hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Osztalék és osztalékelőleg adózása 2020-ban

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Cikkünk a gazdasági társaságok magánszemély tagjának fizetett osztalékra, osztalékelőlegre vonatkozó fontos kötelezettségekre hívja fel a figyelmet.

A magánszemély számára fizetett, a számviteli szabályok szerint osztalékként, osztalékelőlegként meghatározott jövedelem után személyi jövedelemadó és az osztalék után meghatározott mértékig szociális hozzájárulási adó kötelezettség keletkezik. Mindkét adó a magánszemélyt terheli a következők szerint:

Személyi jövedelemadó (szja)

A szja mértéke 15 százalék, amelyet a kifizetőnek az osztalék kifizetésének időpontjában kell megállapítania, levonnia, és a következő hónap 12-éig befizetnie, valamint a 08-as nyomtatványon adatot kell szolgáltatnia. Ha például terményben, ingatlanban, tárgyi eszközben jár az osztalék, és az adó levonására nincs lehetőség, a kifizetőnek és a magánszemélynek az adóelőlegre irányadó szabályok szerint kell eljárnia [szja-törvény 15. § (4) bekezdés; 46. §].

Osztalék esetében az az adózó minősül kifizetőnek, amelynek a vagyona terhére az osztalékot juttatják, azonban e rendelkezés alkalmazásában kifizetőnek kell tekinteni a belföldi illetőségű hitelintézetet, befektetési szolgáltatót is, ha a magánszemély nála vezetett értékpapír (értékpapírletéti) számláján elhelyezett értékpapírra tekintettel külföldről származó, Magyarországon adóztatható osztalékot (osztalékelőleget) fizet ki (ír jóvá) [Art. 7. § 31. pont].

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy mit kell tenni a nem kifizetőtől kapott osztalék bevallásáról és befizetéséről, továbbá a szocho mértékének évközi változásáról!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft.-tulajdonos lehet-e katás egyéni vállalkozó?

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Munkaügyi nyilvántartás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

EPR-díj számviteli elszámolása

Kneitner Lea Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink