hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Változnak a Ptk. cégjogi szabályai: így lehet ügyvezető a bt. kültagja

  • dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó

Lényegesen megváltozik a jövő évtől a Polgári törvénykönyv társaságokra vonatkozó szabályozása. 2022 januárjától egészen 2022. nyár végéig, különböző időpontokban lépnek hatályba a változásokkal érintett szakaszok.

A Polgári törvénykönyv változásáról szóló 2021. évi XCV. törvény több ponton is módosítja a cégekre vonatkozó szabályokat, rugalmas, mégis stabil jogi kereteket igyekszik nyújtani a vállalkozásoknak, egyértelműsíti az eddigi félreérthető szabályokat, és figyelembe veszi a bírói gyakorlatot is.

Sok olyan jogszabályi rendelkezés módosul, amelyet több tíz éve ugyanúgy használunk. Ilyen például, hogy a bt. megszűnik 6 hónap után automatikusan, ha a tagjainak száma egy főre csökken, és fél év alatt elmulasztották az új tag bejelentését. A törvénymódosítás révén egyértelmű szabály lesz, hogy a bt. kültagja lehet ügyvezető, a kültag mikor felel a teljes vagyonával, illetve fontos változás, hogy kft. esetén egy tagnak több törzsbetétje is lehet.

1. Hatályát veszti az a rendelkezés, hogy a bt. a törvény erejénél fogva megszűnik, ha 6 hónapon belül nem jelentenek be új tagot, ha a tagok száma egy főre csökken.

Az a rendelkezés megmarad, hogy 6 hónapon belül új tagot kell bejelenteni, azonban a társaság nem szűnik meg, ha ezt nem jelentik be. Ez óriási változás, hiszen a gyakorlatban sokszor találkoztunk azzal a problémával, hogy egy bt.-nek a kül- vagy beltagja elhalálozik. A megmaradt tag nem volt tisztában a 6 hónapos szabállyal, és várta a hagyatéki eljárás végét, amely az esetek nagy részében a 6 hónapot jóval meghaladta. A hagyatéki eljárás végén bejelentette a cégbíróságnak a változást, a hagyatékátadó végzés megküldésével, és akkor szembesült vele, hogy időközben a társaság megszűnt.

Ilyen ügyben több beadvány érkezett az Alkotmánybírósághoz is, azonban eddig sikertelenül. Hiszen a bt.-ben maradt tag joggal hihette, hogy csak a hagyatékátadó végzéssel lehet új tagot bejelenteni. A társaság mulasztása tehát azonnali és visszafordíthatatlan helyzethez vezetett.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben összesen 15 pontban részletezzük a jogszabályi változásokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink