APEH közlemény (AEÉ. 10/2005.)

az adóévben felnőttképzésre befizetett díj összegéről kiállítandó igazolásról

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

Ha a magánszemély adókedvezményt kíván érvényesíteni a személyi jövedelemadóról szóló, többször módosított 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja törvény) 36/A. §-ának (1)-(2) bekezdése alapján, rendelkeznie kell a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvény előírásai szerint akkreditált intézmény által kiállított igazolással. A törvény az igazolás kötelező formáját nem rögzíti, rendelkezik azonban annak adattartalmáról. A közzétett igazolás-minta alkalmazása nem kötelező, az intézmé...

APEH közlemény (AEÉ. 10/2005.)
az adóévben felnőttképzésre befizetett díj összegéről kiállítandó igazolásról
Ha a magánszemély adókedvezményt kíván érvényesíteni a személyi jövedelemadóról szóló, többször módosított 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja törvény) 36/A. §-ának (1)-(2) bekezdése alapján, rendelkeznie kell a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvény előírásai szerint akkreditált intézmény által kiállított igazolással. A törvény az igazolás kötelező formáját nem rögzíti, rendelkezik azonban annak adattartalmáról. A közzétett igazolás-minta alkalmazása nem kötelező, az intézmény által kiállítandó igazolásnak azonban legalább az abban foglalt adatokat tartalmaznia kell.
Az igazolás 1. pontjában az azonosítás érdekében fel kell tüntetni az intézmény megnevezését, székhelyét, adószámát, valamint az intézményi akkreditációt igazoló lajstromszámot. A felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvényben felsorolt felsőoktatási intézményeknek nem kell kitölteniük az akkreditációs lajstromszámot, mert a felsőoktatási program- és intézmény-akkreditáció a törvény erejénél fogva egyben a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvény szerinti program- és intézmény-akkreditációt is tanúsítja.
Az igazolás 2. pontjában a képzésben részt vevő magánszemély nevét és adóazonosító jelét kell beírni. Az igazolás olyan magánszemély részére adható ki, aki a képzésben a felnőttképzésről szóló törvény szerinti felnőttképzési szerződés alapján vesz részt.
Az igazoláson a képzésben részt vevő magánszemély neve helyett az 5. pontban befizetőként lehet feltüntetni a magánszemély házastársát, szülőjét (vér szerinti, örökbefogadó, mostoha- vagy nevelőszülőjét), nagyszülőjét, testvérét. Fontos megjegyezni, hogy befizetőként csak egyetlen magánszemély neve szerepelhet az igazoláson, aki ezzel jogosulttá válik az adókedvezmény érvényesítésére.
Az Szja törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a képzésben részt vevő magánszemély az adókedvezményt ne a képzési díj befizetésének évében, hanem a törvényben meghatározott időtartamon belül későbbi adóévben érvényesítse. Ezt a tényt az igazolást kiállító intézménynek az igazoláson szerepeltetnie kell.
Az adókedvezmény halasztott érvényesítésére kizárólag az a képzésben részt vevő magánszemély jogosult, aki erre vonatkozóan nyilatkozatot tett és ezt az intézmény az igazoláson is jelöli a 3. pontban feltüntetett négyzetben.
Halasztott igénybevétel esetén az adókedvezményt a képzésben részt vevő magánszemély bármely későbbi adóévben, de legkésőbb a felnőttképzési szerződésben meghatározott képzési időszak utolsó évét követő ötödik adóében érvényesítheti tetszőleges megosztásban. Ezért az igazolás 4. pontjában - tájékoztató jelleggel - célszerű feltüntetni a felnőttképzési szerződésben meghatározott képzési időszak utolsó évét.
Fontos megjegyezni, hogy az adókedvezmény halasztott igénybevételére csak a képzésben részt vevő magánszemély jogosult, ezért ilyen esetben befizetőként kizárólag őt lehet feltüntetni.
Halasztott igénybevétel esetén a képzésben részt vevő magánszemélynek az igazolás 7. pontjában magának kell nyilvántartania az egyes adóévekben részére kiállított igazolások alapján érvényesíthető adókedvezmény együttes összegét, valamint azt, hogy az adókedvezmény teljes összegéből az egyes adóévekben mekkora összeget vett már figyelembe.
Az 6. pontban az adókedvezmény alapját kell igazolnia az intézménynek, amely a felnőttképzési szerződés alapján az adóévben fizetett képzési díj és vizsgadíj együttes összege lehet (a pótvizsgadíj ebben nem szerepelhet) .
Az igazolás kiállítására vonatkozóan az általános határidő az irányadó, tehát azt a kedvezményre való jogosultság keletkezésének időpontjában (a képzési díj megfizetésekor), de legkésőbb a befizetés adóévét követő év január 31-éig köteles az intézmény a képzésben részt vevő magánszemély számára kiadni. Az igazolás kiadásával egyidejűleg a befizetésről kiállított számlán vagy költségelszámolásra alkalmas más bizonylaton az igazolás kiadásának tényét fel kell tüntetni. Annak nincs törvényi akadálya, hogy a számla (bizonylat) és az igazolás kiadása időben elváljon egymástól, de az igazolás utólagos kiadása esetén is biztosítani kell, hogy az Szja törvényben előírt feltétel megvalósuljon [az igazolás kiadásának ténye a számlán is feltüntetésre kerüljön].
Az adókedvezmény érvényesítésére jogosító igazolás tartalmáról az igazolást kiállító intézménynek adatot kell szolgáltatnia az adóhatóság részére a 2005K65 jelű nyomtatványon. Az adatszolgáltatást az adóévet követő év január 31-éig elektronikus úton vagy gépi adathordozón kell teljesíteni az intézmény illetékes állami adóhatóságához.
Adó-és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal
Igazolás
az adóévben felnőttképzési szerződés alapján befizetett felnőttképzési díj összegéről
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.