adozona.hu
110/1946. ME rendelet
110/1946. ME rendelet
a fegyverszüneti egyezmény értelmében kiürített területekről Magyarország jelenlegi területére költözött fogászmesterek gyakorlatának szabályozásáról
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A minisztérium az államhatalom gyakorlásának ideiglenes rendezéséről szóló 1945. XI. tc. 15. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
Azok, akik az 525/1945. ME rendelettel kihirdetett fegyverszüneti egyezmény 2. pontja értelmében kiürített felvidéki és kárpátaljai területen az 1938. évi november hó 2. napján, a kiürített keleti és erdélyi területen az 1940. évi augusztus hó 30. napján, végül a kiürített délvidéki területen az 1941. évi április hó 11. napján hatályban volt...
(1) Azok, akik az 525/1945. ME rendelettel kihirdetett fegyverszüneti egyezmény 2. pontja értelmében kiürített felvidéki és kárpátaljai területen az 1938. évi november hó 2. napján, a kiürített keleti és erdélyi területen az 1940. évi augusztus hó 30. napján, végül a kiürített délvidéki területen az 1941. évi április hó 11. napján hatályban volt jogszabályok értelmében a 150000/1924. NMM rendelethez (Rendeletek Tára 1039. lap) mellékletként csatolt tanúsítványban meghatározott fogászati működésnek megfelelő tevékenységet folytattak, továbbá azok, akik a belgrádi fogászmesteri iskolán az 1940-41. tanévben megtartott szaktanfolyamot elvégezték, valamint azok, akik fogászati működésük továbbfolytatására a 3010/1942. ME 5. §-ának alkalmazásával nyertek engedélyt, ha a kiürített területekről Magyarország jelenlegi területére költöztek át és működésüket tovább kívánják folytatni, kötelesek a jelen rendelet hatálybalépésétől számított harminc nap alatt működésük továbbfolytatására a népjóléti minisztertől engedélyt kérni. Az, aki a most említett határidőben működésének továbbfolytatására engedélyt nem kér, a határidő eltelte után működését nem folytathatja.
(2) Az (1) bekezdés rendelkezései szerint kell működési engedélyt kérniök azoknak is, akik az (1) bekezdésben meghatározott fogászati működést az említett területeken kívül Csehszlovákia, Jugoszlávia, vagy Románia területén folytatták és az 1944. évi október hó 16. napja után kényszerítő körülmények folytán költöztek Magyarország jelenlegi területére.
(3) Az (1) bekezdésben említett működési engedély iránt a kérelmet a határátlépéstől számított harminc napon belül, de legkésőbb az 1946. évi június hó 30-áig terjeszthetik elő azok, akik a kiürített területekről a jelen rendelet hatálybalépése után költöznek át Magyarország jelenlegi területére.
2. §
(1) Az 1. §-ban említett engedély iránt a kérelmet a népjóléti miniszterhez címezve a letelepedés helye szerint illetékes tiszti főorvosnál kell benyújtani.
(2) A kérelemhez csatolni kell:
a) a 3010/1942. ME (Rendeletek Tára 1465. lap) vagy a 2910/1944. ME rendelet (Budapesti Közlöny 178. szám) alapján kiállított tanúsítványt vagy az idegen főhatóságtól kapott engedélyi vagy más, a Jogosultságot bizonyító eredeti okiratot, amelynek alapján a folyamodó a fogászati működést folytatta, vagy a belgrádi fogászmesteri iskolán az 1940-41. tanévben megtartott szaktanfolyam elvégzését hiteltérdemlően bizonyító okiratokat,
b) a magyar állampolgárságot igazoló okiratot,
c) két hónapnál nem régibb keletű hatósági erkölcsi bizonyítványt.
(3) A kérvényben meg kell nevezni azt a várost (községet), amelynek területén a folyamodó a fogászmesteri gyakorlatot folytatni kívánja.
(4) A tiszti főorvos a kérvényt véleményes jelentésével együtt nyolc nap alatt a népjóléti miniszterhez terjeszti fel.
3. §
(1) A népjóléti miniszter azoknak a folyamodóknak, akiknek a vizsgázott fogászmestert cím használatát s az azzal egybekötött gyakorlat folytatását engedélyezi, tanúsítványt ad ki s a tanúsítványt nyilvántartásba vétel és kézbesítés végett a tiszti főorvosnak megküldi.
(2) A fogászmesteri gyakorlat folytatását csak oly város (község) területére vonatkozóan lehet engedélyezni, ahol a jelen rendelet hatálybalépésének időpontjában fogszakorvos még nem működik.
(3) A tiszti főorvos a tanúsítványokról a tanúsítvány keltét és számát, a fogászmester nevét, születésének helyét és évét, a tanúsítvány kiállításának alapjául szolgáló okiratok adatait, úgyszintén a fogászmester működésének helyét feltüntető nyilvántartást vezet s a nyilvántartásba vétel megtörténtét a folyószám feltüntetésével záradék alakjában a tanúsítványra rávezeti.
(4) A népjóléti miniszter által kiadott tanúsítvány alapján az engedélyes a "vizsgázott fogászmester" cím használatára jogosított s a fogorvoslás körébe eső és a tanúsítványban megjelölt műveleteket a tanúsítványban megnevezett városban (községben) végezheti. A jogosítvány gyakorlására nézve egyébként a fennálló jogszabályok irányadók.
4. §
(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és tizenöt napig terjedhető elzárással büntetendő, aki a jelen rendeletben foglalt rendelkezéseket megszegi vagy kijátssza,
(2) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntető bíróságnak hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontjában foglalt rendelkezés alkalmazása szempontjából szakminiszternek a népjóléti minisztert kell tekinteni.
5. §
A jelen rendelet a kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1945. évi december hó 29-én.