APEH közlemény (AEÉ 1./2006.)

az adóigazgatási azonosításra alkalmas nyugta adását biztosító pénztárgépek és taxaméterek forgalmazásának, használatának feltételeiről és az azzal összefüggő nyilvántartási, elszámolási és adatszolgáltatási kötelezettségekről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A számla, egyszerűsített számla és nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint a nyugta adását biztosító pénztárgép és taxaméter alkalmazásáról szóló, az 1996. évi LXVI. törvénnyel, és a 12/1997. (IV. 18.), a 35/1996. (XII. 27.), a 8/1999. (III. 5.), a 34/1999. (XII. 26.), a 8/2000. (II. 16.), a 33/2000. (IX. 21.), a 2/2003. (I. 30.), a 20/2004. (IV. 21.), a 24/2005. (VII. 14.) PM rendelettel, valamint a 38/2003. (VI. 26.) AB határozattal módosított 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet (továbbiak...

APEH közlemény (AEÉ 1./2006.)
az adóigazgatási azonosításra alkalmas nyugta adását biztosító pénztárgépek és taxaméterek forgalmazásának, használatának feltételeiről és az azzal összefüggő nyilvántartási, elszámolási és adatszolgáltatási kötelezettségekről
A számla, egyszerűsített számla és nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint a nyugta adását biztosító pénztárgép és taxaméter alkalmazásáról szóló, az 1996. évi LXVI. törvénnyel, és a 12/1997. (IV. 18.), a 35/1996. (XII. 27.), a 8/1999. (III. 5.), a 34/1999. (XII. 26.), a 8/2000. (II. 16.), a 33/2000. (IX. 21.), a 2/2003. (I. 30.), a 20/2004. (IV. 21.), a 24/2005. (VII. 14.) PM rendelettel, valamint a 38/2003. (VI. 26.) AB határozattal módosított 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet (továbbiakban: PM rendelet) 2. § (7) bekezdése alapján az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (továbbiakban: APEH) a következő közleményt adja ki.
Az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (továbbiakban: áfa-törvény) 43. § (1) és 70. § (1) bekezdése alapján az adóalanyok (a szerencsejátékszolgáltatás, az újság-, folyóirat-árusítás és a kezelőszemélyzet nélküli automatából teljesített termékértékesítés, illetve kezelőszemélyzet nélküli automata berendezés igénybevételével regisztrált szolgáltatás kivételével) számlaadásra vagy nyugtaadásra kötelezettek. A számla- illetve nyugtaadást adóigazgatási azonosításra alkalmas bizonylattal kell teljesíteni. A PM rendelet melléklete meghatározza azon adóalanyok körét, akik nyugtaadási kötelezettségüknek csak pénztárgéppel, taxaméterrel tehetnek eleget.
I. Általános előírások
Adóigazgatási azonosításra alkalmas pénztárgépes nyugta csak
a) az APEH elnöke által jóváhagyott, és
b) az APEH által feljogosított szerviz által üzembe helyezett pénztárgéppel, taxaméterrel adható.
A forgalmazási engedélyt az APEH elnöke adja ki, és vonja vissza. Az APEH elnöke az engedélyben megjelöli a típust, az engedély számát, a forgalmazó és a szervizek kötelezettségeit. Ha a forgalmazó, vagy a szervizek az engedélyben foglaltakat nem tartják be, az APEH a jogszabályokban előírtak szerint jár el. A forgalmazásra engedélyezett, illetve visszavont pénztárgépek és taxaméterek listája az Adó és Ellenőrzési Értesítőben és az APEH Internetes honlapján közzétételre kerül.
Az engedélyezéshez - a PM rendelet előírásai szerint - az Országos Pénztárgép és Taxaméter Technikai Bizottság (továbbiakban: Bizottság) ad javaslatot, ezért az engedélyezési eljárás elindítása előtt a forgalmazónak a készülék típusára vonatkozó bejelentést az APEH címére (1373 Bp., Pf. 561.), a Bizottság titkársága részére kell megküldeni.
A Bizottság az ügyrendjében szabályozott módon végzi munkáját.
A pénztárgépek műszaki elővizsgálatát a Magyar Elektrotechnikai Ellenőrző Intézet Kft. (továbbiakban: MEEI, címe: 1135 Budapest XIII. Béke u. 43.), a taxaméterek mérésügyi szempontok szerinti vizsgálatát az Országos Mérésügyi Hivatal (továbbiakban: OMH, címe: 1124 Budapest XII. Németvölgyi út 37-39.) végzi. A vizsgálatokért fizetendő díjak a forgalmazót terhelik. Ha a forgalmazó a jelen közleményben meghatározott feltételeknek, követelményeknek nem megfelelő készülék vizsgálatát kéri, és emiatt később újabb vizsgálatra kerül sor, annak díját a MEEI vagy az OMH felszámíthatja.
A pénztárgépet vagy taxamétert forgalmazó köteles a jelen közlemény melléklete szerinti, kereskedelmi forgalomban nem kapható nyomtatványok és kitöltési előírások elkészítéséről és utánpótlásáról, valamint a szervizeknek, illetve a használóknak való átadásáról gondoskodni.
A pénztárgépek üzembe helyezéséről és használatában bekövetkező változásáról - APEH 554 r. számú, nyomtatványboltokban kapható - egységes adatközlő lapot kell kiállítani. A nyomtatvány 5 példányos garnitúrában készül, hátlapján a kitöltési útmutatóval. A nyomtatvány megnevezése: Adatközlő lap a PÉNZTÁRGÉP üzembe helyezéséről, használatában bekövetkezett változásáról, nyilvántartásba vételről. (1. sz. melléklet)
A taxaméterek üzembe helyezéséről és használatában bekövetkező változásáról - APEH 553 r. számú, nyomtatványboltokban kapható - egységes adatközlő lapot kell kiállítani. A nyomtatvány 5 példányos garnitúrában készül, hátlapján a kitöltési útmutatóval. A nyomtatvány megnevezése: Adatközlő lap a TAXAMÉTER üzembe helyezéséről, használatában bekövetkezett változásáról. (5. sz. melléklet)
Az üzembe helyezést, javítást végző műszerész köteles a pénztárgépnaplót/taxaméternaplót a kitöltési előírások szerint
vezetni, az adatközlő lapokat kiállítani, plombanyomó számának megadásával, aláírással ellátva hitelessé tenni és a megjelölt szervezeteknek megküldeni, erre a felhasználó figyelmét felhívni. Hiányosság esetén a jogszabályokban meghatározott jogkövetkezményeket alkalmazhat az adóhatóság.
A szervizelési jogot szerzett vállalkozó, vállalkozás vezetője az alkalmazottak figyelmét köteles felhívni a szabályszerű eljárásra, melynek megsértése a szervizelési jog visszavonásával járhat.
II. Pénztárgép
A) Engedélyezés
A pénztárgéptípus forgalmazására irányuló kérelem esetén az APEH elnöke akkor ad engedélyt, ha a pénztárgép megfelel a hatályos jogszabályokban előírt követelményeknek, a jelen közleményben előírt technikai és egyéb követelményeknek, valamint az 5. pontban meghatározott feltételek szerint a kérelem mindent tartalmaz, ami az engedély megadásához szükséges.
1. Technikai feltételek
1.1. A pénztárgépnek alkalmasnak kell lenni készpénzzel, vagy készpénz-helyettesítő eszközzel történő fizetések rögzítésére és bizonylatolására.
1. 2. A pénztárgépnek a közleményben meghatározott tartalmú bizonylatokat, és ezzel egyidejűleg a bizonylatokkal megegyező tartalmú (eltekintve a fejléc, üdvözlő- és reklámsorok kötelező nyomtatásától) ellenőrző szalagot kell nyomtatni, vagy a 3. 5. pont szerinti elektronikus napló fájlt kell rögzíteni. Ellenőrző szalagként folytonos papírtekercs használható. A tekercs vágása nem megengedett. Mind a bizonylatoknak, mind az ellenőrző szalagnak jól olvashatónak kell lennie, és olvashatóságát legalább az adó megállapításához való jog elévüléséig (továbbiakban elévülési idő) meg kell tartania. Az adó megállapításához való jog annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amelyben az adóról bevallást, bejelentést kellett volna tenni, illetve bevallás, bejelentés hiányában az adót meg kellett volna fizetni.
1. 3. A pénztárgépnek plombával lezárhatónak kell lennie. A plomba helyét úgy kell meghatározni, hogy felbontása nélkül a készüléken illetéktelen beavatkozás, adattörlés ne legyen végrehajtható. A pénztárgép burkolatát úgy kell kialakítani, hogy a készülék nyílásain keresztül se legyen lehetőség a tárolt adatok módosítására. A plomba formájára, anyagára és tartalmára vonatkozó előírásokat a 9. sz. melléklet tartalmazza. Az APEH-engedélytől eltérő plomba a pénztárgépek és taxaméterek lezárására nem alkalmazható.
1. 4. A pénztárgépnek adómemóriával kell rendelkeznie, amelynek a hozzáférhetetlenség biztosításával tárolnia kell a napi értékesítés engedményekkel, bizonylaton belüli sztornókkal és visszárukkal csökkentett, felárakkal növelt, áfát is tartalmazó végösszegét (továbbiakban: napi forgalom) . Biztosítani kell, hogy az adómemóriában tárolt adatok megváltoztatása ne legyen lehetséges. A pénztárgép az adómemóriától való megszakítás, vagy az adómemória megtelte esetén nem működhet tovább. Az adómemóriának az adatokat tápfeszültség kimaradása esetén is tárolnia kell.
1. 5. A pénztárgépnek legalább az alábbi öt forgalmi gyűjtővel kell rendelkeznie, amelyek az értékesítések és egyéb -1.7. pont szerinti - tranzakciók áfa-csoportonkénti elkülönített regisztrációját biztosítják:
- 05%-os áfa kulcsú termékek, szolgáltatások forgalmának gyűjtője, jele "A";
- 15%-os áfa kulcsú termékek, szolgáltatások forgalmának gyűjtője, jele "B";
- 20%-os áfa kulcsú termékek, szolgáltatások forgalmának gyűjtője, jele "C";
- Adójegyes termékek forgalmának gyűjtője, jele "D";
- Tárgyi adómentes termékek, szolgáltatások, vagy a II.B) .2.3. pont szerinti adóalanyok forgalmának gyűjtője, jele "E".
A forgalmi adatok gyűjtését bizonylat szinten (nyugta, egyszerűsített számla) és napi szinten is biztosítani kell.
A fenti áfa kulcsok a közlemény kiadásakor érvényesek.
A pénztárgépnek alkalmasnak kell lennie az áfa kulcsok 1. 26. pont szerinti módosítására.
1. 6. A pénztárgéppel negatív végösszegű, vagy forgalmi gyűjtőjű nyugta, egyszerűsített számla nem bocsátható ki. A nyugta, vagy egyszerűsített számla kinyomtatását követő engedményt, sztornót, vagy visszárut a vevő eredeti bizonylatának - egyszerűsített számla esetén a bizonylat fénymásolatának - csatolásával, az e közleményben meghatározott tartalmú sztornó, vagy visszáru bizonylaton, vagy egyéb, erre a célra rendszeresített kézi kitöltésű szigorú számadású bizonylatként kezelt nyomtatványon kell elszámolni.
1. 7. A pénztárgép nyugta, egyszerűsített számla készítésekor az alábbi elemi tranzakció típusokat kezelheti:
- Értékesítés - Sztornó (jele: " ");
- Felár - Felár sztornó (jele: "f");
- Engedmény - Engedmény sztornó (jele: "e");
- Visszáru - Visszáru sztornó (jele: "v");
- Részösszeg felár - Részösszeg felár sztornó (jele: "f");
- Részösszeg engedmény - Részösszeg engedmény sztornó (jele: "e") .
Az értékesítés és sztornó tranzakció típus alkalmazása kötelező, a többié opcionális. A nyugta, egyszerűsített számla tételsorainak nyomtatásakor a tranzakció típusát jellel, vagy megnevezéssel egyértelműen azonosítani kell. A forgalmi gyűjtők tartalmát csökkentő tranzakciók (sztornó, engedmény, visszáru, felár sztornó) értékét "-" előjellel kell kinyomtatni.
1. 8. A pénztárgépnek (az alkalmazott tranzakció típusoktól függően) az alábbi bizonylat szintű és napi szintű tranzakció-gyűjtőkkel kell rendelkeznie:
- Felár;
- Sztornó;
- Engedmény;
- Visszáru.
A tranzakció típusok, bizonylat szintű forgalmi és tranzakció-gyűjtők kapcsolatait az "A " melléklet foglalja össze.
Sztornó és visszáru bizonylatok kezelése esetén a pénztárgépnek az alábbi napi szintű gyűjtéseket is el kell végezni:
- Sztornó bizonylatok értékének gyűjtése;
- Visszáru bizonylatok értékének gyűjtése.
1. 9. A pénztárgépnek legalább az alábbi napi szintű számlálókat kell kezelnie:
- Kinyomtatott nyugták számlálója
- A pénztárgép nyugtanyomtatóján kinyomtatott egyszerűsített számlák számlálója
- Nyugták, egyszerűsített számlák megszakításainak számlálója
Sztornó és visszáru bizonylatok kezelése esetén a pénztárgépnek az alábbi napi szintű számlálásokat is el kell végezni:
- Sztornó bizonylatok számlálása;
- Visszáru bizonylatok számlálása.
1.10. A pénztárgépnek göngyölített forgalomként (GT) az adómemória indításától kezdődően gyűjteni kell a napi forgalmi gyűjtők összegét.
1. 11. A pénztárgépnek az adómemória indításától kezdődően az alábbi globális számlálókat kell kezelnie:
- Napi zárások számlálója
- RAM törlések számlálója
1. 12. A pénztárgépnek legalább az alábbi funkciókat kell kezelnie:
1.12.1. Napi funkciók:
- Napnyitás;
- Bizonylatnyitás (nyugta, egyszerűsített számla, nem adóügyi bizonylat);
- Tételsor nyomtatás (nyugta tételsor, egyszerűsített számla tételsor, megjegyzés sor);
- Rész-összesen sor nyomtatás;
- ÖSSZESEN sor nyomtatás;
- Bizonylat-megszakítás (nyugta, egyszerűsített számla, nem adóügyi bizonylat);
- Bizonylatzárás (nyugta, egyszerűsített számla, nem adóügyi bizonylat);
- Napzárás.
1. 12. 2. Adómemória indítási, technikai és egyéb funkciók:
- Dátum-, idő-állítás;
- "Azonosító rekord" írás;
- "Áfa rekord" írás;
- Adómemória indítás;
- Adómemória adatai nyomtatás (sorszám és dátum szerint)
- "RAM TÖRLÉS rekord" írás; - Fejléc beállítás; - Váltópénz-kezelés ("Pénz be"); - Fölözés ("Pénz ki");
- Pénztár-jelentés.
A pénztárgép napi, indítási, technikai és egyéb funkcióinak működését a "B" és "C" melléklet foglalja össze. Az euró bevezetésével kapcsolatos speciális funkciók leírását a 4. pont tartalmazza.
1. 13. A pénztárgép az általa kezelt funkciókat csak meghatározott sorrendben hajthatja végre. A végrehajtás feltételeit az adóügyi modul (adómemória és adóügyi kártya (hagyományos pénztárgép esetén az adómemóriát kezelő hardver-szoftver elemek) ) aktuális állapota határozza meg. Az adóügyi modul lehetséges állapotait, a funkciók végrehajtásának állapot-feltételeit, a végrehajtás állapotváltozásait a "D", "E", "F" melléklet foglalja össze.
1. 14. A pénztárgépnek az alábbi hibák esetén blokkolt állapotba kell kerülnie:
- Az adóügyi modul biztonsági áramforrásának feltöltése nem megfelelő;
- Az adóügyi modul RAM területén tárolt adatok tartalma nem konzisztens;
- Az adómemóriában és az adóügyi modul RAM területén tárolt adómemória azonosítószám nem azonos;
- Az adómemória és az adóügyi kártya között nincs kapcsolat;
- Az adómemória adattartalma sérült;
- Az adómemória megtelt;
- Az adóügyi modul hibás;
- Az adóügyi kártya működtető programjának (hagyományos pénztárgép esetén a pénztárgép program) ellenőrző száma megváltozott. Ennek ellenőrzését a pénztárgép bekapcsolásakor kell elvégezni oly módon, hogy az adóügyi kártya működtető programja (hagyományos pénztárgép esetén a pénztárgép program) kiszámolja önmaga ellenőrző számát, és összehasonlítja az adómemóriában (az azonosító rekordban, RAM törlés esetén az utolsó RAM törlés rekordban) tárolt ellenőrző számmal.
Blokkolt állapotban a pénztárgép dátum, idő-állításon kívül kizárólag az adómemória adatainak kinyomtatását végezheti el, minden egyéb funkció végrehajtása tilos. A blokkolt állapot kizárólag a pénztárgép adóügyi modulján elhelyezett "RAM törlés jumper" aktivizálásával oldható fel. Ennek menete a következő:
- A plomba kibontása;
- A blokkolt állapotot okozó hiba elhárítása;
- "RAM törlés jumper" aktivizálása, melynek hatására a "RAM törlés rekord" az adómemóriába íródik és az adóügyi modul RAM területe törlésre kerül.
A "RAM törlés jumper" aktív állapotában a pénztárgép a "RAM törlés rekord" adómemóriába írásán kívül kizárólag dátum-, idő-állítás funkciót hajthat végre.
1. 15. A pénztárgép nyomtató egysége kizárólag az alábbiakban meghatározott magyar nyelvű bizonylatokat nyomtathatja ki: (Az euró bevezetésével kapcsolatos bizonylatváltozások leírását a 4. pont tartalmazza.)
1. 15. 1. Nyugta (adóügyi bizonylat), amely legalább a következő adatokat tartalmazza:
- Bizonylat fejléc adatok (az adatsorok alábbi sorrendje kötelező);
• A bizonylatot kibocsátó vállalkozás (vállalkozó) neve;
• A bizonylatot kibocsátó vállalkozás (vállalkozó) székhelye;
• A bizonylatot kiállító üzlet neve (amennyiben különbözik a vállalkozás (vállalkozó) nevétől);
• A bizonylatot kiállító üzlet címe (amennyiben különbözik a vállalkozás (vállalkozó) székhelyétől);
• A vállalkozás (vállalkozó) adószáma.
- "NYUGTA";
- A tranzakció tárgyának (termék, szolgáltatás) megnevezése, adóval együtt számított értéke, a tranzakció típusának jele (vagy megnevezése), a forgalmi gyűjtő 1. 5. pont szerinti jele;
- A nyugta végösszege (fizetendő összeg), "ÖSSZESEN: .....Ft" formában;
- A nyugta sorszáma 1.16. pont szerint;
- A nyugta kibocsátásának kelte (év, hó, nap, óra, perc);
- Stilizált AP jel és ennek folytatásaként a pénztárgép 9 jegyű azonosítószáma, amelynek első három jegye az APEH-engedély száma, a további 6 számjegy a forgalmazó által megadott, "000001"-gyel induló, vezető-nullákkal ellátott, 1-gyel növekvő folyamatos sorszám, amely az adott pénztárgépet egyedileg azonosítja;
A nyugta bizonylat mintáját a G1 melléklet tartalmazza. 1.15.2. Egyszerűsített számla (adóügyi bizonylat), amely legalább a következő adatokat tartalmazza:
- Bizonylat fejléc adatok (1.15.1. pont szerint);
- "EGYSZERŰSÍTETT SZÁMLA";
- Az egyszerűsített számla számlaszáma PPPPPPPPP/ ZZZZ/NNNNN formában, ahol:
• PPPPPPPPP a pénztárgép azonosítószáma;
• ZZZZ a legutóbb megnyitott adóügyi nap sorszáma (négy számjeggyel, vezető nullákkal kinyomtatva);
• NNNNN a bizonylat sorszáma (az adóügyi nap megnyitásakor 1-től induló, folyamatosan 1-gyel növekvő sorszám, öt számjeggyel, vezető nullákkal kinyomtatva);
- A vevő neve;
- A vevő címe;
- A bizonylat tételsorainak fejléce (megnevezés, besorolási szám, mennyiség, mennyiségi egység, adóval együtt számított egységár, adóval együtt számított érték, áfa jel);
- A tranzakció tárgyának (termék, szolgáltatás) megnevezése, áfa törvény szerinti besorolási száma, mennyisége, mennyiségi egysége, adóval együtt számított egységára és értéke, a tranzakció típusának jele (vagy megnevezése), a forgalmi gyűjtő 1. 5. pont szerinti jele;
- Az egyszerűsített számla végösszege (fizetendő összeg), "ÖSSZESEN:.....Ft" formában;
- Az egyszerűsített számla végösszegének áfa-csoport szerinti bontása az áfa jel, áfa mérték és az áfa csoport szerinti érték feltüntetésével. Áfa mértékként "A" áfa jel esetén "04,76%"-ot, "B" esetén "13,04%"-ot, "C" esetén "16,67%"-ot, "D" esetén "AJT", "E" esetén "Mentes az adó alól" szöveget kell nyomtatni;
- "Továbbértékesítés esetén a jövedéki termék származásának igazolására nem alkalmas" szöveg;
- "A számla két példányban készült" szöveg;
- A bizonylat sorszáma 1. 16. pont szerint;
- Az egyszerűsített számla kibocsátásának kelte (év, hó, nap, óra, perc);
- Stilizált AP jel és ennek folytatásaként a pénztárgép 9 jegyű azonosítószáma.
Az egyszerűsített számla bizonylat mintáját a G2 melléklet tartalmazza.
1.15.3.Napi forgalmi jelentés (adóügyi bizonylat), amely kizárólag a következő adatokat tartalmazhatja:
- Bizonylat fejléc adatok (1. 15. 1. pont szerint);
- "NAPI FORGALMI JELENTÉS";
- A napi zárás sorszáma;
- "A-05%:" forgalom;
- "B- 15%:" forgalom;
- "C - 20%:" forgalom;
- "D - AJT:" forgalom;
- "E - TAM:" forgalom;
- Napi forgalom összesen;
- Felár összesen;
- Sztornó összesen;
- Engedmény összesen;
- Visszáru összesen;
- Nyugták száma;
- Egyszerűsített számlák száma;
- Nyugták és egyszerűsített számlák száma összesen;
- Megszakítások száma;
- Sztornó bizonylatok száma (lásd 1. 15. 6. pont);
- Sztornó bizonylatok összesen;
- Visszáru bizonylatok száma (lásd 1. 15. 7. pont);
- Visszáru bizonylatok összesen;
- Göngyölített forgalom (GT);
- A RAM törlés sorszáma, időpontja (év, hó, nap, óra, perc), az 1. 14. pont szerinti program ellenőrző szám, abban az esetben, ha az előző napi zárást követően a napi gyűjtők törlése megtörtént;
- A RAM törlések száma;
- "AZ ADÓMEMÓRIA... ZÁRÁS UTÁN MEGTELIK" (a lehetséges napi zárások feltüntetésével, abban az esetben, ha az adómemória megtelte előtti zárások száma 120, vagy annál kevesebb);
- "AZ ADÓMEMÓRIA MEGTELT" (abban az esetben, ha az adómemória megtelt);
- A bizonylat kinyomtatásának kelte (év, hó, nap, óra, perc);
- Stilizált AP jel és ennek folytatásaként a pénztárgép 9 jegyű azonosítószáma.
Az adatsorok fenti sorrendje kötelező. A napi forgalmi jelentés bizonylat mintáját a G3 melléklet tartalmazza.
1.15.4.Adómemória adatai lista (adóügyi bizonylat), amely kizárólag a következő adatokat tartalmazhatja:
- Bizonylat fejléc adatok (1. 15. 1. pont szerint);
- "ADÓMEMÓRIA ADATAI";
- Az adómemória azonosítószáma;
- Az adómemória inicializálásának kelte (év, hó, nap, óra, perc);
- 1. 14. pont szerinti ellenőrző szám (azonosító rekord szerint);
- A listázott időszak (dátum -tól, -ig, vagy zárás sorszám -tól, -ig);
- A listázott időszak kezdetekor érvényes áfa rekord beírásának dátuma (év, hó, nap), az áfa kulcsok jele és értéke ("A- 05%", "B - 15%", "C - 20%", "D - AJT", "E- TAM");
- Az adómemória adatainak listázott időszak szerinti szekvenciális kiíratása, az alábbi adattartalommal:
• Napi forgalom rekord esetén:
" A napi zárás sorszáma, dátuma (év, hó, nap);
" "A:" napi forgalom;
" "B:" napi forgalom;
" "C:" napi forgalom;
" "D:" napi forgalom;
" "E:" napi forgalom;
" Napi forgalom összesen;
" Az adott naphoz tartozó göngyölített forgalom (GT) .
• RAM törlés rekord esetén:
" A RAM törlés sorszáma, időpontja (év, hó, nap, óra, perc), az 1. 14. pont szerinti program ellenőrző szám.
• Áfa rekord esetén:
" Az áfa változás előtti időszak forgalmának áfa kulcsok szerinti részletezése és összege az alábbi formában:
• "A - 05%:" időszak szerinti forgalom;
• "B - 15%:" időszak szerinti forgalom;
• "C - 20%:" időszak szerinti forgalom;
• "D - AJT:" időszak szerinti forgalom;
• "E - TAM:" időszak szerinti forgalom;
• Időszak szerinti forgalom rész-összesen (-tól, -ig);
• Az áfa rekord módosításának dátuma (év, hó, nap), a módosított áfa kulcsok jele és értéke.
- A listázott időszak forgalmának áfa kulcsok szerinti részletezése és összege az alábbi formában:
• Ha a listázott időszakban áfa változás történt:
" Az utolsó áfa változás keltével kezdődő időszak forgalmának áfa kulcsok szerinti részletezése és összege az alábbi formában:
• "A-XX%:" időszak szerinti forgalom;
• "B - XX%:" időszak szerinti forgalom;
• "C - XX%:" időszak szerinti forgalom;
• "D - XXX:" időszak szerinti forgalom;
• "E - XXX:" időszak szerinti forgalom;
• Időszak szerinti forgalom rész-összesen (-tól, -ig) . " A listázott időszak forgalmának végösszege.
• Ha a listázott időszakban áfa változás nem történt: " A listázott időszak forgalmának áfa kulcsok szerinti
részletezése és összege az alábbi formában:
• "A - 05%:" időszak szerinti forgalom;
• "B - 15%:" időszak szerinti forgalom;
• "C - 20%:" időszak szerinti forgalom;
• "D - AJT:" időszak szerinti forgalom;
• "E - TAM:" időszak szerinti forgalom;
• Időszak szerinti forgalom összesen.
- A pénztárgép göngyölített forgalma (GT);
- Összes zárás száma;
- A RAM törlések száma;
- 1. 14. pont szerinti ellenőrző szám (az utolsó RAM törlés rekord szerint, ha volt RAM törlés);
- A bizonylat kinyomtatásának kelte (év, hó, nap, óra, perc);
- Stilizált AP jel és ennek folytatásaként a pénztárgép 9 jegyű azonosítószáma.
Az adatsorok fenti sorrendje kötelező. (Megjegyzés: áfa rekord és időszak összesen adatok nyomtatása esetén az "A", "B", "C", "D", "E" áfa jel mellé az adott áfa jelhez tartozó, a listázott időszakban érvényes áfa %-okat és azonosítókat kell kiíratni. Ezek értéke a közlemény kiadásakor: 05%, 15%, 20%, AJT, TAM.) Az adómemória adatai bizonylat mintáját a G4 melléklet tartalmazza.
1. 15. 5. "Nem adóügyi bizonylat":
- Bizonylat fejléc adatok (1. 15. 1. pont szerint);
- "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT";
- Szabad szöveg, amely nem tartalmazhatja a stilizált AP jelet és az "ÖSSZESEN" szót;
- A bizonylat kinyomtatásának kelte (év, hó, nap, óra, perc);
- "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT".
"Nem adóügyi bizonylat" készítésekor a forgalmi, tranzakció-gyűjtők és az 1. 9., 1. 11. pont szerinti számlálók értéke nem változhat. A nem adóügyi bizonylat mintáját a G5 melléklet tartalmazza.
1. 15. 6. Nyugta, vagy egyszerűsített számla sztornó bizonylata, amely legalább a következő adatokat tartalmazza:
- Bizonylat fejléc adatok (1. 15. 1. pont szerint);
- "SZTORNÓ BIZONYLAT";
- Az eredeti tranzakciót tartalmazó bizonylat kelte, típusa és azonosítószáma XX/PPPPPPPPP/ZZZZ/NNNNN formában, ahol:
• XX a bizonylat típusa (nyugta esetén "NY", egyszerűsített számla esetén "SZ");
• PPPPPPPPP/ZZZZ/NNNNN a bizonylat azonosítószáma (nyugta esetén a pénztárgép azonosítószáma és a nyugta sorszáma, egyszerűsített számla esetén az egyszerűsített számla száma) .
- A vevő neve; - A vevő címe;
- A bizonylat tételsorainak fejléce (megnevezés, besorolási szám, mennyiség, mennyiségi egység, adóval együtt számított egységár, adóval együtt számított érték, áfa jel);
- A tranzakció tárgyának (termék, vagy szolgáltatás) megnevezése, áfa törvény szerinti besorolási száma, mennyisége negatív előjellel, mennyiségi egysége, adóval együtt számított egységára, adóval együtt számított értéke negatív előjellel, a forgalmi gyűjtő 1. 5 pont szerinti jele;
- A sztornó bizonylat végösszegének áfa-csoport szerinti bontása az áfa jel, áfa mérték és áfa csoport szerinti érték (negatív előjellel) feltüntetésével;
- A sztornó bizonylat végösszege negatív előjellel;
- A sztornó bizonylat kiállításának oka;
- Az eladó és a vevő aláírása;
- A bizonylat példánysorszáma "1. PÉLDÁNY", vagy "2. PÉLDÁNY" formában;
- A sztornó bizonylat sorszáma S/PPPPPPPPP/ZZZZ/ NNNNN formában, ahol:
• S a sztornó bizonylat jele;
• PPPPPPPPP a pénztárgép azonosítószáma;
• ZZZZ a legutóbb megnyitott adóügyi nap sorszáma (négy számjeggyel, vezető nullákkal kinyomtatva);
• NNNNN a bizonylat sorszáma (az adóügyi nap megnyitásakor 1-től induló, folyamatosan 1-gyel növekvő sorszám, öt számjeggyel, vezető nullákkal kinyomtatva) .
- A bizonylat kibocsátásának kelte (év, hónap, óra, perc formában);
- "SZTORNÓ BIZONYLAT" (a bizonylat záró sora) . A sztornó bizonylat mintáját a G6 melléklet tartalmazza. 1. 15. 7. Nyugta, vagy egyszerűsített számla visszáru bizonylata, amely legalább a következő adatokat tartalmazza:
- Bizonylat fejléc adatok (1. 15. 1. pont szerint);
- "VISSZÁRU BIZONYLAT";
- Az eredeti tranzakciót tartalmazó bizonylat kelte, típusa és azonosítószáma XX/PPPPPPPPP/ZZZZ/NNNNN formában, ahol:
• XX a bizonylat típusa (nyugta esetén "NY", egyszerűsített számla esetén "SZ");
• PPPPPPPPP/ZZZZ/NNNNN a bizonylat azonosítószáma (nyugta esetén a pénztárgép azonosítószáma és a nyugta sorszáma, egyszerűsített számla esetén az egyszerűsített számla száma) .
- A vevő neve;
- A vevő címe;
- A bizonylat tételsorainak fejléce (megnevezés, besoro-lási szám, mennyiség, mennyiségi egység, adóval együtt számított egységár, adóval együtt számított érték, áfa jel);
- A tranzakció tárgyának (termék, vagy szolgáltatás) megnevezése, áfa-törvény szerinti besorolási száma, mennyisége negatív előjellel, mennyiségi egysége, adóval együtt számított egységára, adóval együtt számított értéke negatív előjellel, a forgalmi gyűjtő 1. 5 pont szerinti jele;
- A visszáru bizonylat végösszegének áfa csoport szerinti bontása az áfa jel, áfa mérték és áfa csoport szerinti érték (negatív előjellel) feltüntetésével;
- A visszáru bizonylat végösszege negatív előjellel;
- A visszáru bizonylat kiállításának oka;
- Az eladó és a vevő aláírása;
- A bizonylat példánysorszáma "1. PÉLDÁNY", vagy "2. PÉLDÁNY" formában;
- A visszáru bizonylat sorszáma V/PPPPPPPPP/ZZZZ/ NNNNN formában, ahol:
• V a visszáru bizonylat jele;
• PPPPPPPPP a pénztárgép azonosítószáma;
• ZZZZ a legutóbb megnyitott adóügyi nap sorszáma (négy számjeggyel, vezető nullákkal kinyomtatva);
• NNNNN a bizonylat sorszáma (az adóügyi nap megnyitásakor 1-től induló, folyamatosan 1-gyel növekvő sorszám, öt számjeggyel, vezető nullákkal kinyomtatva) .
- A bizonylat kibocsátásának kelte (év, hónap, óra, perc formában);
- "VISSZÁRU BIZONYLAT" (a bizonylat záró sora) .
A visszáru bizonylat mintáját a G7 melléklet tartalmazza.
1.15.8. Göngyölegjegy (speciális visszáru bizonylat) . Tartalma megegyezik az 1.15.7. pont szerinti bizonylat adattartalmával, kivéve az alábbiakat:
- A bizonylat nevét követő sorba a "GÖNGYÖLEGJEGY" szöveget kell nyomtatni;
- Az eredeti tranzakciót tartalmazó bizonylat keltét, típusát és azonosítószámát nem kell kinyomtatni;
- A vevő adatait, a visszáru okát, az eladó és vevő aláírása részt ki kell hagyni.
A göngyölegjegy mintáját a G8 melléklet tartalmazza.
1. 16. A kinyomtatott nyugtákat és a nyugtanyomtatón kinyomtatott egyszerűsített számlákat közös sorszámtartományban folyamatosan növekvő, ZZZZ/NNNNN formájú sorszámmal kell ellátni, ahol:
- ZZZZ a legutóbb megnyitott adóügyi nap sorszáma (négy számjeggyel, vezető nullákkal kinyomtatva);
- NNNNN a bizonylat sorszáma (az adóügyi nap megnyitásakor 1-től induló, folyamatosan 1-gyel növekvő sorszám, öt számjeggyel, vezető nullákkal kinyomtatva) .
1. 17. A sztornó és visszáru bizonylatok kezelésének szabályai:
- A sztornó és visszáru bizonylatok alkalmazása opcionális;
- A sztornó bizonylat tételsor érték és összesítő adatai - a mennyiség és érték adatok negatív előjele kivételével - meg kell, hogy egyezzenek az eredeti értékesítési bizonylat tételsor érték és összesítő adataival;
- A sztornó és visszáru bizonylatot a pénztárgép nyugtanyomtatóján két példányban kell kinyomtatni. Mindkét példányt a vevőnek és az eladónak alá kell írni. A bizonylat első példánya a vevőé, a második példányt az eredeti nyugtához, egyszerűsített számlához, vagy annak fénymásolatához kell csatolni, és mindkét bizonylatot a számviteli törvényben meghatározott ideig a kibocsátó vállalkozásnál meg kell őrizni. (Göngyölegjegy esetén a bizonylatot nem kell aláírni, és nem kell az eredeti értékesítési bizonylathoz csatolni);
- A sztornó, vagy visszáru bizonylat mindkét példányának teljes körű kinyomtatásakor az adott bizonylat számlálóját eggyel, értékének gyűjtőjét a bizonylat összesen értékével meg kell növelni;
- Egy adott nyugtáról, vagy egyszerűsített számláról csak egy sztornó bizonylat nyomtatható;
- Egy adott nyugta, vagy egyszerűsített számla egy adott tételsoráról csak egy visszáru bizonylat nyomtatható;
- Amennyiben a sztornó, vagy visszáru bizonylat első, vagy második példányának teljes körű kinyomtatása, vagy adatainak előírás szerinti gyűjtése nem biztosítható, akkor a bizonylaton "BIZONYLAT-MEGSZAKÍTÁS" szöveggel jelezni kell a megszakítás tényét, majd dátum, idő, "SZTORNÓ BIZONYLAT", vagy "VISSZÁRU BIZONYLAT" szöveg kinyomtatásával kell a bizonylatot lezárni. A megszakított bizonylatot nem kell bizonylatszámmal ellátni;
- Amennyiben egy sztornó, vagy visszáru bizonylat első példánya teljes körűen kinyomtatásra került, akkor a pénztárgép következő nyomtatási műveletként kizárólag a bizonylat második példányának kinyomtatását végezheti el. A két példány adatainak azonosságát - eltekintve a különböző példánysorszámtól - a pénztárgép adóügyi moduljának kell biztosítani.
1. 18. Amennyiben a "NYUGTA", "EGYSZERŰSÍTETT SZÁMLA" teljes körű kinyomtatása, vagy adatainak előírás szerinti gyűjtése nem biztosítható (például hardver hiba, papírhiány, mező túlcsordulás, stb. esetén), akkor a bizonylat nyomtatását meg kell szakítani. Számítógép alapú pénztárgép esetén a bizonylat megszakítása abban az esetben is kötelező, ha az adóügyi kártya bizonylat szintű forgalmi gyűjtőinek összege különbözik a felhasználói program által küldött "ÖSSZESEN sor nyomtatás" funkció paraméterétől (szinkronizálás-hiba) . A megszakított bizonylaton "NYUGTA-MEGSZAKÍTÁS", vagy "EGYSZERŰSÍTETT SZÁMLA-MEGSZAKÍTÁS" szöveggel jelezni kell a megszakítás tényét, majd "ÖSSZESEN: 0 Ft", bizonylat sorszám, dátum, idő, AP jel és sorszám kinyomtatásával kell a bizonylatot lezárni. A megszakított bizonylatokat is az 1.16. pont szerint kell sorszámozni.
1. 19. Amennyiben a "NAPI FORGALMI JELENTÉS" teljes körű kinyomtatása nem biztosítható, akkor a bizonylaton "JELENTÉS-MEGSZAKÍTÁS" szöveggel jelezni kell a megszakítás tényét, dátum, idő, AP jel és a pénztárgép 9 jegyű azonosítószáma kinyomtatásával le kell zárni, majd újra kell kezdeni a bizonylat kinyomtatását.
1. 20. Amennyiben az "ADÓMEMÓRIA ADATAI" lista teljes körű kinyomtatása nem biztosítható, akkor a bizonylaton "JELENTÉS-MEGSZAKÍTÁS" szöveggel jelezni kell a megszakítás tényét, dátum, idő, AP jel és a pénztárgép 9 jegyű azonosítószáma kinyomtatásával le kell zárni, majd a listázandó időszak ismételt megadása után újra kell kezdeni a bizonylat kinyomtatását.
1. 21. Amennyiben a nem adóügyi bizonylat teljes körű kinyomtatása nem biztosítható, akkor a bizonylaton "BIZONYLAT-MEGSZAKÍTÁS" szöveggel jelezni kell a megszakítás tényét, majd dátum, idő és "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT" szöveg kinyomtatásával kell a bizonylatot lezárni.
1. 22. Az adóügyi bizonylatok megnevezését - soremeléssel - közvetlenül a fejléc sorok után, vagy a bizonylat kezdősorába kell nyomtatni. A bizonylat utolsó soraként a stilizált AP jelet és a pénztárgép 9 jegyű azonosítószámát kell kiíratni. A nyugtán, egyszerűsített számlán a reklám, üdvözlő, vásárlást megköszönő sorok az "ÖSSZESEN:" sor és a bizonylat utolsó sora közötti részben nyomtathatók.
1. 23. Az egyéb bizonylatok "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT", "SZTORNÓ BIZONYLAT", vagy "VISSZÁRU BIZONYLAT" megnevezését - soremeléssel - közvetlenül a fejléc sorok után, vagy a bizonylat kezdősorába kell nyomtatni. Az adott bizonylatot a megnevezéssel megegyező "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT", "SZTORNÓ BIZONYLAT", vagy "VISSZÁRU BIZONYLAT" szöveg kiírásával kell lezárni.
1. 24. A pénztárgép által készített bizonylatokon a dátumot és időt év, hó, nap, óra perc sorrendben, az évet négy számjeggyel jelölve kell kinyomtatni. Az adómemóriában tárolt utolsó "napi forgalom rekord" dátumánál korábbi dátumra történő beállítást a pénztárgép nem engedélyezhet. Az adóügyi nap megnyitását követő 24 óra elteltével a pénztárgép nem adóügyi bizonylat és a napi forgalmi jelentés kivételével újabb bizonylat megnyitását nem végezheti el.
1. 25. A pénztárgép nyugtanyomtatóján kibocsátott egyszerűsített számla esetében ugyanazon értékesítésről nyugta vagy újabb számla nem nyomtatható. Ha a számla egyéb nyomtatón készül, akkor előbb a nyugtát, majd ez alapján a számlát kell kiíratni. Ebben az esetben a számla első példányát a vevőnek kell adni, a nyugtát a számla második példányához csatolva a kibocsátó vállalkozásnál legalább az 1.2. pont szerinti elévülési ideig meg kell őrizni. A nyugta alapján készített számlán "A számla a ZZZZ/NNNNN számú nyugta alapján készült" szöveggel ki kell nyomtatni az eredeti nyugta sorszámát is.
1. 26. A pénztárgépnek alkalmasnak kell lennie az áfa kulcsok előre programozott módú kezelésére, azaz, egy korábbi időpontban beállított áfa tábla megadott dátum szerinti érvénybe léptetésére. Ez hagyományos típusú pénztárgépek esetén a pénztárgép program, számítógép alapú pénztárgépek esetén a felhasználói program feladata.
1. 27. Hagyományos pénztárgépek esetén biztosítani kell azt, hogy a szerviz funkciók (azonosító rekord írása, áfa rekord írása, fejléc beállítás, adómemória indítás, RAM törlés rekord írása, euró bevezetésének időpontja rekord írása) kizárólag a plomba megbontásával legyen végrehajtható.
1. 28. A szerviz funkciók végrehajtását valamennyi pénztárgéptípusra vonatkozóan a szerviz köteles a pénztárgépnaplóban regisztrálni.
1. 29. A pénztárgép adóügyi moduljának forint üzemmódban a következő minimális értékhatárokat kell kezelni:
- Tételsor: (-) 9 999 999;
- Bizonylat szintű (nyugta, egyszerűsített számla) forgalmi gyűjtők: 99 999 999;
- Napi forgalmi gyűjtők, sztornó és visszáru bizonylatok gyűjtői: 999 999 999;
- Göngyölített forgalom: 999 999 999 999.
Az euró bevezetésével kapcsolatos értékhatár változások leírását a 4. pont tartalmazza.
1. 30. Forint üzemmódban a tételsor és összesen értékek egész számként nyomtatandók. Tört mennyiség értékesítése, engedmény, vagy felár érvényesítése esetén a tételsor értéket a kerekítési szabályok szerint forintra kell kerekíteni. Az euró bevezetésével kapcsolatos kerekítési szabályok leírását a 4. pont tartalmazza. Tört érték jelölésére tizedes vessző, ezres helyi érték jelölésére szóköz karakter használható.
1. 31. A pénztárgép az adómemória indítását megelőzően kizárólag "gyakorló üzemmódban" működhet, melynek során:
- Adóügyi bizonylat nem nyomtatható;
- Valamennyi szóközkarakter helyett "?" karaktert kell nyomtatni;
- Az adómemóriába rekord nem írható.
Az adómemória indítása után a pénztárgép nem működhet "gyakorló üzemmódban".
2. A pénztárgép fő egységeivel kapcsolatos követelmények
2. 1. Kijelző
2. 1. 1. A pénztárgépnek két kijelzővel kell rendelkeznie, amelyek közül az egyik arra szolgál, hogy a nyugtára, egyszerűsített számlára kerülő értékeket a bizonylat készítésével egy időben, a vásárló által jól láthatóan megjelenítse (vevőkijelző) .
2. 1. 2. A vevőkijelzőn a megjelenő karakterek magassága legalább 7 mm, szélessége legalább 4 mm, az egy sorban megjeleníthető karakterek száma legalább 8 db.
2. 1. 3. A vevőkijelző működését a pénztárgép adóügyi moduljának kell ellenőrizni. A vevőkijelző meghibásodása esetén a pénztárgép nyugta, vagy egyszerűsített számla megnyitását nem végezheti el.
2. 2. Nyomtató
2. 2. 1. Nyomtatóként olyan, a pénztárgép adóügyi modulja által vezérelt eszköz alkalmazható, amely az 1. 5. pont figyelembevételével képes az 1. 15. pont szerinti bizonylatok kinyomtatására. Az 1. 15. pont szerinti bizonylatokat és az ellenőrző szalagot folytonos papírtekercsre kell nyomtatni.
2. 2. 2. A kinyomtatott karakterek mátrixának minimális nagysága kisbetű esetén 3 mm, nagybetű esetén 2,4 mm. Az egy sorban kinyomtatható karakterek száma legalább 18 db. A nyugta és ellenőrző szalag minimális szélessége 37 mm, a nyugtanyomtatón kinyomtatott egyszerűsített számla esetén 70 mm.
2. 2. 3. A nyomtató nyomtatási parancsot csak az adóügyi modultól fogadhat el. Amennyiben a nyomtatási parancsot papírhiány, hardver hiba, áramkimaradás, stb. esetén nem tudja teljes körűen végrehajtani, akkor hibajelzést kell adnia az adóügyi modulon keresztül a pénztárgép kezelő részére.
2. 2. 4. A pénztárgép nyomtatója adóügyi bizonylat készítése közben grafikus nyomtatási parancsot kizárólag abban az esetben hajthat végre, amikor az adóügyi bizonylat lezárásakor az adóügyi modul a stilizált AP jel, vagy a nyugta, egyszerűsített számla azonosítására szolgáló vonalkód kinyomtatására utasítja. Az azonosító vonalkód adóügyi, sztornó és visszáru bizonylaton kizárólag az "ÖSSZESEN sor" és a bizonylatot lezáró stilizált AP jel közötti részben nyomtatható. Nem adóügyi bizonylat készítése közben az adóügyi modul grafikus nyomtatási parancsot kizárólag vonalkód nyomtatására adhat ki.
2. 2. 5. Hőnyomtató alkalmazása esetén csak olyan hőpa-pír használható, amely gyártói tanúsítás alapján, a felhasználástól számított legalább 8 évig képes a nyomtatási kép olvashatóságát biztosítani. A forgalmazónak a papírtekercs hátoldalán az elejétől a végéig folyamatosan az alábbiakat kell feltüntetnie:
- "A hőpapír pénztárgép vagy taxaméter hő-nyomtatóban használható."
- "A papír használhatóságának határideje (év, hó, nap):"
- "Olvashatóságát megőrzi 8 évig"
- Az olvashatóság megőrzésének feltételei:
A forgalmazónak rendelkeznie kell a felhasználhatóságra és az olvashatóságra vonatkozó gyártói tanúsítvánnyal.
2. 2. 6. Számítógép alapú pénztárgép esetén, amennyiben az adóügyi kártya a számítógépben került elhelyezésre, és a nyomtató a számítógéptől különálló, akkor az adóügyi kártyát és a nyomtatót összekötő kábelt mindkét oldalon plom-bálni kell.
2. 2. 7. Három utas (nyugta, ellenőrző szalag, dokumentum) nyomtató alkalmazása esetén a dokumentum-nyomtatón adóügyi bizonylat nem nyomtatható.
2. 3. Billentyűzet
2. 3. 1. A pénztárgép billentyűzetén legalább az alábbi billentyűket kell elhelyezni:
- Számbillentyűk 0-tól 9-ig;
- Tranzakciók jóváhagyására vagy javítására szolgáló billentyűk;
- Összesen billentyű.
2. 3. 2. A billentyűzetkiosztás minimális mérete 15 * 15 mm.
2. 3. 3. A billentyűket magyar nyelvű felirattal kell ellátni.
2. 4. Adómemória
2. 4.1. Az 1. pont szerinti gyűjtők és számlálók kezelésére biztonsági áramforrással ellátott RAM memória, vagy olyan tárolóegység alkalmazható, amely a pénztárgép tápfeszültségének kimaradása esetén is biztonsággal, legalább 12 hónapig megőrzi a tárolt adatokat.
2. 4. 2. Adómemóriaként öt oldalról zárt dobozba helyezett, kizárólag UV sugárzással törölhető EPROM, vagy OT-PROM használható. Az adómemória dobozát a többi elektronikai berendezéstől elkülönítve, a pénztárgép alaplemezéhez rögzítve úgy kell beépíteni, hogy eltávolítása kizárólag a plomba megbontásával és az alaplemez roncsolásával legyen lehetséges. Az adómemória dobozát nem fényáteresztő anyaggal kell kiönteni oly módon, hogy a kiöntő anyag az adómemóriát minden oldalon legalább 3 mm vastagságú kemény réteget képezve fedje.
2. 4. 3. Az adómemóriában az adatokat inverz formában kell tárolni.
2. 4. 4. Az adómemória és az azt vezérlő elektronikus kártya összekapcsolása szalagkábellel, vagy tűs csatlakozóval' történhet.
2. 4. 5. Az adómemóriába a következő típusú rekordok írhatók:
2. 4. 5. 1. Azonosító rekord, az alábbi minimális adattartalommal:
- Rekord-típusazonosító;
- Inicializálás kelte (év, hó, nap, óra, perc);
- Adómemória azonosítószám, amely megegyezik a pénztárgép azonosítószámával (9 jegyű sorszám, amelynek 1-3 jegye a pénztárgép forgalmazási engedélyszáma, 4-9 jegye a forgalmazó által megadott, "000001"-gyel induló, folyamatosan 1-gyel növekvő sorszám);
- Az 1. 14. pont szerinti ellenőrző szám;
Az adómemória csak 1 db "Azonosító rekordot" tartalmazhat.
2.4.5.2. Áfa rekord, az alábbi minimális adattartalommal:
- Rekord-típusazonosító;
- Áfa %-ok beírásának kelte (év, hó, nap, óra, perc);
- 05% (5% áfa kulcsú termékek, szolgáltatások);
- 15% (15% áfa kulcsú termékek, szolgáltatások);
- 20% (20% áfa kulcsú termékek, szolgáltatások);
- AJT (adójegyes termékek);
- TAM (tárgyi adómentes termékek, szolgáltatások) . Áfa % változása esetén az adómemória több "Áfa rekordot" tartalmazhat, mindig az utolsó beírt rekord érvényes.
2. 4. 5. 3. Napi forgalom rekord, az alábbi minimális adattartalommal:
- Rekord-tipusazonosító;
- Napi zárás kelte (év, hó, nap);
- Napi zárás sorszáma;
- A - 05% forgalom;
- B-15% forgalom;
- C - 20% forgalom;
- D - AJT forgalom;
- E-TAM forgalom;
- Göngyölített forgalom (GT) .
Az adómemóriának képesnek kell lenni legalább 2500 db "Napi forgalom rekord" tárolására. Az adóügyi modulnak figyelnie kell az aktuálisan rögzíthető zárások számát. Amennyiben ez 120, vagy annál kevesebb, illetve, ha az adómemória megtelt, az 1.15.3. pont szerinti üzenetet kell a napi forgalmi jelentésre nyomtatni. Megtelt adómemória esetén a pénztárgép kizárólag az adómemória adatainak listázását végezheti el.
2. 4. 5. 4. RAM törlés rekord, az alábbi adattartalommal:
- Rekord-típusazonosító;
- RAM törlés kelte (év, hó, nap, óra, perc);
- RAM törlés sorszáma;
- Az adóügyi kártya működtető programjának (hagyományos pénztárgép esetén a pénztárgép program) ellenőrző száma;
Az adóügyi modul maximum 25 db RAM törlést végezhet el. A 25. RAM törlés elvégzésekor a pénztárgépnek megtelt adómemória állapotba kell kerülnie. Ezután a pénztárgép kizárólag az adómemória adatainak listázását végezheti el.
2. 4. 5. 5. Fejléc rekord az alábbi adattartalommal:
- Rekord-típusazonosító;
- A nyugtát kibocsátó vállalkozás fejléc adatai (1. 15. 1. pont szerint);
A rekord alkalmazása opcionális.
Az euró bevezetésével kapcsolatos rekordtípus változások leírását a 4. pont tartalmazza.
2. 5. Adóügyi kártya
2. 5. 1. Az olyan pénztárgépfunkciókkal rendelkező számítógép alapú berendezés, amely működését általános használatú, nem pénztárgép-specifikus operációs rendszer (DOS, WINDOWS, OS/2, UNIX stb.) vezérli, és megfelel az e közleményben leírt feltételeknek, számítógép alapú pénztárgépnek minősül. Számítógép alapú pénztárgép esetén az 1. pont szerinti gyűjtők, számlálók, az adómemória és a vevőkijelző kezelésére, az adóügyi és nem adóügyi bizonylatok kinyomtatásának vezérlésére a számítógép alaplapja és a nyomtatóegység közé adóügyi kártya beépítése szükséges. Az adóügyi kártya a plombálásra vonatkozó előírások megtartása mellett a számítógép vagy a nyomtató zárt dobozába építhető.
2. 5. 2. Az adóügyi kártyának legalább a következő eleme-ket (részegységeket) kell tartalmaznia:
- Soros, vagy párhuzamos interfész a számítógép, valamint a nyomtató felé;
- Csatlakozó az adómemória részére;
- Processzor;
- PROM, amely az adóügyi kártya működését vezérlőszoftvert tartalmazza;
- Az 1. pont szerinti gyűjtők és számlálók kezelésére szolgáló, saját áramforrással ellátott RAM;
- Saját áramforrással ellátott óra a pénztárgépműveletek dátum, idő adatainak kezelésére;
- RAM törlést vezérlő "jumper".
2. 5. 3. Az adóügyi kártyának biztosítani kell:
- A pénztárgép bekapcsolásakor az adóügyi kártya működését vezérlő szoftver ellenőrzését;
- A számítógép által az adóügyi kártya részére küldött utasítások és paraméterek értelmezését, a megengedett utasítások végrehajtását, a hibás formájú, tartalmú, vagy sorrendű parancsok visszautasítását;
- A grafikus nyomtatási parancsok visszautasítását a 2.2.4. pont szerint, az "ÖSSZESEN" szó kiszűrését és a számítógép általi nyomtatásának tiltását;
- A parancsvégrehajtás állapotát jelző adatok visszaküldését a számítógép felé;
- Az 1. pontban meghatározott gyűjtők és számlálók "A ", "B" melléklet szerinti kezelését;
- Az 1. pontban meghatározott funkciók "B", "C", "D", "E", "F" melléklet szerinti végrehajtását.
2. 5.4. A nyugtát kibocsátó vállalkozás fejléc adatait az adóügyi kártya RAM egységében vagy az adómemóriában, az adóügyi bizonylatok megnevezését, a tranzakció típusok jelét (megnevezését), az "ÖSSZESEN:" szöveget, az AP jel bittérképét, valamint a "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT", "SZTORNÓ BIZONYLAT", "VISSZÁRU BIZONYLAT" megnevezést az adóügyi kártya PROM egységében kell tárolni.
2. 5. 5. A nyomtatón kinyomtatásra kerülő nyugta, egyszerűsített számla, sztornó és visszáru bizonylat elkészítésekor a tételsorok összegét az adóügyi kártyának a számítógépen futó felhasználói programmal végzett összegezéstől függetlenül kell kiszámítani. Az "ÖSSZESEN:" szövegét, az e mellé nyomtatandó fizetendő összeget az adóügyi kártya csak abban az esetben nyomtathatja ki, ha a felhasználói program és az adóügyi kártya által kiszámolt fizetendő összeg azonos.
2.5.6. A "NAPI FORGALMI JELENTÉSEN" csak az adóügyi kártya által gyűjtött adatok jelenhetnek meg.
3. Speciális pénztárgépek műszaki követelményei
A speciális pénztárgépeknek az alábbiakban részletezett eltérésekkel kell megfelelni a közlemény 1, 2. pontjában felsorolt feltételeknek és követelményeknek.
3. 1. Üzemanyagkút rendszerek
3.1.1. Üzemanyag töltőállomáson csak ilyen célra kialakított és jóváhagyott, a kútoszlopok és a pénztárgépek közötti kétirányú kommunikációt biztosító pénztárgéprendszer használható. Az üzemanyag kiadását követően a kútoszlop számlálójának nullázását, és újabb üzemanyag kiadásának engedélyezését a nyugta, egyszerűsített számla teljes körű kinyomtatásával egy időben kizárólag a pénztárgép végezheti el. Üzemanyagra a sztornó tranzakció nem alkalmazható. Üzemanyag értékesítését tartalmazó nyugtáról számla kiállítására csak a következő nyugta megkezdése előtt kerülhet sor.
3.1.2. Az üzemanyagkút-kezelő pénztárgép a töltőállomáson működő üzlet egyéb árucikkeinek értékesítésére is használható. Ha az üzemanyag és az üzlet egyéb árucikkeinek tulajdonosa két különböző adóalany, akkor adóalanyonként külön pénztárgépet kell használni, vagy az alkalmazott speciális pénztárgépnek alkalmasnak kell lenni a két vállalkozás forgalmi adatainak elkülönített rögzítésére (kétvállalkozós pénztárgép) . Ennek szabályai a következők:
- A nyugta, nem adóügyi bizonylat fejléc részében mindkét vállalkozás nevét, címét és adóigazgatási azonosító számát (lásd 1. 15. 1. pont) ki kell nyomtatni. Előbb az üzemanyag tulajdonosának adatai, majd az üzlet üzemeltetőjének adatai jelenjenek meg;
- A nyugta tételsor részében az üzemanyag tulajdonosához tartozó árucikk megnevezését "*" karakterrel kell kezdeni;
- A bizonylat szintű, napi szintű és GT gyűjtőket adóalanyonként külön-külön kell kezelni;
- A két adóalany közös fejlécű nyugtáit együtt kell számlálni;
- A nyugtanyomtatón kinyomtatott egyszerűsített számlákat a nyugtákkal együtt folyamatosan kell sorszámozni, és adóalanyonként külön-külön kell számlálni;
- A nyugtanyomtatón kinyomtatott egyszerűsített számla számlaszámának első jegyeként üzemanyag tulajdonos esetén "A", üzlet üzemeltető esetén "B" betűjelet kell nyomtatni;
- Sztornó és visszáru bizonylatok bizonylatszámának második jegyeként üzemanyag tulajdonos esetén "A", üzlet üzemeltető esetén "B" betűjelet kell nyomtatni. A bizonylatokat adóalanyonként külön-külön kell sorszámozni;
- A nyugta megszakításokat együtt, a nyugtanyomtatón kinyomtatott egyszerűsített számla megszakításokat adóalanyonként külön-külön kell számlálni;
- A napi zárást adóalanyonként külön-külön kell elvégezni, a napi forgalmi jelentéseket e szerint kell kinyomtatni;
- Biztosítani kell az adómemória adatainak adóalanyon-kénti elkülönített kinyomtatását;
- Kétvállalkozós pénztárgép kizárólag az adómemória cseréjét követően állítható át egyvállalkozós üzemmódba.
3. 2. Hordozható pénztárgépek
3. 2. 1. Hordozhatónak minősülnek azok a pénztárgépek, amelyek saját akkumulátorról is működtethetők.
3. 2. 2. A hordozható pénztárgépeknek egy akkumulátortöltéssel legalább 300 db (fejlécet és legalább két tételt tartalmazó) nyugta kibocsátására kell alkalmasnak lennie.
3. 2. 3. A pénztárgépnek -5 és +40 °C közötti hőmérséklet-tartományban hibátlanul kell működnie, figyelembe véve a "csepegő víz" elleni védettséget is.
3. 3. Számítógéphez kapcsolt hagyományos típusú pénztárgépek
3. 3. 1. Amennyiben a hagyományos típusú pénztárgép által készített nyugta, egyszerűsített számla nyomtatását a pénztárgéphez kapcsolt számítógép vezérli (pl. nyugta nyitás, nyugta tételsor nyomtatás, ÖSSZESEN sor nyomtatás, nyugta zárás, stb. parancs kiadásával), akkor a pénztárgép csak a számítógépes programmal együtt engedélyezhető, és kizárólag az engedélyezett programmal együtt használható. A számítógépes pénztárgép programnak tartalmaznia kell minden olyan felhasználói és kommunikációs program modult (beleértve a program kezelői felületét is), amely részt vesz az engedélyezett rendszer pénztárgép funkcióinak megvalósításában.
3. 4. Mobil menetjegykiadó pénztárgépek
3. 4. 1. A tömegközlekedési járműveken menetjegykiadás céljára kialakított és jóváhagyott mobil menetjegykiadó pénztárgép használható.
3. 4. 2. A mobil menetjegykiadó pénztárgépen kinyomtatott menetjegy újabb menetjegy kinyomtatásának megkezdése előtt, két percen belül sztornírozható.
3. 5. Elektronikus naplóval ellátott pénztárgépek
3. 5. 1. Azon pénztárgépek, amelyek a nyugtanyomtatón kinyomtatott bizonylatok tartalmát - ellenőrző szalag nyomtatása helyett - elektronikus adathordozóra rögzítik, elektronikus naplóval ellátott pénztárgépeknek minősülnek.
3. 5. 2. Elektronikus naplónak minősül az olyan adatállomány, amelyet a pénztárgép adóügyi modulja egy adott naplózási időszakban - adóügyi napnyitás és adóügyi napzárás között -, a nyugtanyomtatón kinyomtatott bizonylatok készítésével egy időben, a kinyomtatott adatok elektronikus rögzítésével hoz létre oly módon, hogy biztosítja a kinyomtatott és rögzített adatok egyezőségét, valamint az adatállomány hitelességét és sérthetetlenségét.
3. 5. 3. Az elektronikus naplót a naplózási időszak végén digitális azonosítóval kell ellátni úgy, hogy abból megállapítható legyen az elektronikus naplót készítő pénztárgép adómemóriájának azonosítószáma, és ellenőrizhető legyen az, hogy az elektronikus napló tartalma annak digitális azonosítóval való ellátása után nem változott meg.
3. 5. 4. A digitális azonosítóhoz két kulcs tartozik: az azonosító képzéséhez szükséges magán kulcs és az azonosító ellenőrzéséhez szükséges nyilvános kulcs. A magán kulcsot és a nyilvános kulcsot az adóügyi modul gyártásakor kell az adómemóriában, vagy az adómemóriától mechanikailag elválaszthatatlan tárolóban rögzíteni oly módon, hogy a magán kulcs kizárólag az adóügyi kártya működtető programja számára legyen értelmezhető. Az adóügyi modul gyártójának biztosítani kell azt, hogy a magán kulcs ne legyen megismerhető, kiszámítható, módosítható. Az adóügyi modul gyártójának gondoskodnia kell a nyilvános kulcsok és a hozzájuk tartozó termék sorozatszámok (adómemória azonosítószám és az adóügyi modult tartalmazó berendezés azonosítószáma) együttes közzétételéről, és ezen adatok folyamatos - a pénztárgép használatból való kivonásáig tartó - elérhetőségének biztosításáról. A pénztárgép üzembe helyezésekor a nyilvános kulcsot a hozzátartozó adómemória azonosítószámmal együtt elektronikus formában, első archív CD adathordozón kell az adóhatóság részére megküldeni.
3. 5. 5. A pénztárgép által kinyomtatott adatokat titkosítás nélkül kell az elektronikus naplóban rögzíteni. Ugyanekkor az elektronikus naplóba kerülő adatokról egy tördelő (hashing) algoritmus alkalmazásával azokra egyértelműen jellemző digitális szövegkivonatot (digitális lenyomatot) kell készíteni annak biztosításával, hogy:
- Gyakorlatilag ne legyen lehetséges az adott szövegkivonatból olyan dokumentumot készíteni, amelyhez az alkalmazott algoritmus ugyanazt a szövegkivonatot rendeli (egyirányúság);
- Gyakorlatilag ne legyen lehetséges két különböző olyan dokumentumot készíteni, amelyekhez az algoritmus azonos szövegkivonatot rendel (egyértelműség) .
Az elektronikus napló azonosítóját a pénztárgép adóügyi modulja által folyamatosan aktualizált digitális szövegkivonat magán kulccsal történő kódolása képezi.
3. 5. 6. Az elektronikus napló sértetlenségének és az elektronikus azonosító hitelességének ellenőrzését a következőképpen kell elvégezni:
- Ellenőrizni kell a megadott nyilvános kulcs és adómemória azonosítószám nyilvántartás szerinti egyezőségét és egymáshoz rendeltségét;
- A megadott algoritmus szerint újra ki kell számítani az elektronikus napló digitális szövegkivonatát;
- A nyilvános kulcs alapján dekódolni kell a digitális azonosítót;
- Össze kell hasonlítani az újraszámított szövegkivonatot és a dekódolt azonosítót.
Amennyiben a két adatsorozat megegyezik, akkor az azonosító hiteles, és az elektronikus napló tartalma sértetlen.
3.5.7. A digitális azonosítóhoz tartozó kulcsok képzésére, az elektronikus napló digitális szövegkivonatának kiszámítására, a digitális azonosító elkészítésére és ellenőrzésére kizárólag érvényes nemzetközi szabványban dokumentált algoritmusok alkalmazhatók. A forgalmazónak nyilatkozni kell arról, hogy az algoritmusok kereskedelmi célú használata megengedett, valamint nem esik a szabadalmazó ország export korlátozása, illetve a Magyar Köztársaság import korlátozása alá. A forgalmazónak igazolnia kell jogosultságát az alkalmazott algoritmusok használatára, és annak kereskedelmi forgalomba hozatalára.
3. 5. 8. Az elektronikus napló adathordozójaként többször írható, az adatokat több évig biztonságosan megőrizni képes memóriakártya használható. A memóriakártya író-, olvasó egységét a pénztárgép, vagy pénztárgépnyomtató plombával zárható dobozában kell elhelyezni úgy, hogy a memóriakártya kivétele és betétele a plomba megbontásával, vagy a dobozon kialakított, kulccsal zárható nyíláson keresztül legyen lehetséges. Az adathordozó kapacitását úgy kell kiválasztani, hogy az legalább 180 db elektronikus napló fájl egyidejű tárolására alkalmas legyen.
3. 5. 9. Az elektronikus naplóba kerülő adatok átmeneti tárolására, valamint a digitális szövegkivonat képzésére és tárolására az adóügyi modulba kizárólag e célra beépített nem felejtő, vagy saját áramforrással ellátott memóriaegység használható. A memóriaegység tartalma az 1. 14. pont szerinti RAM törlés esetén nem törlődhet.
3.5.10. A memóriakártya író-, olvasó egységének kezelését, az elektronikus napló rögzítését, a digitális szövegkivonat kiszámítását és tárolását, a digitális azonosító képzését és rögzítését kizárólag a pénztárgép adóügyi kártyáját működtető program végezheti el.
3. 5. 11. Az elektronikus napló megnyitásának időpontja a pénztárgép adóügyi nap nyitása, lezárásának és digitális azonosítóval való ellátásának időpontja a pénztárgép adóügyi nap zárása. A memóriakártyára rögzített elektronikus napló fájlok neve 8 karakter hosszú, amelyből az első 4 jegy a pénztárgép adómemória azonosítószámának utolsó 4 számjegye, a következő 4 jegy az aktuális napi zárás sorszáma. A fájl kiterjesztése ".EJ". Az állományok időrendben szigorúan növekvő sorrendben kerülhetnek rögzítésre. A pénztárgépet üzembe helyezésekor üres - elektronikus napló fájlt nem tartalmazó -memóriakártyával kell ellátni. Az adathordozó használatbavételét a rögzítésre kerülő első napi zárás sorszámának és a használatbavétel időpontjának feltüntetésével a pénztárgép naplóban is rögzíteni kell.
3.5.12. Az elektronikus napló elkészítésének logikai vázlata a következő:
- A naplózási időszak kezdetekor:
Az előző napzárás utáni első nyomtatási művelet végrehajtásakor a napló fájl megnyitása az adathordozón; a digitális szövegkivonat inicializálása.
- A naplózási időszak folyamán:
A további nyomtatási műveletek végrehajtásával egy időben a nyomtatásra kerülő adatok rögzítése a napló fájlban; a digitális szövegkivonat újraszámítása az aktuálisan kinyomtatott adatok alapján.
- A naplózási időszak végén:
Napzáráskor a Napi forgalmi jelentéssel és az adómemória azonosítószámmal aktualizált digitális szövegkivonat kódolása a magán kulcs alapján; a digitális azonosító és a nyilvános kulcs rögzítése az elektronikus naplóban; a napló fájl lezárása; a napló fájl biztonsági másolatának elkészítése.
3.5.13. Az aktuális adóügyi nap megnyitását a pénztárgép csak akkor végezheti el, ha az elektronikus napló adathordozóján tárolt utolsó napló fájl biztonsági másolata sértetlen, digitális azonosítója hiteles. Az elektronikus napló fájl biztonsági másolatának adathordozójaként a pénztárgép merevlemeze, vagy egyéb, többször írható, az adatokat több évig biztonságosan megőrizni képes memória egység használható.
3. 5. 14. A naplózási időszak folyamán az adóügyi kártya működtető programjának folyamatosan ellenőrizni kell az elektronikus napló adathordozóján rendelkezésre álló szabad terület méretét. Amennyiben ez kisebb, mint:
- 256 KB, akkor az adat-hordozón újabb napló fájl nem nyitható meg;
- 16 KB, akkor az aktuálisan nyomtatott bizonylat lezárását követően az adóügyi napot és az elektronikus naplót le kell zárni;
- 3 KB, akkor az aktuálisan nyomtatott bizonylatot meg kell szakítani, ezt követően az adóügyi napot és az elektronikus naplót le kell zárni.
A fenti esetekben - az elektronikus napló lezárása után -az adathordozót betelt állapotú adathordozónak kell minősíteni.
3.5.15. Minden nyugta, egyszerűsített számla lezárásakor a felhasználói programnak ellenőrizni kell az elektronikus napló adathordozóján rendelkezésre álló szabad terület méretét. Amennyiben ez kisebb, mint 3 Mbyte, akkor minden adóügyi bizonylat kinyomtatását követően az "E. N. kártyacsere esedékes" üzenetet kell a kezelői kijelzőre kiírni.
3. 5. 16. Amennyiben az elektronikus napló 3. 5. 12. pont szerinti kezelése bármilyen hiba miatt nem lehetséges, vagy, ha az elektronikus napló adathordozója betelt, akkor a pénztárgép nyomtatási műveletet nem végezhet.
3. 5. 17. Amennyiben a pénztárgép blokkolt állapotba kerül, akkor a RAM törlés végrehajtása során az adóügyi modulnak az aktuális elektronikus napló fájl sértetlen adatai alapján helyre kell állítani a napi szintű gyűjtők és számlálók RAM törlés előtti állapotát, és le kell zárni az adóügyi napot.
Ha a pénztárgép blokkolt állapota RAM törléssel sem oldható fel, akkor a javító szerviz köteles gondoskodni a nem lezárt napló fájl tartalmának megjelenítéséről, és ennek alapján az adómemóriába nem beírt forgalmi adatok II. B) . 3. 5. pont szerinti jegyzőkönyvezéséről. Ebben az esetben a napló fájl adathordozóját betelt állapotú adathordozónak kell minősíteni.
3.5.18. A betelt elektronikus napló adathordozójának cseréje csak lezárt naplózási időszak esetén megengedett. Csere esetén a pénztárgépbe kizárólag üres, napló fájlt nem tartalmazó adathordozó helyezhető. Az adathordozó cseréjét kizárólag az erre feljogosított szerviz végezheti el. A kivett adathordozón rögzítésre került utolsó napi zárás sorszámát és a csere időpontját a pénztárgép naplóban is rögzíteni kell.
3. 5. 19. Az elektronikus naplófájl adathordozójának tartalmát a kivételtől számított 5 munkanapon belül az alábbi szabályok szerint kell archiválni:

