74/2004. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2004/10.)

Természetbeni juttatás adókötelezettsége [Szja. tv. 69. § ]

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A Szja. tv. 69. § (3) bekezdése szerint a természetbeni juttatás után az adót (és ebből következően a további közterheket) a kifizető a juttatás időpontjában köteles megállapítani, valamint az adózás rendjéről szóló törvénynek a kifizető által levont jövedelemadó megfizetésére és bevallására irányadó rendelkezések szerint megfizetni és bevallani.
A juttatás időpontjára vonatkozóan a Szja. tv. külön rendelkezést nem tartalmaz, ezért erre nézve a 10. §-nak a jövedelem megszerzésének időpontját...

74/2004. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2004/10.)
Természetbeni juttatás adókötelezettsége [Szja. tv. 69. § ]
A Szja. tv. 69. § (3) bekezdése szerint a természetbeni juttatás után az adót (és ebből következően a további közterheket) a kifizető a juttatás időpontjában köteles megállapítani, valamint az adózás rendjéről szóló törvénynek a kifizető által levont jövedelemadó megfizetésére és bevallására irányadó rendelkezések szerint megfizetni és bevallani.
A juttatás időpontjára vonatkozóan a Szja. tv. külön rendelkezést nem tartalmaz, ezért erre nézve a 10. §-nak a jövedelem megszerzésének időpontját meghatározó rendelkezéseiből lehet kiindulni.
Adóköteles természetbeni juttatás a Szja. tv. 69. §-ában említett eseteket alapul véve: termék (dolog), szolgáltatás, üdülési csekk [69. § (1) bekezdés g) pont], utalvány [69. § (1) bekezdés h) pont, (10) bekezdés e) pont], valamint a cégautó magánhasználata lehet (az utóbbi azonban a feltett kérdés szempontjából érdektelen) .
A Szja. tv. 10. § (2) bekezdése szerint dolog (pl. termék) ... csekk és más okirat formájában megszerzett bevétel esetében a szerzés időpontja a tulajdonjog megszerzésének napja, vagy - ha ez korábbi időpont - az a nap, amelyen azt a magánszemély vagy javára más személy birtokba vette.
A hivatkozott § (3) bekezdése szerint az igénybe vett szolgáltatás esetében a bevétel megszerzésének időpontja az a nap, amelyen a szolgáltatás nyújtójának az Áfa tv. szerinti teljesítési időponttal adófizetési kötelezettsége keletkezik, vagy keletkezne (függetlenül attól, hogy a szolgáltatás nyújtója áfa fizetésére kötelezett-e vagy sem) .
Figyelembe kell venni továbbá, hogy az adókötelezettség a magánszemély jövedelmére terjedhet ki (a mástól megszerzett vagyoni értékre), vagyis a szerzés időpontjának meghatározása szempontjából nem mellőzhető a vagyongyarapodás tényleges időpontja.
Mindezek alapján az adóköteles természetbeni juttatások gyakorlatban előforduló egyes eseteire a következők állapíthatók meg.
Termék juttatása
1. Ha a juttató (kifizető) megveszi a terméket, majd átadja a magánszemélynek és elszámolja egyéb személyi jellegű kifizetés címén, mint költséget, a juttatás időpontja a termék átadásának napja.
2. Ha a juttató a termék juttatását oly módon szabályozza, hogy a juttatásban részesülő magánszemélyek körében meghatározott időszakban meghatározott termék(ek) vásárlásáról a nevére szóló számla (számlák) befogadásával, a magánszemélyek által megelőlegezett összeg megtérítését hirdeti meg, a juttatás időpontja az a nap, amikor a számla ellenében annak értékét megtéríti, és egyéb személyi kifizetés címén költségként elszámolja. Igaz ugyan, hogy a magánszemély a természetben neki ígért dolgot már előbb birtokolta, juttatás azonban mindaddig nem történik, amíg a kiadás megelőlegezése a magánszemélyt terheli, vagyis ameddig a kifizető az általa meghirdetett feltételek keretei között (tehát mintegy a megbízása alapján) keletkezett számla ellenértékét meg nem téríti.
