43/1993. Számviteli kérdés 54/2010/Art. 43. § (3) bek./ISZ

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A költségvetéssel szemben fennálló kötelezettségek rövid lejáratú idegen forrást képeznek. Ha a kötelezettséget meghaladó összegű előlegfizetés történt, vagy a áfa-elszámolás alapján jogszerű a visszaigénylés, akkor az a forrásszámla negatív egyenlegeként jelenik meg, amelynek a mérlegbe való beállítását illetően két lehetőség adódik.
a) Az adózás rendjéről szóló 2003.évi XCII. törvény 43. §-ának (3)-(7) bekezdése alapján a vállalkozás kérelmezheti az adóhatóságtól, hogy az a visszaigényelhe...

43/1993. Számviteli kérdés
Hogyan kell a mérlegbe beállítani a költségvetéssel szemben az előleg-túlfizetésből, vagy az áfa-elszámolás kapcsán visszaigényelhető összegeket?
A költségvetéssel szemben fennálló kötelezettségek rövid lejáratú idegen forrást képeznek. Ha a kötelezettséget meghaladó összegű előlegfizetés történt, vagy a áfa-elszámolás alapján jogszerű a visszaigénylés, akkor az a forrásszámla negatív egyenlegeként jelenik meg, amelynek a mérlegbe való beállítását illetően két lehetőség adódik.
a) Az adózás rendjéről szóló 2003.évi XCII. törvény 43. §-ának (3)-(7) bekezdése alapján a vállalkozás kérelmezheti az adóhatóságtól, hogy az a visszaigényelhető összeget egyéb adótartozásai megfizetéseként számolja el. Ebben az esetben az adónemek között az átvezetést a vállalkozásnak is könyvelnie kell, a mérlegben a tényleges (a visszaigényelhető összeggel csökkentett) költségvetési kötelezettségek állománya szerepel az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között.
b) Ha a vállalkozás az adóhatóságtól visszaigényli a túlfizetést, vagy az áfát, akkor ezek az összegek a pénzeszköz időleges átengedéseként értelmezhetők. A mérlegben a vállalkozást megillető összeg az egyéb követelések közé tartozik. A kötelezettség negatívumát nem kell átvezetni a követelések közé, csupán a mérlegben kell az eszközök között kimutatni.
Ha azonban a visszaigénylés az előző évek önellenőrzésével, adóellenőrzésével kapcsolatosan jelenik meg, akkor azt - a könyvviteli nyilvántartásokban is és az eszközök között is - a költségvetéssel szembeni követelésként kell szerepeltetni.
[2003. évi XCII. törvény 43. § (3)-(7) bek.]
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.