- Az elektronikus naplófájlok archiválását az előző archív adathordozón - kivéve első archiválás - és a pénztárgép adathordozóján levő napló fájlok, vagy azok biztonsági másolata alapján az erre feljogosított szerviz végezheti el;

- Az archív fájlok tárolására 999999999 formában azonosított optikai lemez (CD vagy DVD) használható. 999999999 a pénztárgép adómemória azonosítószámát jelöli;

- Az archiválás megkezdése előtt ellenőrizni kell az állományok napi zárásonkénti folyamatos meglétét, sértetlenségét és hitelességét. Amennyiben egy napló fájl sérült, akkor annak helyreállítását a pénztárgépen tárolt biztonsági másolat alapján kell elvégezni. Ha a helyreállítás sikertelen, a napló fájl nem hiteles, vagy hiányzik, akkor a pénztárgépet használó vállalkozás képviselője által is aláírt jegyzőkönyvet kell felvenni, amely tartalmazza a hiba okát is;

- Az adott pénztárgéphez tartozó napló fájlokat változtatás nélkül, időrendben szigorúan növekvő sorrendben - a korábban archivált naplófájlok után - kell az archív CD/DVD-re másolni;

- Az archiválást a szerviz 2008. január 1-jét követően köteles az Elektronikus napló archiváló és ellenőrző szoftverrel (ejbackup) elvégezni. A program egységes és ellenőrzött formában elkészíti a fenti archiválási szabályoknak megfelelő archív CD vagy DVD adathordozót.

A program installálása:

- a program az internetről tölthető le az alábbi szerverről: http://www.ejournal.hu

- a letöltendő program neve: ejbackup-éééé.hh.nn.exe

- a letöltött program indítása után automatikusan feltelepül a számítógépre

- új naplófájl típusok megjelenésekor a program frissítésre kerül, az új verziót ismét le kell tölteni.

A program indítása: ejbackup.bat A program használati utasítása:

A HELP menüpont részletesen tartalmazza a program funkcióit, használatának leírását.

- Pénztárgépenként legalább 2 példány sorszámozott CD/DVD-t kell készíteni. Az egyiket a pénztárgépet használó vállalkozás köteles biztonságos helyen megőrizni, a másikat, a szerviz az archiválást követő 10 munkanapon belül köteles a használó székhelye szerint illetékes APEH regionális igazgatóságához megküldeni.

- A pénztárgép elektronikus napló fájljainak adathordozóját a következő esetekben kell archiválni:

• üzembe helyezéskor, az értékesítések megkezdése előtt, egy nulla forint értékű napi forgalmat tartalmazó napi forgalmi jelentés generálása után (Mester CD készítés),

• a tárgyévet követő év február 28-ig,

• betelt adathordozó,

• adómemória csere,

• pénztárgép használatból történő kivonása,

• telephely áthelyezés,

• az elektronikus napló adathordozó (CF) formattálása,

• az adóügyi nyomtató és a biztonsági másolatot tartalmazó számítógép szétválasztása (pl. telephelyen belüli áthelyezés, szervizbe szállítás) esetén.

- Az archív CD/DVD adathordozó postai küldemény vagy személyes kézbesítés útján érkezhet az APEH igazgatósághoz. Postai kézbesítés esetén 1 db, személyes kézbesítés esetén 2 db kísérőlevelet kell mellékelni, amelyen a szerviz tételesen feltünteti a pénztárgépek 9 jegyű AP azonosítószámát, a pénztárgépet használó nevét, valamint a kísérőlevél keltét. Egy kísérőlevéllel több felhasználó adathordozói is megküldhetők.

- Az archív CD/DVD APEH részére megküldött példányait egyenként "Elektronikus Napló-Archív CD/DVD kísérőlap" borítóval kell ellátni. A borítólap tartalmát az Elektronikus napló archiváló és ellenőrző szoftver (ejbackup) automatikusan elkészíti, amelyet az archív adathordozóról papír alapú borítóra (papírtokra) vagy a CD/DVD méretével megegyező papírlapra kell kiíratni. A borítólapon a következő adatok szerepelnek:

• a pénztárgép adómemóriájának azonosítószáma;

• a felhasználó neve, címe, adószáma (kétvállalkozós pénztárgép esetén mindkét felhasználó);

• az üzlet (a pénztárgép használati helye) neve, címe;

• az archív CD/DVD-n levő első, utolsó és az előző archív CD/DVD utolsó napi zárás sorszáma és kelte;

• az archiválás kelte;

• az archiválást végző szerviz neve, címe;

• a műszerész neve, plombanyomó száma, aláírása.

Az archív CD/DVD kísérőlap mintáját a 10. számú melléklet tartalmazza.

A pénztárgép adómemóriájának azonosítószámát az archív CD/DVD-n is jól olvashatóan fel kell tüntetni.

- A hiba esetén felvett jegyzőkönyvet az archiváló program elkészíti, amely az archív adathordozóról kiíratható. A jegyzőkönyv aláírt példányait a felhasználó és a szerviz köteles megőrizni, az aláírt példányt az APEH részére nem kell megküldeni.

A jegyzőkönyv mintáját a 11. számú melléklet tartalmazza.

- Az archiválás menetéről és az archív CD/DVD tartalmáról a szerviz köteles nyilvántartási naplót vezetni. A naplóban rögzíteni kell:

• a pénztárgép adómemóriájának azonosítószámát;

• a felhasználó nevét, címét, adószámát;

• az üzlet (a pénztárgép használati helye) nevét, címét;

• a betelt adathordozó átvételének, az archiválás elvégzésének, az archív CD/DVD vállalkozói példánya átadásának aláírásokkal igazolt időpontját;

• az archivált időszak szerinti első és utolsó napi zárás sorszámát és keltét;

• az esetleges fájlsérülésről, fájlhiányról, vagy a nem hiteles digitális azonosítóról felvett - a lehetséges oko(ka) t is tartalmazó -jegyzőkönyvet.

- Az archiválás elvégzése után az eredeti adathordozó tartalma, valamint az archivált fájlok biztonsági másolatai csak abban az esetben törölhetők, ha az adathordozó megtelt.

- A nyilvántartási naplót a pénztárgép használatból való kivonását követően legalább az adó megállapításához való jog elévüléséig a szerviz köteles megőrizni. Az APEH felhívására a szerviz köteles biztosítani a nyilvántartási napló ellenőrzésének lehetőségét.

- Az archiválás elvégzését a pénztárgépnaplóban is rögzíteni kell.

