adozona.hu
41/2010. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2010/9.)
41/2010. Adózói kérdésre adott válasz (AEÉ 2010/9.) Kapcsolt vállalkozások között alkalmazott árak módosítása apport esetén [Tao. tv. 18. § (6) bekezdés]
- Kibocsátó(k):
- Jogterület(ek):
- Érvényesség kezdete:
- Érvényesség vége:
MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?
A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tao-tv.) 18. § (6) bekezdése szerint a kapcsolt vállalkozások között alkalmazott árak módosításáról szóló (1)-(5) bekezdések előírásai alkalmazandók a következő esetekben:
- a jegyzett tőke nem pénzbeli hozzájárulással történő teljesítése,
- a jegyzett tőke nem pénzbeli hozzájárulással történő emelése,
- a jegyzett tőke tőkekivonással történő leszállítása,
- a jogutód nélküli megszűnéskor a nem pénzben...
- a jegyzett tőke nem pénzbeli hozzájárulással történő teljesítése,
- a jegyzett tőke nem pénzbeli hozzájárulással történő emelése,
- a jegyzett tőke tőkekivonással történő leszállítása,
- a jogutód nélküli megszűnéskor a nem pénzben történő vagyonkiadás,
- az osztalék nem pénzbeli vagyoni értékű juttatásként történő teljesítése,
ha a többségi befolyással rendelkező, vagy az alapítással ilyenné váló tag (részvényes) teljesíti a nem pénzbeli hozzájárulást, illetve részesedik a vagyonból.
A szabályozás alapulvételével tehát nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás (apport) szolgáltatása esetén akkor kell a Tao-tv. kapcsolt vállalkozások egymás közötti, a szokásos piaci ártól eltérő áralkalmazása miatti korrekciós tételekre figyelemmel lenni, ha
- alapításkor többségi befolyással rendelkezővé válik az apport szolgáltatója, vagy
- a jegyzett tőke emelése során a többségi befolyással rendelkező szolgáltatja az apportot.
Nem kell azonban alkalmazni a Tao-tv. 18. § (1)-(5) bekezdésében foglaltakat - a fentiekből következően - abban az esetben, ha például a jegyzett tőke emelésére oly módon kerül sor, hogy a társaságban ("B" cégben) többségi befolyással nem rendelkező tag (egy kapcsolt vállalkozási viszonyban nem álló "A" cég) a jegyzett tőke nem pénzbeli hozzájárulással történő emelése következtében válik többségi befolyással rendelkezővé ("B" cégben).