A 2005. júliu..." />

APEH-VPOP közös tájékoztató (AEÉ. 6/2005.)

a termékimportot terhelő általános forgalmi adó kivetéssel történő megállapításának visszaállításáról és a továbbra is önadózásra jogosult adóalanyok részére történő engedély kiadásának feltételeiről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az ún. "akadálymentesítő" törvény-csomag - értsük ezalatt a 2005. évi XXVI. törvényt (MK. 2005. évi 61. szám) - visszahozta a termékimportot terhelő általános forgalmi adó vámhatósági kivetéssel történő megállapításának intézményét, mely lényegében a 2004. május 1-je előtti kivetéses adózás részleges visszaállítását jelenti azzal a különbséggel, hogy csak a harmadik országokból beszerzett, behozott termékek viszonylatában és csak az importálók egy bizonyos körében alkalmazandó.
A 2005. júliu...

APEH-VPOP közös tájékoztató (AEÉ. 6/2005.)
a termékimportot terhelő általános forgalmi adó kivetéssel történő megállapításának visszaállításáról és a továbbra is önadózásra jogosult adóalanyok részére történő engedély kiadásának feltételeiről
Az ún. "akadálymentesítő" törvény-csomag - értsük ezalatt a 2005. évi XXVI. törvényt (MK. 2005. évi 61. szám) - visszahozta a termékimportot terhelő általános forgalmi adó vámhatósági kivetéssel történő megállapításának intézményét, mely lényegében a 2004. május 1-je előtti kivetéses adózás részleges visszaállítását jelenti azzal a különbséggel, hogy csak a harmadik országokból beszerzett, behozott termékek viszonylatában és csak az importálók egy bizonyos körében alkalmazandó.
A 2005. július 1-jével életbelépő változás lényege az, hogy az általános forgalmi adóalanyok közül azok kérelmére, akik a módosított törvényben meghatározott feltételeknek megfelelnek, a vámhatóság engedélyezi az importot terhelő áfa önadózással történő megállapítását. Nekik tehát az engedély birtokában a 2004. május 1-jét követően már megszokott rendben, az önadózás keretében kell a termékimport után az áfa-t megállapítani, bevallani és elszámolni.
Azoknak az adóalanyoknak, akik/amelyek az újonnan meghatározott feltételeknek nem felelnek meg és így vámhatósági engedéllyel nem rendelkezhetnek az import áfa önadózással történő megállapításához, a vámhatóság a Magyarországon megvalósuló termékimport tekintetében a vámkezelés során, azzal egyidejűleg az általános forgalmi adó kötelezettséget is megállapítja és határozatában kiveti. Az ő esetükben a 2004. május 1-je előtti eljárással azonos módon csak a vámkezelésről szóló határozatban kiszabott vám és áfa megfizetése esetén kerülhet sor a harmadik országos áru kiadására. Az import áfa kivetéses alkalmazása egyúttal azt is jelenti, hogy a vámigazgatási eljárások során 2005. július 1-jét követően a vám mellett az áfát is biztosítani kell a vámjogszabályok rendelkezésének megfelelően. Ennek megfizetését követően lesznek jogosultak - az egyéb jogszabályi feltételek fennállása esetén - azt levonható adóként elszámolni, természetesen azt már az önadózás keretében benyújtandó bevallásban.
Az import áfa önadózással történő megállapításához szükséges vámhatósági engedély megadásának feltételei a következők:
Az adóalany
1. belföldön az állami adóhatóságnál adóalanyként nyilvántartásba van véve és a
2. tárgyévet megelőző évben, valamint a tárgyévben nem tekinthető
a) kizárólag tárgyi adómentes tevékenységet végző adóalanynak,
b) nem választott alanyi adómentességet,
c) a mezőgazdasági tevékenységet folytató különleges jogállású adóalanynak,
3. a közösségi vámjog végrehajtásáról szóló törvény szerinti megbízható vámadósnak minősül.
Megbízható vámadós az a gazdálkodó, amelynek vezetője három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvánnyal igazolja, hogy büntetlen előéletű, valamint