3. 5. 20. A pénztárgépet használó vállalkozás és a szerviz az APEH kérésére köteles biztosítani a használatban lévő adathordozón rögzített és az archivált napló fájlok adatainak megjelenítését.
3. 5. 21. Megtelt, majdnem megtelt, vagy meghibásodott adómemória esetén a következők szerint kell eljárni:
- Megtelt adómemória tartalmának listázása esetén nem kell újabb elektronikus naplófájlt megnyitni;
- Adómemória csere esetén új magán és nyilvános kulccsal, valamint az eredetitől eltérő adómemória azonosító számmal ellátott adómemóriát kell használni. Az adómemória csere időpontjában a pénztárgépben levő memóriakártya tartalmát a 3.5.19. pont szerint archiválni kell.
3. 5. 22. Az elektronikus naplóval ellátott pénztárgép Bizottság általi vizsgálatához - a 11. A) . 5. pontban felsoroltakon kívül -, az alábbi anyagokat kell leadni:
- Az elektronikus napló elkészítésének teljes körű leírása;
- A digitális szövegkivonat és a digitális azonosító képzésére szolgáló szabvány algoritmusok dokumentációja;
- Szerződés, vagy egyéb igazoló dokumentumok arról, hogy a forgalmazó jogosult az elektronikus napló fájlok elkészítésére szolgáló algoritmusok használatára és kereskedelmi forgalomba hozatalára;
- Nyilatkozat arról, hogy az alkalmazott algoritmusok nem esnek a szabadalmazó ország export korlátozása, illetve a Magyar Köztársaság import korlátozása alá;
- A magán és nyilvános kulcs szerkezetének leírása;
- A digitális azonosító ellenőrzéséhez szükséges program;
- A nyitott napló fájl megjelenítésére szolgáló szerviz eszközök
- Az elektronikus naplófájlok archiválási folyamatának leírása, az archivált fájlok megjelenítésére szolgáló eszközök.
3. 6. Éttermi pénztárgépek
3. 6. 1. Azon pénztárgépek, amelyek vendéglátóhelyeken, kizárólag vendéglátói szolgáltatások ellenértékének regisztrálására szolgálnak, éttermi pénztárgépnek minősülnek.
3. 6. 2. Az éttermi pénztárgépek nyugtanyomtatóján készített nyugta, egyszerűsített számla, napi forgalmi jelentés - tekintettel ezek meghatározott terjedelmére -, kizárólag egyoldalas bizonylatként, egyedi formátumú papírlapra is kinyomtatható. Az adómemória adatai lista és a nem adóügyi bizonylatok a kibocsátó fejléc adatainak, a bizonylat címének, az aktuális oldal és az összes oldal sorszámának laponkénti feltüntetésével több lapra is kinyomtathatók. Nem adóügyi bizonylat esetén a "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT" szöveget oldalanként a lap kezdő- és záró soraként kell kinyomtatni.
3.6.3. Azokon a nem adóügyi bizonylatokon, amelyek termék, vagy szolgáltatás megnevezést és érték adatot tartalmaznak ki kell nyomtatni a "KÉSZPÉNZ ÁTVÉTELÉRE NEM JOGOSÍT" és "NOT VALID FOR CASH PAYMENT" szöveget.
3. 6. 4. Az éttermi pénztárgépek által készített pénztár-jelentésen külön sorban kell kinyomtatni a napi felszolgálási díj összegét.
A pénztárgépnek biztosítani kell a felszolgálási díj havi szintű gyűjtését és listázását.
3. 7. Egyéb speciális pénztárgépek
3.7.1. A 3. pontban fel nem sorolt pénztárgépekre vonatkozó követelményeket az APEH a Bizottság egyedi vizsgálata és javaslata alapján határozhatja meg.
4. Euró kezelésére alkalmas pénztárgépek
Az euró bevezetését, azaz a forint forgalomból való kivonásának és az euró hivatalos pénznemmé tételének folyamatát a pénztárgépek működésére vonatkozó szabályozás szempontjából az alábbi fázisokra osztjuk:
- Felkészülési időszak, amelynek időtartama az euró hivatalos pénznemmé tételét megelőző tizenkét hónap. Az időszak során a hivatalos pénznem a forint;
- Az euró hivatalos pénznemmé tételének időpontja, amelynek során a forint, mint hivatalos pénznem megszűnik és ezzel egy időben az euró hivatalos pénznemmé válik;
- Az euró hivatalos pénznemmé tételét követő időszak, amelynek során a hivatalos pénznem az euró, a forintot a használatból folyamatosan kivonják;
Az euró kezelésére alkalmas pénztárgépeknek a fenti fázisok figyelembevételével az alábbi szabályok szerint kell működni:
4.1. A felkészülési időszak szabályai:
- A pénztárgépnek forint üzemmódban kell működni, vagyis a pénztárgép által készített valamennyi bizonylat tételsor és összesen sor érték adatainak megjelenítését, ezen adatok adóügyi modulban történő gyűjtését és tárolását, a tárolt adatok megjelenítését forintban kell elvégezni;
- A nyugták, vagy egyszerűsített számlák összesen sorának értékét az átváltási árfolyam megjelenítésével együtt, a 4. 4. pont figyelembe vételével, az alábbiak szerint euróban is ki kell nyomtatni:
• ÖSSZESEN: F FFF Ft, ahol F FFF a bizonylat értéke forintban;
• EURÓBAN: E,EE €, ahol E,EE a bizonylat értéke euróban;
• ÁRFOLYAM: 123,456 Ft/€
- Az euróra átszámított értéket minden esetben két tizedes jeggyel, euró centre kerekítve kell kinyomtatni;
- Az euró pénznem jelölésére a következő szimbólumok használhatók: "€", "EUR", "euró", "EURÓ", az ajánlott jelölés: "€";
- Az árfolyam értékét hat érvényes számjeggyel kell megadni;
- Forinttal történő fizetés esetén, az árfolyamot követő sorban ki kell nyomtatni az átvett fizetőeszköz típusát, összegét, a forint jelét (és az összeg euróra számított értékét abban az esetben, ha a vevő a visszajáró összeget euróban kapja meg);
- Euróval történő fizetés esetén az árfolyamot követő sorban ki kell nyomtatni az átvett fizetőeszköz típusát, összegét, az euró jelét (és az összeg forintra számított értékét abban az esetben, ha a vevő a visszajáró összeget forintban kapja meg);
A felkészülési időszak nyugtabizonylatainak mintáit a G9 melléklet tartalmazza.
4. 2. Az euró hivatalos pénznemmé tételének időpontjára vonatkozó szabályok:
- Az euró hivatalos pénznemmé tételére egy előre meghatározott időpontban kerülhet sor. Ekkor egy speciális, kizárólag egyszer végrehajtható pénztárgép funkció, az "Euró üzemmód beállítása" parancs végrehajtásával a pénztárgépeket forint üzemmódról euró üzemmódra kell átállítani. Az átállítás dátumát az "Euró bevezetésének kelte" típusú, alábbi tartalmú adómemória rekordban kell tárolni:
• Rekord típusazonosító;
• Euró bevezetésének időpontja (év, hó, nap);
- Az euró kezelésére alkalmas pénztárgép adómemóriájának inicializálásakor, vagy az adóügyi modul működtető programjának cseréjekor a pénztárgép javítására feljogosított szerviznek a rekord alapértékeként a 2010. 01. 01. dátumot kell megadni, és az adómemóriában tárolni. Az alapérték forint üzemmódban, lezárt adóügyi nap esetén a pénztárgép javítására feljogosított szerviz vagy rendszergazda által, új rekord beírásával módosítható. Az euró bevezetésének kelte típusú rekord tartalmát és beírásának dátumát a pénztárgépnaplóban is rögzíteni kell.
- Az euró kezelésére alkalmas, forint üzemmódban működő pénztárgép adóügyi moduljának az adóügyi nap megnyitásakor ellenőrizni kell, hogy az aktuális dátum (év, hó, nap) kisebb-e, mint az euró bevezetésének adómemóriában rögzített időpontja. Ha:
• Nincs ilyen rekord, vagy nem olvasható, akkor hibaüzenet küldésével el kell utasítania az adóügyi nap megnyitását;
• Igen, akkor megtörténhet a forint üzemmódú adóügyi nap megnyitása;
• Nem, akkor az adóügyi modulnak - számítógép alapú pénztárgép esetén az adóügyi modul jelzése alapján a felhasználói programnak - a pénztárgép kezelő kijelzőjén az euró üzemmód beállításának megerősítésére vonatkozó üzenetet kell küldeni. Ha a válasz:
" Nem, akkor az adóügyi modulnak el kell utasítani az adóügyi nap megnyitását;
" Igen, akkor az adóügyi modulnak el kell végezni az euró üzemmód beállítását;
- Az üzemmód átállítási parancsot a pénztárgép adóügyi moduljának az alábbi szabályok szerint kell végrehajtani:
• A parancs végrehajtásának eredménye, az euró üzemmód állapot irreverzibilis;
• A parancs végrehajtását a pénztárgép adómemóriájában az "Euró üzemmód beállítása" típusú, alábbi tartalmú rekord beírásával kell rögzíteni:
" Rekord típusazonosító;
" Euró üzemmód beállításának kelte (év, hó, nap, óra, perc);
" Zárások száma;
" RAM törlések száma;
" Göngyölített forgalom értéke forintban;
- A parancs végrehajtásakor a pénztárgép adóügyi moduljában tárolt adatoknak megfelelően az alábbi tartalmú bizonylatot kell kinyomtatni:
• Fejléc adatok;
" A bizonylatot kibocsátó vállalkozás (vállalkozó) neve;
" A bizonylatot kibocsátó vállalkozás (vállalkozó) székhelye; " A bizonylatot kiállító üzlet neve (amennyiben különbözik a vállalkozás (vállalkozó) nevétől);
" A bizonylatot kiállító üzlet címe (amennyiben különbözik a vállalkozás (vállalkozó) székhelyétől);
" A vállalkozás (vállalkozó) adószáma.
• "EURÓ ÜZEMMÓD BEÁLLÍTÁSA";
• Zárások száma;
• RAM törlések száma;
• Göngyölített forgalom értéke forintban;
• Euró üzemmód beállításának kelte (év, hó, nap, óra, perc);
• Stilizált AP jel és a pénztárgép azonosítószáma;
- A beállítási rekord rögzítését és a bizonylat nyomtatását követően:
• A pénztárgép göngyölített forgalmi gyűjtőjének értékét nullára kell állítani;
• A napi zárások, és RAM törlések számlálóját változatlanul kell hagyni;
- Amennyiben az euró üzemmód beállítása megtörtént, akkor az adóügyi modulnak el kell végezni az aktuális adóügyi nap megnyitását.
Az euró üzemmód beállításakor kinyomtatandó bizonylat mintáját a G10 melléklet tartalmazza.
4. 3. Az euró hivatalos pénznemmé tételét követő időszak szabályai:
Az euró üzemmód beállítást követő adóügyi nap megnyitása után és azt követően a pénztárgépnek az alábbi szabályok szerint kell működni:
- A pénztárgépnek euró üzemmódban kell működni, vagyis a pénztárgép által készített valamennyi bizonylat tételsor és összesen sor érték adatainak megjelenítését, ezen adatok adóügyi modulban történő gyűjtését és tárolását, a tárolt adatok megjelenítését euróban és euró centben, két tizedes jeggyel kell elvégezni;
- Tört mennyiség értékesítése, engedmény, vagy felár érvényesítése esetén a tételsor értékét a kerekítési szabályok szerint euró centre kerekíteni;
- A pénztárgép adóügyi moduljának az alábbi minimális értékhatárokat kell kezelni:
• Tételsor: (-) 99 999,99;
• Bizonylat szintű (nyugta, egyszerűsített számla, visszáru és sztornó bizonylat) gyűjtők: 999 999,99;
• Napi szintű gyűjtők: 9 999 999,99;
• Göngyölített forgalom: 9 999 999 999,99;
- Forinttal, vagy más pénznemmel történő fizetés esetén a nyugta, vagy egyszerűsített számla összesen sora után ki kell nyomtatni az átvett fizetőeszköz típusát, összegét, a pénznem jelét, euróra átszámított értékét, valamint az adott pénznem euróra váltásának árfolyamát. Az euróra átszámított érték kinyomtatásakor, az euró pénznem jelölésekor és a váltási árfolyam ábrázolásakor a felkészülési időszakra vonatkozó szabályok szerint kell eljárni;
- Az adómemória adatai listák elkészítésekor:
• Valamennyi adatot olyan pénznemben és formában kell kinyomtatni, ahogy az a pénztárgép adómemóriában rögzítésre került;
• Az euró üzemmód beállítása rekord adatainak kinyomtatása előtt ki kell nyomtatni:
" A listázott időszak forintban rögzített forgalmának áfa kulcsok szerinti részletezését és összegét;
" A pénztárgép forint üzemmódban rögzített göngyölített forgalmát; .
Az átmeneti - és azt követő időszak nyugta bizonylatainak mintáit a G11, a napi forgalmi jelentés mintáját a G12, az adómemória adatai lista mintáját a G13 melléklet tartalmazza.
4. 4. A nyugta vagy egyszerűsített számla euróban számított összegének és az árfolyam értékének kiíratására vonatkozó szabályok:
- A kiíratást paraméterezhetővé kel] tenni, amely szerint a kiíratás "engedélyezett" vagy "nem engedélyezett";
- A pénztárgép üzembe helyezésekor a paramétert "nem engedélyezett" állapotra kell állítani;
- A felkészülési időszak első napnyitásakor a paramétert "engedélyezett" állapotra kell állítani;
- A paraméter átállításának korábbi időpontját az APEH külön közleményben szabályozhatja.
5. A pénztárgép forgalmazási engedélyének feltételei, az engedélyezés folyamata
5. 1. A forgalmazónak (egyedi rendszer esetén előállítónak, vagy használónak) a pénztárgép engedélyezési eljárásának elindítása előtt a Bizottsághoz címzett levélben be kell jelentenie az engedélyeztetni kívánt pénztárgép és perifériáinak megnevezését, típusát, gyártójának nevét és székhelyét, az adómemória típusát, gyártójának nevét és székhelyét, valamint - számítógép alapú pénztárgép, vagy a 3. 3. 1. pont szerinti konfiguráció esetén - a felhasználói program megnevezését, gyártójának nevét és székhelyét.
A bejelentő levélnek tartalmaznia kell hivatkozást a MEEI elővizsgálat megindítására.
5. 2. A 5. 1. pont szerinti dokumentumok leadását követően kezdeményezhető a MEEI-nél a pénztárgép elővizsgálata, amelynek során a MEEI - az erre vonatkozó szerződés megkötése után - a következő ellenőrzéseket, vizsgálatokat végzi el:
- A 79/1997. (XII.31.) IKIM rendeletben, valamint a 31/1999. (VI.11.) GM-KHVM együttes rendeleten előírt CE megfelelőségi nyilatkozat, és a megfelelőség igazolására műszaki dokumentáció vizsgálata
- A pénztárgép és részegységeinek azonosító vizsgálata, a berendezés műszaki dokumentációjának ellenőrzése
- A pénztárgép jelen közleményben előírt feltételek és követelmények szerinti működésének első szintű vizsgálata
Az elővizsgálat megkezdéséhez a MEEI részére a következőket kell átadni:
- A pénztárgép és perifériái (kijelzők, billentyűzet, nyomtató), berendezésenként külön-külön jelölve a típus, vagy a rendszer nevét, a gyártó megnevezését és székhelyét
- A pénztárgépre és annak perifériáira vonatkozó megfelelőségi dokumentáció (megfelelőségi nyilatkozat, biztonságtechnikai és EMC vizsgálati jegyzőkönyvek, műszaki dokumentáció, kapcsolási rajzok) . Amennyiben a hivatkozott rendeletek szerinti CE megfelelőségi dokumentáció nem áll rendelkezésre, és a megfelelőség nem igazolható, akkor az ehhez szükséges vizsgálatokat, külön megrendelés keretében a MEEI elvégzi
- A pénztárgép műszaki dokumentációja, amely tartalmazza a készülék felépítésének és működésének részletes leírását, az adóügyi kártya (adóügyi modul) villamos kapcsolási rajzát, teljes parancskészletét, a parancsok működésének, a végrehajtás feltételeinek leírását, az adómemória rekordszerkezetének dokumentációját
- A pénztárgépprogram magyar nyelvű dokumentációja, amely tartalmazza a program által végrehajtható funkciók működésének részletes leírását, a kinyomtatható bizonylatok mintáját, valamint számlanyomtatási funkció megléte esetén a PM rendeletben előírt dokumentációt és nyilatkozatot.
- 1 db, adatokat nem tartalmazó adómemória kivehető EPROM-mal, vagy OTPROM-mal
- Gyártói nyilatkozat, mely szerint az adómemória legalább 2500 zárás adatait képes tárolni, 120 zárásnál kevesebb memóriahely esetén a berendezés rendszeresen figyelmeztet a tároló megtelésére, valamint az adómemória 25 RAM törlés után megtelt állapotba kerül
- Az előző pont szerinti nyilatkozat ellenőrzésére alkalmas előkészített adómemória egységek, amelyek 23 db RAM törlést, 123 db írható rekordot, illetve 2 db írható rekordot tartalmaznak
- A pénztárgép és a pénztárgép-nyomtató szervizkönyve, valamint:
- Hagyományos pénztárgép esetén:
• A pénztárgép program etalon verziója EPROM, OT-PROM vagy PROM adathordozón, dokumentálva a program ellenőrző számát, illetve:
- Számítógép alapú pénztárgép, vagy a 3. 3. 1. pont szerinti konfiguráció esetén:
• A pénztárgép program etalon verziója a Bizottsággal egyeztetett adathordozón, feltüntetve a program megnevezését, a gyártó nevét, székhelyét és az átadás dátumát.
Az etalon programnak tartalmaznia kell minden olyan felhasználói program modult, amely részt vesz az engedélyezett rendszer pénztárgép funkcióinak megvalósításában.
• Ellenőrző média, amely alkalmas az etalon verzió és az engedélyezés után telepítendő program azonosságának ellenőrzésére
• Az ellenőrző média használatának leírása, amely tartalmazza:
" az ellenőrző program nevét (csak az operációs rendszer részét képező szoftver lehet)
" az összehasonlításra kerülő fájlok listáját
" az összehasonlító eljárás leírását
" az ellenőrző program használatának leírását (felhasználói tevékenységek, program üzenetek)
• 1 db adóügyi kártya és az azt működtető program etalon verziója EPROM, OTPROM vagy PROM adathordozón, feltüntetve a kártya és a gyártó nevét, székhelyét, dokumentálva a program ellenőrző számát
• Teszt program, amely alkalmas az adóügyi kártya működésének vizsgálatára, és annak ellenőrzésére, hogy az adóügyi kártya a jelen közleményben leírt követelmények szerint működik
Amennyiben az elővizsgálat során a pénztárgépet a MEEI megfelelőnek minősíti, úgy az elővizsgálat befejezését igazoló jelentés átadásával, valamint az elővizsgálati jegyzőkönyv, CE megfelelőségi nyilatkozat, a vizsgált eszközök és a dokumentáció rendelkezésre bocsátásával javasolja a berendezés Bizottság általi vizsgálatát.
5. 3. A Bizottság a pénztárgép vizsgálata során részletesen ellenőrzi a berendezés jelen közleményben előírt technikai feltételek és követelmények szerinti felépítését, működését. Megállapításait minden alkalommal jegyzőkönyvbe foglalja. Amennyiben az előírásoknak nem megfelelő felépítést, vagy működést állapít meg, úgy hiánypótlásra szóló felhívással javasolja a jegyzőkönyvezett hibák kijavítását és a berendezés újbóli bizottsági vizsgálatát. Ha a Bizottság a pénztárgépet a megismételt vizsgálaton sem találja megfelelőnek, akkor az engedély kérelmezőjét a MEEI elővizsgálatának ismételt elvégzésére kötelezheti.
5. 4. Amennyiben a Bizottság vizsgálata alapján a pénztárgép az előírásoknak megfelelő, úgy javaslatot ad a pénztárgép forgalmazási engedélyének kiadására. Ennek érdekében az engedély kérelmezőjének a további dokumentumokat kell a Bizottság részére átadni:
- A pénztárgép gyártójával kötött vevőszolgálati szerződés, idegen nyelvű szerződés esetén annak hiteles magyar nyelvű fordítása.
- Speciálisan a gyógyszertárakban használható gyógyszerellátási áruforgalmi és társadalombiztosítási elszámolási számítógépes rendszerek (felhasználói programok) esetében az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által (109/2000. Korm. rendelettel módosított 134/1999. Korm. rendelet szerint) kiadott hitelesítési jegyzőkönyv APEH példánya.
- A pénztárgép kezelői leírása 2 példányban (a felhasználó részére)
A leírásnak legalább az alábbiakat kell tartalmaznia:
• Tartalomjegyzék
• Hardver konfiguráció leírása
• Felhasználói szoftver konfiguráció leírása (számítógép alapú pénztárgép esetén):
" operációs rendszer " szoftver komponensek
• Értékesítés és a hozzá kapcsolódó egyéb napi funkciók leírása
• Napzárás folyamatának részletes leírása
• Adómemória adatai lista elkészítésének részletes leírása
• Áfa kulcs váltás módja (szerviz vagy rendszergazda által elvégezhető)
• Számla készítés (dokumentum-nyomtatón előállított számla esetén):
" számla típusok felsorolása " hivatkozás az eredeti eladási dokumentumra " a számlaszám felépítésének, képzésének, hardver hiba esetén a beállítás módszerének leírása
" többoldalas számlák számozása, számla másolat készítés " kinyomtatott számlák, hibás számlák kezelése
• Valamennyi hibajelzés felsorolása és elhárítási módjának leírása
• Valamennyi bizonylat mintájának megadása
- A pénztárgép, pénztárgép rendszer technikai funkcióinak leírása 1 példányban
A leírásnak legalább az alábbiakat kell tartalmaznia:
• Tartalomjegyzék
• A kezelői leírásban nem ismertetett, a szerviz vagy rendszergazda által végezhető további pénztárgép funkciók
• A pénztárgép vagy pénztárgép rendszer működését meghatározó konfigurációs és paraméter beállítások, lehetőségek
A kezelői és a technikai leírásnak tartalmaznia kell a pénztárgép valamennyi funkciójának ismertetését. A pénztárgép kizárólag ezeket a műveleteket hajthatja végre, ettől eltérő működés illegális üzemmódot jelent.
- Számítógép alapú pénztárgép, vagy a 3. 3. 1. pont szerinti konfiguráció esetén ellenőrző lemez és használatának leírása két-két példányban az 5. 2. pont szerint.
- Nyilatkozat az alábbiakról:
• a pénztárgép a jelen közleményben foglaltaknak megfelel,
• forgalmazásra a Bizottság által megvizsgált és jóváhagyott berendezéssel azonos pénztárgép kerül,
• a telepítésre kerülő program nem tartalmaz olyan eljárást, amely az elindított adómemória számára illegális üzemmódot jelent,
• nem teszi lehetővé olyan funkciók beépítését az engedélyezett program módosítása nélkül, amely az etalon verziótól eltérő működést jelent,
• az átadott ellenőrző lemezek vírusmentesek.
- Nyilatkozat a pénztárgép javításához szükséges - az engedélyezett pénztárgépbe építettekkel azonos - alkatrészek és részegységek folyamatos, legalább hat évre szóló biztosításáról
- Nyilatkozat a felhasználó részére a számlanyomtatási funkció megléte esetén arról, hogy a számla készítés megfelel az adójogszabályokban előírt kötelezettségeknek
- A használni kívánt előnyomtatott számla mintája
- A szervizhálózat listája, jelölve a szervizek nevét, székhelyét, adószámát
5. 5. A 5. 4. pontban foglaltak teljesítésekor a Bizottság az engedélykérelmet beterjeszti az APEH elnökéhez, aki a törvényes határidőn belül határozatban dönt a forgalmazási engedély megadásáról, illetve elutasításáról.
5. 6. Az engedélyezett pénztárgép típus Bizottság által jóváhagyott példányát (etalon példány) a MEEI lepecsételi, és a forgalmazónak átadja. A lepecsételt pénztárgépet a forgalmazónak változatlan formában meg kell őriznie a használatból történő kivonást követően, legalább az 1. 2. pont szerinti elévülési ideig. A pénztárgép elővizsgálata, vizsgálata során a MEEI részére átadott egyéb eszközöket, dokumentumokat, a vizsgálatok bizonylatait a pénztárgép használatból történő kivonását követő, legalább az 1. 2. pont szerinti elévülési ideig a MEEI megőrzi. Az engedélyezett pénztárgép típusát a forgalmazó és az engedélyszám megjelölésével az APEH egyedi nyilvántartásba veszi.
5. 7. A forgalmazási engedélyt az APEH elnöke maximum 3 éves időtartamra adja meg. Az engedély meghosszabbítása - amennyiben a pénztárgép a hatályos követelményeknek megfelel -, a Bizottságnál kezdeményezhető legalább a lejáratot megelőző 90 nappal korábban. Ezen időponton belül csak különösen indokolt esetben kérelmezhető az engedély meghosszabbítása.
5. 8. Ha az engedéllyel rendelkező forgalmazó a jóváhagyott pénztárgépen bármilyen szerkezeti, szoftver vagy egyéb változtatást kíván végrehajtani, akkor a forgalmazási engedély módosítása, vagy a berendezés újbóli engedélyeztetése szükséges. Módosítás esetén a korábban üzembe helyezett és a módosításkor is üzemelő valamennyi pénztárgép szoftverét le kell cserélni az újonnan engedélyezettre.
5. 9. Az érvényes forgalmazási engedéllyel rendelkező pénztárgépet a Bizottság felülvizsgálhatja és amennyiben a hatályos követelményeknek nem felel meg, javaslatot tehet az APEH elnökének az engedély visszavonására.
5.10. A forgalmazót az előírások megsértése esetén a területileg illetékes adóhatóság mulasztási bírsággal sújthatja, ismétlődés vagy súlyosabb kötelezettségszegés esetén az APEH elnöke a forgalmazási engedélyt visszavonhatja.
B) A pénztárgépek üzembe helyezésével, javításával, használatával összefüggő kötelezettségek
1. Pénztárgépek kötelező használata
A PM rendelet 1. számú melléklete tartalmazza azon adózók, illetve üzletek meghatározását, melyek nyugtaadási kötelezettségüknek csak pénztárgéppel tehetnek eleget, valamint a kivételeket. A melléklet I/c) pontja szerint nyugtaadási kötelezettségüknek csak pénztárgéppel tehetnek eleget az üzletek működéséről szóló külön jogszabály mellékletében szereplő üzletek. A vonatkozó jogszabály az üzletek működéséről és a belkereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló 4/1997. (I. 22.) Kormányrendelet.
A forgalmazónak a pénztárgép vásárlóját az értékesítéskor tájékoztatni kell a javításra jogosult összes szervizről, azok nevének, címének, telefonszámának közlésével.
2. Üzembe helyezés
2. 1. A pénztárgépet a vásárlással egy időben az arra feljogosított szervizzel üzembe kell helyeztetni. A szerviznek az Adatközlő lapot (APEH 554 r. számú nyomtatvány, /1. sz. melléklet/) az üzembe helyezést követő 15 napon belül meg kell küldeni az adóalany székhelye szerint illetékes adóhatóságnak, valamint a kitöltési útmutatóban felsorolt szervezeteknek. Üzemanyagkút-kezelő pénztárgép esetén, amennyiben az két vállalkozás elkülönített forgalmi adatait rögzíti, két Adatközlő lapot kell kitölteni és megküldeni. (Elsőt az üzemanyag tulajdonos adataival és adómemóriájának göngyölített forgalmi értékével, másodikat az üzlet üzemeltetőjének adataival és adómemóriájának göngyölített forgalmi értékével.) Az üzembe helyezéskor a pénztárgépnaplóban rögzíteni kell a pénztárgép adómemóriájának induló állását és ezzel párhuzamosan az adómemória azonosító adatait (adómemória 9 jegyű azonosítószáma, típusa és gyártási száma) .
2. 2. Az adómemória 9 jegyű azonosítószámát - amely megegyezik a pénztárgép azonosítószámával - a pénztárgép forgalmazónak kell meghatároznia az alábbiak szerint:
- első három jegye az APEH-engedély száma,
- a további 6 számjegy "000001"-gyel induló, vezető-nullákkal ellátott, 1-gyel növekvő folyamatos sorszám.
Az adómemória indítása előtt a pénztárgép nyugta, egyszerűsített számla adására nem használható.
2. 3. A szerviznek üzembe helyezéskor a II. A) . 1. 5. pont szerinti, az Áfa-törvényben meghatározott áfa kulcsoknak megfelelő forgalmi gyűjtőket és áfa rekordot kell beállítania (programoznia) .
Az általánostól eltérő adózást választó felhasználók esetén az "E" jelű, alapértelmezésben "TAM" (tárgyi adómentes) forgalmi gyűjtő helyére az alábbi gyűjtők programozhatók:
- "AAM": Alanyi adómentes gyűjtő
- "EVA": Egyszerűsített vállalkozói adó gyűjtő
- "KUL": Különbözet szerinti adózás gyűjtője Számlát, egyszerűsített számlát is előállító pénztárgép
esetén a fenti gyűjtők kialakítása nem megengedett, kivéve, ha a számla készítési funkció letiltásra került.
2. 4. A forgalmazó, illetve szerviz a pénztárgép értékesítésekor köteles megfelelő használati útmutatót (kezelői leírást) mellékelni, amelyben részletezni kell a működtető funkciókat. A szerviz- és programozói "kulcsok" (kódok), a szerviz funkciók leírása nem adhatók ki a használók részére.
2. 5. A forgalmazó, illetve szerviz a pénztárgép értékesítésekor köteles Pénztárgépnaplót mellékelni (3/1 3/2, 3/3 sz. melléklet) . A Pénztárgépnaplónak az alábbi adatlapokat kell tartalmaznia, füzetszerűen összefűzött kiszerelésben:
- 1. lap: Üzembehelyezés adatlap (3/1. sz. melléklet)
- további lapok: Javítások és egyéb események adatlap (3/2. sz. melléklet)
- további lapok: Cserepénztárgép adatai adatlap (3/3. sz. melléklet)
A Pénztárgépnaplót a felhasználó köteles az üzemeltetés helyén tartani.
2. 6. Az üzembe helyezett pénztárgépet a szerviz köteles plombálással ellátni. Egy szerviz csak egy szerviz azonosító számmal, műszerészenként egy plombanyomóval rendelkezhet, amely azonosítja az adott műszerészt. A név szerinti plombanyomókról és az üzembe helyezésre (javításra) jogosultságról a szerviz köteles nyilvántartást vezetni, a részére kiállított Tanúsítványt jól látható helyen az üzletében kifüggeszteni. Az üzembe helyezéskor a pénztárgép vásárlóját tájékoztatni kell a javításra jogosult szervizekről. A pénztárgépen a plombát úgy kell elhelyezni, hogy annak feltörése nélkül a pénztárgépbe vitt adatok törlésére vagy módosítására ne legyen lehetőség.
2. 7. A plombanyomó és a hozzá kapcsolódó dokumentumok (Tanúsítvány, Igazolás, Igazoló kártya) kiadását az érintett szervizek részére külön szabályozott eljárási rend szerint biztosítja a Bizottság.
3. Pénztárgépek szervizelése, javítása
3. 1. A pénztárgépek javítását, programozását, szervizelését, plombálását csak a forgalmazó által megbízott, az APEH által feljogosított és plombanyomóval ellátott szerviz végezheti.
3. 2. A használónak a pénztárgép meghibásodásának tényét az észlelést követően azonnal rögzítenie kell a pénztárgépnaplóba és a hibát a javítás kérésével a jogosult szerviznek haladéktalanul be kell jelenteni.
3. 3. Ha a javítás azonnal nem végezhető el és a szerviz cseregépet biztosít, akkor annak adatait a pénztárgépnaplóban erre a célra szolgáló külön lapon (3/3. sz. melléklet) fel kell tüntetnie. A javítás befejezését követően a szerviznek mind a visszaadott cseregép, mind a javított gép bevételi adatait a naplóba aláírásokkal igazoltan be kell írnia.
3. 4. A szerviz köteles a pénztárgépen végzett bármilyen munka megkezdése előtt meggyőződni arról, hogy a plomba sértetlen-e és a lezárásra milyen plombanyomót használtak. Amennyiben rendellenességet tapasztal, erről jegyzőkönyvet kell felvennie és azt a pénztárgép Adatközlő lappal együtt ("85"-ös, egyéb eseménykóddal és a szöveges magyarázat megadásával) meg kell küldeni a pénztárgépet használó adóalany területileg illetékes APEH megyei (budapesti) igazgatóságának. A jegyzőkönyvet a pénztárgép használójával záradékoltatni (esetleges észrevétellel és aláírással) kell. A szerviz az előzőeknek megfelelően köteles eljárni akkor is, ha a készüléken olyan beavatkozást, rendellenességet tapasztal, ami miatt az eltér az eredetileg jóváhagyott típustól (erről a Bizottságot is értesíteni kell) .
A fentiek elmulasztása a szervizelési jog megvonásával járhat.
3. 5. A szerviznek a javítás megtörténtét a pénztárgépnaplóba (3/1., 3/2. sz. melléklet) fel kell jegyeznie. A javítás előtt és után is ki kell íratni a pénztárgép napi forgalmát és az adómemória végösszegét (GT) . A javítás során az adómemóriába kerülő összegek nem képezik a bevétel alapját. Amennyiben a pénztárgép hibája folytán a kiíratás nem lehetséges, akkor erről a szerviznek jegyzőkönyvet kell felvenni, amelyben szerepeltetni kell az ellenőrző szalag alapján az aznapi forgalmat, továbbá a legutolsó napi zárás alapján az adómemória végösszegét. Az adatokat, az esemény leírását a pénztárgépnaplóban is rögzítenie kell.
Amennyiben a használó a pénztárgépnaplót nem bocsátja a műszerész rendelkezésére, úgy erről jegyzőkönyvet kell felvenni, amit a használó aláírásával kell hitelesíteni. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell minden olyan adatot, amit egyébként a pénztárgépnaplóba is be kellene vezetnie.
3. 6. Ha a pénztárgép nem javítható, vagy az adómemória nem olvasható ki, akkor erről a szerviznek jegyzőkönyvet kell felvennie, és azt a pénztárgép Adatközlő lappal együtt ("85"-ös, egyéb eseménykóddal és a szöveges magyarázat megadásával) 15 napon belül meg kell küldeni a pénztárgép használója székhelye szerinti APEH megyei (budapesti) igazgatóságának. A kiolvashatatlan adómemóriát és a jegyzőkönyvet a pénztárgépet használó adóalanynak meg kell őriznie legalább a 11. A) . 1.2. pont szerinti elévülési ideig. A szerviznek a fentieket a pénztárgépnaplóban is fel kell tüntetnie.
Javíthatatlan, vagy a használatból véglegesen kivonásra kerülő pénztárgép selejtezésére a felvett jegyzőkönyv alapján, a vonatkozó jogszabályi előírások (számviteli törvény, magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvény) szerint kerülhet sor. Selejtezés esetén a szerviznek az adómemóriát ki kell szerelnie a pénztárgépből - az adómemória nem selejtezhető ki, az megőrzendő az előzőekben említettek szerint -, ki kell állítani az Adatközlő lapot és azt 15 napon belül meg kell küldeni az APEH - pénztárgépet használó székhelye szerint - illetékes igazgatóságának, valamint a kitöltési útmutatóban felsorolt szervezeteknek.
3. 7. A pénztárgépen max. 15 db, ezen belül max. 5 db azonos típusú hibajavítás végezhető el. A hibaszám megállapításánál nem kell figyelembe venni az akkumulátor, biztosíték, nyomtató mechanikai hibát. Az ezt meghaladó javítás esetén a pénztárgépet a 3. 6. pont szerint selejtezni kell.
3. 8. Adómemória csere esetén csak a pénztárgép forgalmazó (jogutódja), jogutód hiányában az Irodagép-műszerészek Országos Ipartestülete (az Ipartestület megbízott szervize) által biztosított adómemória építhető be a pénztárgépbe. A beépítendő adómemória típusának, teljesítményének, műszaki paramétereinek meg kell egyeznie az eredeti adómemória valamennyi jellemzőjével.
3. 9. Adómemória csere esetén az új adómemória 9 jegyű azonosítószámának meg kell egyeznie a régi adómemória azonosítószámával, kivéve az elektronikus naplóval ellátott pénztárgépeket.
3.10. Adómemória csere esetén a szerviznek ki kell állítani az Adatközlő lapot és azt 15 napon belül meg kell küldeni az APEH - pénztárgépet használó székhelye szerint - illetékes igazgatóságának valamint a kitöltési útmutatóban felsorolt szervezeteknek. A régi adómemória tartalmát ki kell íratni, annak adatát az esemény megjelölésével a pénztárgépnaplóba fel kell vezetni, az adómemóriát és a kiírásról készült szalagot legalább a II. A) . 1. 2. pont szerinti elévülési ideig meg kell őrizni.
Elektronikus naplóval ellátott pénztárgépek adómemóriájának cseréje esetén (változatlan felhasználó mellett)- tekintettel arra, hogy az adómemória 9 jegyű azonosítószáma megváltozik - két Adatközlő lapot kell kitölteni és megküldeni:
- Az elsőt 80-as (adómemória csere) eseménykóddal, a pénztárgép régi 9 jegyű azonosítószámával, a szöveges magyarázat mezőben "Az új adómemória azonosítószáma:" és az új 9 jegyű azonosítószám megadásával.
- A másodikat 10-es (első üzembe helyezés) eseménykóddal, a pénztárgép új 9 jegyű azonosítószámával, a szöveges . magyarázat mezőben "A régi adómemória azonosítószáma:" és a régi 9 jegyű azonosítószám megadásával.
Az elektronikus naplóval ellátott pénztárgépek használójának személyében történő változás esetén (adószám változás) is a fentiek szerint kell eljárni azzal a különbséggel, hogy az első Adatközlő lapot 20-as vagy 30-as eseménykóddal (eladás, bérbeadás, átírás) kell kitölteni.
Üzemanyagkút-kezelő pénztárgép esetén, amennyiben az két vállalkozás elkülönített forgalmi adatait rögzíti, mindkét felhasználó esetében külön-külön kell eljárni a fentieknek megfelelően.
A lecserélt adómemóriát üzemanyagkút-kezelő pénztárgép esetén, amennyiben az két vállalkozás elkülönített forgalmi adatait rögzíti, az üzemanyag tulajdonos felhasználónak kell megőriznie, legalább a II. A) . 1. 2. pont szerinti elévülési ideig.
3. 11. A szerviz által a pénztárgépnaplóban rögzített bejegyzéseket az üzemeltetővel (alkalmazottjával) alá kell íratni.
3.12. Ha a szerviz üzembe helyezési, szervizelési javítási, nyilvántartási, adatszolgáltatási kötelezettségeit - az ellenőrzés tapasztalata vagy a forgalmazó, illetve a felhasználó jelzése alapján - nem a hatályos előírásoknak megfelelően teljesíti, akkor a területileg illetékes adóhatóság mulasztási bírságot szabhat ki, ismétlődés vagy súlyosabb kötelezettségszegés esetén az APEH elnöke a szervizelési jogot megvonhatja.
4. A pénztárgép használatában bekövetkező változások
4. 1. A pénztárgép használójának személyében bekövetkező változás (adószám változás) esetén adómemóriát kell cserélni a 3. 8., 3. 9., 3. 10. pontokban előírtak szerint. Az adómemóriát és az adatokat tartalmazó bizonylatokat a felhasználó köteles legalább a II. A) . 1.2. pont szerinti elévülési ideig megőrizni.
Visszavont forgalmazási engedélyű pénztárgép használójának személyében történő változás (adószám változás) esetén a pénztárgép adómemóriájának cseréje tilos. Ezen pénztárgépek sem új, sem használt állapotban nem értékesíthetőek, más használatába nem adhatóak. Adómemóriájuk csak a memória megtelte vagy meghibásodása miatt cserélhető, amennyiben az APEH elnöke azt engedélyezte.
4. 2. Ha a pénztárgép használatában változás következik be (adószám változás, értékesítés, ingyenes átadás, bérbeadás, bérlet esetén más bérlőnek átadás, tevékenység megszüntetése vagy a fejléc adatok változása), akkor a használó köteles azt megelőzően 8 nappal a szervizt értesíteni. A szerviz az adómemória tartalmát kiíratja és annak adatát az esemény megjelölésével a pénztárgépnaplóba felvezeti, továbbá kiállítja a változásról szóló Adatközlő lapot/lapokat (elektronikus naplóval ellátott pénztárgép ill. üzemanyagkút-kezelő pénztárgép esetén a 3. 10. pontban leírtak szerint) . Az adómemória kiíratásáról készült szalagot a pénztárgépet átadó köteles legalább a II. A) . 1. 2. pont szerinti elévülési ideig megőrizni. Az Adatközlő lapot/lapokat az előírás szerinti szervezetek részére (adóhivatalnak is) haladéktalanul meg kell küldeni. Az Adatközlő lapot/lapokat az átvevő (új használó) is aláírja, ez számára az üzembe helyezés bizonylata.
