180 találat a(z) megbízás cimkére

Biztosítási jogviszony Kérdés

Katás egyéni vállalkozó 2018 áprilisában kezdte tevékenységét. 2018. júniusban lebetegedett lehet, hogy 1 évig betegállományban lesz.Táppénzt csak 2 hónapig kap, mert az előző 2 évben nem volt munkáltatója. Ha lejár a táppénz és nem dolgozhat, milyen kötelezettsége lesz saját maga után? Ha vesz fel alkalmazottat és meghatalmazza írásban, a számlázással és a vállalkozás ügyeinek intézésével, folytathat-e bevételszerző tevékenységet.? Mi a teendő, hogy minden szabályos legyen? Segítségüket előre is köszönöm Tisztelettel:B Tóth Józsefné

Egyszemélyes kft. ügyvezetője kata vállalkozás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás főfoglalkozású egyéni vállalkozó vállalkozása fenntartása mellett szeretne alapítani egy egyszemélyes kft.-t. Milyen járulékok terhelik a kft.-ben, ha az ügyvezetést megbízás, vagy munkaszerződés alapján, heti 20 órás munkaviszonyban látná el a társaság feladatait? Katában 50 ezer forintot fizet, ez továbbra is fennáll?

Kiva + megbízási díj Kérdés

Van egy kiva hatálya alá tartozó cég, mely kis összegű megbízási díjat szeretne fizetni. Milyen kötelezettség terheli a céget és a magánszemélyt? Válaszukat köszönöm!

Megbízási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdéseim a következők: 1. Lehet-e megbízási szerződés keretében folyamatosan, havi díj megállapítása mellett villanyszerelési munkára megbízni magánszemélyt? 2. Egészségügyi szolgáltatást végző társaság az aszisztensi munkára megbízásos jogviszony keretében alkalmazza az ezen munkálatokat elvégző hölgyeket. A feladatot egy hónapon belül alkalmanként, előre egyeztetett napokon és időpontokban végzik el, havi díjazás mellett (például hétfő, szerda, péntek 14-18 óráig, de ezek esetenként igényenként változhatnak, így előre soha nem lehet tudni, hogy pontosan mikor fogja elvégezni a feladatát). Ha a havi díjazás nem éri el a minimálbér 30 százalékát, akkor nem jön létre biztosítási jogviszony, így őket nem is jelenti be a cég biztosítottként, továbbá a megbízottól nem vonja le a járulékot. Helyesen járunk el? A megbízási díj havi elszámolási időszakra vonatkozik, viszont az elvégzett munka órában jól mérhető. A dilemmát az okozza, hogy a megbízási díjat a szerződés szerinti elszámolási időszakhoz mérhetjük-e. Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm.

Külföldi állampolgár adója, tb-je Kérdés

Tisztelt Adózóna! I. Külföldi illetőségű (EU-s országbeliek és ukrán) személyek, akikkel megbízási szerződést kötünk (3 hónapra) egy tudományos kutatás elvégzésére. A munkát mindenki a saját országában végzi el. A munka teljesítésének elismerése az elektronikusan leadott anyagok alapján történik. Variációk: a, az illetőnek van a saját országában munkahelye b. az illetőnek nincs munkahelye c. az illető doktorandusz Kérdések: 1.) Hol kell adózniuk? Van választási lehetőségük? Ha van magyar adószámuk, adózhatnak itt? 2.) Kell-e vonni tőlük bármilyen járulékot? 3.) Milyen munkáltatói járulékok terhelik a kifizetést az egyes esetekben? 4.) Be kell-e valahova jelenteni a szerződésüket? II. Külföldi illetőségű személlyel határozott idejű munkaszerződést kötünk, tudományos kutatói státuszba. A munkát a saját országában végzi el. A munka teljesítésének elismerése az elektronikusan leadott anyagok alapján történik. Kérdések: 1.) Hol kell adóznia? Van választási lehetősége? Ha van magyar adószáma, adózhat itt? 2.) Kell-e vonni tőlük bármilyen járulékot? 3.) Milyen munkáltatói járulékok terhelik a kifizetést az egyes esetekben? 4.) Hol kell bejelenteni a foglalkoztatásukat? Köszönettel: Löffler András

Jogviszony sportegyesületben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sportegyesületnél szeretne főállásban elhelyezkedni egy személy. Milyen feltételekkel lehet megoldani ezt a fajta jogviszonyt? Milyen nyilvántartási és bejelentési kötelezettsége lenne az egyesületnek? Megbízással, vagy teljes munkaidős főállással lehet létrehozni a jogviszonyt? Az egyesületnek milyen járulékokat kell levonni a dolgozótól, valamint az egyesületnek milyen járulékokat kell megfizetnie a munkavállaló után? Köszönöm megtisztelő válaszukat! Homó Blanka

Külföldi tulajdonos – megbízási díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. külföldi tulajdonosa EU-tagállamban főállású munkaviszonnyal rendelkezik, a járulékokat ott megfizeti. Magyarországon megbízási díjat kap. Ebben az esetben itt kell vonni járulékokat? Nyugdij, egészségügyi biztosítás? Szja-t, gondolom, mindenképpen vonni kell. Köszönettel.

Megbízás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkahelyváltás esetén, ha az új helyen egy hónapig megbízási szerződéssel foglalkoztatnak, akkor – mivel ez nem számít munkaviszonynak – bejelentkezhetek munkanélküli segélyre? Továbbá, ha a jelenlegi munkáltatóm 05.31-ig foglalkoztat, a másik meg csak 06.04-től, akkor mi a teendő, mi lesz a kiesö idővel? Köszönöm segítő válaszát!

Külföldről kapott megbízási díj adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély Belgiumból és Szlovákiából megbízási szerződés alapján kapott díjazást a 2017. adóévben (szabad foglalkozás). A szerződés szerint az adók megfizetését a belföldi illetőségű magánszemély vállalta, a kfizetők nem fizettek semmilyen adót. Kérdésem, hogy a magánszemélynek magyarországon milyen adó-, illetve járulékfizetési kötelezettsége (ennek mi a mértéke) keletkezett és milyen határidővel (kifizetői minőségében sem fizetett adót és járulékot a megbízó). Válaszát előre is köszönöm!

Külföldről kapott jövedelem Kérdés

Tisztelt Adózóna! Magyarországon élek, itthon van munkaviszonyból származó jövedelmem. E mellett egy külföldi cégtől kapok különféle megbízásokból jövedelmet IT-s távmunka után. A pénzt a magyar bankszámlámra utalják. Információm szerint a megbízás után a kifizetőnek kell itthon az adózásomat rendezni, azonban ettől a külföldi cég elzárkózik. Az éves bevallásomban rendezhetem-e saját magam az ezen jövedelmek utáni adóimat? Milyen tételek terhelnek pontosan? Köszönöm válaszukat.

Megbízás és az idő viszonya II. Kérdés

Tisztelt Hajdu-Dudás Mária! Köszönöm alapos válaszát azonos című kérdésemre. Annyit pontosítanék, hogy a megbízott nem kisadózó vállalkozó, hanem adószámos magánszemély. Amennyiben ez valamit változtat a helyzeten, kérném még erre válaszát. Köszönettel: Jászné

Megbízás és az idő viszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy vitatható-e egy biztosítási jogviszonyt nem keletkeztető megbízási szerződés jogossága, ha a feladat nagyságából vélelmezve, vagy például egy építési naplóban dokumentálva az derül ki, hogy a munka időigénye meghaladja egy heti 40 órás foglalkoztatás 30 százalékát. Tudom, hogy a megbízás feladat elvégzésére irányuló önálló tevékenység, csak azt szeretném tudni, hogy ilyen összefüggések itt vizsgálandók-e. A szerződő felek egyébként egy háztartásban élő közeli hozzátartozók. Köszönettel: Jászné

Egyszemélyes kft.-tag Ptk. és Mtv. megítélése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja az ügyvezetést elláthatja munkaviszonyban vagy megbízással. A Ptk 3:112 alapján, alapító okirat mintában szerepel is a jogviszonyra vonatkozó választási lehetőség. Amennyiben a társasági szerződésben szabályozásra kerül, akkor személyes (szakmai) közreműködés is ellátható munkaviszonyban? Korábban (3/2003 PJE) az volt az álláspont, hogy munkavállaló és munkáltató személyének el kell különülnie érvényes munkaszerződéshez. Ez az állásfoglalás az új Ptk. megjelenésével érvénytelenítésre került (1/2014 PJE). Az új Ptk. rendelkezett az ügyvezetés jogviszonyáról, hogy lehetséges munkaviszonyban, ez elég egyértelmű/ védhető, még ha esetleg nincs is teljes összhangban a Mtv.-vel. De a személyes közreműködés jogviszonyáról a Ptk. nem rendelkezik külön. Van-e ezzel kapcsolatban valamilyen állásfoglalás, jogértelmezés? Azaz teljesen jogszerűen lehet-e valaki egyedüli munkaviszonyos ügyvezető és egyéb munkakörben foglalkoztatott munkaviszonyos saját egyszemélyes kft.-ben? Egy részmunkaidős munkavállaló és egy társas vállalkozó havi járulékaiban igen jelentős eltérés van, ami nagy adózási kockázatot hordoz magában, ha a jogviszony átminősíthető NAV által. Kapcsolódó kérdés: a munkaviszony részleteit (munkaszerződés kötelező elemeit) milyen formában kell rögzíteni? A Ptk. 3:209 szerint közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban vagy elég egy alapítói határozat? Köszönöm előre is a segítséget.

Kft. külföldi ügyvezetőjének járulékfizetése Kérdés

Magyarországi kft. szlovák állampolgárságú ügyvezetője a magyar cégéből havi rendszerességgel megbízási díjat vesz fel az ügyvezetői munka díjazásaként. Az összeg 1 000 000 Ft/hó. Milyen adót és járulékot kell fizetnie ez után, ha egyébként hazájában teljes jogú biztosítottsága, heti 36 órát meghaladó munkaviszonya van, amit A1 tanúsítvánnyal igazolt?

Diákok megbízásban, tanulószerződésben, szövetkezetben Cikk

A diákok különböző jogviszonyokban való foglalkoztatására más-más közteherfizetési előírások vonatkoznak. Írásunkban vázoljuk a megbízási jogviszonyban, tanulószerződés, illetve hallgatói munkaszerződés, valamint iskolaszövetkezet keretében történő foglalkoztatásuk főbb szabályait.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink