hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Közös őstermelés, családi gazdaság – ki adja el a dinnyét?

  • Lepsényi Mária adószakértő

A nyár beköszöntével itt a dinnyeszezon. A dinnye értékesítése – mivel szezonális gyümölcsről van szó – nem kis fejtörést okoz, ha közösen termelik.

Aki nem íróasztal mellől szemléli az életet, tisztában van azzal, hogy képtelen ugyanaz a személy karbantartani a dinnyeföldet, leszedni és árusítani a dinnyét, ha a termelés nagyobb mennyiségben történik. Esetükben jellemző a közös őstermelői tevékenység folytatása, vagy a családi gazdaság létrehozása, ami hátrányokkal is járhat.

A közös tevékenységet folytató gazdák a dinnyét több helyen szeretnék árulni, de a probléma az, hogy a jelenleg hatályos rendelkezések szerint nem lehet.

A mezőgazdasági őstermelői igazolványról szóló 436/2015. (XII. 28.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdése szerint a mezőgazdasági őstermelő egyidejűleg csak egy hatályos igazolvánnyal rendelkezhet.

A Korm. rendelet e §-ának (2) bekezdése szerint a közös őstermelői tevékenységet folytató családtagok közös őstermelői igazolványát (a továbbiakban: közös igazolvány) annak a családtagnak a nevére kell kiállítani, akit az Szja tv. 78/A § (2) bekezdése szerinti együttes nyilatkozatban egybehangzóan megneveztek. A közös őstermelői tevékenységet folytató családtagok együttesen egy közös igazolvánnyal rendelkezhetnek.

A családi gazdaságok létrehozásával, nyilvántartásba vételével, működtetésével kapcsolatos szabályokat a 326/2001. (XII. 30.) Korm. rendelet tartalmazza. A családi gazdaságok esetében nincs is szükség őstermelői igazolványra, az őstermelői jogállást a nyilvántartásba vételről szóló határozattal lehet igazolni. A Korm. rendelet szerint a családi gazdaságok nyilvántartása a természetes személyazonosító és lakcím-azonosító adatok kivételével közhiteles hatósági nyilvántartásnak minősül.

A közös őstermelői tevékenységet folytatók és a családi gazdaságok az előzőekben említett szabályok alapján kénytelenek arra az elhatározásra jutni, hogy egyéni vállalkozói tevékenységet kezd el folytatni valamelyik családtag mint kereskedő és kereskedőként alkalmazottat foglalkoztat, aki az út mentén, piacon, hídon árulni tudja a dinnyét.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az egyéb részleteket!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink