T/13037. számú törvényjavaslat indokolással - a gyermekétkeztetés általános forgalmi adó alóli mentességéről

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

[1] Az Országgyűlés elkötelezett amellett, hogy elősegítse a gyermekek egészséges táplálkozását, a szociális esélyegyenlőséget és a családok anyagi terheinek csökkentését.
[2] Az Országgyűlés annak érdekében, hogy a gyermekétkeztetési szolgáltatásokat mentesítse az általános forgalmi adó (a továbbiakban: ÁFA) fizetési kötelezettség alól, a következő törvényt alkotja:
A törvény hatálya kiterjed:
a) az óvodai, általános iskolai, középiskolai, kollégiumi, valamint bölcsődei gyermekétkeztetésr...

T/13037. számú törvényjavaslat indokolással - a gyermekétkeztetés általános forgalmi adó alóli mentességéről
2025. évi ... törvény a gyermekétkeztetés általános forgalmi adó alóli mentességéről
[1] Az Országgyűlés elkötelezett amellett, hogy elősegítse a gyermekek egészséges táplálkozását, a szociális esélyegyenlőséget és a családok anyagi terheinek csökkentését.
[2] Az Országgyűlés annak érdekében, hogy a gyermekétkeztetési szolgáltatásokat mentesítse az általános forgalmi adó (a továbbiakban: ÁFA) fizetési kötelezettség alól, a következő törvényt alkotja:
1. § [A törvény hatálya]
A törvény hatálya kiterjed:
a) az óvodai, általános iskolai, középiskolai, kollégiumi, valamint bölcsődei gyermekétkeztetésre,
b) az önkormányzati, egyházi és magánfenntartású intézmények által biztosított gyermekétkeztetésre,
c) az állami támogatással működő szociális gyermekétkeztetési programokra,
d) minden olyan szolgáltatóra, amely gyermekek számára napi étkezést biztosít, akár helyben fogyasztásra, akár elvitelre.
2. § [Fogalommeghatározás]
Gyermekétkeztetésnek minősül a 18. életévét be nem töltött személy számára biztosított napi egyszeri vagy többszöri étkezés, beleértve a reggelit, ebédet, uzsonnát, illetve az egész napos étkezést biztosító intézményi szolgáltatásokat.
3. § [Általános forgalmi adó alóli mentesség]
(1) A gyermekétkeztetés szolgáltatása tárgyi adómentességet élvez az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 85. § (1) bekezdésének új r) pontja alapján.
(2) Az ÁFA-mentesség kiterjed az étel elkészítésére, kiszolgálására, szállítására, valamint az ezekhez közvetlenül kapcsolódó szolgáltatásokra.
(3) Az ÁFA-mentesség nem érinti a szolgáltatók egyéb adózási kötelezettségeit, ideértve a társasági adót, helyi iparűzési adót és járulékokat.
4. § [A költségvetési hatások ellentételezése]
(1) A központi költségvetés évente külön fejezetben biztosítja a kieső ÁFA-bevételek fedezetét.
(2) A finanszírozás forrása az egészségtelen élelmiszerekre kivetett népegészségügyi termékadó, illetve annak bővített formája.
5. § [Ellenőrzés és jelentéstétel]
(1) A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (a továbbiakban: NAV) évente jelentést készít az ÁFA-mentesség hatásairól, különös tekintettel az élelmiszerárakra, az intézményi költségekre és a gyermekek étkeztetésének minőségére.
(2) A jelentést a Kormány köteles az Országgyűlésnek benyújtani minden év április 30-ig.
6. § [Hatálybalépés]
Ez a törvény a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
7. § [Záró rendelkezés]
(1) E törvény végrehajtásáról a pénzügyminiszter, valamint a belügyminiszter közösen gondoskodik rendelet útján.
(2) Azon szolgáltatók, akik a hatálybalépéskor már gyermekétkeztetést végeznek, kötelesek 2025. december 15-ig bejelenteni tevékenységüket az adóhatóságnak a mentesség igénybevétele céljából.
Általános indokolás
A törvényjavaslat a gyermekétkeztetés általános forgalmi adó alóli mentességét (a továbbiakban: ÁFA-mentesség) célozza annak érdekében, hogy csökkentse a családok anyagi terheit, elősegítse a gyermekek egészséges táplálkozását, valamint támogassa a szociális esélyegyenlőséget. Az intézményi gyermekétkeztetés kiemelt társadalmi jelentőséggel bír, hiszen közvetlenül hat a gyermekek testi és szellemi fejlődésére, tanulmányi teljesítményére és hosszú távú egészségére.
A jelenlegi gazdasági környezetben az étkezési szolgáltatások áfaterhe közvetlenül növeli a családokra és az intézményekre háruló költségeket. Az ÁFA-mentesség bevezetése ezért egyszerre jelent anyagi könnyítést a szülőknek és ösztönzőt az intézményeknek a minőségi egészséges ételek beszerzésére. A forgalmi adó elengedése közvetlenül csökkenti az étkezési térítési díjakat, ezáltal növeli a rendszeres intézményi étkezéshez való hozzáférést, különösen a hátrányos helyzetű gyermekek esetében.
A gyermekek egészséges fejlődése közérdek, a gyermekétkeztetés ÁFA-mentessége közvetlen segítséget nyújt a családoknak, csökkenti az intézményi költségeket és ösztönzi a minőségi egészséges élelmiszerek felhasználását.
Összességében a törvényjavaslat egy társadalmilag igazságos, gazdaságilag megalapozott és közegészségügyi szempontból indokolt intézkedés, amely elősegíti a gyermekek jólétét, a családok anyagi biztonságát és az egészségtudatos nemzedékek felnövekedését. A gyermekek egészséges fejlődése nem csupán családi, hanem nemzeti érdek is, amely hosszú távon hozzájárul az ország emberi erőforrásainak gyarapításához és az egészségügyi kiadások csökkenéséhez.
Részletes indokolás
1-2. §
A törvény kiterjed minden olyan intézményre és szolgáltatóra, amely gyermekétkeztetést végez, függetlenül attól, hogy önkormányzati, egyházi vagy magánfenntartású. Ezzel biztosítható, hogy a kedvezmény a teljes köznevelési és gyermekjóléti rendszerben érvényesüljön, megakadályozva a szolgáltatók közötti versenyhátrányt és a rendszer kijátszását.
3. §
A szabályozás az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény logikájába illeszkedve tárgyi adómentességet vezet be, amely az étel elkészítésére, kiszolgálására, szállítására és az ezekhez közvetlenül kapcsolódó szolgáltatásokra egyaránt kiterjed. Ez a komplex megközelítés garantálja, hogy a mentesség valóban érvényesüljön a végső fogyasztói árban és ne maradjon rejtett ÁFA-tartalom az ellátási láncban.
4. §
A költségvetési hatások ellentételezése a fiskális fenntarthatóság szempontjából nélkülözhetetlen. A javaslat a népegészségügyi termékadó (NETA) bevételeinek bővített felhasználásával biztosítja a kieső ÁFA-bevételek fedezetét. Ez a megoldás nemcsak pénzügyi, hanem erkölcsi és közegészségügyi szempontból is helytálló: az egészségtelen termékekből származó adóbevétel a gyermekek egészséges táplálkozását szolgálja.
5. §
A NAV éves jelentéstételi kötelezettsége biztosítja a mentesség hatásainak folyamatos nyomon követését, így a Kormány és az Országgyűlés rendszeres visszajelzést kap az intézkedés gazdasági és társadalmi következményeiről. Ez lehetővé teszi a szabályozás rugalmas finomítását és a tapasztalatok beépítését a jövőbeni jogalkotásba.
6. §
Hatályba léptető rendelkezés.
7. §
A bejelentési kötelezettség a szolgáltatók számára garantálja a zökkenőmentes átállást és biztosítja, hogy az adóhatóság pontosan nyilvántartsa az érintett szereplőket.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.