a) amelynek a kérelem elbírálása, vagy a vámhatóság ellenőrzése időpontjában nincs a magyar állami adóhatóságnál, illetve a vámhatóságnál - engedély nélkül - az előírt, vagy a fizetési felszólításban meghatározott időtartamon túl meg nem fizetett tartozása, továbbá valamely tagállam vámhatósága által végrehajtani kért vámtartozása, és
b) aki nyilatkozik arról, hogy nem áll csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt.
4. a kérelem benyújtásának évét megelőzően legalább egy éve az állami adóhatóságnál belföldön nyilvántartásba vett adóalany. (Ez 2005-ben történő kérelmezés esetén azt jelenti, hogy legkésőbb már 2004. január 1-jén az adóhatóságnál nyilvántartásba van véve adóalanyként.)
5. a tárgyévet megelőző évi, az áfa törvény l1. §, 11/A. §, 12. § szerinti termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás és a 29/A. § szerinti termékértékesítés (vagyis a termékexport, azzal egy tekintet alá eső termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás, a nemzetközi közlekedéshez és a termékek nemzetközi forgalmához kapcsolódó értékesítések és szolgáltatások, adólevonási joggal járó Közösségen belüli adómentes termékértékesítés) összesített adóalapja eléri az ugyanezen időszak alatti összes belföldön teljesített termékértékesítés (saját vállalkozásban megvalósított beruházás kivételével) és szolgáltatásnyújtás összesített adóalapjának 67%-át, de legalább 10 milliárd forintot, vagy a korábban részletezett l1. §, 11/A. §, 12. § szerinti termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások és a 29/A. § szerinti termékértékesítések összesített adóalapja eléri a 20 milliárd forintot. Ezeket az adatokat a vámhatósághoz benyújtott kérelemben közölni kell.
Az új szabályozással életbelépő első időszakra - amely a 2005. július 1-2006. június 30-ig terjed - az önadózásra vonatkozó engedély iránti kérelmet 2005. június 15. napjáig adhatják be az adóalanyok a vámhatósághoz. (Későbbiekben ezt a tárgyév március 31. napjáig kell benyújtani majd, és az engedélyes időszak mindig a tárgyév július 1-jétől a következő év június 30-ig terjed.)
Ezen első időszakra vonatkozóan az engedély elbírálásakor az 5. pontban említett értékhatár számításánál a 2004. május 1-december 31. közötti időszakot kell alapul venni azzal, hogy a 10 milliárd forint értékhatár helyett 6,6 milliárd forintot, a 20 milliárd forint helyett 13,3 milliárd forintot kell fi-gyelembe venni. Ehhez az U0465/650/651/310 számú bevallási nyomtatvány 01. és 02. sorainak összesített adatát kell számításba venni. A 67%-os arány számításánál pedig a számlálóban az U0465/650/651/310 számú bevallás 01. és 02. sorának összesített adatait, a nevezőben pedig a 01-től a 09-ig sorokban szereplő adóalap adatok összegét kell figyelembe venni.
Az Önadózásra vonatkozó, 2005. július 1-jétől 2006. június 30-ig szóló engedély iránti kérelmeknél - amennyiben a feltétel teljesülés vizsgálatához szükséges bevallási adatokat önellenőrzési vagy adóhatósági megállapítás módosította -csak annak eredményét kell figyelembe venni, amelyet a kérelem benyújtásának napját megelőző 30. napig beadtak, vagy ezen időpontig jogerőssé vált.
Az engedély iránti kérelmeket a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága Vámigazgatóságára (1095 Budapest, Mester u. 7.) kell benyújtani.
Fontos tudnivaló, hogy amennyiben az adóalany megbízható vámadós jogállását elveszíti, a vámhatóság az önadózásra jogosító engedélyt haladéktalanul visszavonja.
Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága
Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.