AVI 1995.5.62

Az új építésű lakásokra megállapított házadó-mentesség annak lejáratáig fennáll (1990. évi C. törvény 50. §).

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Tipus:
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A városi tanács v.b. pénzügyi terv- és munkaügyi Osztálya 1981. január 10. napján kelt határozatával 1980. december 1-jétől 2005. november 31-ig terjedő időszakra házadómentességet engedélyezett F. Lajos E. Z. u. 14. szám alatti újonnan készült épületére. A határozat értelmében az adómentesség kiterjedt az épületben lévő lakószobára, egy garázsra és négy mellékhelyiségre is.
A megyei jogú város önkormányzatának jegyzője az 1992. március 12. napján kelt határozatával F. Lajost 1992. évre 600 ...

AVI 1995.5.62 Az új építésű lakásokra megállapított házadó-mentesség annak lejáratáig fennáll (1990. évi C. törvény 50. §).
A városi tanács v.b. pénzügyi terv- és munkaügyi Osztálya 1981. január 10. napján kelt határozatával 1980. december 1-jétől 2005. november 31-ig terjedő időszakra házadómentességet engedélyezett F. Lajos E. Z. u. 14. szám alatti újonnan készült épületére. A határozat értelmében az adómentesség kiterjedt az épületben lévő lakószobára, egy garázsra és négy mellékhelyiségre is.
A megyei jogú város önkormányzatának jegyzője az 1992. március 12. napján kelt határozatával F. Lajost 1992. évre 600 Ft magánszemélyek kommunális adójának megfizetésére kötelezte az ingatlanon található garázs után. A jogerős határozat ellen a megyei főügyészség a város jegyzőjéhez óvással élt, amellyel azonban a jegyző nem értett egyet, ezért az óvást az alpereshez terjesztette fel. Az alperes s megyei főügyészség óvását határozatával elutasította. A felperes keresete alapján az elsőfokú bíróság az alperes határozatát hatályon kívül helyezte, és a közigazgatási hatóságot új határozat hozatalára utasította; a felperes ezt meghaladó keresetét elutasította. Az indokolás szerint nincs olyan adótárgy, amelyre vonatkozóan a kommunális adó megállapítható lenne, továbbá az 1986. január 1-jét megelőzően kiadott, újonnan emelt épületekre vonatkozó házadómentesség továbbra is fennmarad mindazon épületekre és helyiségekre, amelyre az adómentességet engedélyező határozat azt biztosította.
A döntés ellen az alperes fellebbezett, azonban a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az indokolás utalt arra, hogy F. Lajost az engedélyezett házadómentesség alapján 2005. november 30-ig a lakással egybeépült garázsa után is adómentesség illeti a jogszabályi rendelkezésekre tekintettel.
A jogerős ítélet ellen a beavatkozó 10. sorszám alatt felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. A felülvizsgálati kérelem szerint a helyi adókról szóló törvény lakásokra vonatkozó meghatározását szorosan kell értelmezni és csak a törvényi kritériumoknak megfelelő összefüggő helyiségcsoportokra lehet alkalmazni. A korábban meghatározott időre biztosított házadómentességet a helyi adót bevezető önkormányzat saját rendeletében kiterjesztheti az új építésű lakásokon kívül a nem lakás célú építményekre is, mivel ez a törvény rendelkezéseinél kedvezőbb az adóalanyok számára. A megyei jogú város közgyűlése azonban nem élt a határozott ideig tartó házadómentességnek a lakásokon kívül, a nem lakás célú helyiségre való kiterjesztésének lehetőségével.
A jogerős ítélet ellen az alperes is felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Az alperes a felülvizsgálati kérelemben rámutat, hogy a korábban jogerős határozattal engedélyezett adódíj-hozzájárulás fizetésének kötelezettsége alóli mentességek, illetőleg kedvezmények a kötelezettségekkel együtt vesztik hatályukat az új adók hatálybalépésének napján, kivéve az új építésű lakásokra megállapított házadómentesség esetét, annak lejártáig. Az alperesi álláspont szerint az első- és másodfokú bíróság a közigazgatási határozat felülvizsgálata során jogszabálysértést megállapítani nem tudott, ezért indokolt a kereset elutasítása.
A Legfőbb Ügyészség indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában tartsa fenn. Az indokolás szerint az eljáró bíróságok helyesen állapították meg, hogy a perbeli garázs - mivel az szervesen egybeépült a lakóházzal - nem tekinthető olyan adótárgynak, amelyre kommunális adót lehetne megállapítani, ezért a korábbi jogszabály alapján biztosított házadómentesség a garázst is , magában foglaló épület egészére kiterjed.
A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. Az indokolás rámutatott, hogy a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 50. §-a értelmében az e törvény alapján bevezetésre kerülő adókkal egyidejűleg hatályukat vesztett rendeletek alapján korábban jogerős határozattal engedélyezett adó, díj és hozzájárulás fizetésének kötelezettsége alóli mentességek, illetőleg kedvezmények a kötelezettségekkel együtt vesztik hatályukat az új adók hatálybalépése napján, kivéve az új építésű lakásokra megállapított házadómentesség annak lejártáig.
A rendelkezésre álló adatok alapján megállapítható, hogy F. Lajos részére 25 évre házadómentességet engedélyezett a hatóság az új építésű lakóépületére. A határozat szerint az adómentesség kiterjedt az épületben lévő lakószobákra, a garázsra és a mellékhelyiségekre is. A házadómentességet biztosító határozat a 19/1974. (V. 18.) MT számú rendelet 4. §-a (1) bekezdésének a)-b)-c) pontjain alapult. A helyi adókról szóló törvény értelmében a jogerős határozattal engedélyezett adó, díj és hozzájárulás fizetésének kötelezettsége alóli mentességek, illetőleg kedvezmények az új adók hatálybalépése napján hatályukat vesztik, de az új építésű lakásokra megállapított házadómentesség annak lejártáig fennmarad. A perbeli garázs, amely szervesen egybeépült a lakóházzal, nem tekinthető olyan önálló adótárgynak, melyre a kommunális adót meg lehetne állapítani. A korábban hatályban volt jogszabály alapján biztosított házadómentesség annak lejártáig a garázst is magába foglaló épület egészére kiterjed. Ezt a házadómentességet a helyi adókról szóló törvény 50. §-a - annak lejártáig - fenntartotta, ezért a hatóság jogszabálysértő módon kötelezte F. Lajost a magánszemélyek kommunális adójának megfizetésére.
A mentességet megállapító határozat a perbeli garázst is feltünteti, amely a lakóházzal szervesen egybeépült. A perbeli új építésű lakásra megállapított házadómentesség tehát az épület egészére kiterjed. Helyesen utalt a megyei bíróság ítéletének indokolása az 1985. évi XXIII. törvény 9. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra. Ezek szerint az olyan adóköteles építmény után, amelyre 1986. január hó 1. napját megelőzően jogerős határozattal, határozott időre szóló házadómentességet engedélyezték, a házadómentesség időtartamának lejártáig nem kell adót fizetni. A házadómentesség - és nem a lakásra megállapított mentesség - kiterjedt a garázsra is, tehát az épület egészére. A házadómentességet a helyi adókról szóló törvény idézett szakasza annak lejártáig fenntartotta, így F. Lajost a lakásával egybeépült garázsa után 2005. november 30-ig adómentesség illeti meg.
A Legfelsőbb Bíróság utalt arra is, hogy a jogszabály által biztosított mentességek és kedvezmények megvonása esetén a jogszabályok rendelkezéseit nem lehet az adózó hátrányára kiterjesztően értelmezni.
Mivel az alperes és a beavatkozó felülvizsgálati kérelme alaptalanul hivatkozott arra, hogy a jogerős ítélet jogszabálysértő, a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-a alapján a megtámadott ítéletet hatályában fenntartotta.
(Legfelsőbb Bíróság Kfv.I.25.689/1993. sz.)
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.