25/2006. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2006/4.)

Lakáscélú felhasználás igazolása használati jog esetén [Szja. tv. 63. § (4) bekezdés]

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Az Szja. tv. 63. §-ának (2) bekezdése alapján az ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem után befizetett adóból visszajár (vagy nem kell azt megfizetni) az ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem azon része utáni adó (lakásszerzési kedvezmény), amely összeget a magánszemély saját maga vagy közeli hozzátartozója, volt házastársa részére a jövedelem megszerzésének időpontját megelőző 12 hónapon belül vagy az azt követő 60 hónapon belül lakáscélú fel...

25/2006. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2006/4.)
Lakáscélú felhasználás igazolása használati jog esetén [Szja. tv. 63. § (4) bekezdés]
Az Szja. tv. 63. §-ának (2) bekezdése alapján az ingatlan és vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem után befizetett adóból visszajár (vagy nem kell azt megfizetni) az ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem azon része utáni adó (lakásszerzési kedvezmény), amely összeget a magánszemély saját maga vagy közeli hozzátartozója, volt házastársa részére a jövedelem megszerzésének időpontját megelőző 12 hónapon belül vagy az azt követő 60 hónapon belül lakáscélú felhasználásra fordított (lakásszerzési kedvezmény alapja).
Ahhoz, hogy a magánszemély igénybe vegye a 63. § (2) bekezdés szerinti lakásszerzési kedvezményt, igazolnia kell, hogy az ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelmét - a jövedelem megszerzésének időpontját megelőző 12 hónapon vagy az azt követő 60 hónapon belül -lakáscélú felhasználásra fordította.
A belföldön fekvő lakás az Szja. tv. 63. § (6) bekezdésében meghatározottak szerint, legalább 5 éves időtartamra szóló használatának megszerzése lakáscélú felhasználásnak minősül, melynek igazolásához az Szja. tv. 63. § (4) a) pontja alapján érvényes szerződés és a földhivatalhoz benyújtott bejegyzési kérelem, valamint az összeg felhasználását igazoló okirat szükséges.
Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény 3. §-ának (2) bekezdése kimondja, hogy az átruházáson alapuló használat jogát az okiraton alapuló bejegyzés keletkezteti, vagyis harmadik személy felé a használat jogára csak abban az esetben lehet hivatkozni, amennyiben az az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre került.
Mindezek alapján a lakáscélú felhasználás ténylegesen úgy valósul meg, hogy a használat joga bejegyzésre kerül a földhivatalnál, vagyis nem hivatkozhat a lakáscélú felhasználásra az, aki a használati jogát az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyeztette be.
(PM Jövedelemadók főosztálya 21855/2005. -APEH Adójogi Főosztály 8429756823/2006.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.