hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Pénzt vesz fel az ügyvezető a cég számlájáról, így adózik

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
3

A 2018/54. számú adózási kérdés érdekes egyedi esetet tárgyal, aminek több közérdekű tanulsága is van. A történet lényege, hogy egy gazdasági társaság munkaviszonyban álló ügyvezetője 2017-ben több alkalommal úgy vett fel pénzösszegeket a kft. pénzforgalmi számlájáról, hogy e tételeknek a társaság érdekében történt felhasználását semmilyen bizonylat vagy okirat nem igazolta. A felvetett kérdés arra irányult, hogy milyen adóvonzatai vannak a szóban forgó összegnek.

Első olvasatban a felek között fennálló jogviszonyt kellene megvizsgálni, ami alapján az összegeket munkabérnek tekintenénk, és ennek megfelelően állapítanánk meg a közterheket a szociális hozzájárulási adótól a szakképzési hozzájáruláson keresztül, egészen az egyéni járulékokig.

Az adóhatóság megközelítése azonban más volt, és a vizsgálódása során abból indult ki, hogy az összeg tekintetében kifizetőnek minősül-e az említett társaság. Álláspontja szerint nem.

A kifizető fogalmát a kérdéses időszakban – az immár régi – adózás rendjéről szóló törvény (2003. évi XCII. törvény) 178. szakaszának 18. pontja határozta meg, amely fogalom megegyezik az új Art. (2018. évi CL. törvény) 7. paragrafus 31. pontjának meghatározásával. E szerint kifizetőnek minősül az a belföldi illetőségű jogi személy, egyéb szervezet, egyéni vállalkozó, amely (aki) adókötelezettség alá eső jövedelmet juttat, függetlenül attól, hogy a juttatást közvetlenül vagy megbízottja (posta, hitelintézet) útján teljesíti.

Az adóhatóság megítélése szerint a „kifizetői minősítés az adóköteles jövedelem juttatását feltételezi, a „juttatás” egy aktív, erre irányuló szándék alapján megvalósított cselekmény. Az a körülmény, hogy a társaság a magánszemély általi pénzfelvételről utólag értesül – továbbá, hogy egyet nem értése esetén módjában áll megtenni a szükséges intézkedéseket – nem feleltethető meg a jövedelemjuttatás szándékos, aktív tevékenységet feltételező fogalmának.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, ez esetben milyen közterhekkel kell számolni.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
széles imre

2018. évi 8. számú Adó és Vámértesítőben

gergo91

A leírtak helyes értelmezéséhez jó lenne ismerni a 2018/54 számú adózói kérdést. Hol lehet megtalálni ?

Ruszin Zsolt

Aggasztó, amit a NAV a bankszámláról felvett pénzek kapcsán csinál. Egyrészt kölcsönnek minősül, amiről van pénztárbizonylat és főkönyvi nyilvántartás, de rögtön egyéb jövedelem, amiről nincs nyilvántartás és nincs bizonylat...

Volt olyan eset, hogy a könyvelő "lenyelte" a nyilvántartásokat, mert pénzügyi vitájuk volt és a tulajdonosok nem értették, hogy a NAV az amúgy teljes törvényes készpénzfelvételekből - a főkönyv és a kartonok hiányában - "egyéb jövedelmet gyártott". Az se érdekelte a hivatalt, hogy a tulajdonosok csak a leadózott jövedelmeikből adott kölcsönöket fizették vissza maguknak, a saját cégükből. Agyrém. Az igazság persze a NAV-nál senkit sem érdekelt.

Ilyenkor mindig elgondolkozom, hogy a felügyeleti intézkedési lehetőség bekorlátozása 1 évre vajon tényleg szerencsés volt-e? Amikor az igazságukat keresőkkel összefutok, már gyakran letelt az 1 év, a perindítás pedig eszméletlenül bonyolult lett volna, így általában nem is került rá sor. A hivatal pedig ilyenkor azt hiszi, hogy igaza volt.

UI: A legjobb esetem 2012 körül az volt, hogy a NAV 2 iskolapadban ülő kiskorút "vádolt meg" azzal, hogy a szülei helyett ők gyarapodtak. Szerencsére a bíró úr - abban az ügyben - igazságos döntést hozott, és a kiskorúkra vonatkozó határozatok végül hatályon kívül lettek helyezve. Természetesen az adóhatóságnál a jogszabálysértő határozat kapcsán a haja szála se görbült senkinek.

Az adóhatóságnak a fellebbezési illeték ötszörösét kellene térítenie minden jogszabálysértő határozata után.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink