adozona.hu
210100/1945. XIII. PM fő. körrendelet
210100/1945. XIII. PM fő. körrendelet
Az engedélynélkülidohányárusítás megszüntetése és a külföldi dohánygyártmány után esedékes engedélyilleték beszedése
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A dohánygyártmányok forgalma körül tapasztalt törvényellenességekmegszüntetése érdekében a következőket rendelem:
1. Tapasztaltam hogy Budapesten és a nyok eladásával legnagyobbrészt olyan személyek foglalkoznak, akik dohányeladási engedéllyel nem iendelkeznek, ugyanakkor az állami támogatásra szoruló hadigondozott dohánykisárusok nyomorral küzdenek. Tekintettel, hogy a dohányállamegyedáruságot meghatározó 1867: XIV., az 1876:IV. és az 1887: XLIV. törvénycikkek változatlanul hatályban vannak...
1. Tapasztaltam hogy Budapesten és a nyok eladásával legnagyobbrészt olyan személyek foglalkoznak, akik dohányeladási engedéllyel nem iendelkeznek, ugyanakkor az állami támogatásra szoruló hadigondozott dohánykisárusok nyomorral küzdenek. Tekintettel, hogy a dohányállamegyedáruságot meghatározó 1867: XIV., az 1876:IV. és az 1887: XLIV. törvénycikkek változatlanul hatályban vannak, meghagyott, hogy a hivatkozó törvények rendelkezéseinek minden törvényes eszköz felhasználásával szerezzen érvényt és hasson oda, hegy a dohányeladás körül tapasztalt törvénytelen állapot megszűnjék.
Azokban a városokban, ahol az engedélynélküli dohány-árusítás annyira elterjedt, hogy a hatóság türelméből a lakosság az állam-cgyedáruságból folyó korlátozások megszűnésére következtethetett, eljárásának megindítása előtt jelen rendeletemet megfelelő módon tegye közhírré. Ezután széleskörű razziákat rendeztessen mindaddig, amíg az engedélynélküli dohányárusitás meg nem szűnik. Ha elegendő pénzügyőri létszámmal nem rendelkeznék, a helyi rendőrség segítséget vegye igénybe.
2. A dohínyárusok csak a magyar dohány-jövedék által forgalomba hozott dohánygyártmányokat és az olyan külföldi dohányárut árusíthatják, amely után a dohányengedélyilleték lerovatott és amelynek csomagolása az alábbi 4-6. pontokban meghatározott módon zárszalaggal láttatott el. Egyéb dohányt és dohánygyártmányt, úgymint csempészett leveles, vagy vágott dohányt, saját készítményű szivart és szivarkát, zárszalagnélküli külföldi dohánygyártmányt forgalomba hozni tilos. Az ilyen dohányt, illetve dohánygyártmányokat le kell foglalni és a kihágást; elkövető ellen a jövedéki büntető-eljárást meg kell indítani.
3. A német megszállás alatt vagy még azelőtt forgalomba bocsátott dohánygyártmányok eladási árát egyelőre nem állapítom meg, hanem megengedem, hogy az engedéllyel rendelkező dohánykisárusok ezeket a gyártmányokat bárhonnan beszerezhessék és a szabadverseny által kialakított áron árusíthassák. Úgyszintén nem korlátozom a zárszalaggal ellátott külföldi dohánygyártmányok árát sem. A felszabadulás óta kibocsátott magyar dohánygyártmányokat a megállapított fogyasztói árnál drágábban árusítani tilos.
4. Az ország tetületen nagy mennyiségű külföldi dohánygyártmány vau forgalomban, s a határőrizet hiánya miatt további beáramlásával kell számolni. Miután ezidőszerint elegendő belföldi dohánygyártmány nem áll rendelkezésre, átmenetileg lehetővé teszem, hogy a kincstárt megillető dohányengedélyilleték lerovása mellett a külföldi dohánygyártmányokat kizárólagos dohánykisárusok jogszerűen árusíthassák, illetve magánszemélyek törvényszerűen felhasználhassák. Eladásra szánt külföldi dohánygyártmányokkal rendelkező személyek a készletükben lévő árut jelen rendeletem közhirré tételétől számított három napon belül kizárólagos dohánykisárus részére eladhatják.
Elrendelem, hogy a kizárólagos dohányárusok három napon belül, magánszemélyek pedig tizenöt napon belül, két példányú jegyzékbe foglalva a területileg illetékes pénzügyőri szakasznál külföldi dohánygyártmány képletüket jelentsék be. A dohányárutokat a teljeskülföldi dohánygyártmány készletük bejelentésére kötelezem mig a magánosok csak az esetben kötelesek készletüket bejelenteni, ha a készlet 50 drb szivarkát, vagy 50 gr dohányt, vagy pedig 5 drb szivart meghalad. A bejelentésben a dohánygyártmányokat árufajtánkint (szivar, szivarka és dohány) csoportosítva és csomagolási egységek (külön a 20 drb-os, a 100 drb-os, stb.) szerint részletezve kell feltűntetni. Végül összesitendő a bejelentett szivar és szivarka darabszáma, s a pipa-és szivarkadohány grammokban kifejezett súlya.