3. Ha juttató a termék juttatását oly módon szabályozza, hogy meghatározott összeget átad a magánszemélynek azzal, hogy meghatározott termék vásárlásáról a nevére szóló számlával kell meghatározott időszakban és időpontig átadott számlával elszámolnia, akkor a juttatás időpontja az elszámolás napja. A juttató ekkor könyveli a juttatást egyéb személyi jellegű kifizetésként. Egyebekben a Szja. tv. 72. § (4) bekezdésének c) pontja kiterjed az ilyen esetekre is, azaz a meghirdetett feltételek szerint történő elszámolásig nem kell figyelembe venni kamatkedvezmény címén keletkező jövedelmet.
Szolgáltatás juttatása
4. Ha a juttató a saját szolgáltatását nyújtja ingyenesen vagy kedvezményesen a magánszemélynek, a juttatás időpontja az a nap, amikor emiatt a juttatónak (és egyben a szolgáltatás nyújtójának) áfa-fizetési kötelezettsége keletkezik vagy keletkezne [Szja. tv. 10. § (3) bekezdés].
5. Ha a juttató vásárolt szolgáltatást biztosít ingyenesen, vagy kedvezményesen a magánszemély számára, vagyis a juttató és a szolgáltatás nyújtója nem azonos személy, a juttatás időpontja akkor esik egybe a szolgáltatás nyújtójának (tényleges vagy elvi) áfa-fizetési kötelezettsége időpontjával, ha a szolgáltatás teljesült, és arról a szolgáltató a számlát a juttató nevére kiállította. Ilyen esetek leggyakrabban (de nem kizárólag!) pl. a Szja. tv. 69. § (1) bekezdésének a), b), f) pontjai alapján fordulhatnak elő, amikor a kifizető pl. hivatali, üzleti vagy más rendezvények szolgáltatásait megrendeli (akár az egyes szolgáltatóktól, akár pl. rendezvényszervezőtől) . Ekkor tehát a kifizető adókötelezettsége a számlakibocsátás időpontjához igazodik, függetlenül attól, hogy a szolgáltatás magánszemély által történt igénybevétele korábban történt.
6. Ha a szolgáltatás juttatása a termék-juttatáshoz hasonlóan a 2. és 3. pontban leírt módon történik, a juttató adókötelezettsége is az ott leírtak szerint alakul.
7. A gyakorlatban előforduló jellemző eset lehet, hogy a juttató előre megveszi a szolgáltatást (pl. már előző évben befizeti az üdülést, a turistautat, vagy év elején olyan meghatározott alkalomra szóló uszoda bérletet vásárol. amely-lyel bárki beléphet, aki felmutatja), de a szolgáltatásra jogosító beutalót, bérletet később (esetleg a következő évben) adja át a magánszemélynek. Nyilvánvaló, hogy ilyen esetben a kifizető juttatás miatti adókötelezettsége nem igazodhat a szolgáltatás nyújtójának áfa-kötelezettségéhez (a számla keltének időpontjához), hiszen mindaddig, amíg a szolgáltatásra való jogosultságot magánszemély nem szerezte meg, juttatásról nem beszélhetünk. Ezért ilyen esetekben az adókötelezettség akkor keletkezik, amikor a juttató a szolgáltatásra jogosító beutalót, elismervényt, bérletet vagy más iratot a magánszemélynek (esetleg magánszemélyeknek - pl. az uszodabérlet esetében) átadja. Ekkor kell a juttatónak a vásárolt szolgáltatást egyéb személyi jellegű kifizetésként elszámolnia.
A leírtak értelemszerűen vonatkoznak az üdülési csekkre, és - ahol azt a törvény engedi - az utalványra is, és azokra az esetekre is hasonlóképpen alkalmazandók, amikor - a törvényi feltételek hiányában - nem természetbeni juttatás címén keletkezik a magánszemélynek természetben megszerzett jövedelem miatt adókötelezettsége.
(APEH Adójogi főosztály 1228354175/2004. - PM Jövedelemadók főosztálya 8329/2004.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.