APEH közlemény (AEÉ 2006/4.)

a felszolgálási díj alkalmazásának, kezelésének szabályairól a vendéglátóhelyeken üzemelő pénztárgépek esetében

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

2005. október 1-jén hatályba lépett a felszolgálási díj mértékének megállapításáról, valamint a felszolgálási díj alkalmazásának és felhasználásának szabályairól szóló 71/2005. (IX. 27.) GKM rendelet. A rendelet értelmében a vendéglátó üzlet szolgáltatásai után az üzemeltető - értékesítő helyenként - felszolgálási díjat számíthat fel. Az étlapon feltüntetett felszolgálási díj mértéke a vendég által elfogyasztott termé-kek ét- és itallapon, valamint árlapon feltüntetett, az általános forgalmi ...

APEH közlemény (AEÉ 2006/4.)
a felszolgálási díj alkalmazásának, kezelésének szabályairól a vendéglátóhelyeken üzemelő pénztárgépek esetében
2005. október 1-jén hatályba lépett a felszolgálási díj mértékének megállapításáról, valamint a felszolgálási díj alkalmazásának és felhasználásának szabályairól szóló 71/2005. (IX. 27.) GKM rendelet. A rendelet értelmében a vendéglátó üzlet szolgáltatásai után az üzemeltető - értékesítő helyenként - felszolgálási díjat számíthat fel. Az étlapon feltüntetett felszolgálási díj mértéke a vendég által elfogyasztott termé-kek ét- és itallapon, valamint árlapon feltüntetett, az általános forgalmi adót tartalmazó árának 15%-át nem haladhatja meg, amely az előzőek szerint az általános forgalmi adót is tartalmazza. A fogyasztó részére adott számlán, nyugtán a fogyasztó által fizetendő összegben a felszolgálási díjat elkülönítetten kell feltüntetni. A rendelet előírja továbbá, hogy a felszámított felszolgálási díjat havonta kell a vendéglátásban közvetlenül - üzletben - közreműködőknek kifizetni, és a kifizetésnek meg kell egyeznie a felszolgálási díj befolyt összegének - külön jogszabályokban meghatározott - adókkal és járulékokkal csökkentett hányadával. A felszolgálási díj közreműködők közötti felosztásának szabályairól, arányáról az üzemeltetőknek a munkahelyi érdekképviseleti szervezettel, vagy annak hiányában a közreműködőkkel kell írásban megállapodni.
Tekintettel arra, hogy a vendéglátási tevékenység pénztárgéppel történő nyugtaadásra kötelezett, a felszolgálási díjat felszámító üzletekben a pénztárgépeket alkalmassá kell tenni annak kezelésére. A jelenleg használatos készülékek pénztárgép-program módosítás, így külön engedélyeztetés nélkül átalakíthatók a feladat megoldására. A pénztárgép típusok fejlettségének, tudásának függvényében, lehetőségeik felhasználásával az átállítást az adott típus javítására jogosult szerviz végezheti el, amely paraméterezéssel (szerviz programozással) valósítható meg. Az átprogramozás során biztosítani kell a nyugtán, számlán a felszolgálási díj kiíratását, valamint ezeknek az adatoknak a gyűjtését és listán való elkülönített megjelenítését.
A vendéglátóhelyeken használatos pénztárgépek két típusba sorolhatók: hagyományos típusú és számítógép alapú pénztárgépek, amelyek átalakítását az alábbiak szerint kell végrehajtani.
1. Hagyományos típusú pénztárgépek
A felszolgálási díj kezelésére két megoldás választható aszerint, hogy a vendéglátóhelyen használják-e a cikkelemes (PLU-s) nyilvántartást vagy sem.
Cikkelemes nyilvántartást nem használó pénztárgépek
Ezeknél a pénztárgépeknél a felszolgálási díjhoz hozzá kell rendelni, ki kell jelölni egy elkülönített árucsoport gyűjtőt (regisztert) az 5 db áfa gyűjtőn kívül. A kijelölt gyűjtőt - megnevezéssel ellátva - a szerviz által elvégzett programozással hozzá kell rendelni a 20%-os áfa gyűjtőhöz, így biztosítva az áfa szerinti adózás igényeinek kielégítését. A nyugta, számla készítésekor a felszolgálási díjat a kijelölt billentyű lenyomásával kell regisztrálni, amelynek megnevezése megjelenik a nyugtán, ill. egyszerűsített számlán.
A felszolgálási díj gyűjtése ily módon biztosítható az elkülönített árucsoport gyűjtőben. Kiíratása a pénztárjelentés (X jelentés) megfelelő szerviz programozásával - külön tételsoron történő kiíratásával - valósítható meg.
Az üzemeltetőnek a napi zárás végrehajtása előtt kötelezően ki kell listáznia a pénztárjelentést (X jelentést), és a napi listák gyűjtésével a könyvelés számára a hónap végén ily módon biztosíthatók a GKM rendeletben előírt havi felszolgálási díj meghatározásához szükséges adatok. (Egyes pénztárgép típusok képesek az árucsoport gyűjtők havi kiíratására is.)
Cikkelemes nyilvántartást használó pénztárgépek
Ezeknél a pénztárgépeknél a megoldás hasonló az előzőekhez, csak itt nem gyűjtőhöz, hanem egy cikkelemhez (PLU-hoz) kell hozzárendelni a felszolgálási díjat. Ebben az esetben - tekintettel arra, hogy a cikktörzsben fix értékű adatok adhatók meg - a felszolgálási díj regisztrálásakor felül kell írni az aktuális értékkel a pénztárgép által felkínált adatot. A 20%-os áfa gyűjtőhöz rendelés, a pénztárjelentés elkészítése megegyezik az előző pontban leírtakkal.
2. Számítógép alapú pénztárgépek
Ezek a rendszerek cikk törzsállománnyal rendelkeznek, amelyek tételesen tartalmazzák a termékeket megnevezéssel, áfa besorolással, érték adattal együtt. Ebben az esetben a törzsállományba fel kell vinni egy felszolgálási díj megnevezésű cikket, 20%-os áfa besorolással, és a díj, mint egy termék regisztrálható a nyugtán vagy a számlán. Ezek a pénztárgépek rendelkeznek cikkszámonkénti gyűjtési lehetőséggel és annak kiíratásával, így biztosítható a felszolgálási díj összesített kimutatása.
3. A felszolgálási díj alkalmazásának és kezelésének az előzőekben meghatározott módszerein kívül a jelenleg használatos pénztárgépek szoftvereinek módosításával is teljesíthetők az előírások. A díj rögzítésének, kiszámításának, napi és havi gyűjtésének kifejezetten ebből a célból történő megvalósítása egyszerűbb, könnyebben használható, az igényeknek jobban megfelelő megoldást eredményez. Az így elkészíthető kimutatások az elvárásoknak jobban megfelelnek, a könyvelés számára könnyebben hasznosítható adatokat szolgáltatnak.
A pénztárgépek követelmény rendszerének II. A) . 3. 6. pontja (megjelent az Adó és Ellenőrzési Értesítő 2006. évi 1-2. számában, valamint az Interneten, hatályos 2006. január 1-jétől) tartalmazza az újonnan kifejlesztésre és engedélyeztetésre kerülő éttermi pénztárgépekre vonatkozó ezen új szabályozást.
Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.