4.3. A gép átadásával együtt új pénztárgépnaplót kell az új használó rendelkezésére bocsátani, ennek tényét is rögzíteni kell az új naplóban.
4. 4. A tevékenységét megszüntető adóalany, ha a pénztárgépet nem értékesíti, akkor köteles annak adómemóriáját legalább a II. A) . 1. 2. pont szerinti elévülési ideig megőrizni. Ha a pénztárgép később mégis értékesítésre kerül, akkor a változásról szóló adatközlő lapot újból ki kell, állítani, de csak a vevő adatait kell feltüntetni és az adómemória állását (a korábbi használó adatai már a tevékenység megszüntetésekor adatközlő lappal bejelentésre kerültek) .
4. 5. A pénztárgép eltulajdonítása esetén az Adatközlő lapot a pénztárgép volt tulajdonosának kell kiállítania és megküldenie a területileg illetékes APEH igazgatóságnak (nem a szerviznek) .
A pénztárgép eltulajdonítása, megsemmisülése esetén a rendőrhatósági eljárás lezárásáról szóló végzés alapján kell a használónak az adatközlő lapot kiállítani és a pénztárgépnaplóba a bejegyzést megtenni. Ezt követően végezhető el a selejtezés. A használó köteles megőrizni a pénztárgépnaplót legalább a II. A) . 1. 2. pont szerinti elévülési ideig.
4. 6. A felhasználó adózási módjának változása esetén - alanyi adómentes, egyszerűsített vállalkozói adó, különbözet szerinti adózás választása - a 2.3. pont szerint kell eljárni.
5. A pénztárgép használatával összefüggő egyéb előírások
5.1. A szervizelő műszerész munkájának megkezdése előtt köteles a használó számára igazolni a szervizelési jogosultságát. A pénztárgépet használó a pénztárgépnapló folyamatos vezetését köteles a szerviztől megkövetelni, a beírásokat ellenőriznie és aláírásával igazolnia kell. A pénztárgépnapló mindaddig, amíg a gép a birtokában van, az adózás alapbizonylataként is funkcionál az ellenőrző szalagokkal együtt. A pénztárgépet használó köteles a naplót a készülék üzemelési helyén, mozgóárusítás esetén pedig a napi elszámolási telephelyen tartani.
5.2. A pénztárgépbe történő bármilyen olyan beavatkozás esetén, amely a plomba megbontásával jár" a szerviznek az eseményt a pénztárgépnaplóban rögzítenie kell.
5.3. A pénztárgépnapló elvesztése, megsemmisülése esetén a használó köteles a szervizt haladéktalanul értesíteni, mely a bejelentést követően 3 napon belül a tényről jegyzőkönyvet köteles felvenni. Új pénztárgépnaplót csak a pénztárgép beszerzését hitelt érdemlő bizonylatának bemutatása után állíthat ki a szerviz, és a felvett jegyzőkönyvben valamint az új naplóban köteles rögzíteni a pénztárgép adómemóriájának bevételi adatát. Ha a forgalmazótól pénztárgépnapló beszerzésére nincs lehetőség, akkor a közlemény 3/1., 3/2., 3/3. sz. melléklete szerinti minta alapján a pénztárgépnaplót a szerviz is elkészítheti.
5. 4. Az adóalany köteles bevételeinek ellenőrzéséhez a napi forgalmi jelentéseket, az ellenőrző szalagot vagy az elektronikus napló adathordozóit, időrendi sorrendben, legalább a II. A) . 1. 2. pont szerinti elévülési ideig úgy megőrizni, hogy az az ellenőrzéskor áttekinthető és azonosítható módon rendelkezésre álljon.
Minden év elején - külön kiadott APEH közleményben szabályozott módon - az előző naptári évre vonatkozóan a pénztárgép adómemóriájának kiíratását - a bevétellel való egyeztetés érdekében - el kell végezni, és azt az ellenőrzés céljára megőrizni. A kiírt összesített adatokat a kiíratást végzőnek a pénztárgépnaplóban is rögzíteni kell.
5. 5. Ha az adóalany egy adott pénzátvételi helyen pénztárgépet használ, akkor abban minden, az adott pénzátvételi helyen realizált bevételt (számlával, egyszerűsített számlával kísért bevételt, készpénzkímélő eszközzel vagy utalvánnyal történő fizetést is) rögzítenie kell. Számla, egyszerűsített számla kibocsátása esetén a gépi nyugtát a számla tőpéldányához kell csatolni és azzal együtt megőrizni, kivéve, ha a nyugta szerepét betöltő nyomtatvány a kifizetett szolgáltatás igénybevételi jogosultságának igazolására is szolgál. Amennyiben a pénztárgép a II.A.) 1.15.2. szerinti egyszerűsítetett számla kibocsátására is alkalmas, nem szabad külön nyugtát kibocsátani.
A banki átutalással kiegyenlített bevételeket nem kell a pénztárgépben rögzíteni.
5. 6. A pénztárgépbe - első tételként - az üzemszünet alatt kiadott kézi nyugták, számlák összesített bevételét vagy cseregép esetén az abban elért bevételt egy összegben, áfa csoportonként be kell ütni. Ez történhet az erről készült gépi nyugta, egyszerűsített számla megőrzése és arra történt feljegyzés mellett, a kézi nyugta, számla másod példányokkal, illetve a cseregép lapjával való dokumentálással együtt.
5. 7. A pénztárgépek vásárlásának és költségként elszámolásának szabályai megegyeznek a számviteli törvény és az adózási törvények általános előírásaival.
5. 8. Azon pénztárgépek esetében, amelyek vásárlása 1993. június 30-a előtt történt és a vásárló a pénztárgép teljes árát, illetve az engedélyezett összeget az áfa fizetendő összegéből levonhatta, illetve visszaigényelhette, értékcsökkenési leírás csak a teljes ár és engedélyezett összeg különbségére számolható el. Ha a pénztárgépet használó tulajdonos tevékenységét megszünteti és a pénztárgépet nem értékesíti, akkor 1992. december 31-ét követő beszerzés esetén a beszerzési ár, ezt megelőző beszerzés esetén a forgalmi érték után számított áfa összegét be kell vallania, illetve fizetnie.
5. 9. A pénztárgépek értékesítése esetén - függetlenül a vásárlás időpontjától - az általános szabályokat kell alkalmazni, vagyis az értékesített pénztárgép áfa nélküli kiszámlázott összege az eladó bevételét képezi, a felszámított áfát be kell fizetni (további áfa-befizetési kötelezettség nem keletkezik az 1993. június 30-a előtti beszerzésű pénztárgépek esetében sem) . A használt pénztárgépet vásárló pedig (bármikor történt az új állapotú vásárlás) csak a számlában áthárított áfát igényelheti vissza előzetesen felszámított áfaként (áfa-fizetésre kötelezett adóalany esetén) .
5. 10. Ha a pénztárgépet használó valamely pénzátvételi helyet megszüntet, nem köteles a pénztárgépet értékesíteni, de erről vagy a megszüntetésről az értékesítéshez hasonlóan a szervizt értesíteni kell és ki kell állítani a használatban bekövetkezett változásról szóló Adatközlő lapot, és az előírás szerint az érintett szerveknek megküldeni.
5. 11. A használaton kívül helyezett pénztárgép használható saját cseregépként, de ezt a megfelelő adatlapon dokumentálni kell és a pénztárgépnaplóban fel kell tüntetnie.
5. 12. Telephelyek (pénzátvételi helyek) között történő pénztárgép áthelyezés esetén az adómemória kiíratása, az Adatközlő lap kiállítása (40-es kóddal) és a pénztárgépnaplóba történő bejegyzés (ideje, helye) megtörténte után lehetséges a pénztárgép új helyen való használata.
5.13. A pénztárgépen minden nyitvatartási nap végén (nonstop nyitva tartás esetén a nap 24. órájában) "Napi forgalmi jelentés"-t kell készíteni (lásd II. A) . 1. 15. 3.) . Ettől eltérni indokolt esetben csak APEH engedély birtokában lehet, melyről a Bizottsághoz benyújtott kérelem alapján dönt az adóhatóság.
5.14.A napi gyűjtőben tárolt adatok, információk manipulálása, megváltoztatása, vagy azok megkísérlése esetén (adatvesztés) a pénztárgép hibaüzenet jelzéssel egyidejűleg nem működhet tovább (blokkolt állapot) .
5.15.A számla, egyszerűsített számla előállítására is képes pénztárgépek engedélyeztetésénél bemutatott nyomtatványok formai vagy tartalmi megváltoztatása esetén a Bizottság részére ellenőrzésre előzetesen be kell mutatni a továbbiakban használni kívánt mintát.
III. Taxaméter
A) Engedélyezés
A taxamétertípus forgalmazására irányuló kérelem esetén az APEH akkor ad engedélyt, ha a taxaméter megfelel a hatályos jogszabályokban előírt követelményeknek, a jelen közleményben előírt technikai követelményeknek, illetve ha a forgalmazó a kérelemmel együtt a jelen közleményben foglalt dokumentációt is rendelkezésre bocsátotta.
1. Technikai feltételek
1. 1. A taxaméternek alkalmasnak kell lennie a taxis-szolgáltatásban a viteldíj hiteles megállapítására, kijelzésére és a nyugta kibocsátására. A taxaméter lehet egy vagy több vállalkozó adatait rögzítő készülék.
1.1.1. A taxaméternek meg kell felelnie az Európai Parlament és a Tanács 2004/22/EK taxamérőkre vonatkozó irányelvének. A direktíva hatályba lépésének időpontja: 2006. október 30.
1.2. A taxaméternek szerkezetében és kialakításában olyannak kell lennie, hogy az üzembe helyezés utáni lezárást és plombálást követően a plomba megbontása nélkül, a működőképesség megtartása mellett rendellenes vagy illetéktelen beavatkozást, programozást, adattörlést ne tegyen lehetővé, a megbontás felismerhető legyen. A taxaméter burkolatát úgy kell kialakítani, hogy a készülék nyílásain keresztül se legyen lehetőség a tárolt adatok módosítására. A plombálással biztosítani kell, hogy a készülék a gépkocsiból a plomba megsértése nélkül ne legyen kivehető.
1.2. 1. A plombával történő lezárást az OMH által kiadott Hitelesítési Előírásban meghatározottak szerint kell elvégezni.
1. 2. 2. A szerviz általi lezárhatóságot a gyártó köteles az OMH-val egyeztetni. A plomba formájára, anyagára és tartalmára vonatkozó előírásokat a 9. sz. melléklet tartalmazza. Az APEH-engedélytől eltérő plomba a taxaméterek lezárására nem alkalmazható.
1.2.3. A taxaméternek a közleményben meghatározott tartalmú bizonylatokat kell nyomtatni. A bizonylatoknak jól olvashatónak kell lennie és olvashatóságát legalább az adó megállapításához való jog elévüléséig (továbbiakban elévülési idő) meg kell tartania. Az adó megállapításához való jog annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amelyben az adóról bevallást, bejelentést kellett volna tenni, illetve bevallás, bejelentés hiányában az adót meg kellett volna fizetni.
1. 3. A taxaméternek legalább négy tarifa (ezen belül alapdíj, útdíj, várakozási díj) egyidejű tárolására és egymás utáni használatára kell alkalmasnak lennie. A három díj (alap, út, várakozási) egy tarifán belüli 0-ra, vagy az utast megtévesztő, ésszerűtlenül alacsony értékre való beállítása és használata tilos. A taxaméter kijelzőjén elkülönítetten és folyamatosan láthatóvá kell tenni, hogy a díjmérés melyik tarifával történik. A viteldíj kijelzése minimum 5 számjeggyel történjen.
1. 4. A taxaméternek adómemóriával kell rendelkeznie, amelynek a hozzáférhetetlenség biztosításával tárolnia kell a napi fuvarok végösszegét (napi forgalmat) . Biztosítani kell, hogy az adómemóriában tárolt adatok megváltoztatása ne legyen lehetséges. A taxaméter az adómemóriától való megszakítás, vagy az adómemória megtelte esetén nem működhet tovább. Az adómemóriának az adatokat tápfeszültség kimaradása esetén is tárolnia kell.
1. 5. A taxaméternek legalább az alábbi forgalmi és egyéb gyűjtővel, (több vállalkozós taxaméternél vállalkozónként) kell rendelkezni.
- Szolgáltatás forgalmának gyűjtője (napi forgalom)
- Utas km gyűjtő
- Összes km gyűjtő (taxis üzemmódban)
1. 5. 1. A taxaméterrel negatív végösszegű vagy negatív adatot tartalmazó forgalmi gyűjtőjű adóügyi bizonylat nem bocsátható ki.
1. 6. A taxaméternek az alábbi napi szintű számlálókat kell kezelnie:
- Kinyomtatott nyugták számlálója
- Nyugta megszakítás számlálója
1. 7. A taxaméternek göngyölített forgalomként (GT) az adómemória indításától kezdődően gyűjteni kell a napi forgalmi és egyéb gyűjtők összegét:
- Napi forgalom - Napi utas-km
- Napi összes km (taxi-üzemmódban)
1. 8. A taxaméternek az adómemória indításától kezdődően az alábbi globális számlálókat kell kezelnie: - Napi zárások számlálója
- RAM törlések számlálója
1. 9. A taxaméternek a személyszállítással kapcsolatos funkciókat (szabad, foglalt, fizet) és legalább az alábbi funkciókat ("H", "I" melléklet szerint) kell kezelnie. Az euró bevezetésével kapcsolatos speciális funkciók leírását a 3. pont tartalmazza.
1. 9. 1. Napi funkciók:
- Napnyitás (szabad jelzés)
- Foglalt állás
- Fizet állás, (nyugta nyitás)
- Nyugta tételsor nyomtatás
- ÖSSZESEN sor nyomtatás
- Megjegyzés sor nyomtatás
- Nyugta megszakítás
- Nyugta zárás
- "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT" ("INFORMÁCIÓS LISTA") nyomtatás
- Napzárás
1. 9. 2. Adómemória indítási, technikai funkciók:
- Dátum, időállítás
- "Azonosító rekord" írás
- "Áfa rekord" írás
- Adómemória indítás
- Adómemória adatai nyomtatás (sorszám és dátum szerint)
- "RAM TÖRLÉS rekord" írás
- Fejléc beállítás
1. 9. 3. A taxaméter az általa kezelt funkciókat csak meghatározott sorrendben hajthatja végre. A végrehajtás feltételeit az adóügyi modul (adómemória és az adómemóriát kezelő hardver-szoftver elemek) aktuális állapota határozza meg. Az adóügyi modul lehetséges állapotait, a funkciók végrehajtásának állapot-feltételeit, a végrehajtás állapotváltozásait az "J", "K", "L" melléklet foglalja össze.
1.10. A taxaméternek az alábbi hibák esetén blokkolt állapotba kell kerülnie:
- Az adóügyi modul biztonsági áramforrásának feltöltése nem megfelelő
- Az adóügyi modul RAM területén tárolt adatok tartalma nem konzisztens
- Az adómemóriában és az adóügyi modul RAM területén tárolt adómemória azonosítószám nem azonos
- Az adómemória és a taxaméter elektronikus kártya között nincs kapcsolat
- Az adómemória adattartalma sérült
- Az adómemória megtelt
- Az adómemória vezérlő egység hibás
- Az taxaméter működtető programjának ellenőrző száma megváltozott. (Ennek ellenőrzését a taxaméter bekapcsolásakor kell elvégezni oly módon, hogy a működtető programja kiszámolja önmaga ellenőrző számát, és összehasonlítja az adómemóriában tárolt ellenőrző számmal) .
Blokkolt állapotban a taxaméter dátum, időállításon kívül kizárólag az adómemória adatainak kinyomtatását végezheti el, minden egyéb funkció végrehajtása tilos. A blokkolt állapot kizárólag a taxaméter adóügyi modulján elhelyezett "RAM törlés jumper" aktivizálásával oldható fel. Ennek menete a következő:
- A plomba kibontása
- A blokkolt állapotot okozó hiba elhárítása
- "RAM törlés jumper" aktivizálása, melynek hatására a "RAM törlés rekord" az adómemóriába íródik és az adóügyi modul RAM területe törlésre kerül.
A "RAM törlés jumper" aktív állapotában a taxaméter a "RAM törlés rekord" adómemóriába írásán kívül kizárólag dátum-, idő-állítás funkciót hajthat végre
1. 11. A taxaméter nyomtatója kizárólag az alábbiakban meghatározott magyar nyelvű bizonylatokat nyomtathatja ki. Az euró bevezetéssel kapcsolatos bizonylat- változások leírását a 3. pont tartalmazza.
1.11.1. Nyugta (adóügyi bizonylat) . A taxaméter kiíró berendezésének a nyugtára a következő adatokat kell jól olvashatóan kinyomtatni:
- Bizonylat fejléc adatok (az adatsorok alábbi sorrendje kötelező): :
• A bizonylatot kibocsátó vállalkozás (vállalkozó) neve,
• A bizonylatot kibocsátó vállalkozás (vállalkozó) székhelye,
• A vállalkozás (vállalkozó) adószáma,
• Rendszám,
• K állandó
- "NYUGTA",
- a fuvarozás indulási és érkezési kelte (év, hó, nap, óra, perc),
- megtett utas-km (egy tizedessel),
- induló (alkalmazott) alapdíj (Ft),
- alkalmazott útdíjak és várakozási díjak (tarifa száma és Ft/km, illetve Ft/perc),
- nyugta végösszege (fizetendő összeg) "ÖSSZESEN:.....
(Ft) " formában,
- nyugta sorszám, 1.17. pont szerint
- nyugta kibocsátásának kelte (év, hó, nap),
- stilizált AP jel és ennek folytatásaként a taxaméter 9 jegyű azonosítószáma, amelynek első három jegye az APEH-engedély száma, a további 6 számjegy a fogalmazó által megadott, "000001"-gyel induló, vezető-nullákkal ellátott, 1-gyel növekvő folyamatos sorszám, amely az adott taxamétert egyedileg azonosítja.
A nyugta bizonylat mintáját az M1 melléklet tartalmazza.
A nyugtán a felsoroltak mindegyike kötelező, a jelzett sorrendben.
1. 11. 2. Az időszakos forgalmi jelentésnek (adóügyi bizonylat) a következő adatokat kell tartalmaznia:
- Bizonylat fejléc adatok (1.11.1. pont szerint);
- "IDŐSZAKOS FORGALMI JELENTÉS",
- Aznapi nyugták sorszámai, kelte (év, hó, nap, óra, perc) és a felszámított díjak és összege, (ellenőrző szalag funkció),
- napi időszakos forgalom (Ft),
- napi időszakos utas-km,
- napi időszakos összes km (taxi-üzemmódban),
- göngyölített forgalom (GT) (Ft),
- adott vállalkozó (alkalmazott) utolsó napi zárás száma,
- összes zárás száma (csak több vállalkozó, alkalmazott esetén),
- nyugták száma,
- nyugta megszakítások száma,
- a bizonylat kinyomtatásának kelte (év, hó, nap, óra, perc),
- stilizált AP jel és ennek folytatásaként a taxaméter 9 jegyű azonosítószáma.
A bizonylat mintáját az M2 melléklet tartalmazza. Az adatsorok fenti sorrendje kötelező.
1.11.3. A taxaméternek napi forgalmi jelentést kell készítenie, amelynek adatait automatikusan ki kell nyomtatni az 1. 15. pont szerint.
A napi forgalmi jelentés (adóügyi bizonylat), amely kizárólag következő adatokat tartalmazhatja:
- Bizonylat fejléc adatok (1.11.1. pont szerint);
- "NAPI FORGALMI JELENTÉS",
- a napi zárás sorszáma,
- lezárt nap dátuma (év, hó, nap),
- aznapi nyugták sorszámai, kelte (év, hó, nap, óra, perc) és a felszámított díjak és összege, (ellenőrző szalag funkció),
- napi forgalom (Ft),
- napi utas-km,
- napi összes km (taxi-üzemmódban),
- göngyölített forgalom (GT) (Ft),
- göngyölített utas-km,
- göngyölített összes km (taxi-üzemmódban),
- összes zárások száma (több vállalkozós esetén),
- nyugták száma,
- nyugta megszakítások száma,
- RAM törlés sorszáma, időpontja (év, hó, nap, óra, perc), az 1. 10. pont szerinti program ellenőrző szám, abban az esetben, ha az előző napi zárást követően a napi gyűjtő törlése megtörtént
- RAM törlések száma,
- "AZ ADÓMEMÓRIA ... ZÁRÁS UTÁN MEGTELIK" (a lehetséges napi zárások feltüntetésével, abban az esetben, ha az adómemória megtelte előtti zárások száma 60 vagy annál kevesebb),
- "AZ ADÓMEMÓRIA MEGTELT" (abban az esetben, ha az adómemória megtelt),
- bizonylat kinyomtatásának kelte (év, hó, nap, óra, perc),
- stilizált AP jel és ennek folytatásaként a taxaméter 9 jegyű azonosítószáma.
A bizonylat mintáját az M3 melléklet tartalmazza. Az adatsorok fenti sorrendje kötelező. 1. 11. 4. Adómemória adatai lista (adóügyi bizonylat), amely kizárólag a következő adatokat tartalmazhatja:
- Bizonylat fejléc adatok (1. 11. 1. pont szerint),
- "ADÓMEMÓRIA ADATAI",
- adómemória azonosítószáma,
- adómemória inicializálási dátuma (év, hó, nap, óra, perc),
- az 1.10. pont szerinti ellenőrző szám (azonosító rekord szerint),
- Listázott időszak kezdetekor érvényes áfa rekord tartalma, amely
• Áfa körbe tartozó vállalkozó esetén az áfa rekord beírásának dátuma (év, hó, nap,) és az áfa-kulcs értéke ("XX %")
• Alanyi adómentes vállalkozó esetén az áfa rekord beírásának dátuma (év, hó, nap,) és "AAM (alanyi adómentes) "
- listázás kezdő és záró dátuma, vagy a zárás sorszám -tól, -ig,
- a listázás adatai (kihagyás nélkül növekvő sorrendben):
• Napi forgalom rekord esetén:
" zárás sorszáma, dátuma (év, hó, nap),
" napi forgalom (Ft),
" az adott naphoz tartozó göngyölített forgalom (GT) (Ft)
" napi utas-km,
" napi összes km (taxi-üzemmódban),
• RAM törlés rekord esetén:
" a RAM törlés sorszáma, időpontja (év, hó, nap, óra, perc) az 1. 10. pont szerinti program ellenőrző szám, abban az esetben, ha az előző napi zárást követően a napi gyűjtő törlése megtörtént.
• Áfa rekord esetén
" Változás előtti időszak forgalma az alábbi formában: "XX%" vagy "AAM" időszak szerinti forgalom rész-összesen (tól-ig)
" Az áfa rekord módosításának dátuma (év, hó, nap), a módosított áfa kulcs "XX%", vagy "AAM" (alanyi adómentes) .
- A listázott időszak összegzése:
• Ha a listázott időszakban áfa rekord változás történt: " Az utolsó áfa rekord változás keltével kezdődő időszak
forgalma az alábbi formában:
• Időszak szerinti forgalom: "XX%", vagy "AAM" forgalom rész-összesen (-tól -ig)
• A listázott időszak forgalmának végösszege.
• Ha a listázott időszakban áfa rekord változás nem történt:
" A listázott időszak forgalmának végösszege
• göngyölített időszakos utas-km,
• göngyölített időszakos összes km (taxi-üzemmódban),
- göngyölített forgalom (GT) (Ft),
- összes zárás száma,
- a RAM törlések száma,
- az 1. 10. pont szerinti ellenőrző szám (az utolsó RAM törlés rekord szerint, ha volt RAM törlés),
- a bizonylat kinyomtatásának kelte (év, hó, nap, óra, perc),
- stilizált AP jel és ennek folytatásaként a taxaméter 9 jegyű azonosítószáma,
A bizonylat mintáját az M4 melléklet tartalmazza.
Az adatsorok fenti sorrendje kötelező.
1. 11. 5. A taxaméternek információs listát (nem adóügyi bizonylatot) kell tudni nyomtatnia a programozott tarifákról és egységdíjaikról, a vállalkozók számáról, az adómemória telítettségéről.
Az információs lista (nem adóügyi bizonylat) kérése esetén a taxaméter a következőket nyomtatja:
- Bizonylat fejléc adatok (1. 11. 1. pont szerint);
- "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT",
- "INFORMÁCIÓS LISTA",
- tarifaadatok (több vállalkozó esetén, ha az eltérő, akkor vállalkozónként, sorszám, alapdíj, útdíj, idődíj és az egységugrás),
- vállalkozók száma, adószámuk, zárásaik száma, áfa körbe tartozó vállalkozó esetén az áfa kulcs értéke ("XX%"), vagy alanyi adómentes vállalkozó esetén "AAM",
- adómemória telítettsége.
- bizonylat kinyomtatás kelte (év, hó, nap, óra, perc),
- "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT"
A bizonylat mintáját az M5 melléklet tartalmazza.
A "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT" készítésekor a forgalmi, tranzakció gyűjtők és a számlálók értéke nem változhat, és nem tartalmazhatja a stilizált AP jelet és az "ÖSSZESEN" szót.
1. 12. Több vállalkozós taxaméter esetében napi forgalmi jelentés zárás sorszáma 5 jegyű, az első számjegye a vállalkozó megkülönböztetésére szolgál. Az adómemória kiolvasása csak a vállalkozó azonosítása után lehetséges. Ebben az esetben vállalkozónként készül a napi forgalmi jelentés, aszerint, hogy az adott vállalkozó a gépkocsit az 1. 15. pont szerint működteti.
1. 13. A taxaméter egy példányos papírral működik. Az ellenőrző szalag a "NAPI FORGALMI JELENTÉS" vagy az "IDŐSZAKOS FORGALMI JELENTÉS" részeként nyomta-tódik ki.
1. 14. A nyugta kiíratásának meg nem történtéig a taxin a szabad jelzés nem gyulladhat ki (nyomtatási kényszer) .
1. 15. Az adómemóriába a napi forgalom rögzítése csak záráskényszerrel történik, a következők szerint:
- ha a gépjármű üzemben van és a taxaméter szabad állásban, akkor a nap 24. órájában (éjfélkor);
- ha a gépjármű a nap 24. órájában fuvart teljesít, akkor a fuvar befejeztével;
- ha a gépjármű a nap 24. órájában nincs üzemben, akkor a motor első indításakor, illetőleg a napi első fuvar megkezdése előtt;
- ha a gépjármű a nap 24. órájában nem taxi-üzemmódban üzemel (a taxaméter nincs bekapcsolva), akkor a napi forgalmi jelentés és az adómemóriába írás a taxaméter bekapcsolásakor történik. A napi forgalmi jelentést záráskényszerrel csak arra a napra kell nyomtatni, amikor a taxi-üzemmódban a taxaméter bekapcsolt (napnyitás) állapotban volt.
1. 16. A taxaméter csak a követelmény rendszerbe jelzett bizonylatokat nyomtathatja.
1.17.A kinyomtatott nyugtákat folyamatosan növekvő, ZZZZ/NNNN formájú sorszámmal kell ellátni, ahol:
- ZZZZ a legutóbb megnyitott adóügyi nap sorszáma négy számjeggyel (kivétel: a több vállalkozós taxaméter esetén öt számjegy 1.12.pont szerint), vezető nullákkal kinyomtatva;
- NNNN a bizonylat sorszáma (az adóügyi nap megnyitásakor 1-től induló, folyamatosan 1-gyel növekvő sorszám, négy számjeggyel, vezető nullákkal kinyomtatva) .
1.18.Amennyiben a "NYUGTA", teljes körű kinyomtatása (a bizonylat AP jele és a taxaméter 9 jegyű azonosítószámának utolsó jegye) nem biztosítható (például: hardver hiba, papírhiány, áramellátási hiba, stb. esetén), akkor a bizonylat nyomtatását meg kell szakítani, kivéve, ha a taxaméter az üzemzavar megszűnését követen az adóügyi bizonylatot teljes körűen automatikusan kinyomtatja. A megszakított nyugtán "NYUGTA MEGSZAKÍTÁS" szöveggel jelezni kell a
megszakítás tényét, majd "ÖSSZESEN: 0 Ft", bizonylat sorszám, dátum, idő, AP jel és a 9 jegyű azonosítószám (1. 11. 1 pont szerint) kinyomtatásával kell a nyugtát lezárni. A megszakított nyugtát is az 1. 17. pont szerint kell sorszámozni.
Nyugta megszakítás esetén a bizonylaton jelzett érkezési időpontot, függetlenül az újra nyomtatás időpontjától, minden esetben a tényleges érkezés időpontnak megfelelően kell nyomtatni.
A megszakított nyugtát nyomtatási kényszerrel újra kell nyomtatni.
1. 19. Amennyiben az "IDŐSZAKOS FORGALMI JELENTÉS", "NAPI FORGALMI JELENTÉS", "ADÓMEMORIA ADATAI" lista teljes körű kinyomtatása (a bizonylat AP jele és a taxaméter 9 jegyű azonosítószámának utolsó jegye) nem biztosítható, akkor a bizonylaton "JELENTÉS MEGSZAKÍTÁS" szöveggel jelezni kell a megszakítás tényét, majd dátum, idő, az AP jel és a 9 jegyű azonosítószám (1. 11. 1 pont szerint) kinyomtatásával kell a bizonylatot lezárni. A megszakított bizonylatokat nyomtatási kényszerrel újra kell nyomtatni, kivéve, ha a taxaméter az üzemzavar megszűnését követen az adóügyi bizonylatot teljes körűen automatikusan kinyomtatja. Az "ADÓMEMORIA ADATAI" jelentés megszakítás követően azonban nincs újra nyomtatási kényszer.
1. 20. Amennyiben az "INFORMÁCIÓS LISTA" teljes körű kinyomtatása nem biztosítható akkor a bizonylaton "JELENTÉS MEGSZAKÍTÁS" szöveggel jelezni kell a megszakítás tényét, majd dátum, idő, és "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT" szöveg kinyomtatásával kell a bizonylatot lezárni. A megszakított bizonylatokat nyomtatási kényszerrel újra kell nyomtatni, kivéve, ha a taxaméter az üzemzavar megszűnését követen az adóügyi bizonylatot teljes körűen automatikusan kinyomtatja.
1. 21. Az adóügyi bizonylatok megnevezését - soremeléssel - közvetlenül a Bizonylat fejléc adatok (1. 11. 1. pont szerint) után kell nyomtatni. Az adóügyi bizonylatok utolsó soraként a stilizált AP jelet és a taxaméter 9 jegyű azonosítószámát (1. 11. 1 pont szerint) kell kinyomtatni. A nyugtán a reklám, üdvözlő, szolgáltatás igénybe vétel megköszönő sorok az "ÖSSZESEN:" sor és a nyugta sorszám (1. 17. pont szerint) sora közötti részben nyomtathatók.
1. 22. A taxaméternek forint üzemmódban a következő minimális értékhatárokat kell kezelnie:
- Tételsor: 99. 999
- Bizonylat szintű nyugta forgalmi gyűjtők: 999. 999
- Napi forgalmi gyűjtők: 9. 999. 999
- Göngyölített forgalom (GT): 999. 999. 999.
1. 23. A taxaméter által készített bizonylatokon a dátumot és időt év, hó, nap, óra perc sorrendben, az évet négy számjeggyel jelölve kell kinyomtatni. Az adómemóriában tárolt utolsó "napi forgalom rekord" dátumánál korábbi dátumra történő beállítást a taxaméter nem engedélyezhet.
1. 24. A taxaméternek a forgalom adatait (taxi-üzemmódban utas és összes km, fizetett összeg) összegeznie és göngyölítenie kell, megfelelő billentyű működtetésével időszakos forgalmi kimutatást kell készítenie. Két vagy több vállalkozó, illetve alkalmazott forgalmának ellenőrzése esetén az időszakos jelentés csak az illetékes vállalkozó, illetve alkalmazott forgalmát nyomtatja ki.
1. 25. A taxaméter az adómemória indítását megelőzően kizárólag "gyakorló üzemmódban" működhet, melynek során:
- Adóügyi bizonylat nem nyomtatható
- Valamennyi szóközkarakter helyett "?" karaktert kell nyomtatni
- Az adómemóriába rekord nem írható
- A "gyakorló üzemmódban" a bizonylat elejére és a végére, "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT" szöveget kell nyomtatni.
- Az "ÖSSZESEN" szót és a stilizált AP jelet sorszámmal a bizonylat nem tartalmazhatja.
Az adómemória indítása után a taxaméter nem működhet "gyakorló üzemmódban".
2. A taxaméter fő egységeivel kapcsolatos követelmények
2. 1. Kijelző
2. 1. 1. A kijelzőn a megjelenő viteldíj karakterek magassága legalább 10 mm, az egy sorban megjeleníthető karakterek száma legalább 6 db.
2. 1. 2. LCD kijelző alkalmazása esetén biztosítani kell a jól olvashatóságot a külső fényviszonyoktól függően. A látószögnek vízszintes síkban 100°, függőleges síkban 80°-nak kell lennie.
2. 2. Nyomtató
2.2.1. Nyomtatóként olyan, a taxaméter adóügyi programja által vezérelt eszköz alkalmazható, amely képes az 1. 11. pont szerinti bizonylatok kinyomtatására. Az 1. 11. pont szerinti bizonylatok nyomtatására folytonos papírtekercs használható.
2. 2 .2. A kinyomtatott karakterek minimális nagysága kisbetű és nagybetű esetén 3 mm, az egy sorban kinyomtatható karakterek száma legalább 18 db. A nyugta szalag minimális szélessége 44 mm.
2. 2. 3. A nyomtató nyomtatási parancsot csak az adóügyi programtól fogadhat el. Amennyiben a nyomtatási parancsot papírhiány, hardver hiba, stb. esetén nem tudja teljes körűen végrehajtani, akkor hibajelzést kell adnia.
2.2.4. A taxaméter nyomtatója grafikus nyomtatási parancsot kizárólag abban az esetben hajthat végre, amikor az adóügyi bizonylat lezárásakor az adóügyi program a stilizált AP jel kinyomtatására utasítja.
2. 2. 5. Hő-nyomtató alkalmazása esetén csak olyan hő-papír használható, amely gyártói tanúsítás alapján, a felhasználástól számított legalább 8 évig képes a nyomtatási kép olvashatóságát biztosítani. A forgalmazónak a papírtekercs hátoldalán az elejétől a végéig folyamatosan az alábbiakat kell feltüntetnie:
- "A hő-papír pénztárgép vagy taxaméter hő-nyomtatóban használható."
- "A papír használhatóságának határideje (év, hó, nap):"
- "Olvashatóságát megőrzi 8 évig"
- Az olvashatóság megőrzésének feltételei:
A forgalmazónak rendelkeznie kell a felhasználhatóságra és az olvashatóságra vonatkozó gyártói tanúsítvánnyal.
2. 2. 6. A taxamétert és a nyomtatót egy közösen plombál-ható házban vagy egymáshoz külső kábel nélkül hézagmentesen csatlakoztatva, közösen plombálhatóan kell elhelyezni.
2. 2. 7. A nyomtatónak papírhiány érzékelővel kell rendelkezni.
2.3. Billentyűzet
2. 3.1. A billentyűket magyar nyelvű felirattal kell ellátni.
2. 3. 2. A taxaméter billentyűzetén legalább az alábbi billentyűket kell elhelyezni:
- tranzakciók jóváhagyására,
- bizonylatok kinyomtatására szolgáló billentyűk
A tarifák közötti léptetésre a billentyűk segítségével lehetőséget kell biztosítani (oda- vissza, vagy körbejárhatósággal) . A tarifánkénti változó egységugrás megengedhető.
2. 4. Adómemória
2. 4.1. Az 1. pont szerinti gyűjtők és számlálók kezelésére biztonsági áramforrással ellátott RAM memória, vagy olyan tárolóegység alkalmazható, amely a taxaméter tápfeszültségének kimaradása esetén is biztonsággal, legalább 12 hónapig megőrzi a tárolt adatokat. A RAM memóriában tárolódó adatok törölhetetlenségét (védelmét) mechanikailag is biztosítani kell úgy, hogy a plomba megbontása nélkül ahhoz ne lehessen hozzáférni, adatvesztés ne fordulhasson elő.
2. 4. 2. Adómemóriaként kizárólag UV sugárzással törölhető EPROM, vagy OTPROM használható. Az adómemóriát a többi elektronikai berendezéstől elkülönítve, a taxaméter alaplemezéhez rögzítve úgy kell beépíteni, hogy eltávolítása kizárólag a plomba megbontásával és az alaplemez roncsolá-sával legyen lehetséges. Az adómemóriát nem fényáteresztő anyaggal kell kiönteni oly módon, hogy a kiöntő anyag az adómemóriát minden oldalon legalább 3 mm vastagságú kemény réteget képezve fedje.
2. 4. 3. Az adómemóriában az adatokat inverz formában kell tárolni.
2. 4. 4. Az adómemória és az azt vezérlő elektronikus kártya összekapcsolása szalagkábellel, vagy tűs csatlakozóval történhet.
2. 4. 5. Az adómemóriába a következő típusú rekordok írhatók:
2.4.5.1. Azonosító rekord, az alábbi minimális adattartalommal:
- Rekord-típusazonosító
- Inicializálás kelte (év, hó, nap, óra, perc)
- Adómemória azonosítószám, amely megegyezik a taxaméter 9 jegyű azonosítószámával 1. 11. 1 pont szerint
- Az 1. 10. pont szerinti ellenőrző szám
Az adómemória csak 1 db "Azonosító rekordot" tartalmazhat. 2. 4. 5. 2. Napi forgalom rekord, az alábbi minimális adattartalommal:
- Rekord-típusazonosító
- Napi zárás kelte (év, hó, nap) .
- Napi zárás sorszáma
- Napi forgalom
- Göngyölített forgalom (GT)
- Napi utas-km
- Napi összes km (taxi-ütemmódban)
Az adómemóriának képesnek kell lenni legalább 2500 db "Napi forgalom rekord" tárolására. Több vállalkozós taxaméter esetében az adómemóriában vállalkozónként elkülönítve kell területet biztosítani. Ez történhet a 2500 napi zárási lehetőség megosztásával vagy a memóriaterület bővítésével. Az adóügyi programnak figyelnie kell, az aktuálisan rögzíthető zárások számát. Amennyiben ez 60 vagy annál kevesebb, illetve, ha az adómemória megtelt, az 1. 11. 3. pont szerinti üzenetet kell a napi forgalmi jelentésre nyomtatni.
Megtelt adómemória esetén a taxaméter kizárólag az adómemória adatainak listázását végezheti el.
2. 4. 5. 3. Áfa rekord, az alábbi minimális adattartalommal:
- Rekord-típusazonosító
- Az áfa rekord beírásának dátuma (év, hó, nap, óra, perc,),
- "XX%" áfa körbe tartozó vállalkozó esetén, vagy
- "AAM" alanyi adómentes vállalkozó esetén
Az adómemória több "áfa rekordot" tartalmazhat, mindig az utolsó beírt rekord az érvényes.
2. 4. 5. 4. RAM törlés rekord, az alábbi adattartalommal:
- Rekord-típusazonosító
- RAM törlés kelte (év, hó, nap, óra, perc)
- RAM törlés sorszáma
- Az adóügyi programjának ellenőrző száma
A taxaméteren maximum 25 db RAM törlés végezhető el. A 25. RAM törlés elvégzésekor a taxaméternek megtelt adómemória állapotba kell kerülnie. Ezután a taxaméter kizárólag az adómemória adatainak listázását végezheti el.
Közvetlenül a RAM törlés után a taxaméter csak napnyitás bizonylatot nyomtathat (kivétel a 25. RAM törlés) .
Az euró bevezetésével kapcsolatos rekord típus változások leírását a 3. pont tartalmazza.
3. Az euró kezelésére alkalmas taxaméterek
Az euró bevezetését, azaz a forint forgalomból való kivonásának és az euró hivatalos pénznemmé tételének folyamatát a taxaméterek működésére vonatkozó szabályozás szempontjából az alábbi fázisokra osztjuk:
- Felkészülési időszak, amelynek időtartama az euró hivatalos pénznemmé tételét megelőző tizenkét hónap. Az időszak során a hivatalos pénznem a forint;
- Az euró hivatalos pénznemmé tételének időpontja, amelynek során a forint, mint hivatalos pénznem megszűnik és ezzel egy időben az euró hivatalos pénznemmé válik;
- Az euró hivatalos pénznemmé tételét követő időszak, amelynek során a hivatalos pénznem az euró, a forintot a használatból folyamatosan kivonják;
Az euró kezelésére alkalmas taxamétereknek a fenti fázisok figyelembevételével az alábbi szabályok szerint kell működni:
3.1. A felkészülési időszak szabályai:
- A taxamétereknek forint üzemmódban kell működni, vagyis a taxaméterek által készített valamennyi bizonylat tételsor és összesen sor érték adatainak megjelenítését, ezen adatok adóügyi modulban történő gyűjtését és tárolását, a tárolt adatok megjelenítését forintban kell elvégezni;
- A nyugták összesen sorának értékét az átváltási árfolyam megjelenítésével együtt, a 3. 4. pont figyelembevételével, az alábbiak szerint euróban is ki kell nyomtatni:
• ÖSSZESEN: F FFF Ft, ahol F FFF a bizonylat értéke forintban;
• EURÓBAN: E,EE €, ahol E,EE a bizonylat értéke euróban;
• ÁRFOLYAM: 123,456 Ft/€
- Az euróra átszámított értéket minden esetben két tizedes jeggyel, euró centre kerekítve kell kinyomtatni;
- Az euró pénznem jelölésére a következő szimbólumok használhatók: "€", "EUR", "euró", "EURÓ", az ajánlott jelölés: "€";
- Az árfolyam értékét hat érvényes számjeggyel kell megadni;
3. 2. Az euró hivatalos pénznemmé tételének időpontjára vonatkozó szabályok:
- Az euró hivatalos pénznemmé tételére egy előre meghatározott időpontban kerülhet sor. Ekkor egy speciális, kizárólag egyszer végrehajtható taxaméter funkció, az "Euró üzemmód beállítása" parancs végrehajtásával a taxamétert forint üzemmódról euró üzemmódra kell átállítani. Az átállítás dátumát az "Euró bevezetésének kelte" típusú, alábbi tartalmú adómemória rekordban kell tárolni:
• Rekord típusazonosító;
• Euró bevezetésének időpontja (év, hó, nap);
