivéve a használhatóság szempontjából u. n. élcsiszolással és kagylóval készített árut, - továbbá a csiszolatlan, furkolt és 4/4-es szalagüvegből készült finntükör a gyártás (előállítás) helyén. Az adó kulcsa 20%.
15. §
A R. 41. § (3) bekezdésének 3. pontja helyébe a következő szöveg lép :
3. A kizárólag vagy túlnyomórészt ékszer-utánzatok, dísztárgyak; emléktárgyak és hasonló cikkek eladásával foglalkozó kereskedések (bijouteriák, ékszerészek) teljes bevételeik után. Az adó kulcsa 50%.
16. §
A R. 48. §-ának (2) bekezdése a következőkkel egészít ki)
Azok az adóalanyok, akik adófizetési kötelezettségüknek adóközösségi, testületi vagy egyéni átalányozás útján tesznek eleget, tömblapot (blokkot) kiállítani nem kötelesek. Kérelemre a forgalmi adóhivatal mentesítheti a tömblap (blokk) kiállításának kötelezettsége alól azokat a megbízható adóalanyokat is, akikre a tömbalapok kiállítása aránytalanul nagy terhet róna.
17. §
A R. 51. §-ának (1) bekezdése a következő rendelkezéssel bővül ;
A saját előállítású vagy bérmunkában előállítatott áruknak az 1. § (1) bekezdés b)-f) pontjaiban említett célokra saját üzemben történő felhasználása alkalmával fizetendő termelői forgalmi adót a havonta felhasznált árukról (anyagokról) az adóalanyok a 7. § (4) bekezdésben szabályozott módon (esetben; ugyanabban a bevallásban) a tárgyhónapot követő hónap 5-ig kötelesesek bevallani és az ott megjelölt részletekben megfizetni
18. §
A R. 51. §-a a következő bekezdéssel egészül ki:
(8) Azok az adóalanyok, akik megrendelők áltat adott anyagokat el- vagy kikészítenek, illetőleg feldolgoznak (bérmunkát végeznek).kötelesek az adóbevallással egyidejűleg kétpéldányú kimutatás becsatolásával bejelenteni azoknak nevét (cégét) és lakó- (szék-) helyét, akiknek a részére az előző hónap folyamán munkateljesítést (bérmunkát) végeztek. Nem kell azonban ilyen kimutatást készíteniük azoknak, akik közvetlenül a fogyasztók részére végeznek bérmunkát pl. szabók, cipészek, órások, stb.).
19. §
A R. 52. § (4) bekezdésének utolsó sorában szereplő "2%" részesedés "20%-ra" helyesbítendő.
20. §
A jelen rendelet 1947. évi március hó elsején lép hatályba. A bevételek alapján adózóknál a hatálybalépés után befolyt bevételekre akkor is a jelen rendelet 4. §-ában meghatározott adókulcsokat kell alkalmazni, ha a bevételek a hatálybalépést megelőző áruszállítások folyományai. Az új adókulcsok alkalmazásával keletkező különbözetek a vevőkre pótlólag átháríthatok, illetőleg a vevőknek visszatérítendők.
Budapest 1947. évi február hó 28-án.
Dr. Rácz Jenő s. k.,
pénzügyminiszter
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.