49/2006. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2006/6.)

Hitelből történő lakásvásárlás és a lakásszerzési kedvezmény [Szja. tv. 63. § (2) és (5) bekezdése]

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem után fizetendő adóból visszajár (vagy nem kell azt megfizetni) a jövedelem azon része utáni adó, amely összeget a magánszemély saját maga vagy közeli hozzátartozója, volt házastársa részére a jövedelem megszerzésének időpontját megelőző 12 hónapon vagy az azt követő 60 hónapon belül lakáscélú felhasználásra fordított (lakásszerzési kedvezmény). E szabály alapján nem kifogásolható, ha az adózó hitelforrásból, megtakarításból va...

49/2006. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2006/6.)
Hitelből történő lakásvásárlás és a lakásszerzési kedvezmény [Szja. tv. 63. § (2) és (5) bekezdése]
Az ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem után fizetendő adóból visszajár (vagy nem kell azt megfizetni) a jövedelem azon része utáni adó, amely összeget a magánszemély saját maga vagy közeli hozzátartozója, volt házastársa részére a jövedelem megszerzésének időpontját megelőző 12 hónapon vagy az azt követő 60 hónapon belül lakáscélú felhasználásra fordított (lakásszerzési kedvezmény). E szabály alapján nem kifogásolható, ha az adózó hitelforrásból, megtakarításból vagy egyéb módon finanszírozza meg a lakásvásárlást, majd az utóbb, 12 hónapon belül átruházott ingatlan eladásából származó jövedelmét a lakásszerzési kedvezmény alapjául szolgáló lakás megvásárlására "fordítja" - elszámolja, hiszen a még meg nem szerzett jövedelem lakáscélú felhasználása fizikailag lehetetlen.
2005. január 1-jétől hatályos rendelkezés alapján az adózónak a lakásszerzési kedvezmény érvényesítése előtt figyelembe kell vennie bizonyos adó- vagy kamatkedvezménnyel nyújtott, illetve a költségvetés által támogatott forrásokat. E szabály szerint az adózó a lakásszerzési kedvezményt a lakáscélú felhasználásnak (például a megszerzett lakóingatlan vételárának) azon része után veheti igénybe, amelyet nem a fenti forrásokból, hanem önerőből, nem támogatott hitelből stb. finanszírozott.
Azaz, ha az adózó az ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelemének megszerzését legfeljebb 12 hónappal megelőző időpontban szerez lakóingatlant, de az ingatlant részben vagy egészben adókedvezmény érvényesítésére jogosító lakáscélú hitelből, vagy más támogatott forrásból finanszírozta, nem veheti igénybe a lakásszerzési kedvezményt a lakáscélú felhasználás azon része után, amely a lakáscélú hitelből vagy más támogatott forrásból származik.
A 2003/84. és a 2003/146. Adózási kérdésre adott válasz a 2005. január 1-jétől megszerzett jövedelemre és keletkezett adókötelezettségre nem alkalmazható.
(APEH Adójogi főosztály 8429526712/2005.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.