adozona.hu
47880/1946. NM rendelet
47880/1946. NM rendelet
a baleseti járadékok megállapítása tárgyában

- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Tipus:
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A 9720/1946. ME rendeletben (Magyar Közlöny 194. szám) foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
Az 1947. évi január hó 1. napjától esedékes baleseti járadékot a (2) bekezdésben felsorolt négy [A)-D)] járadékosztályra meghatározott havi javadalmazás alapulvételével kell az 1927: XXI. tc.-ben, valamint a 42150/1946. NM rendeletben (Magyar Közlöny 103. szám) foglalt rendelkezések alkalmazásával fizetni, illetőleg megállapítani.
Az A) járadékosztályban havi 240 forint, a B) járadé...
(1) Az 1947. évi január hó 1. napjától esedékes baleseti járadékot a (2) bekezdésben felsorolt négy [A)-D)] járadékosztályra meghatározott havi javadalmazás alapulvételével kell az 1927: XXI. tc.-ben, valamint a 42150/1946. NM rendeletben (Magyar Közlöny 103. szám) foglalt rendelkezések alkalmazásával fizetni, illetőleg megállapítani.
(2) Az A) járadékosztályban havi 240 forint, a B) járadékosztályban havi 200 forint, a C) járadékosztályban havi 160 forint, a D) járadékosztályban pedig havi 120 forint a baleseti járadék fizetésének, illetőleg megállapításának alapösszege.
(3) Az özvegyi járadék és a szülői járadék fizetésénél, illetőleg megállapításánál az (1) és (2) bekezdésben foglalt rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a (2) bekezdésben megállapított alapösszegeket 50%-al felemelt összegben kell számításba venni, továbbá, hogy a járadékos családtagok járadékai együttesen a (2) bekezdésben meghatározott alapösszegeket nem haladhatják meg.
2. §
(1) Az 1946. évi július hó 31. napját követő időben történt balesetből igényjogosultaknak járadékosztályba [1. § (2)] sorolása szempontjából a 11.400/1945. NM rendelet (Magyar Közlöny 1945. évi 110. sz.) 2. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezések alkalmazásával megállapítandó évi javadalmazás összege az irányadó.
(2) Az 5.400 forint és ezt meghaladó évi javadalmazás esetében az A) járadékosztály,
a 3.600 forintot meghaladó és az 5.100 forintot el nem érő évi javadalmazás cselében a B) járadékosztály,
az 1.800 forintot meghaladó és a 3.600 forintot el nem érő évi javadalmazás esetében a C) járadékosztály,
az 1.800 forintnál kevesebb évi javadalmazás esetében a D) járadékosztály szerint kell a járadékot fizetni, illetőleg megállapítani.
(3) Az évi javadalmazásnak az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés értelmében történő megállapításánál a nem forintértékben elért javadalmazást figyelmen kívül kell hagyni,
3. §
(1) Az 1946. évi augusztus hó 1. napját megelőző időben történt balesetből igényjogosultaknak járadékosztályba sorolása szempontjából - a 4. § (1) bekezdésében emlitett időpontokban történt balesetből igényjogosultak kivételével - az 1927: XXI. tc. 80. §-a, vagy a 4223/1928. eln. NMM rendelet értelmében pengő értékben megállapított vagy esetleg ezután megállapítandó beszámítható évi javadalmazás összege az irányadó.
(2) A 3.600 pengő beszámítható évi javadalmazás esetében az A) járadékosztály,
a 2.400 pengőt meghaladó és a 3.600 pengőt el nem érő beszámítható évi javadalmazás esetében a B) járadékosztály,
az 1.200 pengőt meghaladó és a 2.400 pengőt el nem érő beszámítható évi javadalmazás esetében a C) járadékosztály,
az 1.200 pengőnél kevesebb beszámítható évi javadalmazás esetében pedig a D) járadékosztály szerint kell a járadékot fizetni, illetőleg megállapítani.