5. A bejelentett külföldi dohányáru után a 3310/1940. ME rendelettel megállapított kg kinti 200 (kettőszáz pengő engedélyilletéketkell a pénzügyőri szakasznál lefizetni. Az eljárás egyszerűsítése érdekében a szivart darabonkint 5 (öt) gramm, a szivarkát darabonkint 1 (egy) gramm súlyúnak kell számítani.
6. A bejelentendő dohánygyártmány csomagolásokat a készlet tulajdonosa 15-20 mm szélességű papírból készült zárószalaggal köteles ellátni. A zárószalagon kézírással, vagy bélyegzőlenyomattal fel kell tüntetni a bejelentésre kötelezett személy nevét és üzletének helyét, vagy lakhelyét. A zárószalagot ugy kell a dobozon körülragasztani, hogy annak megsértése nélkül a dobozt felnyitni ne lehessen és a zárószalag végei a doboz fenéklapján egymás közelébe érjenek. A zárószalag elkészítéséről és felragasztásáról a készlet tulajdonosa tartozik gondoskodni.
A bejelentés benyújtásával egyidejűleg a dohányáru készletet is be kell mutatni a pénzügyőri szakaszon. A pénzügyőri szakasz a bejelentést megvizsgálja, a készlettel összehasonlítja, kiszámítja és beszedi az esedékes engedélyilletéket, s az engedélyilleték lerovása után az árucsomagolás minden egyes dobozán a zárószalagok végeit a hivatalos körbélyegző festékes lenyomatával látja el. A bejelentést be kell jegyezni az utóbbi pont szerint vezetett számadásba. A bejelentés mindkét példányát, a számadás tételszámára való hivatkozással, záradékolni kell, melyben feltüntetendők az engedélyilleték lerovására vonatkozó adatok. A bejelentés egyik példányát a dohányáruval együtt a félnek kell visszaadni, másik példányba pedig a beszedett engedélyilletékekről vezetett számadáshoz csatolandó. A dohánygyártmány csomagolások fenéklapján, a pénzügyőri szakasz bélyegzőjének lenyomata közelében, a számadás tételszámát fel kell tüntetni.
A dohányárus a visszakapott szivar, vagy szivarkagyártmányokat darabszám szerint is árusíthatja, azzal a megszorítással azonban, hogy felbontott állapotban csak azt az egy dobozt tarthatja, amelyből árusít. Pipadohányból, vagy szivarkadohányból "mintacsomag" felírással egy-egy dobozt szabad felbontva tartani.
7. A pénzügyőri szakasz a bejelentésekről, illetve a beszedett engedélyilletékekről megfelelő számú belívből összefűzött és a pénzügyőri biztosi kerület vezető által lepecsételt számadást köteles vezetni. A számadás a következő rovatokkal szerkesztendő:
a) tételszám,
b) a bejelentés benyújtásának ideje,
c) a bejelentő neve, foglalkozása és lakhelye,
d) a zárszalaggal ellátott aa) szivar, bb) szivarka darabszáma, cc) szivarkadohány és pipadohány mennyisége grammokban,
e) a lerótt engedélyilleték összege, P, f, f) jegyzet.
A számadás bejegyzéseit 1-gyel kezdődő sorszámmal kell ellátni és a tételszámot megszakitásnélküli sorrendben kell folytatni mindaddig, amig a dohányengedélyilleték beszedésének most szabályozott módját fenntartom. A számadást minden hónap utolsó napján le kell zárni, s az aa), bb), cc) és e) hasábok tételeit összegezni kell. A számadás másolatát a hozzátartozó fedezeti okmányokkal együtt a következő hónap 10. napjáig a pénzügy-igazgatósághoz kell felterjeszteni. A beszedett engedélyilleték a postatakarékpénztári forgalom megindulásáig, a számadások felterjesztésével egyidejűleg a pénzügyigazgatóság székhelyén lévő adóhivatal pénztárába letétként fizetendő be, később pedig a pénzügyigazgatóság letéti számlájára kell fizetni.
8. A pénzügyigazgatóság pénzügyőri szakaszok beterjesztett számadásait a mellérendelt számvevőségével felülvizsgáltatja, s minden hónap 20. napjáig összesítő jelentést tesz hozzám, a bejelentett dohánygyártmány mennyiségekről és a beszedett engedélyilletékekről. A befolyt pénzösszegeknek a dohányjövedék javára való befizetése iránt később fogok intézkedni.
9. A jelen rendelet 1. és 2. pontjában meghatározott eljárás során lefoglalt gyártmányokat a pénzügyigazgatóság kobozza el. A vidéki pénzügyigazgatóságok az elkobzott dohánygyártmányokat szeretetadományként a körzetükben lévő honvédségi kórházak ápoltjai
között osztassák szét, a székesfővárosi pénzügyigazgatóság pedig a budapesti központi dohányáruraktárba szállíttassa be. A lefoglalt belföldi csempészett dohány az eddigi szabályoknak megfelelően a dohányjövedék raktáraiba szállítandó be. Azok az őrizetbe vett dohánygyártmányok, melyek az ország felszabadulása óta bocsáttattak forgalomba, a kisárusi ár lefizetése ellenében a legközelebbi dohánykisárusnak adandók át és a beszedett ellenérték szabályszerűen elszámolandó.
10. Jelen rendeletem azonnal hatályba lép és meghagyom a pénzügyigazgatóságnak, hogy pontos végrehajtása iránt soronkívül intézkedjék. Budapest, 1945, április 28.
A miniszter rendeletéből: