hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Meddig mehet el a munkáltató a dolgozók ellenőrzésénél?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkavállalók munkahelyi ellenőrzése olyan terület, mely folyamatosan viták középpontjában áll. Az ellenőrzés ugyanis a munkáltató munkaviszonyból eredő joga, mely jogosultság ugyanakkor nem parttalan. Ezt a kényes egyensúlyt vizsgálta az Európai Emberi Jogi Bíróság a Barbulescu-döntésben, melynek megállapításait, illetve a gyakorlati tennivalókat mutatjuk be.

Ez a Barbulescu-döntés lényege

A jogeset középpontjában az a kérdés állt, hogy a munkáltató munkavégzéssel összefüggő ellenőrzése meddig terjedhet, illetve az ellenőrzés keretében szerzett információkra milyen döntést alapíthat.

A jogeset nevét is adó Barbulescu román mérnök, akit sales-es munkakörben foglalkoztattak. Munkaidejében privát tartalmú üzeneteket is váltott többek között menyasszonyával, amit a munkáltató kifogásolt. Később a munkavállaló munkaviszonyát is megszüntették.

A munkavállaló az ezt követő peres eljárásban arra hivatkozott, hogy nem kapta meg a kifejezett, előzetes tájékoztatást azzal összefüggésben, hogy internethasználata, e-mailhasználata ellenőrzés alatt áll, azaz, hogy figyelik. Ennek hiányában pedig elkerülhetetlenül a magánéletével összefüggő adatai kerültek a munkáltató birtokába.

A bíróság a munkavállaló és a munkáltató jogosultságait súlyozva a munkavállaló álláspontját fogadta el azzal, hogy megismételte: a munkáltató alapvető joga a munkahelyi ellenőrzés, melyet azonban megfelelő körültekintéssel kell végrehajtania. Ezt a körültekintést azonban a vitás esetben elmulasztotta.

Készüljön fel velünk a GDPR-ra!
Rendelje meg kedvezményesen az ADATVÉDELEM A GYAKORLATBAN című kiadványt, vagy keresse az újságárusoknál.


OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit enged meg a munka törvénykönyve, milyen korlátokat tartalmaz az Info tv. és hogy mire kell készülni a GDPR hatályba lépésével!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink