210/1946. ME rendelet

a közszolgálati illetmények és nyugellátások rendezése tárgyában kiadott 2500/1945. ME rendelet egyes intézkedéseinek módosítása tárgyában

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A minisztérium az 1945. évi XI. tc. 15. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
A tényleges szolgálatban álló közszolgálati alkalmazott, az ellátásban részesülő nyugdíjas (nyugbéres) az özvegy és a szülőtlen árva részére élelmezési havi váltság engedélyeztetik.
Az élelmezési havi váltság összege mind a polgári közszolgálati alkalmazottakra, mind a honvédség, mind pedig a rendőrség és a büntető intézetek közétkezésben részt nem vevő havidíjas alkalmazottaira nézve egysége...

210/1946. ME rendelet
a közszolgálati illetmények és nyugellátások rendezése tárgyában kiadott 2500/1945. ME rendelet egyes intézkedéseinek módosítása tárgyában
A minisztérium az 1945. évi XI. tc. 15. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
1. §
(1) A tényleges szolgálatban álló közszolgálati alkalmazott, az ellátásban részesülő nyugdíjas (nyugbéres) az özvegy és a szülőtlen árva részére élelmezési havi váltság engedélyeztetik.
(2) Az élelmezési havi váltság összege mind a polgári közszolgálati alkalmazottakra, mind a honvédség, mind pedig a rendőrség és a büntető intézetek közétkezésben részt nem vevő havidíjas alkalmazottaira nézve egységesen havi 120.000 P. Az élelmezési havi váltság összegét a pénzügyminiszter a honvédelmi miniszterrel egyetértve kibocsátott rendelettel megváltoztathatja.
(3) Nem jár élelmezési havi váltság annak a közszolgálati alkalmazottnak, aki természetbeni élelmezésben részesül.
(4) A tényleges szolgálatban álló, vagy nyugellátásban részesülő az az özvegy, aki elhalt férje után az államtól vagy az állammal az ellátás szempontjából viszonosságban álló intézmény terhére özvegyi ellátásban részesül, élelmezési váltságot özvegyi ellátása után nem kaphat.
(5) A jelen rendelet hatálybalépésével a honvédség, a rendőrség, továbbá a letartóztató intézetek közétkezésben részt nem vevő személyzete részére eddig megállapított élelmezési illetmény és dohányváltság megszűnik.
2. §
(1) Az illetékes miniszter a pénzügyminiszterre egyetértve a rendszeres állásra kinevezeti tényleges szolgálatban álló közszolgálati alkalmazottnak nem rendszeres minőségben (pl. havidíjasként, havibéresként, hetibéresként, napibéresként, stb.) eltöltött szolgálati idejét a fizetési osztályba és fokozatba történő besorolás szempontjából olyannak minősítheti, mintha ezt rendszeres állásban töltötte volna el, feltéve, hogy s nem rendszeres minőségben teljesített szolgálat oly munkakörben tett el, amelynek betöltésére rendszeres közszolgálati állás is szerveztetett. Nem lehet alkalmazni ezt a rendelkezést annak a javára, aki nemrendszeres minőségében lényegesen magasabb összegű tiszteletdíjban, fizetésben vagy egyéb javadalmazásban részesült mint a hasonló állásban és munkakörben foglalkoztatott rendszeres állásra kinevezett közszolgálati alkalmazott.
(2) A jelen § alkalmazására irányuló kérelmet a közszolgálati alkalmazott a jelen rendelet hatálybalépésétől számított hat hónap alatt, ha pedig rendszeres állásra a jelen rendelet hatálybalépése után neveztetik ki, a kinevezésétől számított hat hónap alatt terjesztheti elő.
3. §
(1) Annál a közszolgálati alkalmazottnál, akinek a szolgálati idejében egy ízben a megengedettnél hosszabb tartamú megszakítás mutatkozik, a megszakítást megelőző s egyébként beszámítható szolgálati időnek a besorolás és a nyugdíjba beszámítható szolgálati idő megállapítása szempontjából való számításbavételét az illetékes miniszter (a legfőbb állami számvevőszék elnöke) a pénzügyminiszterrel egyetértve engedélyezheti.
