223 találat a(z) végszámla cimkére

Ingatlanértékesítés áfamegítélése 2020 után Kérdés

Van egy vállalkozó, aki 2019. évben elkezdett egy 8 lakásos társasházat építeni. Az építés folyamán folyamatosan állít ki részszámlát, illetve előleget kér, majd a lakások használatbavételi engedélye után kiállítja a végszámlát, ez viszont már áthúzódik a 2020. évre. Az építési engedély, illetve a bejelentési kötelezettség már 2018. november után történt. A részszámláknál és az előlegnél az 5 százalékos áfát számolta fel, a végszámlát, amikor kiállítja, hogyan kell számolni az áfával? Köszönöm előre is a segítséget.

Összesítő jelentés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Összesítő jelentésben szereplő számlákkal kapcsolatos a kérdésem. Áprilisi, adott előleget tartalmazó, szállítói számla adatai: 438 ezer+118 ezer forint áfa, ezért az áprilisi áfa-bevallás összesítő jelentésben feltüntetésre került az M-02-es lapon. Májusban megérkezett a végszámla 410 ezer+111ezer áfa értékben, amiből levonásra került a korábban megfizetett előleg összege, ezért mínuszos értékű lett a végszámla. Hogyan kell az összesítő jelentésben a végszámla adatait feltüntetni? Véleményünk szerint a májusi összesítő jelentésben nem kell szerepeltetni a végszámla 410+111 ezer forintos összegét, mivel az előleg teljes mértékben megfizetésre került korábban, sőt még több is lett kifizetve. Jól gondoljuk ezt? Ha viszont ez az ügylet egy hónapban történt volna meg, tehát az előlegszámla és a végszámla is áprilisi lett volna, akkor viszont mindkét számlát fel kellene tüntetni az áprilisi összesítő jelentésben? Válaszukat előre is köszönöm. ML

Exportértékesítés – előlegszámla Kérdés

Tisztelt Adózóna! Cégünk 10 darab mérőeszközt értékesít egy szerb civilszervezetnek, forintra átszámítva 200 ezer forint értékben. Az eszközök vételárát díjbekérőn kértük, mivel ez az első ügyletünk az említett szervezettel. A díjbekérőn, illetve az összeg jóváírásakor az előlegszámlán feltüntetésre kerül, hogy az áfa alól mentes a 2006/112/EK 14. cikke alapján, illetve az áfánál az EUK (EU-n kívüli) megjegyzés szerepel. A nulla áfaértékű végszámlát az eszközök átadásánál állítjuk majd ki. A szervezet képviselőjétől kérünk egy nyilatkozatot, amelyben kijelenti, hogy az eszközöket nem használják, illetve nem hasznosítják egyéb módon (kivéve a próbát) a közösség területének elhagyása előtt, illetve meg fogják küldeni a vámokmányokat, az eszköz átadásáról szállítólevelet töltünk ki. Megfelelő így az eljárásunk? Amennyiben nem kötelező előlegszámla kiállítása, származhat-e bármilyen hátrányunk a kiállításából? Válaszukat előre is köszönöm!

Végszámla kiállítása áfakör változása esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! X vállalkozás 2018 júliusában szerződött egy munkára, bruttó 3,5 millió forint összegben. Ekkor még az áfastátusza alanyi adómentes volt. Kiállított egy előlegszámlát 2,8 millió forintról, amit a vevő határidőben át is utalt. 2018 decemberében elkészült a munka. Időközben azonban, 2018 októberében a bevétele meghaladta a 8 millió forintot, így belépett az áfakörbe. Hogyan kell kiállítani a végszámlát az előlegszámla figyelembe vételével? A megállapodott összeget hogyan kell rajta szerepeltetni (alanyi adómentes vagy 27 százalékos áfás)? Köszönettel!

Közösségen belüli értékesítés, kikerülés harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségi adószámmal rendelkező magyarországi cég élőállatot értékesítene egy közösségi adószámmal rendelkező németországi cégnek, de az állatok közvetlenül Magyarországról Törökországba lennének kiszállítva. (Nem a közösségbe kerülnek.) Ebben az esetben lehet-e szó áfamentes értékesítésről, ha igen, milyen feltételek mellett? A német cég szervezi a fuvart. Nyilatkoztatni kell-e arról, hogy a fuvarozást vevőként végzi és nem eladóként az áfamentesség igazolásául? Milyen egyéb igazolás szükséges? Mi van abban sz esetben, ha az állatok először egy magyarországi gyűjtőtelepre kerülnek be, ide lesznek leszállítva, és innen fogják őket kiszállítani Törökországba? Amennyiben ez a német vevő előleget fizet díjbekérő alapján, akkor arról kell kiállítani előlegszámlát? Ha nem, a végszámlán fel kell tüntetni a befizetett előleget? Köszönöm.

Részteljesítés közösségen belül Kérdés

Tisztelt Szakértők! Vállalatunk közösségen belüli beszállítótól megrendel egy nagy értékű beruházást. A megrendelés aláírásakor 40 százalék előleget fizet, ennek könyvelése EU-s áfa nélkül történik. A következő összeget már akkor fizeti, amikor a szállító EU-s telephelyén megtörténik a gép úgynevezett "előátvétele" (az elkészült gép az igényeknek megfelel), ekkor fizet 50 százalékot, majd a végátvételkor, amikor leszállítják a telephelyünkre és véglegesen átvesszük, akkor a maradék 10 százalékot. A kérdésem az lenne, hogy amikor a részteljesítés megtörténik, be kell állítanom az EU-s áfát a 40, illetve 50 százalékos részre, vagy csak a végszámlánál kell az áfát megfizetnem, illetve visszaigényelnem? Köszönöm segítségüket előre is. Üdv: Zsuzsa

Alanyi adómentesség előlegszámlánál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk jogosult lenne alanyi adómentes áfaalannyá válni, azonban minden évben előleget kap egy megrendelőjétől, ami a következő évben megy át teljesítésbe. Hogyan kell eljárni áfásan kiszámlázott előlegek végszámlában történő figyelembevételekor, amikor már elvileg alanyi adómentesként kellene számlázni? Köszönettel: Jászné

5% áfa új lakásnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy lakóparknál az elkészült lakások végszámláit kellene elkészíteni. Az adásvételi szerződések elkészültek, amelyekben szerepelnek a kialkudott árak is. A vevők a kivitelezés során egyedi igényeket jeleztek, ami pluszköltséggel jár. Kérdésem: kiszámlázhatjuk-e 5% áfával az utólagos munkák értékét, ami átadás előtt történt, illetve kell-e módosítani az adásvételi szerződéseket a megváltozott végső ár miatt? Válaszát előre is köszönöm.

Számlázási ütemezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk szerszámgyártás esetén – készültségi fok alapján –részteljesítéseket számláz ki a vevővel kötött megállapodás szerint. Megrendeléskor 30 százalék előleget fizet a vevő, melyet kapott előlegként könyvelünk. Konstrukciós jóváhagyást követően 20 százalékos, a termék átadásakor 40 százalékos részszámlát állítunk ki. A legyártott mintadarabok elfogadásakor a fennmaradó 10 százalékról végszámla kerül kibocsátásra. Helyesen járunk-e el, ha a részteljesítéseket árbevételként könyveljük, holott a termék még nem került átadásra? Az éven áthúzódó gyártás esetén el kell-e határolnunk az árbevételt a szerszám kiszállításáig? Válaszát előre is köszönöm.

Használtcikk áfa (globális) és kapott előleg Kérdés

Ügyfelünk használt cikk áfával érintett tevékenységet folytat. A NAV tájékoztatása szerint a viszonteladó tevékenységére a törvény rendelkezéseit a rájuk vonatkozó fejezetekben megfogalmazott eltérésekkel kell alkalmazni. Azonban a rájuk vonatkozó jogszabályrészek nem foglalkoznak az előleg intézményével, így a főszabály érvényes, vagyis az előleg jóváírásakor az áfát meg kell állapítani. A NAV kifejti még levelében, hogy a globális nyilvántartáson alapuló módszer alkalmazása esetén az adott adómegállapítási időszak összesített értékesítési ár összegében veendő figyelembe az előleg is. A számítás menetét és adójogi hatásait értjük, azonban a számviteli elszámolásukat tekintve kérünk tanácsot: az előleg kifizetésre kerül, az előlegszámla kiállításra kerül kerül, példánkban legyen az összege: 100 T 311 K 453 100 T 38 K 311 100 A kapott 100 összegű előleg az adómegállapítási időszak áfa elszámolásakor beszámító tétel. A havi szinten (globális módszeren alapuló) elszámolás alapján a fizetendő áfa legyen például 911 esetében 2000, 453 esetében 20 Ekkor az időszak végén elszámolásra kerülő adó könyvelése (feladása) az alábbiak szerint alakul(na): T 911 K 467 2000 T 453 K 467 20 A fenti könyvelés mellett a 453 egyenlege 80-ra csökken, vagyis ebben az esetben a végszámla kiállításakor az előleg beszámítás tétele már csak T 453 K 311 80 lehet? Számszakilag így helyes lenne, azonban akkor hogyan kell a végszámlát könyvelni? Milyen összeggel? Válaszukat köszönöm! Novitax Kft.