- Az euró kezelésére alkalmas taxaméter adómemóriájának inicializálásakor, vagy az adóügyi modul működtető programjának cseréjekor a taxaméter javítására feljogosított szerviznek a rekord alapértékeként a 2010. 01. 01. dátumot kell megadni, és az adómemóriában tárolni. Az alapérték forint üzemmódban, lezárt adóügyi nap esetén a javításra feljogosított szerviz által, új rekord beírásával módosítható. Az euró bevezetésének kelte típusú rekord tartalmát és beírásának dátumát a taxaméternaplóban is rögzíteni kell.
- Az euró kezelésére alkalmas, forint üzemmódban működő taxaméter adóügyi moduljának az adóügyi nap megnyitásakor ellenőrizni kell, hogy az aktuális dátum (év, hó, nap) kisebb-e, mint az euró bevezetésének adómemóriában rögzített időpontja. Ha:
• Nincs ilyen rekord, vagy nem olvasható, akkor hibaüzenet küldésével el kell utasítania az adóügyi nap megnyitását;
• Igen, akkor megtörténhet a forint üzemmódú adóügyi nap megnyitása;
• Nem, akkor az adóügyi modulnak a taxaméter kijelzője felé az euró üzemmód beállításának megerősítésére vonatkozó üzenetet kell küldeni a taxaméter felhasználója részére, aki kiválasztja a funkció billentyű segítségével a megfelelő választ. Ha a válasz:
" Nem, akkor az adóügyi modulnak el kell utasítani az adóügyi nap megnyitását;
" Igen, akkor az adóügyi modulnak el kell végezni az euró üzemmód beállítását;
- Az üzemmód átállítási parancsot a taxaméter adóügyi moduljának az alábbi szabályok szerint kell végrehajtani:
• A parancs végrehajtásának eredménye, az euró üzemmód állapot irreverzibilis;
• A parancs végrehajtását a taxaméter adómemóriájában az "Euró üzemmód beállítása" típusú, alábbi tartalmú rekord beírásával kell rögzíteni:
" Rekord típusazonosító;
" Euró üzemmód beállításának kelte (év, hó, nap, óra, perc);
" Zárások száma;
" RAM törlések száma;
" Göngyölített forgalom értéke forintban;
- A parancs végrehajtásakor a taxaméter adóügyi moduljában tárolt adatoknak megfelelően az alábbi tartalmú bizonylatot kell kinyomtatni:
• Bizonylat fejléc adatok (1. 11. 1. pont szerint),
• "EURÓ ÜZEMMÓD BEÁLLÍTÁSA",
• Zárások száma,
• RAM törlések száma,
• Göngyölített forgalom értéke forintban,
• Euró üzemmód beállításának kelte (év, hó, nap, óra, perc),
• Stilizált AP jel és ennek folytatásaként a taxaméter 9 jegyű azonosítószáma,
Az euró üzemmód beállításakor kinyomtatandó bizonylat mintáját az M7. melléklet tartalmazza.
- A beállítási rekord rögzítését és a bizonylat nyomtatását követően:
• A taxaméter göngyölített forgalmi gyűjtőjének értékét nullára kell állítani;
• A napi zárások, és RAM törlések számlálóját változatlanul kell hagyni;
- Amennyiben az euró üzemmód beállítása megtörtént, akkor az adóügyi modulnak el kell végezni az aktuális adóügyi nap megnyitását.
3. 3. Az euró hivatalos pénznemmé tételét követő időszak szabályai:
Az euró üzemmód beállítást követő adóügyi nap megnyitása után és azt követően a taxaméternek az alábbi szabályok szerint kell működni:
- A taxaméternek euró üzemmódban kell működni, vagyis a taxaméter által készített valamennyi bizonylat tételsor és összesen sor érték adatainak megjelenítését, ezen adatok adóügyi modulban történő gyűjtését és tárolását, a tárolt adatok megjelenítését euróban és euró centben, két tizedes jeggyel kell elvégezni;
- A taxaméter adóügyi moduljának az alábbi minimális értékhatárokat kell kezelni:
• Tételsor: 999,99;
• Bizonylat szintű (nyugta) gyűjtők: 9 999,99;
• Napi szintű gyűjtők: 99 999,99;
• Göngyölített forgalom: 9 999 999,99;
- Az adómemória adatai listák elkészítésekor:
• Valamennyi adatot olyan pénznemben és formában kell kinyomtatni, ahogy az a taxaméter adómemóriában rögzítésre került;
• Az euró üzemmód beállítása rekord adatainak kinyomtatása előtt ki kell nyomtatni:
" A listázott időszak forintban rögzített részletes forgalmát
" A taxaméter forint üzemmódban rögzített göngyölített forgalmát;
3. 3. 1. Az euró hivatalos pénznemmé tételét követő időszak bizonylatai.
3.3.1.1. Nyugta:
- Átmeneti időszakban (fizetés euróval, vagy forinttal)
• Bizonylat fejléc adatok (1. 11. 1. pont szerint);
• "NYUGTA",
• a fuvarozás indulási és érkezési időpontja (óra, perc),
• megtett utas-km (egy tizedessel),
• induló (alkalmazott) alapdíj (€),
• alkalmazott útdíjak és várakozási díjak (tarifa száma és €/km, illetve €/perc), .
• nyugta végösszege (fizetendő összeg) "ÖSSZESEN:.....
(€) " formában,
• fizetendő összeg forintban,
• árfolyam (€/Ft),
• nyugta sorszám, 1.17. pont szerint,
• nyugta kibocsátásának kelte (év, hó, nap),
• stilizált AP jel és ennek folytatásaként a taxaméter 9 jegyű azonosítószáma.
Bizonylat mintáját az M8 melléklet tartalmazza.
- Átmeneti időszakot követően (fizetés euróval)
A szerviz a "fizetendő összeg forintban" és az "árfolyam" sort programozással eltávolítja nyugtáról, amikor a forint, mint fizető eszköz a forgalomból kivonásra kerül.
A bizonylat mintáját az M9 melléklet tartalmazza.
- Az időszakos forgalmi jelentés, a napi forgalmi jelentés, az adómemória adatai bizonylatok mintáit az M10-M12. mellékletek tartalmazzák.
3. 4. A nyugta euróban számított összegének és az árfolyam értékének kiíratására vonatkozó szabályok:
- Az euró árfolyamának beadása:
Az euró árfolyamát csak a rögzített euró árfolyam hivatalos megállapítása után, a felkészülési időszak első napnyitásakor lehet beprogramozni. A rögzített euró árfolyamot és a rögzítés dátumát az adómemóriában kell tárolni, a programozást a szerviz végezheti.
A parancs végrehajtásakor a taxaméter adóügyi memóriájában tárolt adatoknak megfelelően az alábbi tartalmú nem adóügyi bizonylatot kell kinyomtatni:
• Bizonylat fejléc adatok (1. 11. 1. pont szerint);
• "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT"
• EURÓ ÁRFOLYAM XXX.XXX Ft / €
• Euró árfolyam beállításának kelte (év, hó, nap);
• "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT"
A bizonylatot meg kell őrizni a gépnaplóban. Az adóügyi memóriában tárolandó rekord: " Rekord-típus azonosító " EURÓ ÁRFOLYAM XXX,XXX Ft/€ A rekordot az adómemória adatai listában nem kell megjeleníteni.
- Az euró árfolyam beállításának korábbi időpontját az APEH külön közleményben szabályozhatja.
3. 4.1. Felkészülési időszak nyugta tartalma:
- Bizonylat fejléc adatok (1. 11. 1. pont szerint);
- "NYUGTA",
- a fuvarozás indulási és érkezési időpontja (óra, perc),
- megtett utas-km (egy tizedessel),
- induló (alkalmazott) alapdíj (Ft),
- alkalmazott útdíjak és várakozási díjak (tarifa száma és Ft/km, illetve Ft/perc),
- nyugta végösszege (fizetendő összeg) "ÖSSZESEN:.....
(Ft) " formában
- fizetendő összeg euróban
- árfolyam (Ft/€)
- nyugta sorszám, 1. 17. pont szerint
- nyugta kibocsátásának kelte (év, hó, nap),
- stilizált AP jel és ennek folytatásaként a taxaméter 9 jegyű azonosítószáma,
A felkészülési időszak nyugta bizonylat mintáját az M6 melléklet tartalmazza
4. Egyéb követelmények
4. 1. A taxaméternek -20 °C és +60 °C között a raktározást, valamint a tápfeszültség alá helyezést meghibásodás nélkül viselnie kell. A nyomtatóval együtt a készüléknek nulla °C és +60 °C közötti hőmérsékleten hibátlanul kell működnie.
4. 2. A taxaméter működtető programja olvasás ellen nem védhető. Amennyiben a gyártó (forgalmazó) gondoskodik a taxaméter használatbavétele utáni programellenőrzés lehetőségéről, akkor kérheti a Bizottságtól és az OMH-tól az olvasás elleni védelem elvégzését.
4.3. A taxaméter elektronikus kártyájának legalább a következő elemeket (részegységeket) kell tartalmaznia:
- Csatlakozókat a kijelző, a nyomtató, a jelvezetékek részére
- Csatlakozó az adómemória részére
- Processzor
- PROM, amely az adóügyi kártya működését vezérlő szoftvert tartalmazza
- Az 1. pont szerinti gyűjtők és számlálók kezelésére szolgáló, saját áramforrással ellátott RAM
- Saját áramforrással ellátott óra a taxaméter műveletek dátum, idő adatainak kezelésére
- RAM törlést vezérlő "jumper"
4. 4. A szerelhetőség jobb biztosítása érdekében a jelvezetéknek a taxaméterhez plombálható csatlakoztatása is megengedhető. A jelvezeték a csatlakozási ponttól kezdődően csak megszakítás nélküli lehet.
4. 5. Többvállalkozós vagy több műszakos üzemeltetésű taxiórák esetében a vállalkozó, illetve a gépkocsivezető azonosítása nyomógombok, kódkulcs vagy infra bemenet segítségével végezhető. Ezen megoldások egyike sem lehet olyan, amellyel a készülék rendeltetésszerű működését, az adómemóriába vagy a RAM-ba történő írást befolyásolja, vagy adatot töröl.
4. 6. Az adóügyi programnak biztosítani kell:
- A taxaméter bekapcsolásakor az adóügyi működését vezérlő szoftver ellenőrzését az 1.10. pont szerint.
- Forgalmi adatok összegzésekor, hogy "túlcsordulás" ne következhessen be.
- Az 1. pontban meghatározott gyűjtők és számlálók "H" melléklet szerinti kezelését.
- Az 1. pontban meghatározott funkciók, "H", "I", "J", "K", "L" melléklet szerinti végrehajtását.
4. 7. A nyugtát kibocsátó vállalkozás fejléc adatait (az adózó neve, címe, adószáma, "K" állandó, rendszám), az adóügyi RAM egységében kell tárolni. Az adóügyi bizonylatok megnevezését, a tranzakció típusok jelét (megnevezését), az "ÖSSZESEN:" szöveget, az AP jel bittérképét, valamint a "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT" megnevezést az adóügyi PROM egységében kell tárolni.
4.8. A készüléken lehet főkapcsoló, de nem kötelező.
4.9. A taxaméter billentyűzetén keresztül tarifaadatok programozása, dátum beállítása csak szerviz üzemmódban megengedett. A szerviz üzemmódot csak a feljogosított szervizek használhatják.
5. Taxaméterek forgalmazási engedélyezésének feltételei, az engedélyezés folyamata
5.1. A forgalmazónak a taxaméter engedélyezési eljárásának elindítása előtt a Bizottsághoz címzett levélben be kell jelentenie az engedélyeztetni kívánt taxaméter és perifériáinak megnevezését, típusát, gyártójának nevét és székhelyét, az adómemória típusát, gyártójának nevét és székhelyét.
A bejelentő levélnek tartalmazni kell hivatkozást az OMH elővizsgálat megindítására.
5.2. Az 5.1. pont szerinti dokumentumok leadását követően kezdeményezhető a taxaméter mérésügyi szempontok szerinti elővizsgálata az OMH-ban.
A vizsgálat megkezdéséhez az OMH részére a következőket kell átadni:
- Kérelem a mérésügyi szempontból történő előzetes típusvizsgálat elvégzésére
- A taxaméter három működőképes mintapéldányát egy különálló adómemóriával együtt
- A gyártó megnevezését, székhelyét, a taxaméter működési rendszerének leírását (magyar nyelven), összeállítási, kapcsolási, beültetési rajzokat, blokkvázlatot a hardverről és szoftverről, használati útmutatót
- A szoftverazonosság ellenőrzéséhez egy ellenőrző mágneslemezt vagy ennek megfelelő adattárolót
- A taxaméter program etalon verzióját EPROM, OT-PROM vagy PROM adathordozón, dokumentálva a program ellenőrző számát
- A 31/1999. (VI. 11.) GM-KHVM együttes rendeletben előírt CE megfelelőségi nyilatkozatot és a megfelelőség igazolására műszaki dokumentációt.
5. 3. Amennyiben a taxaméter a mérésügyi vizsgálat során megfelelőnek minősül, és a mérésügyi típusvizsgálat is eredményes, akkor az OMH az elővizsgálat befejezését igazoló jelentés, jegyzőkönyv, a hitelesítést engedélyező határozat másolatának és az EMC megfelelőségi nyilatkozat átadásával javasolja a taxaméter Bizottság általi vizsgálatát.
5. 4. A bizottsági vizsgálatokhoz fentieken kívül a következőket kell beadni:
- 1 db adatokat nem tartalmazó adómemória, kivehető EPROM-mal vagy OTPROM-mal
- Gyártói nyilatkozat, mely szerint az adómemória legalább 2500 zárás adatait képes tárolni, 60 zárásnál kevesebb memóriahely esetén a berendezés rendszeresen figyelmeztet a tároló megtelésére, valamint az adómemória 25 RAM törlés után megtelt állapotba kerül
- Az ellenőrzésére alkalmas 3 db előkészített adómemória egység, amelyek 23 db RAM törlést, 63 db írható napi rekordot, illetve 2 db írható napi rekordot tartalmaznak, és 6 hónap üzemszerű használatnak megfelelő folyamatos teszt nyugta szalagot, mely tartalmaz napi 2-3 nyugtát, valamint forgalmi jelentéseket
A Bizottság a taxaméter vizsgálata során részletesen ellenőrzi a berendezés jelen közleményben előírt technikai feltételek és követelmények szerinti felépítését, működését.
A Bizottság a megállapításait minden alkalommal jegyzőkönyvbe foglalja.
Amennyiben az előírásoknak nem megfelelő felépítést vagy működést állapít meg, úgy hiánypótlásra szóló felhívással javasolja a jegyzőkönyvezett hibák kijavítását és a berendezés újbóli bizottsági vizsgálatát. Ha a Bizottság a taxamétert a megismételt vizsgálaton sem találja megfelelőnek, akkor az engedély kérelmezőjét az OMH vizsgálatának ismételt elvégzésére kötelezheti.
5. 5. Amennyiben a Bizottság vizsgálata alapján a taxaméter az előírásoknak megfelelő, úgy javaslatot ad a taxaméter forgalmazási engedélyének kiadására. Ennek érdekében az engedély kérelmezőjének a további dokumentumokat kell a Bizottság részére átadni:
- A taxaméter gyártójával kötött vevőszolgálati szerződés, idegen nyelvű szerződés esetén annak hiteles magyar nyelvű fordítása.
- A taxaméter kezelői leírása két példányban
A leírásnak legalább a következőket kell tartalmaznia:
• Tartalomjegyzék
• Hardver konfiguráció leírása
• Napi funkciók leírása
• Napzárás folyamatának leírása
• Adómemória adatai lista elkészítésének részletes leírása
• Csak a szerviz által elvégezhető funkciók felsorolása, annak ismertetése nélkül (élesítés, RAM törlés, áfa-kör váltás)
• Valamennyi hibajelzés felsorolása és elhárítási módjának leírása,
• Valamennyi bizonylat mintájának megadása.
- A taxaméter technikai funkcióinak leírása egy példányban
A leírásnak legalább a következőket kell tartalmaznia:
• Tartalomjegyzék
• A kezelői leírásban nem ismertetett, a szerviz által végezhető további taxaméter funkciók
• Taxaméter működését meghatározó konfigurációs és paraméter beállítások, lehetőségek
A kezelői és a technikai leírásnak tartalmazni kell a taxaméter valamennyi funkciójának ismertetését. A taxaméter kizárólag ezeket a műveleteket hajthatja végre, ettől eltérő működés illegális üzemmódot jelent.
- Nyilatkozat az alábbiakról:
• a taxaméter a jelen közleményben foglaltaknak megfelel,
• forgalmazásra a Bizottság által megvizsgált és jóváhagyott berendezéssel azonos taxaméter kerül,
• a telepítésre kerülő program nem tartalmaz olyan eljárást, amely az elindított adómemória számára illegális üzemmódot jelent.
• Nem teszi lehetővé olyan funkció beépítését az engedélyezett program módosítása nélkül, amely az etalon verziótól eltérő működést jelent.
- Nyilatkozat a taxaméter javításához szükséges - az engedélyezett taxaméterekbe építettekkel azonos - alkatrészek és részegységek folyamatos, legalább hat évre szóló biztosításáról
- Nyilatkozat arról, hogy a forgalmazó vállalja az értékesített taxaméteren utólagosan felmerült szoftver hibák elhárításának költségeit.
- A szervizhálózat listája, jelölve a szervizek nevét, székhelyét, adószámát
5. 6. Az 5. 5. pontban foglaltak teljesítésekor a Bizottság az engedélykérelmet beterjeszti az APEH elnökéhez, aki a törvényes határidőn belül határozatban dönt a forgalmazási engedély megadásáról, illetve elutasításáról.
5. 7. A taxaméter három mintapéldánya közül az egyiket az OMH minta-készülékként, a másik kettőt szükség szerinti bemutatás vagy kísérlet céljára őrzi meg. A taxaméter vizsgálata során az OMH részére átadott eszközöket, dokumentumokat, a vizsgálatok bizonylatait a taxaméter használatból történő kivonását követően legalább az 1.2. 3. pont szerinti elévülési ideig az OMH megőrzi. Az engedélyezett taxaméter típusát a forgalmazó és az engedélyszám megjelölésével az APEH egyedi nyilvántartásba veszi.
5. 8. A forgalmazási engedélyt az APEH elnöke maximum 3 éves időtartamra adja meg. Az engedély meghosszabbítása - amennyiben a taxaméter a hatályos követelményeknek megfelel - a Bizottságnál kezdeményezhető, legalább a lejáratot megelőző 90 nappal korábban. Ezen időponton belül csak különösen indokolt esetben kérelmezhető az engedély meghosszabbítása.
5. 9. A forgalmazó 8 napon belül köteles bejelenteni a Bizottsághoz a szervizek számában, címében bekövetkező változást. A plombanyomó elvesztése esetén a plomba-nyomót érvényteleníteni kell, ezt a szerviz köteles meghirdetni, a Bizottsághoz bejelenteni és a külön szabályozott eljárási rend szerint új plombanyomót igényelni.
5. 10. Ha az engedéllyel rendelkező forgalmazó a jóváhagyott taxaméteren bármilyen szerkezeti, szoftver vagy egyéb változtatást kíván végrehajtani, akkor a forgalmazási engedély módosítása vagy a berendezés újbóli engedélyeztetése szükséges. Módosítás esetén a korábban üzembe helyezett és a módosításkor is üzemelő valamennyi taxaméter szoftverét le kell cserélni az újonnan engedélyezettre.
5. 11. Az érvényes forgalmazási engedéllyel rendelkező taxamétert a Bizottság felülvizsgálhatja és amennyiben a hatályos követelményeknek nem felel meg, javaslatot tehet az APEH elnökének az engedély visszavonására.
5. 12. A forgalmazót az előírások megsértése esetén a területileg illetékes adóhatóság mulasztási bírsággal sújthatja, ismétlődés vagy súlyosabb kötelezettségszegés esetén az APEH elnöke a forgalmazási engedélyt visszavonhatja.
B) A taxaméterek üzembe helyezésével, javításával, használatával összefüggő kötelezettségek
1. Taxaméterek kötelező használata
1.1. APM rendelet 3. §-a és melléklete alapján a személytaxi-szolgáltatást nyújtó adóalanynak a nyugtaadási kötelezettségét taxaméterrel kell teljesítem. Ehhez csak a jelen közlemény előírásai szerint jóváhagyott és üzemeltetett taxaméter alkalmazható.
A forgalmazónak a taxaméter vásárlóját az értékesítéskor tájékoztatni kell a javításra jogosult összes szervizről, azok nevének, címének, telefonszámának közlésével.
2. Üzembe helyezés és hitelesítés
2. 1. A taxamétert vásárlásával egy időben üzembe kell helyezni, vagyis a gépkocsiba beszerelni, az adómemóriát indítani, hitelesíteni és az előírt helyeken plombálni. A hitelesítést az OMH megbízottja végzi a szerviz helyszínén. Amennyiben az OMH a beszereléskor a hitelesítést nem tudja biztosítani, illetve a munkaszervezési okból azonnal nem oldható meg, akkor a hitelesítés a vásárlástól számított maximum 8 napon belül utólag is elvégezhető. A hitelesítési eljárás módját, részleteit, költségeit, felügyeletét az OMH által kiadott hitelesítési előírás és eljárási rend szabályozza. Fokozott figyelmet kell fordítani a plombák szabályszerű alkalmazására, elhelyezésére.
2. 2. A taxaméter üzembe helyezésére, beszerelésére, programozására és plombálására csak az APEH által - külön eljárási rend szerint szabályozott módon - biztosított plombanyomóval rendelkező szerviz jogosult. A forgalmazó az értékesítés helyén köteles biztosítani a beszerelést, programozást és a szervizelést.
2.3.A taxaméter adómemóriájának 9 jegyű azonosítószámát - amely megegyezik a taxaméter azonosítószámával - a taxaméter forgalmazónak kell meghatároznia az alábbiak szerint:
- első három jegye az APEH-engedély száma,
- a további 6 számjegy "000001"-gyel induló, vezetőnullákkal ellátott, 1-gyel növekvő folyamatos sorszám.
Az adómemória indítása előtt a taxaméter nyugta adására nem használható.
2.4.A szerviznek üzembe helyezéskor a III. A) . 1. 11. pont szerint kell beállítania (programoznia):
- Bizonylat fejléc adatokat (az adatsorok alábbi sorrendje kötelező):
• A bizonylatot kibocsátó vállalkozás (vállalkozó) neve;
• A bizonylatot kibocsátó vállalkozás (vállalkozó) székhelye;
• A vállalkozás (vállalkozó) adószáma.
• Rendszám
• K állandó
- Áfa rekord adatokat:
• Áfa körbe tartozó vállalkozó esetén az áfa rekord beírásának dátuma (év, hó, nap,) és az áfa-kulcs értéke ("XX%"),
• alanyi adómentes vállalkozó esetén az áfa rekord beírásának dátuma (év, hó, nap,) és "AAM" (alanyi adómentes)
- Dátumot, pontos időt
2. 5. A szerviz az üzembe helyezésről az APEH 553 r.sz. Adatközlő lapot (5. sz. melléklet) állítja ki, amelyet az OMH - hitelesítő is aláír. Az Adatközlő lapot a szerviz és az OMH pecsétjével is el kell látni. Az OMH külön, saját eljárási rendjének megfelelő Hitelesítési Bizonyítványt állít ki.
2. 6. A hitelesítéshez a szerviz megfelelő helyiséget és olyan vizsgálóberendezést köteles biztosítani, amely a taxaméter beépített állapotú hitelesítésére alkalmas. A vizsgálóberendezés akkor felel meg ezen követelményeknek, ha típusát az OMH használati etalonnak minősítette és üzembe helyezett példánya érvényes hitelesítéssel rendelkezik.
2. 7. A taxaméter beszerelésekor a taxaméter vásárlójának (taxi üzemeltetőjének) át kell adni a taxaméternaplót (a nyomtatványt a forgalmazónak kell biztosítania) a kitöltési útmutatóval, a hitelesítéssel együtt pedig az Adatközlő lap és a hitelesítési bizonyítvány egy példányát. Amennyiben a taxaméter több taxis vállalkozó adatainak rögzítésére alkalmas (többvállalkozós), akkor az Adatközlő lapot mindegyik taxis vállalkozó részére át kell adni (névre szólóan) .
A Taxaméternaplónak az alábbi adatlapokat kell tartalmaznia, füzetszerűen összefűzött kiszerelésben:
- 1. lap: Üzembehelyezés adatlap (7/1. sz. melléklet)
további lapok: Javítás és egyéb események adatlap (7/2. sz. melléklet)
- további lapok: Cseretaxaméter adatai adatlap (7/3. sz. melléklet)
A taxaméternapló, az adatlapok és az Adatközlő lap tartalmát, kitöltésének és továbbításának előírásait az 5-8. sz. mellékletek tartalmazzák. Az Adatközlő lapot 15 napon belül a taxaméter-vásárló (taxit üzemeltető) adóalany székhelyének megfelelő APEH megyei (budapesti) igazgatóságának kell megküldeni, további egy példány az engedélyes forgalmazóé.
2.8. A forgalmazó a taxaméter használatához köteles kellő részletességű használati útmutatót (kezelői leírást) mellékelni. Szerviz- és a programozói kódok, szerviz funkció leírása nem adhatóak ki a felhasználók részére.
2.9. Adózó a beszerelés és a hitelesítés során a taxaméterbe kerülő km-t és Ft összeget a taxaméternaplóba történő feltüntetés mellett az adókötelezettsége számítása során a teljesítményéből igazoltan levonhatja.
2. 10. Egy gépkocsiba csak egy taxaméter szerelhető be. Egynél több taxaméter, több vállalkozó által működtetett gépkocsi esetében sem lehetséges. Az új taxaméter beszerelésekor a korábbi taxamétert le kell selejtezni a 3. 7. pontban leírtak szerint.
3. Taxaméterek szervizelése, javítása
3.1. A taxaméterek javítását, programozását, szervizelését, plombálását csak a forgalmazó által megbízott, az APEH által feljogosított és plombanyomóval ellátott szerviz végezheti.
3. 2. A szerviz mielőtt a javítást, szervizelést, programozást elvégezné, a taxis jelenlétében köteles meggyőződni a plombák érintetlenségéről.
A szerviz a javítás előtt köteles arról is meggyőződni, hogy a plombát arra illetékes, érvényes engedéllyel rendelkező, szabályszerű plombanyomóval zárták-e le. Amennyiben rendellenességet tapasztal [szabálytalanság, jogosulatlan szerviz (személy) beavatkozása], azt jegyzőkönyvbe kell foglalni és a taxaméter használójával aláíratni. A gépkocsi vezetője, illetve az adózó a jegyzőkönyvre észrevételt tehet. Ha a gépkocsi vezetője alkalmazott, akkor a jegyzőkönyvet a vállalkozó számára is meg kell küldeni.
A jegyzőkönyvben szerepeltetni kell, hogy a taxaméteren rendeltetéstől eltérő használat nyomai láthatók-e. A jegyzőkönyvhöz csatolni kell az adózó (gépkocsivezető) esetleges nyilatkozatát, az adómemória kiíratását tartalmazó szalagot, és azt a taxaméter Adatközlő lappal együtt ("85"-ös, egyéb eseménykóddal és a szöveges magyarázat megadásával) az APEH illetékes megyei (budapesti) igazgatóságának meg kell küldeni. A fentiek elmulasztása a szervizelési jog megvonásával járhat.
3. 3. Ha a hitelesítés érvényessége lejár, akkor Adatközlő lap kiállítása és a hitelesítéshez az OMH értesítése is szükséges. Ugyanúgy kell eljárni, ha a hitelesítésre egyéb okból van szükség. Nincs szükség újabb hitelesítésre tarifaállítás, név, lakcím, tulajdonos, áfa-kulcs, adószám-változás esetén.
3. 4. A taxaméteren végrehajtott javítás, programozás stb. esetén a szerviz köteles azt a taxaméternaplóban feltüntetni, az adómemória javítás előtti és utáni állásának rögzítése mellett. A javítás és újbóli hitelesítés során bekerült km-ekre eső bevétel az adózásnál figyelmen kívül hagyható.
3. 5. A taxaméterbe történő bármilyen olyan beavatkozás esetén, amely a plomba megbontásával jár, a szerviznek az eseményt a taxaméternaplóban rögzítenie kell.
3. 6. Amennyiben a javítás azonnal nem végezhető el, akkor cserekészülék esetén a taxaméternaplóban erre a célra szolgáló "Cseretaxaméter adatai" című lapot (7/3. sz. melléklet) is kell a szerviznek kiállítani. A felhasználó aláírásával igazoltan rögzíteni kell a taxaméterek adómemóriájának állását is.
3. 7. Ha a taxaméter nem javítható, vagy az adómemória nem olvasható ki, akkor erről a szerviznek jegyzőkönyvet kell felvennie, és azt a taxaméter Adatközlő lappal együtt ("85"-ös, egyéb eseménykóddal és a szöveges magyarázat megadásával) 15 napon belül meg kell küldeni a taxaméter használója székhelye szerinti APEH megyei (budapesti) igazgatóságának. A kiolvashatatlan adómemóriát és a jegyzőkönyvet a taxamétert használó adóalanynak meg kell őriznie legalább a III. A) . 1. 2. 3. pont szerinti elévülési ideig. A szerviznek a fentieket a taxaméternaplóban is fel kell tüntetnie.
Javíthatatlan, vagy a használatból véglegesen kivonásra kerülő taxaméter selejtezésére a felvett jegyzőkönyv alapján, a vonatkozó jogszabályi előírások (számviteli törvény, magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvény) szerint kerülhet sor. Selejtezés esetén a szerviznek az adómemóriát ki kell szerelnie a taxaméterből - az adómemória nem selejtezhető ki, az megőrzendő az előzőekben említettek szerint -, ki kell állítani az Adatközlő lapot és azt 15 napon belül meg kell küldeni az APEH - taxamétert használó székhelye szerint -illetékes igazgatóságának, valamint a kitöltési útmutatóban felsorolt szervezeteknek.
3. 8. A taxaméteren max. 15 db, ezen belül max. 5 db azonos típusú hibajavítás végezhető el. A hibaszám megállapításánál nem kell figyelembe venni az akkumulátor, biztosíték, nyomtató mechanikai hibát. Az ezt meghaladó javítás esetén a taxamétert a 3. 7. pont szerint selejtezni kell.
3. 9. Adómemória csere esetén csak a taxaméter forgalmazó (jogutódja), jogutód hiányában az Irodagépműszeré-szek Országos Ipartestülete (az Ipartestület megbízott szervize) által biztosított adómemória építhető be a taxaméterbe. A beépítendő adómemória típusának, teljesítményének, műszaki paramétereinek meg kell egyeznie az eredeti adómemória valamennyi jellemzőjével.
3.10. Adómemória csere esetén az új adómemória 9 jegyű azonosítószámának meg kell egyeznie a régi adómemória azonosítószámával.
3. 11. Adómemória csere esetén a szerviznek ki kell állítani az Adatközlő lapot és azt 15 napon belül meg kell küldeni az APEH - taxaméter használó székhelye szerint - illetékes igazgatóságának valamint a kitöltési útmutatóban felsorolt szervezeteknek. A régi adómemória tartalmát ki kell íratni, annak adatát az esemény megjelölésével a taxaméternaplóba fel kell vezetni, az adómemóriát és a kiírásról készült szalagot legalább a III. A) . 1. 2. 3. pont szerinti elévülési ideig meg kell őrizni.
Többvállalkozós taxaméternél mindegyik felhasználó esetében külön-külön kell eljárni a fentieknek megfelelően. A lecserélt adómemóriát külön megállapodásban kijelölt felhasználónak kell megőriznie legalább a III. A) . 1. 2. 3. pont szerinti elévülési ideig.
3.12.A szerviz által a taxaméternaplóban rögzített bejegyzéseket a felhasználóval alá kell íratni.
3.13.Ha a szerviz üzembe helyezési, szervizelési, javítási, nyilvántartási, adatszolgáltatási kötelezettségeit - az ellenőrzés tapasztalata vagy a forgalmazó, illetve a felhasználó jelzése alapján - nem a hatályos előírásoknak megfelelően teljesíti, akkor a területileg illetékes adóhatóság mulasztási bírságot szabhat ki, ismétlődés vagy súlyosabb kötelezettségszegés esetén az APEH elnöke a szervizelési jogot megvonhatja.
4.Taxaméter használatában bekövetkező változások
4.1. A taxaméter használójának személyében bekövetkező változás (adószám változás) esetén adómemóriát kell cserélni a 3.9., 3.10., 3.11. pontokban előírtak szerint. Az adómemóriát és az adatokat tartalmazó bizonylatokat a felhasználó köteles legalább a III. A) . 1. 2. 3. pont szerinti elévülési ideig megőrizni.
Visszavont forgalmazási engedélyű taxaméter használójának személyében történő változás (adószám változás) esetén a taxaméter adómemóriájának cseréje tilos. Ezen taxaméterek sem új, sem használt állapotban nem értékesíthetőek, más használatába nem adhatóak. Adómemóriájuk csak a memória megtelte vagy meghibásodása miatt cserélhető, amennyiben az APEH elnöke azt engedélyezte.
4. 2. Ha a taxaméter használatában változás következik be (adószám változás, értékesítés, bérbeadás, bérlet esetén más
bérlőnek átadás, tevékenység megszüntetése vagy a fejléc adatok változása), akkor a használó köteles a szervizzel az ezzel kapcsolatos munkákat elvégeztetni. A szerviz az adómemória tartalmát kiíratja és annak adatát az esemény megjelölésével a taxaméternaplóba felvezeti, továbbá kiállítja a változásról szóló Adatközlő lapot/lapokat (többvállalkozós taxaméter esetében a 3. 11. pontban leírtak szerint) Az adómemória kiíratásáról készült szalagot a taxamétert átadó köteles legalább a III. A) . 1. 2. 3. pont szerinti elévülési ideig megőrizni. Az Adatközlő lapot/lapokat az előírás szerinti szervezetek részére (adóhivatalnak is) haladéktalanul meg kell küldeni. Az Adatközlő lapot/lapokat az átvevő (új használó) is aláírja, ez számára az üzembe helyezés bizonylata.
4. 3. A készülék átadásával együtt új taxaméternaplót kell az új használó rendelkezésére bocsátani, ennek tényét is rögzíteni kell az új naplóban.
4. 4. A tevékenységét megszüntető adóalany, ha a taxamétert nem értékesíti, akkor köteles annak adómemóriáját legalább a III. A) . 1. 2. 3. pont szerinti elévülési ideig megőrizni. Ha a taxaméter később mégis értékesítésre kerül, akkor a változásról szóló adatközlő lapot újból ki kell állítani, de csak a vevő adatait kell feltüntetni és az adómemória állását (a korábbi használó adatai már a tevékenység megszüntetésekor adatközlő lappal bejelentésre kerültek) .
4. 5. A taxaméter eltulajdonítása esetén az Adatközlő lapot a taxaméter volt tulajdonosának kell kiállítania és megküldenie a területileg illetékes APEH igazgatóságnak (nem a szerviznek) .
A taxaméter eltulajdonítása, megsemmisülése esetén a rendőrhatósági eljárás lezárásáról szóló végzés alapján kell a használónak az adatközlő lapot kiállítani és a taxaméternaplóba a bejegyzést megtenni. Ezt követően végezhető el a selejtezés. A használó köteles megőrizni a taxaméternaplót legalább a III. A) . 1. 2. 3. pont szerinti elévülési ideig.
4. 6. A felhasználó adózási módjának változása esetén -alanyi adómentes vagy az általános szabályok szerinti adózás választása - a 2. 4. pont szerint kell eljárni.
5. Taxaméter használatával összefüggő egyéb előírások
5. 1. A taxamétert a használója köteles a használati utasításnak és a jelen közleményben foglalt bizonylatolási, adatszolgáltatási és egyéb előírásoknak megfelelően rendeltetésszerűen használni, kezelni, a nyugtát kérés nélkül a taxit igénybe vevőnek átadni, a napi forgalmi jelentéseket megőrizni.
5. 2. A taxi üzemeltetője köteles a taxaméternaplót és a hitelesítési bizonyítványt taxis-szolgáltatás végzése vagy szervizelés javítás esetén a gépkocsiban, illetve magánál tartani. Ezek esetleges elvesztését, ellopását vagy megsemmisülését a javításra illetékes szerviznek és a területileg illetékes APEH megyei (budapesti) igazgatóságának be kell jelenteni.
A dokumentumok - jegyzőkönyvezés mellett - az eredeti Adatközlő lapok alapján, a taxaméter adómemóriájának kiolvasása mellett, az OMH igazolásával pótolhatók.
5. 3. Ha a taxaméter elromlik, a kiíró szerkezet nem működik, vagy a kiadott szalag nem olvasható, a taxi-szolgáltatás végzője köteles a meghibásodást a szerviznek bejelentenie, és kérnie kell a hiba javítását. A hiba bejelentését és annak időpontját a használó a taxaméternaplóban, a szerviz nyilvántartásában rögzíteni köteles. Ha a készülék fuvar közben romlik el, a taxis köteles a teljesített fuvarról szabályos kézi nyugtát adni. Ennek végrehajthatósága érdekében a taxi-szolgáltatást végző vállalkozó köteles legalább egy nyugtatömböt magánál tartani. A taxaméter meghibásodása esetén újabb fuvar nem teljesíthető.
5.4. Amennyiben a taxi-szolgáltatásról az utas számlát kér, akkor az egyszerűsített számla kiállítását követően a taxaméter által kibocsátott nyugtát a számla tőpéldányához kell csatolnia. A kiszámlázott fuvardíj nem térhet el a taxaméter által kimutatott összegtől (kivéve: ha a taxaméter a fuvar közben elromlott) .
5. 5. A taxi-szolgáltatást végző adózó köteles a taxaméter által kinyomtatott napi forgalom-kimutatások szalagjait időrendi sorrendben, visszakereshetően, dokumentációként lerakni és legalább a III. A) . 1.2. 3. pont szerinti elévülési ideig megőrizni.
5. 6. Az előző pontban jelzett ideig kell megőrizni a taxaméterrel kapcsolatban a szerviz által felvett jegyzőkönyvek másolatait, az adómemória tartalmáról kinyomtatott szalagokat és a megtelt vagy tönkrement adómemóriát.
5. 7. A taxi-szolgáltatást végző adózónak figyelemmel kell kísérnie és aláírásával igazolnia a taxaméternaplóba történő bejegyzéseket.
5. 8. A napi gyűjtőben tárolt adatok, információk manipulálása, megváltoztatása, vagy azok megkísérlése esetén (adatvesztés) a taxaméter hibaüzenet jelzéssel egyidejűleg nem működhet tovább (blokkolt állapot) .
5. 9. A taxi-szolgáltatást végző adózó köteles a taxiban, illetve a gépkocsi jobboldalán jól látható helyen a tarifaadatokat minimum 10 mm-es számokkal feltüntetni. Az egyes tarifákat nevesíteni (nappali, éjszakai stb.) kell.
IV. Egyéb előírások
A jelen közlemény 2006. január 1-jén lép hatályba, az e tárgyban korábban megjelent APEH közlemények ezt követően érvényüket vesztik.
Új pénztárgép, taxaméter engedélyezése esetén, vagy ha a pénztárgép (taxaméter) típusa a gyártó, illetve a forgalmazó bejelentése alapján módosításra kerül, akkor az engedélyezésnél 2007. január 1-jét követően kizárólag a jelen közleményben foglaltak szerint kell eljárni. Ugyanez vonatkozik arra az esetre, ha az engedélyt az APEH visszavonja és ezt követően kerül sor újból engedély kiadására. A lejáró engedélyek meghosszabbítása a Bizottságnál kezdeményezhető a II. A) . 5. 7., illetve a III.A) .5.8. pontban foglaltak szerint.
2006. december 31-ig a korábban érvényes szabályozás szerinti és a jelen közleményben szabályozott módon is lehetséges forgalmazási engedélyt kérelmezni, a Bizottság a korábban érvényes feltételeknek megfelelő gépekre is jogosult az engedélyt megadni.
Ha az engedély a forgalmazó mulasztása, engedélytől eltérő készülék forgalmazása vagy a készülék engedélyezésekor már fennálló rejtett hiba miatt kerül visszavonásra, akkor a forgalmazó köteles a nem megfelelő készüléket saját költségén kicserélni, visszavásárolni vagy kijavítani.
A típusjóváhagyással összefüggő műszaki kérdésekben pénztárgépek esetében a MEEI-nél (telefon: 329-8054), taxaméterek esetében az OMH-nál (telefon: 458-5800) lehet felvilágosítást kérni.
A kérelem elbírálásához kapcsolódó kérdésekben a Bizottság titkársága (428-55-50) ad tájékoztatást. A pénztárgépek és taxaméterek használatával, nyilvántartásával, a nyugtaadással és elszámolással kapcsolatos kérdésekben az APEH megyei (budapesti) igazgatóságainak ügyfélszolgálatai adnak tájékoztatást.
A pénztárgépek és taxaméterek szabályszerű használatát, a kibocsátott nyugták szabályosságát, a használók adókötelezettségét érintő bizonylatolási kötelezettséget a használók székhelye szerinti illetékes APEH megyei (budapesti) igazgatóságok vizsgálják. Szükség esetén az ellenőrzéshez a Bizottság segítséget nyújt vagy szakvéleményt ad.
Pénztárgépek, taxaméterek kötelező használata alól felmentés az áfa-törvényben szabályozott esetekben adható.
Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal
Mellékletek az APEH közleményhez

"A" melléklet:

A tranzakciók, bizonylat szintű forgalmi és tranzakció-gyűjtők kapcsolatai

"B" melléklet:

A pénztárgép funkciók listája ("napi funkciók")

"C" melléklet:

A pénztárgép funkciók listája ("adómemória indítási, technikai és egyéb funkciók")

"D" melléklet:

A pénztárgép adóügyi moduljának állapotai

"E" melléklet:

A pénztárgép funkciók és az adóügyi modul állapotának kapcsolatai (1)

"F" melléklet:

A pénztárgép funkciók és az adóügyi modul állapotának kapcsolatai (2)

"G" melléklet

Pénztárgép bizonylat minták

"H" melléklet:

A taxaméter funkciók listája ("napi funkciók")

"I" melléklet:

A taxaméter funkciók listája ("adómemória indítási, technikai és egyéb funkciók")

"J" melléklet:

A taxaméter adóügyi moduljának állapotai

"K" melléklet:

A taxaméter funkciók és az adóügyi modul állapotának kapcsolatai (1)

"L" melléklet:

A taxaméter funkciók és az adóügyi modul állapotának kapcsolatai (2)

"M" melléklet:

Taxaméter bizonylat minták

1. sz. melléklet:

Adatközlő lap a PÉNZTÁRGÉP üzembe helyezéséről, használatában bekövetkezett változásáról, nyilvántartásba vételről (APEH 554r.sz.)

2. sz. melléklet:

Kitöltési útmutató a pénztárgép adatközlő lap kiállításához

3/1. sz. melléklet:

Pénztárgépnapló üzembe helyezés adatlap

3/2. sz. melléklet:

Pénztárgépnapló javítás és egyéb események adatlap

3/3. sz. melléklet:

Pénztárgépnapló cserepénztárgép adatai adatlap

4. sz. melléklet:

Kitöltési útmutató a pénztárgépnapló üzembe helyezés adatlap, javítás és egyéb események adatlap és a cserepénztárgép adatlap használatához. (3/1-3/3. sz. mellékletek adatlapjaihoz)

5. sz. melléklet:

Adatközlő lap TAXAMÉTER üzembe helyezéséről, a használatában bekövetkezett változásáról (APEH 553 r.sz.)

6. sz. melléklet:

Kitöltési útmutató a taxaméter adatközlő lap kiállításához

7/1. sz. melléklet:

Taxaméternapló üzembe helyezés adatlap

7/2. sz. melléklet:

Taxaméternapló javítás és egyéb események adatlap

7/3. sz. melléklet:

Taxaméternapló csere taxaméter adatai adatlap

8. sz. melléklet:

Kitöltési útmutató a taxaméternapló üzembe helyezés adatlap, javítás és egyéb

események adatlap és a cseretaxaméter adatai adatlap használatához. (7/1-7/3 sz. mellékletek adatlapjaihoz)

9. sz. melléklet:

Plomba lenyomat minta.

10. sz. melléklet:

Elektronikus Napló - Archív CD kísérőlap

"A" MELLÉKLET
A tranzakciók, bizonylat szintű forgalmi és tranzakció-gyűjtők kapcsolatai

TRANZAKCIÓ

TÍPUS

PARAMÉTER

HATÁS

ÉRTÉKESÍTÉS

Megnevezés, Érték, Áfa-jel

Áfa jel szerinti forgalmi gyűjtő növelése az Érték mező tartalmával

SZTORNÓ

Megnevezés, Érték, Áfa-jel

Áfa jel szerinti forgalmi gyűjtő csökkentése az Érték mező tartalmával SZTORNÓ tranzakció-gyűjtő növelése az Érték mező tartalmával

FELÁR

Megnevezés, Érték, Áfa-jel

Áfa jel szerinti forgalmi gyűjtő növelése az Érték mező tartalmával FELÁR tranzakció-gyűjtő növelése az Érték mező tartalmával

FELÁR SZTORNÓ

Megnevezés, Érték, Áfa-jel

Áfa jel szerinti forgalmi gyűjtő csökkentése az Érték mező tartalmával FELÁR tranzakció-gyűjtő csökkentése az Érték mező tartalmával

ENGEDMÉNY

Megnevezés, Érték, Áfa-jel

Áfa jel szerinti forgalmi gyűjtő csökkentése az Érték mező tartalmával ENGEDMÉNY tranzakció-gyűjtő növelése az Érték mező tartalmával

ENGEDMÉNY SZTORNÓ

Megnevezés, Érték, Áfa-jel

Áfa jel szerinti forgalmi gyűjtő növelése az Érték mező tartalmával ENGEDMÉNY tranzakció-gyűjtő csökkentése az Érték mező tartalmával

VISSZÁRU

Megnevezés, Érték, Áfa-jel

Áfa jel szerinti forgalmi gyűjtő csökkentése az Érték mező tartalmával VISSZÁRU tranzakció-gyűjtő növelése az Érték mező tartalmával

VISSZÁRU SZTORNÓ

Megnevezés, Érték, Áfa-jel

Áfa jel szerinti forgalmi gyűjtő növelése az Érték mező tartalmával VISSZÁRU tranzakció-gyűjtő csökkentése az Érték mező tartalmával

RÉSZÖSSZEG FELÁR

Megnevezés, Érték

Érték mező arányosítása a bizonylat forgalmi gyűjtőinek aktuális tartalma szerint Áfa jel szerinti forgalmi gyűjtők növelése az arányosított Értékekkel FELÁR tranzakció-gyűjtő növelése az Értékkel

RÉSZÖSSZEG FELÁR SZTORNÓ

Megnevezés, Érték

Érték ellenőrzése, Áfa jel szerinti forgalmi gyűjtők csökkentése az arányosított Értékekkel FELÁR tranzakció-gyűjtő csökkentése az Értékkel

RÉSZÖSSZEG ENGEDMÉNY

Megnevezés, Érték

Érték mező arányosítása a bizonylat forgalmi gyűjtőinek aktuális tartalma szerint Áfa jel szerinti forgalmi gyűjtők csökkentése az arányosított Értékekkel ENGEDMÉNY tranzakció-gyűjtő növelése az Értékkel

RÉSZÖSSZEG ENGEDMÉNY SZTORNÓ

Megnevezés, Érték

Érték ellenőrzése, Áfa jel szerinti forgalmi gyűjtők növelése az arányosított Értékekkel ENGEDMÉNY tranzakció-gyűjtő csökkentése az Értékkel

"B" MELLÉKLET
A pénztárgép funkciók listája (kötelező "napi funkciók")

FUNKCIÓ

PARAMÉTER

TEVÉKENYSÉG*

Napnyitás

[Dátum, idő, fejléc, Áfa értékek ellenőrzése, szinkronizálása], Euró bevezetésének időpontja rekord ellenőrzése, napnyitás elutasítása, vagy elvégzése és "Napnyitás" nem adóügyi bizonylat nyomtatása

Bizonylatnyitás

Bizonylattípus (NY / ESZ / NAB)

[Fejléc nyomtatása], Bizonylatcím, vagy bizonylattípus nyomtatása

Tételsor nyomtatás

NY tételsor/ESZ tételsor

Bizonylat szintű forgalmi- és tranzakció-gyűjtők tartalmának növelése/csökkentése, tételsor nyomtatása, a nyomtatás ellenőrzése, vevőkijelzőre írás

Rész-összesen sor nyomtatás

Érték

Érték összehasonlítása a bizonylat szintű forgalmi gyűjtők tartalmának összegével, vevőkijelzőre írás, részösszesen sor nyomtatása, vagy visszautasítása, és a bizonylat megszakítása

ÖSSZESEN sor nyomtatás

Érték

Érték összehasonlítása a bizonylat szintű forgalmi gyűjtők tartalmának összegével, vevőkijelzőre írás, ÖSSZESEN sor nyomtatása, vagy visszautasítása, és a bizonylat megszakítása

Megjegyzés sor nyomtatás

Megjegyzés sor

Megjegyzés sor nyomtatása, [vevőkijelzőre írás]

Bizonylat-megszakítás

NY és ESZ esetén: megszakítás szöveg, "ÖSSZESEN:   0 Ft" sor, bizonylat-sorszám, dátum, idő, AP sor nyomtatása, bizonylat szintű forgalmi- és tranzakció-gyűjtők tartalmának ürítése, a megszakítás számláló és az érintett bizonylat-számláló növelése, [a következő bizonylat fejlécének nyomtatása, bizonylat-vágás] NAB esetén: megszakítás szöveg, dátum, idő, záró sor nyomtatása, [a következő bizonylat fejlécének nyomtatása, bizonylat-vágás]

Bizonylatzárás

NY / ESZ / NAB

NY és ESZ esetén: bizonylat-sorszám, dátum, idő, AP sor nyomtatása, a nyomtatás ellenőrzése, érintett napi szintű forgalmi- és tranzakció-gyűjtők tartalmának növelése a bizonylat szintű gyűjtők tartalmával, bizonylat szintű forgalmi- és tranzakció-gyűjtők tartalmának ürítése, érintett bizonylat számláló növelése, [a következő bizonylat fejlécének nyomtatása, bizonylat-vágás] NAB esetén: dátum, idő, záró sor nyomtatása, [a következő bizonylat fejlécének nyomtatása, bizonylat-vágás]

Napzárás

[Fejléc sorok nyomtatása], GT érték növelése a napi szintű forgalmi gyűjtők összegével, "Napi forgalmi jelentés" nyomtatása, a nyomtatás ellenőrzése, Napi forgalom rekord adómemóriába írása, az írás ellenőrzése, napi szintű forgalmi- és tranzakció-gyűjtők tartalmának ürítése, napi számlálók nullázása, zárásszámláló növelése, [a következő bizonylat fejlécének nyomtatása, bizonylat-vágás]

NY: Nyugta

ESZ: Egyszerűsített számla

NAB: Nem adóügyi bizonylat

  • A funkciókhoz tartozó általános ellenőrzési tevékenységek:
  • A funkció végrehajthatóságának ellenőrzése (lásd "E", "F" melléklet),
  • A paraméterek szintaktikai és szemantikai ellenőrzése,
  • A perifériák (adómemória, nyomtató, vevőkijelző) működőképességének ellenőrzése
"C" MELLÉKLET
A pénztárgép funkciók listája ("adómemória indítási, technikai és egyéb funkciók")

FUNKCIÓ

PARAMÉTER

TEVÉKENYSÉG*

Dátum-, időállítás

ÉÉÉÉ, HH, NN, ÓÓ, PP, MM

A dátum paraméter összehasonlítása az adómemória utolsó "Napi forgalmi rekordjában" levő dátum értékével. Ha az utóbbi nagyobb, akkor a funkció visszautasítása, egyébként végrehajtása.

Azonosító rekord írása***

Sorszám

"Azonosító rekord" beírása az adómemóriába.

ÁFA rekord írása****

ÁFA (1), (2), (3), (4), (5)

"Áfa rekord" beírása az adómemóriába.

Fejléc beállítás****

Fejléc sorok

Fejléc sorok RAM, vagy EPROM területre írása

Adómemória indítás***

Adómemória indítása.

RAM törlés rekord írása***

RAM törlés számláló növelése, ellenőrzése, ha = 25, akkor a pénztárgép "blokkolása", egyébként "RAM törlés rekord" beírása az adómemóriába, napi számlálók, bizonylat és napi szintű gyűjtők tartalmának törlése, nap állapot 0-ra állítása.

Euró bevezetésének időpontja rekord írása****

ÉÉÉÉ, HH, NN

"Euró bevezetésének időpontja" rekord beírása az adómemóriába

Euró üzemmód beállítása*****

ÉÉÉÉ, HH, NN

Euró üzemmód beállítása

Adómemória adatai lista nyomtatása

Dátum (1), (2) Sorszám (1), (2)

"Adómemória adatai" lista nyomtatása.

Váltópénz-kezelés ("Pénz be") **

Érték

Nem adóügyi bizonylat nyomtatása

Fölözés ("Pénz ki") **

Érték

Nem adóügyi bizonylat nyomtatása

Pénztár-jelentés **

Napi forgalom, [napi szintű forgalmi és tranzakció-gyűjtők], értékének kinyomtatása nem adóügyi bizonylatként. (Számítógép alapú pénztárgépek esetén a listának tartalmazni kell a felhasználói program által gyűjtött napi forgalmi és fióktartalom adatokat is.)

*A funkciókhoz tartozó általános ellenőrzési tevékenységek:

  • A funkció végrehajthatóságának ellenőrzése (lásd "E" melléklet)
  • A paraméterek szintaktikai, szemantikai ellenőrzése
  • A perifériák (adómemória, nyomtató, vevőkijelző) működőképességének ellenőrzése

** Számítógép alapú pénztárgép esetén a felhasználói programhoz tartozó funkciók

*** Kizárólag regisztrált szerviz által elvégezhető funkciók

**** Kizárólag regisztrált szerviz, vagy rendszergazda által elvégezhető funkciók

***** Az adóügyi modul által végrehajtható funkció

"D" MELLÉKLET
A pénztárgép adóügyi moduljának állapotai

ÁLLAPOT

JELENSÉG

ÁLLAPOTJELZŐ ÉRTÉKE

AZONOSÍTÓ REKORD ÁLLAPOT

Azonosító rekord nincs

A = 0

 Azonosító rekord van

A = 1

ÁFA REKORD ÁLLAPOT

ÁFA rekord nincs

Á = 0

 ÁFA rekord van

Á = 1

INDÍTÁS ÁLLAPOT

Adómemória nincs elindítva

I  = 0

 Adómemória el van indítva

I  = 1

EPROM TELE ÁLLAPOT

Adómemória nem telt meg

T = 0

 Adómemória megtelt

T = 1

BLOKKOLÁSI ÁLLAPOT

Adóügyi modul nem blokkolt

B = 0

 Adóügyi modul blokkolt

B = l

NAP ÁLLAPOT

Nap nincs nyitva

N = 0

 Nap nyitva

N = 1

BIZONYLAT (NY, ESZ, NAB) ÁLLAPOT

Bizonylat nincs nyitva

Y = 0

 Bizonylat nyitva

Y = 1

ÖSSZESEN ÁLLAPOT

Összesen sor nincs kinyomtatva

Ö = 0

 Összesen sor ki van nyomtatva

Ö = 1

BIZONYLAT MEGSZAKÍTÁS ÁLLAPOT

Bizonylatot nem kell megszakítani

M = 0

 Bizonylatot meg kell szakítani

M = 1

EURÓ BEVEZETÉS KELTE ÁLLAPOT

Euró bevezetésének időpontja rekord nincs

K = 0

 Euró bevezetésének időpontja rekord van

K = 1

EURÓ ÁLLAPOT

Euró üzemmód nincs beállítva

E = 0

 Euró üzemmód be van állítva

E = l

NY: Nyugta

ESZ: Egyszerűsített számla

NAB: Nem adóügyi bizonylat

"E" MELLÉKLET
A pénztárgép funkciók és az adóügyi modul állapotának kapcsolatai (1)

FUNKCIÓ

A VÉGREHAJTÁS

ÁLLAPOT-FELTÉTELEI

ÁLLAPOT VÁLTOZÁSAI

Adómemória indítási funkciók:

A

Á

K

I

B

A

Á

K

I

B

Dátum-, idő-állítás

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

"Azonosító rekord" írás

0

0

0

0

0

1

0

0

0

0

"ÁFA rekord" írás

1

-

-

-

0

1

1

-

-

0

"Euró bevezetésének időpontja rekord" írás

1

-

-

-

0

1

-

1

-

0

Adómemória indítás

1

1

1

0

0

1

1

1

1

0

A pénztárgép A=l&I=0&B=0 állapotban "gyakorló üzemmódban" működhet

"F" MELLÉKLET
A pénztárgép funkciók és az adóügyi modul állapotának kapcsolatai (2)

FUNKCIÓ

A VÉGREHAJTÁS

ÁLLAPOT-FELTÉTELEI

ÁLLAPOTVÁLTOZÁSAI

Napi, technikai, egyéb funkciók:

I

T

B

N

Y

Ö

M

K

E

I

T

B

N

Y

Ö

M

K

E

Napnyitás

1

0

0

0

0

0

0

1

-

1

0

0

1

0

0

0

1

-

Bizonylatnyitás

1

0

0

1

0

0

0

1

-

1

0

0

1

1

0

0

1

-

Tételsor nyomtatás

1

0

0

1

1

0

0

1

-

1

0

0

1

1

0

0

1

-

Rész-összesen sor nyomtatás

1

0

0

1

1

0

0

1

-

1

0

0

1

1

0

0

1

-

ÖSSZESEN sor nyomtatás

1

0

0

1

1

0

0

1

-

1

0

0

1

1

1

0

1

-

Megjegyzés sor nyomtatás

1

0

0

1

1

-

0

1

-

1

0

0

1

1

-

0

1

-

Bizonylat-megszakítás

1

0

0

1

1

-

-

1

-

1

0

0

1

0

0

0

1

-

Bizonylatzárás

1

0

0

1

1

1

0

1

-

1

0

0

1

0

0

0

1

-

Adómemória adatai nyomtatás

1

-

-

1

0

0

0

1

-

1

-

-

1

0

0

0

1

-

Nap-zárás

1

0

0

1

0

0

0

1

-

1

*

*

0

0

0

0

1

-

Dátum-, idő-állítás

-

-

-

0

0

0

0

-

-

-

-

0

0

0

0

-

-

"ÁFA rekord" írás

-

0

0

0

0

0

0

-

-

-

*

*

0

0

0

0

-

-

Fejléc beállítás

-

0

0

0

0

0

0

-

-

-

0

0

0

0

0

0

-

-

"RAM törlés rekord" írás

1

0

1

-

-

-

0

-

-

1

*

*

0

0

0

0

-

-

"Euró bevezetés Időpontja rekord" írás

-

0

0

0

0

0

0

-

0

-

0

0

0

0

0

0

1

0

Euró üzemmód beállítása

1

0

0

0

0

0

0

1

0

1

0

0

0

0

0

0

1

1

*Az állapotjelző értéke 1-re változik, ha az adómemória megtelt, egyébként = 0.

A "bizonylat megszakítás" állapotjelzőt az adóügyi modul 1-re állítja, ha bizonylat nyomtatás közben:

- Hardver hiba történik

- Nyugta, vagy ellenőrző papír kifogy

- A forgalmi adatok gyűjtése nem biztosított

- "Szinkronizálás" hiba esetén Betelt állapot esetén az egyéb állapotjelzők értékétől függetlenül biztosítani kell az adómemória adatainak kinyomtatását

"G" MELLÉKLET
"H" MELLÉKLET
A taxaméter funkciók listája ("napi funkciók")

FUNKCIÓ

PARAMÉTER

TEVÉKENYSÉG*

Napnyitás, (szabad jelzés)

Dátum, Idő, Fejléc sorok

Dátum, idő, fejléc, ellenőrzése, idő szinkronizálása, Euró bevezetésének időpontja rekord ellenőrzése, napnyitás elutasítása, vagy elvégzése és "Nap-nyitás" nem adóügyi bizonylat nyomtatása. (Az utolsó nap-zárás dátumánál korábbi dátummal a nap nem nyitható meg), szabad jelző világít, napi km számlálás (taxi üzemmódban).

Foglalt állás

Szabad jelző nem világít, távolság és időmérési funkciók, utas km számlálás, forgalmi és egyéb gyűjtő tartalmának növelése, kijelzőre írás

Fizet állás, (nyugta nyitás)

(Fejléc sorok nyomtatása), "NYUGTA" szöveg nyomtatása

Nyugta tételsor nyomtatás

Megnevezés,

Bizonylat szintű tarifák, forgalmi- és egyéb gyűjtők tartalmának nyomtatása, a nyomtatás ellenőrzése,

ÖSSZESEN sor nyomtatás

Érték,

Érték mező tartalmának összehasonlítása a bizonylat szintű forgalmi és egyéb gyűjtők tartalmának összegével, kijelzőre írás, ÖSSZESEN sor nyomtatása (vagy visszautasítása, és a bizonylat megszakítása)

Megjegyzés sor nyomtatás

Érték

Megjegyzés sor nyomtatása

Nyugta megszakítás **

Megjegyzés sor

"MEGSZAKÍTÁS" szöveg, "ÖSSZESEN: 0 Ft" sor, bizonylat-sorszám, dátum, idő, AP sor nyomtatása, a megszakítás számláló és az érintett bizonylat-számláló növelése, a bizonylat automatikus újra nyomtatása.

Nyugta zárás

Bizonylatsorok

Bizonylat-sorszám, dátum, idő, AP sor nyomtatása, a nyomtatás ellenőrzése, érintett napi szintű forgalmi- és tranzakció-gyűjtők tartalmának növelése a bizonylat szintű gyűjtők tartalmával, bizonylat szintű forgalmi- és egyéb gyűjtők tartalmának ürítése, érintett bizonylat számláló növelése, szabad jelzés engedélyezése.

"NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT" nyomtatás

(Fejléc sorok nyomtatása), bizonylatsorok, dátum, idő nyomtatása két "NEM ADÓÜGYI BIZONYLAT" sor között,

Napzárás

(Fejléc sorok nyomtatása), GT érték növelése a napi szintű forgalmi gyűjtők összegével, "Napi forgalmi jelentés" nyomtatása, a nyomtatás ellenőrzése, "Napi forgalom rekord" adómemóriába írása, az írás ellenőrzése, napi szintű forgalmi- és egyéb gyűjtők tartalmának ürítése, napi számlálók nullázása, zárásszámláló növelése,

*   A funkciókhoz tartozó általános ellenőrzési tevékenységek:
*  A funkció végrehajthatóságának ellenőrzése (lásd "K", "L", melléklet),
*  A paraméterek szintaktikai/szemantikai ellenőrzése
*  A perifériák (adómemória, nyomtató, kijelző) működőképességének ellenőrzése
**   Kivétel, ha a taxaméter az üzemzavar megszűnését követően az adóügyi bizonylatot teljes körűen automatikusan kinyomtatja.

"I" MELLÉKLET
A taxaméter funkciók listája ("adómemória indítási, technikai és egyéb funkciók")

FUNKCIÓ

PARAMÉTER

TEVÉKENYSÉG*

Dátum, idő állítás

Dátum (ÉÉÉÉ HH NN), Idő (ÓÓ PP MM)

A dátum paraméter összehasonlítása az adómemória utolsó "Napi forgalmi rekordjában" levő dátum értékével. Ha az utóbbi nagyobb, akkor a funkció visszautasítása, egyébként végrehajtása.

"Azonosító rekord" írás ***

Sorszám

"Azonosító rekord" beírása az adómemóriába.

"ÁFA rekord" írás

ÁFA XX%, vagy AAM

"ÁFA rekord" beírása az adómemóriába (AAM : alanyi adómentes).

Adómemória indítás ***

Adómemória indítása.

Euró bevezetésének időpontja rekord írása ***

ÉÉÉÉ, HH, NN

"Euró bevezetésének időpontja" rekord beírása az adómemóriába.

Euró üzemmód beállítása ****

ÉÉÉÉ, HH, NN

Euró üzemmód beállítása.

"RAM TÖRLÉS rekord" írás ***

RAM törlés számláló növelése, ellenőrzése, ha = 25, akkor a taxaméter "blokkolása", egyébként "RAM törlés rekord" beírása az adómemóriába, napi számlálók, bizonylat és napi szintű gyűjtők tartalmának törlése, nap állapot 0-ra állítása.

Fejléc beállítás***

Fejléc sorok

Fejléc sorok RAM területre írása

Időszakos forgalmi jelentés

Napi szintű forgalmi és tranzakció-gyűjtők, számlálók (napi, globális), GT, értékének kinyomtatás az adóügyi bizonylatként.