(3) Ha a baleseti járadékot az 1927: XXI. tc. 80. §-ának az 5960/1941. ME rendelet (Budapesti Közlöny 1941. évi 188. szám) 20. §-a (2) bekezdésével kiegészített rendelkezése alapján állapították meg vagy kell megállapítani, a beszámítható évi javadalmazásnak az említett jogszabály alapján pótlékkal emelt részét figyelmen kívül kell hagyni és az így csökkentett beszámítható javadalmazást kell a (2) bekezdés alkalmazása szempontjából számításba venni.
(4) A szén- és bauxitbányászatban, az olajbányászatban, a vásércbányászatban, továbbá az acél- és kohóiparban és végül a most felsorolt üzemek egyéb ipari és melléküzemeiben (a baleseti biztosítási bányaüzletágban) bekövetkezett balesetekből igényjogosultakkal kapcsolatban a jelen § rendelkezéseit azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az 1.200 pengőnél kevesebb beszámítható évi javadalmazás esetében is a C) járadékosztály szerint kell a járadékot fizetni, illetőleg megállapítani.
4. §
(1) Az 1920. évi január hó 1. napja és az 1925. évi június hó 30. napja, valamint az 1945. évi január hó 1. napja és az 1946. évi július hó 31. napja közötti időben történt balesetekből igényjogosultaknak járadékosztályba sorolása szempontjából javadalmazásra tekintet nélkül a baleset napján üzött foglalkozás az irányadó,
(2) A vezető és irányító feladatkört ellátó munkavállalók, művezetők, vállalatvezetők és a hasonló foglalkozásnak részére az A) járadékosztály,
a különleges képesítésű szakmunkások és a hasonló feladatkört ellátó munkavállalók részére a B) járadékosztály, a szakmunkások és hasonló feladatkört ellátó munkavállalók részére a C) járadékosztály,
a háztartási alkalmazottak, napszámosok és az A)-C) járadékosztályba nem sorolható többi munkavállalók részére a D) járadékosztály szerint kell a járadékot fizetni, illetőleg megállapítani.
(3) A tanoncok, gyakornokok és az ezekhez hasonló foglalkozású munkavállalók járadékosztályba sorolása szempontjából az a foglalkozás az irányadó, amelyre a baleset idejében kiképzést nyertek.
(4) A 3. § bekezdésében megjelölt munkavállalóknak a jelen § (1) bekezdése szerint foglalkozás alapján történő sorolása szempontjából a bányanyugbérrel kapcsolatos egyes kérdések szabályozása tárgyában kiadott 46.300/1940. N. M. rendeletben (Magyar Közlöny 159. szám) megállapított csoportokban felsorolt munkakörök az irányadók azzal, hogy az I. csoportnak az A) járadékosztály, a II. csoportnak a B) járadékosztály, a III. csoportnak pedig a C) járadékosztály felel meg.
(5) A jelen § alkalmazása szempontjából a járadékigény tárgyában hozott határozatban vagy birói ítéletben foglalkozásként feltüntetett adatok az irányadók. Ennek hiányában a rendelkezésre álló baleseti iratok adatai alapján kell a foglalkozást megállapítani.
5. §
(1) A 2. § és a 3. § szerinti járadékosztályba sorolás tárgyában az érdekelt értesítése nélkül kell intézkedni. A beszámítható javadalmazásnak jogerős határozattal vagy bírói ítélettel megállapított összegét a járadékosztályba sorolással kapcsolatban kifogásolni nem lehet.
(2) A 4. § szerinti járadékosztályba sorolásról a járadékost irásbeli intézkedéssel kell értesíteni. A járadékost az értesítésben foglalt intézkedéssel kell értesíteni. A járadékos az értesítésben foglalt intézkedés ellen az értesítés kézbesítésétől számított 15 nap alatt az Országos Társadalombiztosító Intézet kártalanító bizottságához felszólamlással élhet. Felszólamlás hiányában az ügyviteli intézkedés jogerőre emelkedik.
(3) Az 1927: XXI. tc. 58. §-ának hatálya alá eső baleseti teherviselők tekintetében a jelen § rendelkezéseit értelemszerűen kell alkalmazni.
6. §
A jelen rendeletben foglalt rendelkezések nem vonatkoznak a mezőgazdasági munkavállalók baleseti járadékára. A mezőgazdasági munkavállalók baleseti járadékának fizetése tárgyában külön történik intézkedés.
7. §
A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1947. évi január hó 7-én.