(2) A jelen § alkalmazáséra irányuló kérelmet a közszolgálati alkalmazott a jelen rendelet hatálybalépésétől számított hat hónap alatt, ha pedig a jelen rendelet hatálybalépése után neveztetik ki, a kinevezésétől számított hat hónap alatt terjesztheti elő.
4. §
(1) A 2500/1945. ME rendelet 2. § (2) bekezdésének a) és b) pontjában foglaltak kiegészíttetnek azzal, hogy az V. és a IV. fizetési osztályba az érdekelt közszolgálati alkalmazott nem fokozatosan, hanem személyi kiválasztáson alapuló kinevezéssel léphet elő.
(2) Ennek a §-nak a rendelkezései az 1920. XX. tc. hatálya alá tartozó ítélőbírákra és ügyészekre, valamint az illetmények szempontjából ezekkel egy tekintet alá eső alkalmazottakra és a 2500/1945. ME rendelet 6. §-a alá tartozó egyetemi tanárokra nem terjednek ki.
5. §
A teljes összegű nyugdíjra igényt adó szolgálati idejét még be nem töltött tényleges szolgálatot teljesítő nyugdíjas közszolgálati alkalmazottnak nyugdíjas minőségben eltöltött tényleges szolgálati idejét, akár az 5600/1940. ME rendelet (Magyarországi Rendeletek Tára 1819. lap) alapján szolgálattételre kötelezettként, akár szerződéses minőségben teljesít szolgálatot, az az illetékes miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértve a nyugdíj megállapítása szempontjából olyannak minősítheti, mintha azt a nyugdíjas tényleges közszolgálatban töltötte volna el. Ebben az esetben a nyugdíjának a tényleges szolgálatban eltöltött szolgálati idejét a fizetési osztályba és fokozatba sorolás szempontjából is figyelembe kell venni azzal a megszorítással azonban, hogy a jelen rendelet alapján a nyugdíjas közszolgálati alkalmazott legfeljebb egy ízben léphet elő a közvetlenül magasabb fizetési osztályba.
6. §
(1) Az 1912. LXV. tc. 41. §-ának első bekezdésében az 1929. XXX. tc. 95. §-ának (6) bekezdésében és az 1930. XVIII. tc. 9. §-ának (4) bekezdésében felsoroltak ebben a minőségben eltöltött szolgálati ideje a nyugdíj megállapítása szempontjából a 2500/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 54. szám) 25. §-ának (5) bekezdésében foglaltak figyelembevételével kétszeresen számít. A szolgálati időt az 1912. LXV. tc. 10. §-ának első bekezdése szerint kell megállapítani, ha ez az érdekeltekre nézve kedvezőbb.
(2) Az 1912. LXV. törvénycikk 41. §-ának második bekezdése az 1929. XXIX. tc. 95. §-ának (6) bekezdés és az 1930. XVIII. tc. (4) bekezdés, amennyiben az ebben a szakaszban foglaltakkal ellentétben van, hatályát veszti.
7. §
(1) A közszolgálati alkalmazottnak családi pótlék függetlenül az állomáshelyétől egységesen 12.000 pengőben állapíttatik meg.
(2) A 2500/1945. ME rendelet 50. §-ában foglalt rendelkezés a jelen rendelet hatálybalépését követő hónap 1. napjától kezdve a családi pótlék tekintetében is hatályát veszti.
8. §
A középiskolai, a tanítóképző-, a tanítónőképző- és a kisdedóvónőképző-intézetek igazgatói az említett intézetek tanáraihoz hasonlóan a 2500/1945. ME rendelet 3. §-ának (3) és (4) bekezdésében foglaltak figyelembevételével ugyancsak soronkívül előléptethetők, feltéve, hogy fizetési osztályukban legalább három évet már eltöltöttek.
9. §
A jelen rendelet 1. §, 4. § és 7. §-a az 1945. évi december hó 1. napjával, többi rendelkezés pedig a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba. A jelen rendelet végrehajtásáról az illetékes miniszter (a legfőbb állami számvevőszék elnöke) gondoskodik.
Budapest, 1946. évi január hó 5-én.
Tildy Zoltán s. k.,
miniszterelnök
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.