Részteljesítés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk kereskedelemmel foglalkozik. A vevőnk a megrendelt áru ellenértékére előleget fizetett. Az áruk szállítását több időpontban teljesítjük az aktuális készlettől függően. A kérdésünk az, hogy szállításonként kell-e részszámlát készíteni, vagy csak egy végszámlát kell kiállítanunk az összes termék elszállítása után?

Végszámla – részszámla online adatközlése Kérdés

Tisztelt Dr. Kelemen László Úr! Hivatkozom az alábbi kérdés-válaszra: https://adozona.hu/kerdesek/2018_6_8_Szamlazas_resszamla_eseteben_nhb. Ehhez kapcsolódóan kérdezem, hogy a NAV online számla rendszerében az 500 ezer forintot meghaladó áfatartalmú számla (felújítás) rögzítésekor össze kell-e kapcsolni a korábban adatközölt részszámlát a most adatközlésre kerülő végszámlával (ügyletben gondolkodás)? Vagyis a tételek rögzítésekor mínusz előjellel fel kell-e vinni új tételként a korábbi részszámla összegét negatív előjellel úgy, ahogyan a számlára került, vagy elegendő a 2. (utolsó) ütem végén aktuálisan kifizetésre kerülő összegét rögzíteni? Köszönettel várom szíves válaszát!

Teljesítési időpont – repülőjegy és társai Kérdés

Tegnap megjelent cikkükkel kapcsolatosan kérdezném, hogy ha az oktatás, tanfolyam számlázásánál előlegről beszélünk, és csak a tanfolyam végét követően lehet végszámlát kiállítani, akkor mi újság a repülőjeggyel, a rendezvényre vásárolt belépőjeggyel? Ezek mintha ugyanolyanok lennének, mint az előre fizetett tanfolyam, mégsem láttam még sosem repülőjegyről előleg- és végszámlát, vagy belépőjegyről előleg- és végszámlát. Ha nem kell előlegszámla, akkor mely vonatkozásában különbözik ez a tanfolyam példájától? Az adózóna cikk itt található: https://adozona.hu/afa/Teljesitesi_idopont__datum_a_szamlan_VXM9EB#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_daily&utm_content=201811_adozonauser

Előleg áfásan, végszámla alanyi mentesen Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018-ban áfás egyéni vállalkozó decemberben előlegszámlát bocsát ki bruttó egymillió forint értékben. 2019-től alanyi adómentességet választ. A végszámlát 2019-ben hogyan kell kiállítani a még fennmaradó 4 millió forintról? Köszönettel: Ķuzma Attila

Tanfolyam teljesítés időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szervezetünk egy képzési program lebonyolítását rendelte meg egy felnőtt képzéssel foglalkozó cégtől mint alvállalkozótól. A közöttünk létrejött szerződés szerint a tanfolyam 2018 októberétől, 2019 júniusáig tart. A tanfolyam teljes díját, mely áfát is tartalmaz, a megbízó 2018. december 15-éig számla ellenében köteles kiegyenlíteni. Kérdésünk arra vonatkozik, hogy a képző cégnek milyen teljesítési dátummal, és mikor kell a számlát kiállítani szervezetünk felé? Feltételezésünk szerint ebben az esetben nincs időszakos teljesítésről szó. A teljesítés a tanfolyam befejezésekor történik, így ha december 15-éig ki kell egyenlíteni a díjat, az csak előlegnek minősülhet, így előlegszámlát a kiegyenlítést követően, végszámlát, mely tartalmazza az előleg elszámolását, a tanfolyam befejezésekor kell kiállítani. Helyes-e a gondolatmenet, vagy másként kell számlázni? Az áfa-visszaigénylés miatti adókockázatot szeretnénk biztosan elkerülni. Üdvözlettel, Eco-Design Kft.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink