hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Harmadik országbeli távmunkás: válaszok speciális adó- és tb-kérdésekre

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

A pandémia következményeként, de akár normál körülmények között is előfordul, hogy egy magyar munkáltató külföldön egy harmadik országbeli munkavállalót kíván foglalkoztatni. A külföldi helyismeret hiánya miatt ismeretlen területre tévedünk, ezért is fontos, még a munkaszerződés megkötése előtt feltérképezni a munkavállalással összefüggésben felmerülő jogi előírások mellett az adó- és járulékszabályokat, erre világít rá az Adózóna olvasójától érkezett kérdés.

A kérdés részletesen így hangzik:

"Hogyan kell helyesen eljárni, ha egy harmadik országbeli magánszemélyt szeretne távmunkában foglalkoztatni egy magyarországi kifizető? Munkaviszony létrejöhet közöttük? A munkavállaló a saját országából dolgozik, nem jön Magyarország területére. A munkáltató által kifizetett bérjövedelem után a foglalkoztatott fogja a saját országa szerinti adó- és tb-kötelezettséget befizetni és bevallani? A magyarországi foglalkoztatónak a szochót és a szakképzési hozzájárulást meg kell fizetni utána? A KSH szerinti átlagos statisztikai létszámba beleszámít-e az érintett munkavállaló? Kell-e Magyarországon munkavállalási engedéllyel rendelkeznie?"

A kérdés nagyon összetett. Mivel sem a magánszemély állampolgársága, sem a munkavégzés helyének országa nem szerepel a kérdésben, ezért az általános összefüggések alapján lehet rá válaszolni.

Először is, nincs akadálya annak, hogy egy külföldi munkavállalót egy magyar munkáltató foglalkoztasson külföldön. Viszont fontos, hogy előzetesen érdemes tájékozódni a foglalkoztatás helyén érvényes munkajogi előírásokról, ugyanis nem zárható ki, hogy az adott ország jogszabályai szerint helyi munkaszerződést kell kötni.

A külföldi munkajogi előírások mellett tisztázni kell azt is, hogy a munkavállaló által a magyar munkáltató javára végzett tevékenység következtében a magyar cégnek keletkezik-e telephelye a munkavégzés országában, és ha igen, a telephelynek milyen kötelezettségei vannak a foglalkoztatással összefüggésben. Ha a magyar jogviszony alapján történő foglalkoztatásnak külföldön nincs jogi akadálya, akkor a magyar adó- és társadalombiztosítási kötelezettség eldöntésénél fontos szerepet tölt be, hogy a munkavállaló melyik ország állampolgára, és melyik országban végzi a munkát.

A kérdésben szereplő munkavállalóról csak annyit lehet tudni, hogy harmadik országbeli, azaz olyan ország állampolgára, amellyel Magyarországnak nincs a szociális biztonságra vonatkozó egyezménye, így nem terjed ki rá a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (új Tbj.) hatálya.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerhesse szakértőnk válaszát a további felmerült kérdésre is.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink