hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Izer Norbert az adóügyi könnyítésekről: kisebb kiva, bevallásátvállalás, illetékmentes közigazgatási eljárások

  • adozona.hu

A Gazdaságvédelmi Operatív Törzs (GOT) a héten jelentős adóügyi könnyítésekről döntött, amelyek fókuszában az adóbürokrácia jelentős csökkentése állt. Az adóhivatal a vállalkozások helyett dolgozva már jövőre áfabevallási-tervezetet ajánl ki, de egyszerűbbé válik az adótartozások rendezése és a helyi iparűzési adóbevallások rendszere is – közölte a Pénzügyminisztérium Izer Norbertnek, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkárának az MTI-hez eljuttatott tájékoztatását.

Az adminisztráció csökkentése felér egy komolyabb adócsökkentéssel – szögezte le az államtitkár, hozzátéve, hogy a vállalkozásoknak csak a legfőbb adófajtákhoz köthető adminisztrációs költsége mintegy 420 milliárd, vagyis az adóbürokráciára a gazdálkodók az árbevételük 1,7 százalékát költik el. A Gazdaságvédelmi Operatív Törzs szerint mielőbb könnyíteni kell ezeken a terheken, hiszen jelenleg az adóadminisztráció a cégeknek az iparűzési adóhoz fogható nagyságrendű költség. A testület hétfői ülése jelentős lépést tett ez ügyben előre, ráadásul szinte mindenkit érintenek az egyes adókönnyítő intézkedések – húzta alá az államtitkár.

A GOT döntései közül Izer Norbert elsőként az áfabevallási-tervezetek adóhivatali kiajánlását emelte ki. 2021 második félévétől mintegy félmillió vállalkozásnak készíti el a hatóság az áfabevallási tervezetét. Az adótartozások megfizetésének az egyszerűsítéséről is tárgyalt legutóbbi ülésén a GOT – folytatta az államtitkár. A grémium megduplázta a jelenlegi úgynevezett automatikus részletfizetési összeghatárokat.

Ha az Országgyűlés elfogadja a javaslatot, akkor jövőre a magánszemélyek akár már egymillió forintos tartozásig, az adózási előéletük alapján megbízhatónak minősített cégek pedig 3 millió forintig kérhetnek tartozásaikra 12 havi pótlékmentes részletfizetést, amelyhez mindössze egy egyszerű kérelmet kell benyújtani az adóhivatalhoz.

A jelentős adminisztráció-csökkenés szinte mindenkit érint, és ezzel együtt nagy segítséget jelenthet a koronavírus-válság idején. Mindezeken felül könnyítésre számíthatnak a kezdő vállalkozások, a több telephelyen tevékenykedő cégek és az utazási irodák is – közölte az államtitkár.

A koronavírus-válság miatt leginkább sújtott ágazati szereplőket – a szállodákat, az utazási irodákat – közvetlenül is segítheti a GOT egyik adókönnyítő döntése, amely az úgynevezett köztes értékesítőket mentesíti a turizmusfejlesztési hozzájárulás alól. Ha az Országgyűlés megszavazza, az intézkedés nagyjából hárommilliárd forintot hagyhat mintegy kétezer, a turizmusban tevékenykedő vállalkozásnál – mondta el Izer Norbert. Megjegyezte, hogy a kezdő vállalkozások még hosszabb ideig számíthatnak személyre szabott segítségnyújtásra adóügyeikben, ugyanis az úgynevezett mentorálás eddig féléves időszakának a megduplázásáról döntött a GOT. A testület egyik lényeges javaslata, amely egyszerűsít a helyi iparűzési bevallások rendszerén, mintegy 94 ezer, több telephellyel bíró vállalkozást érint, amelyeknek nem kell majd minden érintett önkormányzathoz benyújtaniuk a helyi iparűzési adóbevallásukat, elegendő lesz egyetlenegyet beküldeni az adóhivatalhoz. Az adatokat a hivatal továbbítja az illetékes önkormányzatoknak – részletezte.

Több mint másfél millió államigazgatási ügy intézése válik ingyenessé jövőre -–emlékeztetett Izer Norbert. 2021-től az elsőfokú közigazgatási eljárások illetékmentesek lesznek, így például a cégeknek ingyenes lesz a – most még 10 ezer forintba kerülő – adóügyi méltányossági kérelem is. De nem kell illetéket fizetni a közös háztartásban élésről vagy a telephely alkalmasságáról szóló igazolás kiállításáért sem – magyarázta az államtitkár. Az intézkedéssel nemcsak 5 milliárd forint maradhat a családoknál, a lakosságnál és a vállalkozásoknál, hanem az ügyintézés is gyorsabbá válik – tette hozzá.

Felidézte azt is, hogy a kisvállalati adó (kiva) nemcsak azért lesz még kedvezőbb jövőre, mert 11 százalékra csökken az adó mértéke, hanem azért, mert még több cég választhatja Magyarország legversenyképesebb adófajtáját. A bevételi értékhatárt a jelenlegi egyről hárommilliárd forintra, a kilépésit pedig háromról hatmilliárd forintra növelte GOT. Több mint 52 ezer kivás cég szerepel most az adóhivatal nyilvántartásában, de a kedvező változások miatt ez a szám jelentősen megnőhet – vélekedett az államtitkár.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabér csökkentése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Céges autó magánhasználatra

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink