110/2007. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2007/10.)

Az MRP szervezet megszűnése [Szja. tv. 68. § (5) bekezdése]

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A személyi jövedelemadóról szóló, többször módosított 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja törvény) a vállalkozásból kivont jövedelemről szóló 68. §-ának (5) bekezdése szerint:
"Az MRP (munkavállalói résztulajdonosi program) szervezet megszűnése esetén a részt vevő magánszemély által a szervezet vagyonából megszerzett bevételnek az a része, amely meghaladja a magánszemély részére még járó, de a tulajdonába korábban nem került, a szervezet analitikájában a számvitelről szóló törvény...

110/2007. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2007/10.)
Az MRP szervezet megszűnése [Szja. tv. 68. § (5) bekezdése]
A személyi jövedelemadóról szóló, többször módosított 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja törvény) a vállalkozásból kivont jövedelemről szóló 68. §-ának (5) bekezdése szerint:
"Az MRP (munkavállalói résztulajdonosi program) szervezet megszűnése esetén a részt vevő magánszemély által a szervezet vagyonából megszerzett bevételnek az a része, amely meghaladja a magánszemély részére még járó, de a tulajdonába korábban nem került, a szervezet analitikájában a számvitelről szóló törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet szerint elkülönítetten, a megszerzett részvények, üzletrészek között kimutatott értékpapírok (ide nem értve a visszavásárolt vagyonrésznek minősülő értékpapírokat) együttes könyv szerinti értékét, a magánszemély jövedelmének minősül. A bevételt és az értékpapírok könyv szerinti értékét a szervezet utolsó üzleti évéről elkészített beszámolót alátámasztó nyilvántartások szerint kell megállapítani."
A 224/2000. (XII. 19.) Korm. rendelet 14. §-ának (1) bekezdése szerint:
"Az MRP szervezetnek a befektetett pénzügyi eszközök, illetve az értékpapírok analitikáját úgy kell kialakítania, hogy a mérlegben a megszerzett részvények, üzletrészek és az egyéb értékpapírok elkülönítetten bemutathatók legyenek".
Az idézett rendelkezések alapján tehát az MRP szervezet megszűnésekor a részt vevő (MRP tag) magánszemélynek a felosztott vagyon alapján vállalkozásból kivont jövedelem címén keletkezik adókötelezettsége.
A felosztott vagyonnak, jellemzően a privatizált cég MRP által megszerzett üzletrészének vagy részvényeinek, valamint az MRP más befektetéseinek (pl. egyéb értékpapíroknak), továbbá szabad pénzeszközeinek a magánszemély számára kiosztott értékéből azonban nem adóköteles a privatizált cég részvényeiből (üzletrészéből) "részére még járó, de tulajdonába korábban nem került" értékpapír, kivéve, ha az visszavásárolt értékpapír. Visszavásárolt értékpapírnak csak az minősül, amelyet az MRP szervezet a résztvevőktől jelenlegi vagy volt tagoktól vásárolt vissza, vagyis a privatizált cég más (nem MRP tag) tulajdonostól megszerzett részvényei, üzletrészei ugyancsak a " még járó " nem adóköteles bevételrészbe tartoznak.
Az előzőeket figyelembe véve, vállalkozásból kivont adóköteles jövedelemnek a visszavásárolt értékpapír könyv szerinti értéke, továbbá az esetlegesen más formában (pl. egyéb értékpapírokban) vagy pénz formában kapott vagyonrész minősül, amely után az adó mértéke 25 százalék. Ha később a magánszemély az MRP által tulajdonába adott, illetőleg a vagyonfelosztáskor megszerzett értékpapírt (a privatizált cég üzletrészét, részvényét) átruházza, a bevételből az árfolyamnyereségre vonatkozó szabályok szerint kell a jövedelmet megállapítania.
Az Szja törvény 67. §-ának (9) bekezdése szerint:
"Az árfolyamnyereségből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések alkalmazásában:
a) az értékpapír megszerzésére fordított érték:
[...]
ag) az MRP szervezet analitikájában a számvitelről szóló törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet szerint elkülönítetten, a megszerzett részvények, üzletrészek között kimutatott, a résztvevő tulajdonába adott értékpapír esetében az átadásig a résztvevő által saját erő címén befizetett összegből az értékpapírra arányosan jutó rész, "
Ekkor tehát az MRP-tagsága során, illetőleg a szervezet megszűnésekor a magánszemély tulajdonába adott nem - visszavásárolt üzletrész, részvény szerzési értékeként a befizetett saját erő összegének az adott üzletrészre, részvényre jutó arányos részét - saját erő befizetés hiányában nullát - lehet figyelembe venni.
Az Szja törvény 67. §-ának (9) bekezdése szerint:
"Az árfolyamnyereségből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések alkalmazásában:
a) az értékpapír megszerzésére fordított érték:
[...]
af) olyan értékpapír esetében, amelynek alapján megállapított összeg az értékpapír megszerzésekor e törvény szerint jövedelemnek minősül, a jövedelem összege, növelve a magánszemély által az értékpapír átruházásáig teljesített, igazolt ellenértékkel"
A megszűnéskor kapott, illetőleg bármikor a tag tulajdonába adott visszavásárolt értékpapír későbbi átruházásakor tehát szerzési érték címén az az összeg vehető figyelembe, amely után a megszűnéskor, illetőleg a tulajdonba adáskor adót kellett fizetni (azaz a könyv szerinti érték számít szerzési értéknek).
(PM Jövedelemadók főosztálya 10690/2007. - APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási főosztály 1559218290)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.