* A funkciókhoz tartozó általános ellenőrzési tevékenységek:
* A funkció végrehajthatóságának ellenőrzése (lásd "L", melléklet),
* A paraméterek szintaktikai/szemantikai ellenőrzése
* A perifériák (adómemória, nyomtató, kijelző) működőképességének ellenőrzése
*** Kizárólag a szerviz által elvégezhető funkciók
**** Az adóügyi modul által végrehajtható funkció

"J" MELLÉKLET
A taxaméter adóügyi moduljának állapotai

ÁLLAPOT

JELENSÉG

ÁLLAPOTJELZŐ ÉRTÉKE

AZONOSÍTÓ REKORD ÁLLAPOT

Azonosító rekord nincs

A = 0

 Azonosító rekord van

A= 1

ÁFA REKORD ÁLLAPOT

ÁFA rekord nincs

Á = 0

 ÁFA rekord van

Á= 1

INDÍTÁS ÁLLAPOT

Adómemória nincs elindítva

I = 0

 Adómemória el van indítva

I = 1

EPROM TELE ÁLLAPOT

Adómemória nem telt meg

T = 0

 Adómemória megtelt

T= 1

BLOKKOLÁSI ÁLLAPOT

Adóügyi modul nem blokkolt

B = 0

 Adóügyi modul blokkolt

B = l

NAP ÁLLAPOT

Nap nincs nyitva

N = 0

 Nap nyitva

N= 1

NYUGTA ÁLLAPOT

Nyugta nincs nyitva

Y = 0

 Nyugta nyitva

Y= 1

ÖSSZESEN ÁLLAPOT

Összesen sor nincs kinyomtatva

Ö = 0

 Összesen sor ki van nyomtatva

Ö=1

BIZONYLAT MEGSZAKÍTÁS ÁLLAPOT

Bizonylatot nem kell megszakítani

M = 0

 Bizonylatot meg kell szakítani

M=l

EURÓ BEVEZETÉS KELTE ÁLLAPOT

Euró bevezetésének időpontja rekord nincs

K = 0

 Euró bevezetésének időpontja rekord van

K=l

EURÓ ÁLLAPOT                           

Euró üzemmód nincs beállítva

E = 0

 Euró üzemmód be van állítva

E=l

"K" MELLÉKLET
A taxaméter funkciók és az adóügyi modul állapotának kapcsolatai (1)

FUNKCIÓ

A VÉGREHAJTÁS

ÁLLAPOT-FELTÉTELEI

ÁLLAPOT VÁLTOZÁSAI

Adómemória indítási funkciók:

A

Á

K

I

B

A

Á

K

I

B

Dátum-, idő-állítás

-

-

-

-

-..

-

-

-

-

-

"Azonosító rekord" írás

0

0

0

0

0

1

0

0

0

0

"ÁFA rekord" írás

1

-

-

-

0

1

1

-

-

0

"Euró bevezetésének időpontja rekord" írás

1

-

-

-

0

1

-

1

-

0

Adómemória indítás

1

1

1

0

0

1

1

1

1

0

A taxaméter A=l&I=0&B=0 állapotban "gyakorló üzemmódban" működhet         

"L" MELLÉKLET
A taxaméter funkciók és az adóügyi modul állapotának kapcsolatai (2)

FUNKCIÓ

A VÉGREHAJTÁS

ÁLLAPOTFELTÉTELEI

ÁLLAPOTVÁLTOZÁSAI

Napi, technikai, egyéb funkciók:

I

T

B

N

Y

Ö

M

K

E

I

T

B

N

Y

Ö

M

K

E

Nap-nyitás

1

0

0

0

0

0

0

1

-

1

0

0

1

0

0

0

1

-

Szabad jelzés

1

0

0

1

0

0

0

1

-

1

0

0

1

0

0

0

1

-

Foglalt állás

1

0

0

1

0

0

0

1

-

1

0

0

1

0

0

0

1

-

nyugta-nyitás (fizet állás)

1

0

0

1

0

0

0

1

-

1

0

0

1

1

0

0

1

-

Nyugta tételsor nyomtatás

1

0

0

1

1

0

0

1

-

1

0

0

1

1

0

0

1

-

ÖSSZESEN sor nyomtatás

1

0

0

1

1

0

0

1

-

1

0

0

1

1

1

0

1

-

Megjegyzés sor nyomtatás

1

0

0

1

1

-

0

1

-

1

0

0

1

1

-

0

1

-

Nyugta megszakítás

1

0

0

1

1

-

-

1

-

1

0

0

1

0

0

0

1

-

Nyugta zárás

1

0

0

1

1

1

0

1

-

1

0

0

1

0

0

0

1

-

"Nem adóügyi bizonylat" nyomtatás

1

0

0

1

0

0

0

1

-

1

0

0

1

0

0

0

1

-

Adómemória adatai nyomtatás

1

-

-

1

0

0

0

1

-

1

-

-

1

0

0

0

1

-

Nap-zárás

1

0

0

1

0

0

0

1

-

1

*

*

0

0

0

0

1

-

Dátum-, idő-állítás

1

0

0

0

0

0

0

-

-

1

0

0

0

0

0

0

-

-

"ÁFA rekord" írás

1

0

0

0

0

0

0

-

-

1

*

0

0

0

0

-

-

Fejléc beállítás

1

0

0

0

0

0

0

-

-

1

0

0

0

0

0

0

-

-

"RAM törlés rekord" írás

1

0

1

-

-

-

0

-

-

1

*

*

0

0

0

0

-

-

"Euró bevezetés Időpontja rekord" írás

-

0

0

0

0

0

0

-

0

-

0

0

0

0

0

0

1

0

Euró üzemmód beállítása

1

0

0

0

0

0

0

1

0

1

0

0

0

0

0

0

1

1

*Az állapotjelző értéke 1-re változik, ha az adómemória megtelt, egyébként = 0.

A "bizonylat megszakítás" állapotjelzőt az adóügyi modul 1-re állítja, ha bizonylat nyomtatás közben:
* Hardver hiba történik
* Nyugta papír kifogy
* A forgalmi adatok gyűjtése nem biztosított
* "Szinkronizálás" hiba esetén Betelt állapot esetén az egyéb állapotjelzők értékétől függetlenül biztosítani kell az adómemória adatainak kinyomtatását

"M" MELLÉKLET
1. sz. melléklet
2. sz. melléklet
Kitöltési útmutató
Az "Adatközlő lap"-ot a 24/1995. (XI.22.) PM rendelet 4. § (5) bekezdésében és a 6. § (1) bekezdésében szabályozott esetekben a pénztárgépet üzembehelyező szerviz, eltulajdonítás esetén a pénztárgépet használó, adóhatósági nyilvántartásba vétel esetén az adóhatóság állítja ki.
Az "Adatközlő lap"-ot az alábbiak szerint kell kiállítani:
1.példány a használó (vevő) székhelye szerinti adóhatóságnak küldendő
2.példány a vásárló (vevő) példánya
3.példány az eladó példánya (használt pénztárgép eladása, bérbeadása esetén)
4.példány a kiállító szerviz példánya
5.példány a forgalmazó példánya
Az "Adatközlő lap" adóhatósághoz történő megküldése 15 napon belül - az adóhatósági kiállítást kivéve - a szerviz, eltulajdonítás esetén a pénztárgépet használó feladata.
Az adatközlő lap kitöltésének előírásai (az alábbi kódok egyike az adatközlő lap 1. sorába írandó):

Kód

Esemény

Megjegyzés

10.

Első üzembehelyezés

A 4. sor kivételével minden sor kitöltendő

20.

Használt pénztárgép eladása, vevőnél üzembehelyezés

Minden sor kitöltendő

30.

Bérbeadás-bérbevétel

Minden sor kitöltendő

40.

Más telephelyre történő áttétel

A 4. sor kivételével minden sor kitöltendő

50.

Használatból kivonás tevékenység megszüntetése miatt

A 3. sor kivételével minden sor kitöltendő

60.

Használatból kivonás selejtezés miatt

A 3. sor kivételével minden sor kitöltendő

70.

Eltulajdonítás

A volt használó tölti ki (a 3. és a 6. sor kiv vel)

80.

Adómemória-csere

A 4. sor kivételével minden sor kitöltendő

85.

Változás a használatban egyéb okból

90.

Adóhatósági adatfelvitel

A 2. sorszám alatti 9 jegyű azonosító számnál az első 3 számjegy a pénztárgép forgalmazási engedélyszáma, a többi a pénztárgép egyedi sorszáma.
Az 5. sort minden esetben ki kell tölteni.
A pénztárgép bérbeadás-bérbevételből történő visszaadása esetén is ki kell állítani az adatközlő lapot 30-as eseménykóddal.
Üzemanyagkút-kezelő pénztárgép esetén, amennyiben az két vállalkozás elkülönített forgalmai adatait rögzíti, két adatközlő lapot kell kiállítani és megküldeni (elsőt az üzemanyag tulajdonos adataival és memória értékével, a másodikat az üzlet üzemeltetőjének adataival és memória értékével) .
Az adómemóriának az esemény időpontjában történő kiíratása és állásának feltüntetése (7. sorszám alatt) mind az átvevő, mind az átadó szempontjából kiemelten fontos. A 7/c. pontban szereplő adómemória-állást abban az esetben kell kitölteni, ha a pénztárgépen adómemóriacserére kerül sor, vagy az esemény kapcsán az adómemória értékében változás következik be.
Kérjük különös gondossággal ügyelni a -al jelölt adathelyek kitöltésére, üresen csak a fenti táblázat megjegyzésében megjelölt sorok maradhatnak.
3/1. sz. melléklet

PÉNZTÁRGÉPNAPLÓ

Üzembehelyezés adatlap

9 jegyű azonosítószám: AP    ..................................................

Típus:   ..................................................................................

Gyártási szám:   ...........................................................

Felhasználó neve:   .................................................................

adószáma:   .................................................................

Előző felhasználó neve:    ........................................................

Adószáma....................................................................

1. Üzembehelyezés dátuma (év, hó, nap)

2. Számla vagy munkaigazolás száma:

3. Szerviz neve:

4. Műszerész neve, plomba-nyomó-száma:

5. Adómemória állása (GT):

zárásszám:

………………………………..………..
használó aláírása

Szerviz P. H.

………………………………………………
műszerész aláírása

3/2. sz. melléklet

Sorszám:

PENZTARGEPNAPLÓ            Javítás és egyéb események adatlap        3/2. sz. melléklet

1. Esemény megnevezése, dátuma (év, hó, nap)

2. Javítás vagy javításra elszállítás (eladás) dátuma

3. Javítás előtti vagy eladáskori adómemória-állás (GT):

zárásszám:

4. Javításból történő visszaszállítás v. első üzembe helyezés dátuma

5. Javítás utáni vagy induló adómemória-állás (GT):

6. Munkafolyamat, esemény részletes leírása

7. Cserepénztárgép átadására sor került-e? igen                 nem

8. Számla vagy munkaigazolás száma:

9. Szerviz és műszerész neve, plombanyomó-száma:

…………………….
műszerész aláírása

P. H.

…………………….
használó aláírása

Sorszám:

1. Esemény megnevezése, dátuma (év, hó, nap)

2. Javítás vagy javításra elszállítás (eladás) dátuma

3. Javítás előtti vagy eladáskori adómemória-állás (GT):

zárásszám:

4. Javításból történő visszaszállítás v. első üzembe helyezés dátuma

5. Javítás utáni vagy induló adómemória-állás (GT):

6. Munkafolyamat, esemény részletes leírása

7. Cserepénztárgép átadására sor került-e?
 igen                  nem

8. Számla vagy munkaigazolás száma:

9. Szerviz és műszerész neve, plombanyomó-száma:

…………………….
műszerész aláírása

P. H.

…………………….
használó aláírása

Sorszám:

1. Esemény megnevezése, dátuma (év, hó, nap)

2. Javítás vagy javításra elszállítás (eladás) dátuma

3. Javítás előtti vagy eladáskori adómemória-állás (GT):

zárásszám:

4. Javításból történő visszaszállítás v. első üzembe helyezés dátuma

5. Javítás utáni vagy induló adómemória-állás (GT):

6. Munkafolyamat, esemény részletes leírása

7. Cserepénztárgép átadására sor került-e?
igen                  nem

8. Számla vagy munkaigazolás száma:

9. Szerviz és műszerész neve. plombanyomó-száma:

……………………………….
műszerész aláírása

P. H.

……………………………….
használó aláírása

3/3. sz. melléklet
PÉNZTÁRGÉPNAPLÓ
Cserepénztárgép adatai adatlap

1. 9 jegyű azonosítószám

2. Típus megnevezés

3. Kiadás dátuma: (év, hó, nap)

4. Adómemória-állás használatbavétel előtt (GT):

7.   Szerviz és műszerész neve, plombanyomó-száma:

zárásszám:

5. Adómemória-állás visszaszállítás előtt (GT):

6. Visszaszállítás dátuma: (év, hó, nap)

……………………..
műszerész aláírása

zárásszám:

……………………..
használó aláírása

1. 9 jegyű azonosítószám

2. Típus megnevezés

3. Kiadás dátuma: (év, hó, nap)

4. Adómemória-állás használatbavétel előtt (GT):

7.   Szerviz és műszerész neve, plombanyomó-száma:

zárásszám:

5. Adómemória-állás visszaszállítás előtt (GT):

zárásszám:

6. Visszaszállítás dátuma: (év, hó, nap)

………………………..
műszerész aláírása

…………………………..
használó aláírása

4. sz. melléklet
Kitöltési útmutató
a pénztárgépnapló üzembe helyezés adatlap, javítás és egyéb események adatlap és a cserepénztárgép adatlap használatához (3/1, 3/2, 3/3. sz. mellékletek adatlapjaihoz)
A pénztárgépnaplót a használó köteles a pénztárgép üzemelési helyén tartani.
Ha a pénztárgép értékesítésre kerül, akkor a korábbi tulajdonos köteles a pénztárgépnaplót az adó megállapításához való jog elévüléséig megőrizni, míg az új tulajdonosnak új pénztárgépnaplót kell beszereznie. A pénztárgépnapló 3 részből áll:
1) Üzembe helyezés adatlap: ezt az adott felhasználónál először történő használatbavétel alkal-mával kell kitölteni.
2) Javítás és egyéb események adatlap: ide tartozik a pénztárgép üzembehelyezésén kívüli valamennyi esemény, mint például a pénztárgép meghibásodása, értékesítése, más telephelyre történő áttétele, használatból történő kivonás, stb.
3) Cserepénztárgépek adatai adatlap: ezt akkor kell kitölteni, ha a szerviz a felhasználó részére cserepénztárgépet biztosít.
Az Üzembehelyezési adatlap valamennyi pontját a szerviz köteles kitölteni. Az üzembehelyezési adatlapon az "Előző felhasználó neve, adószáma" rovatokat csak használt pénztárgép vásárlása esetén kell kitölteni.
A Javítás és egyéb események adatlapnál az egyes események sorszámát 1-től kezdődően növekvő sorrendben, valamint az 1. pontot (esemény megnevezése, dátuma) a pénztárgép használója tölti ki, a többit a szerviz. A szerviz köteles a szükséges adatokat pontosan és olvashatóan feltüntetni, ennek elmaradása esetén az ellenőrzés során felelősségre vonható.
Az egyes eseményeknél a rovatokat az alábbiak szerint kell kitölteni:

Esemény

Kitöltési útmutató

Meghibásodás

Minden rovatot ki kell tölteni

Értékesítés

A 4., 5. pontok kivételével valamennyi rovat kitöltendő

Más telephelyre történő áttétel

A 2., 4., 5. pontok kivételével valamennyi rovat kitöltendő

Használatból történő kivonás

A 4., 5. pontok kivételével valamennyi rovat kitöltendő

Adómemória-csere

Minden rovatot ki kell tölteni

Javítás előtt a 3. pontban kell feltüntetni az adómemória állását. Ha meghibásodás miatt nem lehet megállapítani az adómemória állását, akkor az ellenőrző szalagon lévő, a meghibásodást megelőző utolsó blokkról kell a dátumot (időpontot) és a sorszámot feljegyezni. A szerviz köteles az utolsó zárásnál kiírt adómemória-állást és az azt követő forgalmat az ellenőrző szalagok alapján a 3. pontban rögzíteni és az adatnyerés módját a naplóba beírni.
A munkafolyamat, esemény részletes leírása rovatban (6. pont) javítás esetén röviden a munkafolyamatot, egyéb eseménynél (értékesítés, használatból történő kivonás, stb.) annak tényét kell rögzíteni. Ha a hiba csak műhelyben javítható, akkor azt is e rovatba kell beírni.
Ha a javítás során összeg kerül beütésre, akkor azt itt kell feltüntetni és a blokkot a pénztárgépet használónak meg kell őriznie.
E rovatban kell nyilatkozni arról is, hogy a plomba megbontásra került-e, vagy sem.
Ha az adómemória (fekete doboz) megtelt, akkor annak teljes információtartalmát - a legelsőtől a legutolsóig - ki kell nyomtatni. A kinyomtatott jelentést a pénztárgépet használónak meg kell őriznie az adó megállapításához való jog elévüléséig. A szerviz köteles a fekete doboz cseréje esetén ennek megtörténtét (dátumát) és a régi adómemória állását a gépnapló 3. pontjában feltüntetni.
A megtelt fekete dobozt a pénztárgépet használó köteles legalább az adó megállapításához való jog elévüléséig (továbbiakban elévülési idő) megtartani. Az adó megállapításához való jog annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amelyben az adóról bevallást, bejelentést kellett volna tenni, illetve bevallás, bejelentés hiányában az adót meg kellett volna fizetni. A javítás befejezése vagy a műhelyjavításból visszaszállítás után az adómemória-állást a szerviznek a gépnapló 5. pontjába kell beírnia.
Ha a szerviz a helyszínen nem javítható pénztárgép műhelybe vitele miatt cseregépet ad, úgy azt a 7. pontban jeleznie kell és ezzel egyidejűleg a cseregép adatait a napló végén található, "Cserepénz-tárgépek adatai" adatlapon kell feltüntetnie. A szerviz ezzel egyidejűleg köteles saját nyilvántartást vezetni az általa átadott cserepénztárgépek azonosító adatairól, valamint a gépek átadásának-visszavételének időpontjairól. A cseregépbe a szerviznek be kell programoznia a felhasználó adatait, majd visszaszállítás előtt azt törölnie kell. A cserepénztárgépbe ütött adatok összegét (gépálláskülönbséget) a javítás után visszakapott gépbe bevételként egy összegben be kell ütni. Ennek megtörténtét és az ezt követő adómemória állást a gépnaplóban fel kell tüntetni.
A 8. rovatba a helyszíni számla vagy munkaigazolás számát kell feltüntetni, amelyen a használó igazolja a pénztárgép működőképes állapotú átvételét.
A munkát végző műszerész a javítás befejeztével köteles a 9. pontba beírni nevét és pecsétnyomójának feliratát olvashatóan.
A használó és a szervizműszerész a munka végeztével kötelesek aláírásukkal igazolni a naplóba beírt adatok valódiságát.
A pénztárgépek javítását csak a forgalmazó által feljogosított és az APEH által engedélyezett szerviz szakemberei végezhetik. Bármely egyéb illetéktelen beavatkozás, illetve a plomba megsértése tilos. Ha a szerviz ezt tapasztalja, köteles jelezni a felhasználó szerint illetékes adóhatóságnak.
5. sz. melléklet
6. sz. melléklet
Kitöltési útmutató
Az "Adatközlő lap"-ot a 24/1995. (XI.22.) PM rendelet 4. § (5) bekezdésében és a 6. § (1) bekezdésében szabályozott esetekben a taxamétert üzembehelyező szerviz, eltulajdonítás esetén a taxamétert használó, adóhatósági nyilvántartásba vétel esetén az adóhatóság állítja ki.
Az "Adatközlő lap"-ot az alábbiak szerint kell kiállítani:
1.példány a vásárló (átvevő) székhelye szerinti adóhatóságnak küldendő
2.példány a vásárló (átvevő) példánya
3.példány az eladó (átadó) példánya (használt taxaméter eladása, bérbeadása esetén)
4.példány a szerviz példánya
5.példány a forgalmazó példánya
Az adatközlő lap a mellékelt "Hitelesítési bizonyítvánnyal" együtt a nyilvántartási célokon túl a taxaméter hitelesítését is igazolja, vagyis a vásárló példánya hitelesítési bizonyítványként is használható.
Az "Adatközlő lap" adóhatósághoz történő megküldése 15 napon belül - az adóhatósági kiállítást kivéve - a szerviz, eltulajdonítás esetén a pénztárgépet használó feladata. Az adatközlő lap kitöltésének előírásai (az alábbi kódok egyike az adatközlő lap 1. sorába írandó):

Kód

Esemény

Megjegyzés

10.

Első üzembehelyezés

A 4. sor kivételével minden sor kitöltendő

20.

Használt taxaméter eladása, vevőnél üzembehelyezés

Minden sor kitöltendő

30.

Bérbeadás-bérbevétel

Minden sor kitöltendő

40.

Tarifa-módosítás

A 4. sor kivételével minden sor kitöltendő

50.

Használatból kivonás tevékenység megszüntetése miatt

A 3.,9. sorok kivételével minden sor kitöltendő

60.

Használatból kivonás selejtezés miatt

A 3.,9. sorok kivételével minden sor kitöltendő

70.

Eltulajdonítás

A volt használó tölti ki (3.,8., 9., 11., 12. sorok kivételével)

80.

Adómemória-csere

A 4. sor kivételével minden sor kitöltendő

85.

Változás a használatban egyéb okból

90.

Adóhatósági adatfelvitel

95.

Időszaki hitelesítés

A 4. sor kivételével minden sor kitöltendő

Az adómemóriának az esemény időpontjában történő kiíratása és állásának feltüntetése (10. sorszám alatt) mind az átvevő, mind az átadó szempontjából kiemelten fontos.
A 10/c. pontban szereplő adómemória-állást abban az esetben kell kitölteni, ha a taxaméteren adómemóriacserére kerül sor, vagy ha az esemény kapcsán az adómemória értékében változás következik be.
Taxaméter értékesítése esetén a meglévő hitelesítési bizonyítványt vissza kell vonni és ezzel egyidejűleg az új használó részére új hitelesítési bizonyítványt kell kiállítani.
Ha a taxaméter 2 vagy több vállalkozós, akkor a szerviznek a vállalkozók számának megfelelő db-számú adatlapot kell kiállítania.
Az üzembehelyező szerviz pecsétnyomójának feliratát úgy kell feltüntetni, hogy az olvasható legyen. Az OMH hitelesítő aláírása és pecsétje (olvashatóan) a taxaméter első üzembehelyezésekor szükséges.
7/1. sz. melléklet

TAXAMÉTERNAPLÓ

Üzembehelyezés adatlap

9 jegyű azonosítószám: AP     .............................................................................

Típus: ................................................................................................................

Gyártási szám:   .........................................................................................

Felhasználó neve: ...............................................................................................

adószáma:   ................................................................................................

Előző felhasználó neve:    ...................................................................................

Adószáma: .................................................................................................

1. Üzembehelyezés dátuma (év, hó, nap)

2. Számla vagy munkaigazolás száma:

3. Szerviznapló sorszáma:

4. Adómemória állása:

Műszerész neve, plombanyomószáma:

(GT)    Ft

Utas-km

Összes taxi üzemmód km

    

  

   zárásszám: 

Hitelesítő neve

………………………….
hitelesítő aláírása

………………………….
használó aláírása

………………………….
műszerész aláírása

Szerviz P. H.

7/2. sz. melléklet

Sorszám:

TAXAMÉTERNAPLÓ        Javításés egyéb események adatlap       7/2.sz. melléklet

1. Esemény megnevezése, dátuma (év, hó, nap):

2. Javítás megkezdésének dátuma vagy az eladás dátuma:

3. Javítás előtti vagy eladáskori adómemória-állás:

4. Javítás utáni vagy induló adómemória-állás:

5. Javítás befejezésének dátuma:

  

(GT):    Ft

Utas-km

Összes taxiüzemmód km

(GT):    Ft

Utas-km

Összes taxiüzemmód km

  zárásszám:

zárásszám: 

6. Munkafolyamat, esemény részletes leírása:

7. Cseretaxaméter átadására sor került-e?
igen                 nem

8. Számla vagy munkaigazolás száma:

Hitelesítő neve:

Műszerész neve, plombanyomó-száma:

………………………….
hitelesítő aláírása

………………………….
használó aláírása

………………………….
műszerész aláírása

Szerviz P. H.

Sorszám:

1. Esemény megnevezése, dátuma (év, hó, nap):

2. Javítás megkezdésének dátuma vagy az eladás

3. Javítás előtti vagy eladáskori adómemória-állás:

4. Javítás utáni vagy induló adómemória-állás:

5. Javítás befejezésének dátuma:

dátuma:

(GT):    Ft

Utas-km

Összes taxiüzemmód km

(GT):    Ft

Utas-km

Összes taxiüzemmód km

  zárásszám:

zárás szám: 

6. Munkafolyamat, esemény részletes leírása:

7. Cseretaxaméter átadására sor került-e?

igen                 nem

8. Számla vagy munkaigazolás száma:

Hitelesítő neve:

Műszerész neve, plombanyomó-száma:

……………………….
hitelesítő aláírása

……………………….
használó aláírása

……………………….
műszerész aláírása

Szerviz P. H.

7/3. sz. melléklet
TAXAMÉTERNAPLÓ
Cseretaxaméter adatai adatlap

1.   9 jegyű azonosítószám

2.   Típus megnevezés

3.   Használatbavétel dátuma: (év, hó, nap)

6.   Visszaszállítás dátuma: (év, hó, nap)

7.   Szerviz és műszerész neve, plombanyomó-száma:


……………………………..
műszerész aláírása

4. Adómemória-állás használatbavétel előtt:

5. Adómemória-állás visszaszállítás előtt: 

(GT)    Ft

Utas-km

Összes taxiüzemmód km

(GT)    Ft

Utas-km

Összes taxiüzemmód km

zárásszám:

zárásszám:

……………………………..
használó aláírása

1.   9 jegyű azonosító szám

2.   Típus megnevezés

3.   Használatbavétel dátuma: (év, hó, nap)

6.   Visszaszállítás dátuma: (év, hó, nap)

7.   Szerviz és műszerész neve, plombanyomó-száma:

4. Adómemória-állás használatbavétel előtt:

5. Adómemória-állás visszaszállítás előtt:

(GT)    Ft

Utas-km

Összes taxiüzemmód km

(GT)    Ft

Utas-km

Összes taxiüzemmód km

………………………….
műszerész aláírása

zárásszám:

zárásszám:

………………………….
használó aláírása

8. sz. melléklet
Kitöltési útmutató
a taxaméternapló üzembe helyezés adatlap, javítás és egyéb események adatlap és a cseretaxaméter adatlap használatához (7/1, 7/2, 7/3. sz. mellékletek adatlapjaihoz)
A taxaméternaplót a használó köteles a taxaméterrel együtt a gépkocsiban tartani.
A taxaméternaplónak az adatközlő lapokkal egyezően, illetve azokon túl is tartalmaznia kell minden olyan eseményt, adatot, amely a taxaméter üzembe helyezésével, hitelesítésével javításával, újbóli programozásával, tarifaállításával és a felhasználó személyében bekövetkező változással kapcsolatos. Ha a taxaméter 2 vagy több vállalkozós, akkor vállalkozónként nem kell külön naplót vezetni, de az adómemória kiíratásánál több sorban (vállalkozónként megjelölve) kell az értékeket, illetve km-t feltüntetni.
A taxaméternapló 3 részből áll:
1) Üzembe helyezés adatlap: ezt a felhasználónál először történő használatbavétel alkalmával kell kitölteni.
2) Javítás és egyéb események adatlap: ide tartozik a taxaméter üzembehelyezésén kívüli valamennyi esemény, mint például a taxaméter meghibásodása, értékesítése, időszakos hitelesítése, más gépjárműbe történő áttétele, tarifaállítás, használatból történő kivonás, stb.
3) Cseretaxaméterek adatai adatlap: ezt akkor kell kitölteni, ha a szerviz a felhasználó részére cseretaxamétert biztosít.
A taxiszolgáltatást végző köteles figyelemmel kísérni a taxaméternapló adatainak vezetését.
Az Üzembehelyezési adatlap valamennyi pontját a szerviz köteles kitölteni. Az "Előző felhasználó neve, adószáma" rovatokat csak használt taxaméter vásárlása esetén kell kitölteni.
A Javítás és egyéb események adatlapnál az egyes események sorszámát 1-től kezdődően növekvő sorrendben, valamint az 1. pontot (esemény megnevezése, dátuma) a taxaméter használója tölti ki. További adatokat a naplóba csak a szerviz vagy a hitelesítő jegyezhet be, illetve köteles minden eseményt és adatot feltüntetni. Az adatokat pontosan és olvashatóan kell a naplóba írni.
Az egyes eseményeknél a rovatokat az alábbi módon kell kitölteni:

Esemény megnevezése

Kitöltési útmutató

Meghibásodás

Minden rovat kitöltendő

Taxaméter értékesítés

A 4., 5. pontok kivételével valamennyi rovat kitöltendő

Tarifa módosítás

A 4., 5. pontok kivételével valamennyi rovat kitöltendő

Más gépjárműbe történő áttétel

A 4., 5. pontok kivételével valamennyi rovat kitöltendő

Használatból kivonás

A 4., 5. pontok kivételével valamennyi rovat kitöltendő

Adómemória-csere

Az 5. pont kivételével valamennyi rovat kitöltendő

Időszakos hitelesítés

A 4., 5. pontok kivételével valamennyi rovat kitöltendő

Javítás vagy hitelesítés előtt, valamint utána az adómemória adatait a naplóban fel kell tüntetni annak érdekében, hogy az ezen tevékenységek miatti Ft-összeg a teljesítmény megállapításakor levonható legyen.
Ha az adómemória meghibásodás miatt nem írható ki, akkor ennek tényét a naplóban rögzíteni kell és fel kell tüntetni a legutolsó napi jelentésben szereplő adómemória-adatokat.
A 6. pontban (munkafolyamat, esemény részletes leírása) a szerviznek fel kell tüntetnie - kiszerelés nélküli javítás esetén -, hogy a plomba megbontásra került-e.
Ha az adómemória (fekete doboz) megtelt, akkor annak teljes információtartalmát ki kell nyomtatni. A kinyomtatott jelentést a taxiszolgáltatást végző adóalanynak legalább az adó megállapításához való jog elévüléséig (továbbiakban elévülési idő) meg kell őriznie. Az adó megállapításához való jog annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amelyben az adóról bevallást, bejelentést kellett volna tenni, illetve bevallás, bejelentés hiányában az adót meg kellett volna fizetni. A szerviz köteles a fekete doboz cseréje esetén annak megtörténtét (dátummal) és a régi adómemória-állást a taxaméternaplóban feltüntetni.
A megtelt fekete dobozt a taxiszolgáltatást végző adóalany köteles legalább az elévülési időig megtartani.
Ha a szerviz azonnal vagy rövid idő alatt nem javítható taxaméter esetén cserekészüléket ad, úgy azt a 7. pontban jeleznie kell és ezzel egyidejűleg a cserekészülék adatait a napló végén található, "Cseretaxaméter adatai" adatlapon kell feltüntetnie. A szerviz ezzel egyidejűleg köteles saját nyilvántartást vezetni az általa átadott cseretaxaméterek azonosító adatairól, valamint a készülékek átadásának-vissza-vételének időpontjairól. A cserekészülékbe a szerviznek be kell programoznia a felhasználó adatait (a cseretaxamétert is hitelesíteni kell), majd visszavétel előtt azt törölnie kell. A cserekészülék adómemóriájába került adatok összegét (taxaméterállás-különbséget) bevételként kell kezelni. Ezt az adómemóriaállást (bevételt) a cseretaxaméter adatai között fel kell tüntetni.
A használó, a hitelesítő, valamint a szerviz-műszerész a munka végeztével kötelesek aláírásukkal igazolni a naplóba beírt adatok valódiságát.
A taxaméter javítását csak a forgalmazó által feljogosított és az APEH által engedélyezett szerviz szakemberei végezhetik. Bármely egyéb illetéktelen beavatkozás, illetve a plomba megsértése tilos. Ha a szerviz vagy a hitelesítő ezt, vagy más rendellenességet tapasztal, köteles jelezni a felhasználó szerinti illetékes adóhatóságnak, illetve a közlekedési felügyeletnek.
A hitelesítés feladatait az OMH által kiadott hitelesítési előírások tartalmazzák.
9. sz. melléklet

Pecsétnyomó anyaga:

acél

Pecsétnyomó mérete:

pénztárgépek esetén:

10 mm

taxaméterek esetén:

8 mm

Pecsétanyag:

pénztárgépek esetén: taxaméterek esetén:

viasz ólom

Lenyomat:

homorú

10. sz. melléklet

Elektronikus Napló - Archív CD kísérőlap

Adómemória AP azonosító száma

Felhasználó adószáma

Felhasználó neve:

Felhasználó címe:

Üzlet neve:

Üzlet címe:

Sorszám

Dátum

Első zárás:

Utolsó zárás:

Előző CD utolsó zárása:

Archiválás kelte:

Szerviz neve, címe:

Műszerész neve, plombanyomó száma:

Műszerész aláírása:

11. sz. melléklet

Jegyzőkönyv

Felhasználó neve:

Felhasználó címe:

Felhasználó adószáma:

Üzlet neve:

Üzlet címe:

Felhasználó képviselőjének, neve:

Szerviz neve:

Szerviz címe:

Műszerész neve, plombanyomó száma:

Pénztárgép adómemória azonosító száma:

Pénztárgép típusa:

Jegyzőkönyv felvételének kelte:

A hiba leírása:

A hiba oka:

A biztonsági másolat hibájának oka:

A hibaelhárítás sikertelenségének oka:

..............................................................
felhasználó aláírása

..............................................................
műszerész aláírása

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.